ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود؟ (راهنمای جامع)

ایمپلنت های دندانی قاب های فلزی هستند که به وسیله جراحی داخل حفره لثه شما گذاشته میشود. وقتی ایمپلنت ها در سر جای خود قرار بگیرند به دندانپزشک اجازه میدهند تا دندان را داخل آن جایگزین کنند.

ایمپلنت های دندانی چگونه کار میکنند؟

از آن جا که ایمپلنت های دندانی به داخل استخوان فک شما میچسبد باعث میشود که دندان مصنوعی کار گذاشته شده در جای خود بماند. دندان های مصنوعی که در داخل ایمپلنت ها محکم میشوند در داخل دهان شما دیگر لق نشده و تکان نمیخورند. این ویژگی باعث میشود خوردن و صحبت کردن با دندان مصنوعی برای شما مشکل ایجاد نکند. محکم شدن دندان مصنوعی داخل حفره ایمپلنت ها باعث میشود که دندان های کار گذاشته شده در دهان طبیعی تر از دندان های مصنوعی سنتی به نظر برسند.

کار گذاشتن دندان مصنوعی سنتی برای بعضی از افراد به خاطر نقاط دردناک لثه ها، لبه های ضعیف فک و یا حالت دهان امکان پذیر نیست. علاوه بر این دندان مصنوعی معمولی برای ثابت ماندن در جای خود باید به دندان های کناری و یا عقبی خود محکم شود. یکی دیگر از فواید ایمپلنت این است که هیچ گونه دندان اضافی برای محکم کردن دندان جدید نیاز ندارد.

برای کار گذاشتن ایمپلنت باید وضعیت سلامت فک و لثه های شما مناسب باشد. هم چنین بعد از کار گذاشتن ایمپلنت نیز باید آن را تمیز نگه دارید. برای طولانی تر شدن عمر ایمپلنت نیاز است علاوه بر رعایت اصول بهداشتی ، معاینه  سالیانه توسط دندان پزشک  یکی از نکات ضروری است که باید رعایت کنید. ایمپلنت ها معمولا از بقیه موارد دندان های مصنوعی گران تر هستند و شرکت های بیمه کمتر از ده درصد از هزینه آن را بر عهده میگیرند.

انواع ایمپلنت دندان

عکس ایمپلنت دندان

قبل از کاشت ایمپلنت چه کارهایی لازم است؟

برنامه مناسب قبل از کاشت ایمپلنت شامل معاینه و بررسی دندان ها به طور دقیق توسط دندان پزشک میباشد. این کار قبل از شروع روند درمانی برای اطمینان از سلامت دهان لازم است.برای بررسی بیشتر و آماده کردن حفره ایمپلنت لازم است عکس برداری با اشعه X نیز انجام شود.

همچنین باید تاریخچه پزشکی بیمار شامل بیماری های قبلی، دارو هایی که مصرف میکند و سابقه حساسیت و آلرژی بیمار نیز بررسی شود.در صورتی که اطلاعات کافی از تاریخچه پزشکی بیمار در دسترس نباشد ممکن است دندان پزشک از موادی در کاشت ایمپلنت استفاده کند که برای بیمار مناسب نباشد.


مراحل ایمپلنت دندان

در ابتدا ایمپلنت که مانند پیچ است در فک جا گذاری میشود. در طی دو الی شش ماه بعد از آن ایمپلنت دندانی و حفره استخوانی به یکدیگر پیوند می خورند  و یک جایگاه خوب برای کاشت دندان را فراهم میکنند. در طی این مدت میتوان از یک جایگاه پر کننده موقتی برای این محل استفاده کرد.

معمولا بعد از این روند یک روند دیگر برای کاشت دندان نیز نیاز است. برای  محکم تر شدن دندان در سر جای خود قبل از گذاشتن آن از یک چسب خاص برای پایه محکم دندان استفاده میکنند. بعد از انجام این روند چند هفته زمان لازم است تا لثه های شما خوب شوند.

بعضی از ایمپلنت های دندان هستند که این دو مرحله را نیاز ندارند و دندان مصنوعی به ایمپلنت از قبل چسبیده شده است و میتوان هر دو را همزمان در دهان جاگذاری کرد. برای انتخاب بهتر بین این دو گزینه باید با دندان پزشک خود صحبت کنید.

در انتهای کار دندان پزشک یک تاج دندان مصنوعی برای شما درست کرده و بر روی دندان های شما جاگذاری میکند. پس از مدتی حس اعتماد به نفس شما با برگشتن توانایی لبخند زدن ، حرف زدن و جویدن غذا افزایش میابد. ایمپلنت های دندانی به حدی طبیعی به نظر میرسند که باعث میشود شما حتی فراموش کنید که قبلا دندانی را از دست داده اید.البته روند درمانی بسته به فرد ممکن است متفاوت باشد و دندان پزشک شما ممکن است روند درمانی متفاوتی را برای شما در نظر بگیرد.

آیا برای ایمپلنت بیهوشی دارد؟

از آنجا که عمل جراحی ایمپلنت یک عمل جراحی دهان است ، شما به نوعی بیهوشی نیاز خواهید داشت تا در طول فرآیند راحت باشید. نوع بیهوشی مورد استفاده بستگی به تعداد کاشت شما ، ترجیح جراح دهان و میزان راحتی شخصی شما دارد. جهت ایمپانت دندانی بسته به تعتداد دندان ها و نوع جراحی از بیهوشی یا بی حسی استفاده می شود.

برای کاشت دندان دندانپزشک شما می تواند از یکی از سه گزینه زیر استفاده کند. البته بستگی به این دارد که روند کار چقدر پیچیده است.

۱- هنگامی که بیمار در حال قرار دادن یک یا دو ایمپلنت است از بی حسی موضعی استفاده می شود. از آنجا که مدت زمان عمل بسیار کمتر از چندین ایمپلنت است، بسیاری از جراحان ترجیح می دهند از بی حسی محلی استفاده کنند. دندان پزشک ناحیه ای را که روی آن کار می شود بی حس می کند و در حین عمل شما بیدار خواهید بود. برای بیشتر بیماران، این روش برای ایمپلنت دندان مناسب است.

۲- استفاده از بیهوشی عمومی معمولاً هنگام پیوند استخوان ظاهر می شود. اگر جراح شما برای تکمیل استخوان فک نیاز به برداشت استخوان از یک قسمت از بدن داشته باشد، از بی هوشی کامل استفاده می کند. در روش بیهوشی عمومی، کاملاً در خواب خواهید بود و هیچ بخشی از عمل جراحی را احساس و به خاطر نمی آورید.

۳- روش آرام بخشی آگاهانه برخی از جراحان دهان و دندان نوعی بیهوشی به نام آرام بخشی آگاهانه ارائه می دهند. آرام بخشی آگاهانه می تواند اکسید نیتروژن باشد یا دارویی که حالت رویایی ایجاد کند. در حالی که تحت این نوع آرام بخشی کاملاً آگاه و پاسخگو خواهید بود اما بسیار آرام هستید. برای کسانی که اضطراب شدید دندانی دارند ، استفاده از دارو یا اکسید نیتروژن می تواند مفید باشد.

مزایای  ایمپلنت دندان نسبت به دندان های مصنوعی چیست؟

در ادامه به برخی از مزایای ایمپلنت دندان اشاره می کنیم.

ظاهر بهتر

ایمپلنت های دندانی در دهان شما ظاهری شبیه به دندان طبیعی خواهند داشت و از آن جا که این ایمپلنت ها داخل استخوان فک محکم میشوند حکم دندان دائمی را پیدا میکنند.

صحبت کردن بهتر

دندان های مصنوعی از آن جا که به خوبی داخل دهان محکم نمیشوند با تکان خوردن در دهان باعث میشوند که بعضی از کلمات را نتوانید ادا کنید اما با استفاده از ایمپلنت های دندانی این مشکلات برطرف میشود.

راحتی درخوردن 

دندان های مصنوعی با لغزیدن در دهان باعث میشود عمل جویدن سخت شود در صورتی که ایمپلنت های دندانی مانند دندان خود شما عمل میکند و باعث میشود حس کنید که با دندان های طبیعی خودتان غذا میخورید.دندان های مصنوعی از جای خود در می آیند و باید برای بهداشت و تمیز کردن آن ها را از جای خود در آورد اما ایمپلنت های دندانی این دردسر را ندارند.

افزایش اعتماد به نفس

ایمپلنت های دندانی باعث بهتر شدن ظاهر لبخند شما میشود و باعث میشود حس بهتری درباره خود داشته باشید.

افزایش بهداشت دهانی

استفاده از ایمپلنت های دندانی نیازی به محدود کردن سایر دندان ها و یا استفاده از دندانی دیگر برای پایه ثابت ندارند. از آن جا که با استفاده از ایمپلنت های دندانی هیچ کدام از دندان های شما پوشیده نمیشوند دندان های اصلی شما دست نخورده و ثابت میماند و باعث میشود تمیز تر باقی بماند. هم چنین ایمپلنت های تکی نیز فضای لازم را بین دندان های شما برای تمیز کردن و بهداشت آن منطقه باقی میگذارد.

طول عمر بیشتر

ایمپلنت های دندانی برای مدت زیادی دوام می آورند و در صورت بهداشت و مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان میتوانند تا آخر عمر نیز دوام بیاورند.

عوارض ایمپلنت دندان

مانند هر عمل جراحی، جراحی ایمپلنت دندان عوارضی را به همراه دارد، که بسیار نادر هستند .وقتی بروز می کنند  به راحتی قابل درمان هستند. خطرات عبارتند از:

  • عفونت در محل کاشت
  • آسیب به ساختارهای اطراف، مانند سایر دندان ها یا رگ های خونی
  • آسیب عصبی، که می تواند باعث درد، بی حسی یا گزگز شدن دندان های طبیعی، لثه ها، لب ها یا چانه شود.
  • مشکلات سینوسی، هنگامی که ایمپلنت های دندانی قرار داده شده در فک بالا در یکی از حفره های سینوس شما بیرون می زند.
مزایای ایمپلنت دندان

نمونه های ایمپلنت دندان

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

در این نوشتار مقطع های زمانی درد در روند کاشت ایمپلنت بررسی شده است:

درد ایمپلنت دندانی بعد از یک هفته

حس درد در این مقطع زمانی طبیعی به نظر میرسد. بهتر است در این مدت با برنامه درمانی دندان پزشک خود پیش بروید. درد این مقطع معمولا بعد از ده روز بهبود میابد.

درد ایمپلنت دندانی بعد از دو هفته

در این مقطع زمانی درد کمتر میشود. در صورت داشتن درد این مقطع سریعا با دندان پزشک خود تماس بگیرید.

درد ایمپلنت دندانی بعد از ۳ الی ۴ ماه

داشتن درد این بازه زمانی ممکن است به خاطر یکی از دلایل ذیل باشد:

در هر صورت اگر در این مقطع احساس درد داشتید باید با دندان پزشک خود تماس بگیرید.

درد ایمپلنت دندانی بعد از یک سال یا بیشتر

در صورت داشتن درد در این مقطع زمانی این درد میتواند به یکی از علل ذیل باشد:

درد ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت بعد از ایمپلنت دندان و جلوگیری از درد و خونریزی بعد از ایمپلنت مقاله زیر را بخوانید.

مراقبت بعد از ایمپلنت

انواع ایمپلنت دندان

در این قسمت می خواهیم به بررسی انواع ایمپلنت دندان بپردازیم.

ایمپلنت اندوستیل

این ایمپلنت های دندانی در استخوان فک جای گرفته، اغلب از تیتانیوم ساخته شده و همانند پیچ هایی کوچک هستند. ایمپلنت های اندوستیل رایج ترین نوع ایمپلنت ها هستند.

ایمپلنت ساب پریواستیل

این ایمپلنت های دندانی با اینکه در زیر لثه جای داده می شوند اما در بالا یا روی استخوان فک قرار می گیرند. این نوع ایمپلنت در بیمارانی استفاده می شود که به اندازه کافی استخوان فک سالم نداشته و یا تمایل ندارند تحت فرایند جراحی بازسازی استخوان قرار گیرند.

در صورتی که استخوان فک قادر به حمایت از ایمپلنت های دندانی نباشد، روش های مختلفی به کار گرفته می شود تا این استخوان بازسازی شده، خط طبیعی فک احیا شده و بنیانی قوی برای ایمپلنت ها به وجود آید. این روش ها شامل موارد زیر می شوند:


روش های بازسازی استخوان فک

هنگامی که استخوان فک قادر به حمایت از ایمپلنت های دندانی نیست، این فرایند سبب بازسازی یا احیای آن می شود. تحقیقات نشان داده است که استفاده از عوامل رشد و افزودنی های استخوانی معمولا سبب دستیابی به بهترین نتایج می شود.

سینوس لیفت

این فرایند، بازسازی سینوس یا بالا بردن کف سینوس نیز نامیده می شود. سینوس لیفت شامل اضافه کردن استخوان به پایین سینوس شده و در مواردی انجام می شود که در اثر از دست رفتن دندان های انتهایی فک بالا، استخوان طبیعی تحلیل رفته است.

گسترش ریج یا خط راس

چنانچه فک برای کاشت ایمپلنت به اندازه کافی پهن نباشد، به وسیله پیوند استخوان پهنای آن افزایش می یابد.

رادیوگرافی ایمپلنت دندان

هدف ما از تصویرسازی پزشکی به عوامل مختلفی از جمله میزان و نوع اطلاعات موردنیاز و طول درمان مورد نظر بستگی دارد. همچنین اینکه پزشک تصمیم بگیرد از ایمپلنت بیمار تصویرسازی کند یا نه، به نیازهای پزشکی او برمی گردد. بعد از اینکه دکتر تصمیم گرفت مراحل درمانی بیمار را در کامپیوتر تصویرسازی کند، باید نوع تصویرسازی را انتخاب کند. نوع تصویرسازی باید به گونه‌ای باشد که با کمترین خطر رادیولوژیک ممکن، اطلاعات لازم را در اختیار پزشک قرار دهد تا او بتواند نیازهای پزشکی بیمار را تشخیص دهد.

بهترین تکنیک تصویرسازی برای ایمپلنت دندان، تکنیکی است که خصوصیات روبه‌رو را داشته باشد؛ تصویر باید بتواند مکان ایمپلنت را در ابعاد مزیودیستال، باکولوژوال و زوایه پایینی (یعنی از همه جهات) نشان دهد. همچنین بتواند اندازه هایی دقیق و مورداطمینان به پزشک ارائه دهد و تراکم استخوان تورتیغه و ضخامت استخوان دنبالچه را ارزیابی کند؛ حداقل خطر رادیولوژیک را داشته باشد و برای بیمار هزینه زیادی نتراشد. تصویرسازی بخش جدایی‌ناپذیر ایمپلنت دندان است. پزشک باید قبل از شروع جراحی و همچنین برای ارزیابی بعد از جراحی، تکنیک های تصویرسازی زیادی را به کار بگیرد.

چه چیزی باعث پس زدن ایمپلنت میشود؟

بسیاری از بیماران نگران از دست رفتن ایمپلنت خود هستند. بسیاری از افراد از دکتر شیرانی می پرسند آیا امکان دارد با انجام دادن کاری بتوان خطر از دست رفتن ایمپلنت را کمتر کرد. در واقعیت در بعضی از موارد میتوان خطر از دست رفتن ایمپلنت را کاهش داد اما در بعضی از موارد نیز نمیتوان کاری انجام داد.

بعضی از موارد از دست رفتن ایمپلنت به خاطر آلرژی یا مشکلات ژنتیکی میباشد و در برخی از موارد نیز به خاطر بهداشت ضعیف دهان. با اینکه از دست رفتن ایمپلنت دندانی به ندرت اتفاق می افتد اما چهار دلیل اصلی برای این اتفاق وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

پس زدن سریع ایمپلنت

بدن بعضی از افراد به طور غیر طبیعی به اجسام خارجی واکنش نشان میدهد و یا دارای بعضی از آلرژی های ناشناخته هستند که باعث میشود قبل ازینکه ایمپلنت و حفره استخوان به یکدیگر بچسبند و استخوان ترمیم پیدا کند ایمپلنت از بدن پس زده شود. برای مثال بعضی از بیماران به برخی از فلزات حساسیت دارند که دانستن این موضوع قبل از روند درمانی به انتخاب فلز موجود در ایمپلنت به ما کمک میکند. در هر صورت چه این مساله به خاطر آلرژی باشد و چه به خاطر واکنش بدن شما باید سریع این موضوع را به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

پس زدن ایمپلنت با تاخیر

این مساله معمولا بعد از بهبود و ترمیم استخوان اتفاق می افتد. این نوع از پس زدن ایمپلنت میتواند به علت بهداشت ضعیف دهان و یا وارد شدن ضربه به حفره دهان باشد. هم چنین گاز زدن های ناسالم بر اجسام سخت پس از کاشت ایمپلنت نیز میتواند باعث ایجاد این عارضه شود. یکی دیگر از علل نادر این موضوع نیز سیگار کشیدن زیاد میباشد.

علل ایمپلنت ناموفق

ایمپلنت ناموفق

میزان موفقیت ایمپلنت دندان بسیار بالاست، اما در برخی موارد هم با شکست یا پس زدن ایمپلنت روبه‌رو می‌شویم. برای آشنایی با علائم پس زدن ایمپلنت دندان بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

پس زدن ایمپلنت دندان

محدودیت های سیستم ایمپلنت قدیمی

بعضی از دندان پزشکان همچنان از فناوری های قدیمی برای کاشت ایمپلنت دندان استفاده می کنند. در صورتی که فناوری های کاشت ایمپلنت دندانی طی ۱۰ سال گذشته تغییرات و پیشرفتن های فراوانی داشته است. در صورتی که ایمپلنت شما با استفاده از فناوری های قدیمی در دندان شما کار گذاشته شده است باید بدانید که ممکن است این ایمپلنت عمر زیادی نداشته باشد.

بهداشت ضعیف دهان

با اینکه ایمپلنت های دندانی خودشان دچار عفونت نمیشوند با این حال رعایت بهداشت دهانی در افزایش طول عمر ایمپلنت ها بسیار موثر هستند. بهتر است روزانه حداقل دوبار ، یکی قبل از خواب یکی در اول صبح دندان های خود را مسواک بزنید. بهتر است از مسواک های مخصوص و با کیفیت مانند Oral-B و Sonicare استفاده کنید. این مسواک ها مخصوص کسانی که ایمپلنت دارند طراحی شده است و بهتر میتواند برخی از لکه های دندانی که شامل باکتری هستند را از بین ببرد.

کشیدن نخ دندان نیز میتواند خیلی موثر باشد. بهتر است قبل از خواب یک بار نخ دندان بکشید و بعد از آن دهان خود را با دهان شویه بشویید. درست است که ایمپلنت دندانی خودش دچار عفونت نمیشود اما می تواند سبب عفونت استخوان فک شما شود. ایجاد عفونت در اطراف حفره ایمپلنت شما ممیتواند باعث از دست رفتن ایمپلنت شما شود.


هزینه ایمپلنت دندان در سال ۹۹

معمولا قیمت دندان پزشکی زیبایی بسیار بالاست. اما یکی از نکات بسیار مهم استفاده از بهترین مواد و متریال در ایمپلنت دندانی می باشد. در ایمپلنت دندانی بسته به نوع مارک انتخابی ایمپلنت سرامیکی قیمت ها تعیین می شود. در تعرفه های سال ۹۹ این قیمت ها بالای ۳ میلیون تومان تعریف شده است.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر