چه مراقبت هایی بعد از ایمپلنت لازم است؟

کاشت ایمپلنت دندان نوعی جراحی است و نیاز به توجه و مراقبت بعد از ایمپلنت دارد. دقیقاً بعد از کاشت ایمپلنت، رعایت چند مورد ضروری است؛ مثلاً باید فقط نوشیدنی‌های سرد بنوشید و اصلاً تمرین و فعالیت شدید نداشته باشید.در ادامه در مورد مراقبت‌های دقیق بعد از ایمپلنت صحبت می‌کنیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان راه‌حلی دائمی است که به عنوان جایگزینی برای دندان های افتاده، بریج ثابت یا متحرک و یا جهت کاشت یا تعویض دندان مصنوعی از آن استفاده می شود. پزشک متخصص برای اینکه بتواند بهترین نوع ایمپلنت را برای هر شخص انتخاب کند، باید ابتدا لثه ها و استخوان فک او را معاینه کند.

چه زمانی برای ایمپلنت دندان مناسب است؟

توصیه می کنم به محض اینکه دندانتان افتاد یا آن را کشیدید، برای ایمپلنت اقدام کنید. وقتی دندانی را از دست می دهید، استخوان آن و بافت های اطراف خیلی سریع کوچک می شوند. پس هرچه زودتر ایمپلنت را بکارید، استخوان فک سالم تر باقی می ماند و دوام بیشتری خواهد داشت.

اگر مدتی از افتادن دندانتان گذشته باشد، دکتر از فکتان عکس رادیولوژی یا سیتی اسکن می گیرد تا وضعیت آن را بررسی کند. اگر فک از زمان افتادن دندان خیلی کوچک شده باشد، مجبور می شویم برایتان عمل پیوند استخوان انجام دهیم تا فک کمی بازسازی و مستحکم شود. این پیوند استخوان ضروری است و با انجام آن مطمئن می شویم که ایمپلنت دندان زیرساخت خوبی دارد. درنتیجه می توانیم با خیال راحت ایمپلنت را روی آن قرار دهیم.

استخوان فک و ایمپلنت دندان

در گزارشات مربوط به موفقیت یا شکست ایمپلنت و همچنین در فرایند کاشت ایمپلنت، از عبارت «کیفیت استخوان» خیلی استفاده می شود. کیفیت استخوان ربطی به تراکم استخوان (BMD) ندارد و عوامل دیگری از جمله اندازه اسکلت و خصوصیت های ماتریس استخوان را در بر می گیرد.

کیفیت استخوان نه تنها به حجم مینای دندان بلکه به ساختار آن بستگی دارد. در مطالعات ثابت شده که کیفیت و میزان استخوان موجود در مکان ایمپلنت، در موفقیت و شکست فرایند کاشت ایمپلنت تاثیر زیادی می گذارد.

 بنابراین قبل از شروع فرایند ایمپلنت، باید از کمیت و کیفیت استخوان فک اطلاع داشته باشیم. بنابراین تراکم و حجم دندان برای موفقیت ایمپلنت عوامل مهمی هستند.

ترمیم استخوان فک برای ایمپلنت

اگر استخوان فک ضعیف باشد و نتواند از ایمپلنت نگهداری کند، تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توانیم به کمک آن ها استخوان را بازسازی کنیم، خط فک را ترمیم کنیم و زیرساختی محکم برای دندان ایمپلنت تشکیل دهیم. این تکنیک ها شامل موارد زیر می شوند:

پیوند استخوان فک

وقتی فک نتواند پشتیبان خوبی برای دندان ایمپلنت باشد، با پیوند استخوان آن را ترمیم و بازسازی می کنیم. تحقیقات ثابت کرده‌اند که افزودن استخوان به فک و استفاده از عوامل رشد برای محکم کردن آن، بهترین نتیجه را در ایمپلنت دندان دارد.

لیفت سینوس

لیفت سینوس که به آن پیوند سینوس یا بالابردن سینوس هم گفته می شود، فرایندی است که در آن استخوانی را به زیر سینوس اضافه می کنیم. این فرایند را زمانی انجام می دهیم که استخوان اصلی به خاطر افتادن دندان عقبی بالایی کوچک تر شده باشد.

پهن کردن ریج (لبه فک)

اگر استخوان فک به اندازه کافی پهن نباشد و نتواند ایمپلنت را نگه دارد، از این فرایند استفاده می کنیم. در این روش مواد پیوند استخوان را به ریج یا فضای کوچکی که در بالای فک ایجاد شده، اضافه می کنیم.

انواع روش های ایمپلنت

انواع روش های ایمپلنت

بسته به سلامت استخوان فک و شرایط خاص هر فرد، پزشک ممکن است علاوه بر فرایند کاشت ایمپلنت معمولی (که خود شامل چند مرحله می شود)، فرایندهای درمانی دیگری را به عنوان جایگزین به بیمار توصیه کند. در زیر به چند مورد از آن ها اشاره کرده‌ام:

ایمپلنت بارگذاری فوری

 در این فرایند که به آن ایمپلنت یک‌روزه هم گفته می شود، تنها در یک روز (یک جلسه) ایمپلنت دندان فوری را به جای دندان اصلی می گذارند. این روش برای کسانی که استخوان فک سالمی دارند (که بتواند ایمپلنت را محکم سرجایش نگه دارد) بسیار مناسب است.

مینی ایمپلنت دندان

در این فرایند که به آن ایمپلنت کوچک یا جزئی هم گفته می شود، از ایمپلنت های کوچکی به اندازه خلال دندان استفاده می کنند. این ایمپلنت ها از ایمپلنت های معمولی باریک تر هستند و برای نصبشان نیازی نیست تغییرات زیادی روی ساختار دندان مصنوعی زیرین انجام دهیم.

ایمپلنت چهارکاره (به روش All-on-4)

 این روش برای کاشت ایمپلنت در ردیف بالایی یا ردیف پایینی (یک قوس کامل) استفاده می شود. در این فرایند چهار دندان ایمپلنت را در استخوان می کارند؛ بدون اینکه نیازی به عمل پیوند استخوان باشد. برای اینکه بتوانند دندان های جایگزین موقتی را تنها در یک روز بکارند، به پایه های (هیلینگاباتمنت) خاصی احتیاج است. همچنین طی مدتی که بافت لثه التیام پیدا می کند و ایمپلنت به استخوان جوش می خورد، باید رژیم غذایی اصلاح‌شده‌ای را دنبال کنید؛ تا زمانی که پزشک ایمپلنت دائمی را بکارد و به رژیم غذایی معمول خودتان برگردید.

 

روش ایمپلنت دکتر سمانه شیرانی

طول عمر ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان ده ها سال است که مورد استفاده افراد قرار گرفته و معمولا موفقیت‌آمیز بوده‌است. اکنون می دانیم که با مراقبت از ایمپلنت، می توانیم سال ها آن ها را سالم نگه داریم. مطالعات نشان داده‌اند که ۹۵ درصد از ایمپلنت ها حداکثر تا ۵ سال ماندگاری دارند ولی اکثر آن ها بیشتر از این عمر می کنند. برای اینکه بتوانید عمر ایمپلنت را به حداکثر برسانید، باید از سیگار کشیدن دوری کنید. همچنین باید در خانه به بهداشت دهانتان رسیدگی کنید و مرتب برای چکاپ ایمپلنت، دندان ها و لثه به دندانپزشکی بروید. این کار باعث می شود در صورت وقوع مشکل، قبل از اینکه به استحکام ایمپلنت آسیبی برسد متوجه آن بشوید و برای رفع آن اقدام کنید.

اگر خوب دندان هایتان را مسواک بزنید، برای معاینه هرازگاهی به پزشک مراجعه کنید و سیگار نکشید، به احتمال زیاد ایمپلنتتان سال ها دوام می‌آورد.

ماندگاری ایمپلنت دندان

دوتا از بیشترین سوالاتی که افراد از ما می پرسند این است که «آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟» و اینکه «ایمپلنت دندان چقدر ماندگاری دارد؟»

شرکت Hiossen Implants ایمپلنت هایی می فروشد که تا آخر عمر ماندگاری دارند. اگر هر روز به شستشوی دندان هایتان رسیدگی کرده و خوب از آن ها مراقبت کنید، دندان هایی سفید و درخشان خواهید داشت. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که بعضی ایمپلنت ها تا مدت زیادی (تا سقف بیست سال) هم دوام می آورند. چه در آزمایش های کوتاه‌مدت و چه در آزمایش های بلندمدت، ایمپلنت های دندان قادر بودند تا یک دهه یا بیشتر مقاومت کنند. تاج دندان هم اغلب بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام می‌آورد و تا آن زمان به تعویض احتیاجی ندارد.

بهترین روش ایمپلنت دندان

انواع ونیر دندان

“چه نوع ونیری از همه برای من بهتر است؟” این سوال برای کسانی که نیاز به روکش گذاری بر روی دندان هایشان را دارند پیش می آید. در ادامه انواع ونیر ( روکش ) دندان را معرفی میکنیم:

ونیرهای سرامیکی

ونیرهای سرامیکی از نوعی سرامیک باکیفیت و بادوام ساخته شده‌اند. پزشک رنگ این سرامیک را مناسب با رنگ دندان های اطرافتان انتخاب می کند تا ظاهری یکدست و طبیعی به دندان هایتان بدهد. ونیر سرامیکی محصول زیبایی رایجی است که برای دندان های هر شخص به‌صورت جداگانه ساخته می شود. این مسئله باعث می شود ونیر تا حد زیادی با دندان هایتان تناسب داشته باشند و ظاهری زیبا به لبخندتان بدهند. این سرامیک که از پرسلان ساخته شده، کیفیت پویایی دارد و نور را درست مانند مینای طبیعی دندان به خودش جذب می کند. ونیرهای سرامیکی معمولا به آماده‌سازی زیادی احتیاج ندارند و ساختار طبیعی دندان را تا حد زیادی همانطور که هست نگه می دارند. همچنین طرح لبخندی ماندگار و تازه به شما تحویل می دهند.

لومینرز

لومینر برند خاصی از ونیر سرامیکی است که ظاهر لبخند شما را به‌شدت زیبا می کند. نصب این ماده به‌شدت راحت است و زمان بسیار کمی می برد. نصب لومینر فرایند بی‌خطری است که بسته به شرایطتان، گاهی به هیچ آماده‌سازی احتیاج ندارد و گاهی فقط کافی است تغییرات کمی روی دندان ایجاد کنیم. این لومینرها از وینرهای سرامیکی هم نازک ترند و از سرامیک Cerinate ساخته شده‌اند. Cerinate ماده‌ای بسیار نازک است که بدون نیاز به تراشیدن دندان، دریل کردن یا تزریق، روی دندان کار گذاشته می شود. لومینرها تمام مزایای ونیرهای سرامیکی را دارند و علاوه بر آن، دندانی مقاوم تر، زیباتر و با کیفیت تر از ونیر به شما تحویل می دهند.

رزین کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت هم خیلی از مزایای احیاکننده ونیرهای سرامیکی را دارند؛ مثلا می توانند ترک ها، شکستگی ها، فاصله بین دندان ها و لکه ها را بپوشانند. این نوع ونیرها ظاهر دندانتان را زیبا می کنند و در عین حال هزینه کم تری می برند؛ هرچند این ونیرها از مواد متفاوتی ساخته شده‌اند و نسبت به ونیرهای سرامیی دوام کمتری دارند. در بیشتر مواقع نصب این نوع ونیرها هم به تغییرات و آماده‌سازی دندان اصلی نیازی ندارد و ساختار طبیعی دندانتان را حفظ می کند.

ونیر سرک (CEREC)

سیستم سرک به پزشک این امکان را می دهد که در مطب با استفاده از یک دستگاه مخصوص (milling unit)، ونیرها را متناسب با قالب دندان هر شخص بسازد. درنتیجه دیگر نیازی نیست مدت زیادی برای ساخته شدن ونیر صبر کنید یا اینکه به شخص سومی به نام دندانساز احتیاج داشته باشید. پزشک ما با استفاده از نرم‌افزار پیشرفته سرک (که مطابق با آخرین پیشرفت های روز کار می کند)،  در عرض چند دقیقه طرح لبخند جدیدتان را برایتان طراحی می کند. ونیر سرک، روشی سریع و آسان برای بازسازی و زیباسازی لبخندتان است که می توانید تنها در عرض یک روز و در مطب پزشک انجام دهید.

روکش دندان زیرکونیا

ونیرهای سرامیکی زیرکونیا برای بیمارانی که دندان هایشان خیلی آسیب دیده یا پوسیده شده، بسیار مناسب هستند. این مواد ترمیمی، از وینرهای سرامیکی معمولی محکم تر هستند و ساختار دندانی که در معرض خطر قرار دارد را تقویت می کنند. ما معمولا برای دندان های عقبی از زیرکونیا استفاده می کنیم. این ماده به دندان های عقبی استحکام بیشتری می بخشد و از پوسیدگی زودرس آن ها جلوگیری می کند. به علاوه، زیرکونیا به دلیل مقاومت بالایی که دارد، در ساخت تاج دنان و ایمپلنت دندان هم استفاده می شود.

مراقبت بعد از ایمپلنت دندان در هفته‌ی اول

در روزها و هفته‌های اول بعد ازکاشت دندان، باید با استفاده از وسایلی بهداشتی به نظافت دندان‌ها ادامه دهید و به طور منظم با پزشک ملاقات کنید. استفاده از مسواک، نخ دندان و شوینده‌ها همراه با محلول آب و نمک باید جزئی از عادات شما باشد تا ناحیه‌ی جراحی ایمپلنت‌ها بهبود یابد.

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید؛ یعنی رژیم شما باید شامل نوشیدنی‌هایی با اسید کم، غذاهای نرم و نوشیدنی‌ها و غذاهای غنی از مواد لازم باشد.

باید بعد از ایمپلنت برنامه‌ی زمانی ملاقات با دندانپزشک داشته باشید. این موضوع واقعاً برای سلامت ایمپلنت‌های شما حیاتی است و به دندانپزشک هم کمک می‌کند تا دندان‌های‌ شما را معاینه و تمیز کند. بعد از این که ایمپلنت گذاشتید، باید حداقل هر شش ماه یک مرتبه برای چکاپ نزد دندانپزشک خود بروید، حتی شاید نیاز باشد بیش از این هم دندانپزشک خود را ببینید.

مراقبت از ایمپلنت در هفته اول

مراقبت از ایمپلنت ۴۸ ساعت بعد از کاشت ایمپلنت

۴۸ ساعت اول بعد از کاشت ایمپلنت بسیار حیاتی است. در اولین ساعت بعد از کاشت ایمپلنت ، سعی کنید روی پانسمان گازی دندان ها فشار دهید ، و اصلاً آن‌ها را تعویض نکنید. دقت کنید در اولین ساعت بعد از کاشت ایمپلنت نباید پانسمان را از جای خود خارج کنید، مگر این که دچار خونریزی شدید و مداوم شده باشید. اگر خونریزی متوقف نمی‌شود گاز استریل جدیدی را به مدت سی دقیقه در محل بگذارید و بعد آن را عوض کنید. هر سی تا چهل و پنج دقیقه گاز استریل را تعویض کنید.

مراقبت پس از ایمپلنت در روز اول

در ادامه به نشانه‌هایی اشاره می‌شود که احتمالاً در روز اول با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید:

وجود این علائم نشان می‌دهد که بدن شما در حال ترمیم خودش است. برای این که دوران نقاهت شما به خوبی پیش برود و دچار مشکل نشوید، حتماً موارد زیر را رعایت کنید:

 • محل جراحی را دستکاری نکنید.
 • شب جراحی دندان‌هایتان را با یک مسواک نرم مسواک بزنید.
 • بعد از ۲۴ ساعت، ۲ تا ۳ مرتبه در روز با محلول آب و نمک شست‌وشو دهید.
 • استراحت کنید.
 • در صورت نیاز، از کمپرس یخ استفاده کنید.

مراقبت پس از ایمپلنت در روز دوم و سوم

در روز دوم و سوم بعد از جراحی، به بهداشت کل دهان مانند قبل ادامه دهید. ممکن است متوجه خون‌مردگی یا کبودی اطراف محل جراحی شوید، اما این موضوع طبیعی است و ۲ تا ۳ روز طول می‌کشد. بعد از چند روز می‌توانید با استفاده از گرمای ملایم، خون‌مردگی یا کبودی را کاهش دهید.

بعضی از بیماران متوجه یک برآمدگی تیز در دهان خود می‌شوند. اگر این موضوع نگرانتان می‌کند، به راحتی با پزشک خود تماس بگیرید. چیزهای دیگری هم ممکن است شما را ناراحت کند که عبارتند از خشکی لب‌ها، خشکی گلو، و سفتی ماهیچه‌های فک. اما همه‌ی این‌ها عوارض مورد انتظار استفاده از پانسمان گازی استریل است.

مراقبت از ایمپلنت در روز دوم و سوم

آیا بعد از کاشت ایمپلنت به همراه نیاز دارم؟

احتمالاً به شما گفته می‌شود در روزی که ایمپلنت در دهان شما کار گذاشته می‌شود، شخصی به عنوان همراه در کنار شما باشد تا بتواند شما را به منزل برساند. البته دندانپزشکان در این موارد از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند، اما در صورتی که بخواهید، برایتان مسکن استفاده می‌کنند که می‌تواند به صورت خوراکی یا تزریقی استفاده شود. اگر بخواهید پزشک از مسکن استفاده کند، پس باید یک شخص بزرگسال همراه شما باشد، در زمان کاشت ایمپلنت منتظر بماند و شما را تا خانه همراهی کند.


خونریزی بعد از ایمپلنت دندان

مقداری ترشحات خونی از موضع جراحی بعد از ایمپلنت معمولی است و ممکن است در ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی شاهد این موضوع باشید. پزشک روی محل جراحی را پانسمان می‌کند . کاری که باید بکنید این است که در اولین ساعات بعد از عمل، حسابی روی این گاز استریل فشار بیاورید تا به قطع خونریزی کمک کند. یادتان باشد که جمع کردن آب دهان و بیرون انداختن آن یا شست‌وشو می‌تواند باعث تحریک خونریزی یا بدتر شدن آن شود.

آیا بعد از ایمپلنت فک بالا خونریزی از بینی طبیعی است؟

در صورتی که ایمپلنت در فک بالا باشد یا پروسه‌ی لیفت سینوسی داشتید، خونریزی از بینی امری طبیعی است. سعی نکنید خون را با بازدم به بیرون بدهید، فقط از فشار استفاده کنید.

اگر ترشحات خونی ایمپلنت زیاد بود چه کارهایی لازم است انجام دهم؟

ممکن است دچار ترشحات و تراوش‌های خونی شدید شوید. در صورتی که خونریزی شدید بود، خیلی آهسته لخته‌های بزرگ را از دهانتان خارج کنید. بعد، دو عد گاز استریل را چهارلا کنید، یا یک چای‌کیسه‌ای معمولی خیس (نه چای‌ گیاهی) را درون گاز استریل بپیچید و روی محل خونریزی بگذارید. یک ساعت بدون این که گاز را عوض کنید آن را محکم روی محل فشار دهید و اگر خونریزی همچنان ادامه داشت، این روش را تکرار کنید. در اکثر موارد، این روش به طور چشمگیری خونریزی را کاهش می‌دهد. اما در صورتی که با وجود استفاده از این روش باز هم خونریزی ادامه پیدا کرد، با مطب تماس بگیرید و به پزشک خود اطلاع دهید.

تمیز کردن دندان بعد از ایمپلنت

بعد از ایمپلنت دندان چه بخوریم؟

حدود یک ساعت بعد از کاشت می‌توانید گاز استریل و پانسمانی را که درون دهانتان است خارج کنید و چیزی بخورید. دقت کنید که بعد از جراحی به مدت ۲۴ ساعت باید غذاهای نرم بخورید و به مدت چند ساعت بعد از عمل، از خوردن و نوشیدن مواد داغ بپرهیزید. همچین به مدت ۲۴ ساعت از نی هم برای نوشیدن استفاده نکنید.

رژیم غذایی بعد از کاشت ایمپلنت

باید این موارد را رعایت کنید:

 • مقدار زیادی مایعات بنوشید.
 •  تا زمانی که بی‌حسی از بین برود، نوشیدنی و غذاهای داغ نخورید.
 •  تا یک روز بعد از جراحی فقط غذاهای نرم بخورید.
 • مایعات را یک‌ دفعه و با فشار، سر نکشید.
 • خیلی زود می‌توانید به وضعیت خورد و خوراک پیشین خود برگردید، مگر این که پزشک دستور دیگری به شما بدهد.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

بر حسب گستردگی جراحی، احساس کمی ناراحتی بعد از جراحی معمولی است. در صورتی که پزشک برایتان مسکن تجویز نکرده، یعنی این که میزان درد و ناراحتی شما بعد از جراحی کم خواهد بود. اما در صورتی که احساس ناراحتی می‌کنید و می‌خواهید از مسکن استفاده کنید، ایبوپروفن یا تیلنول (نوعی استامینوفن) کفایت می‌کند. ۲ تا ۴ ساعت بعد از جراحی، بی‌حسی موضعی تقریباً ناپدید می‌شود وممکن است اندکی احساس ناراحتی کنید. پس بهتر است قبل از این که بی‌حسی کاملاً ازبین برود، مقداری خوراکی نرم و خنک بخورید و دوز اول داروی تجویزی ضد درد یا ایبوپروفن/تیلنول را مصرف کنید.

هنگام مصرف داروها حتماً روی جعبه یا بطری را بخوانید تا بدانید دقیقاً باید چقدر دارو مصرف کنید. و در صورتی که بعد از ۵ تا ۷ روز، به جای این که درد و ناراحتی شما فروکش کند، احساس کردید درد دارد پیشرفت می‌کند حتماً به مطب مراجعه کنید یا تماس بگیرید.

در مورد بعضی از افراد، مصرف داروهای مسکن می‌تواند منجر به تهوع و حتی استفراغ شود و غیرمعمولی نیست. اگر برای شما هم این اتفاق افتاد، بهتر است قبل از مصرف دارو حتماً کمی خوراکی بخورید یا دوز مصرفی دارو را کاهش دهید.

بعضی داروهای ضد درد بدون نسخه ممکن است نسبت به داروهای مسکن، کمتر حالتان را بد کند. اما در صورتی که در هر حالت حالتان به هم می‌خورد و احساس بهبودی ندارید، مصرف دارو را متوقف کنید و با مطب تماس بگیرید تا برایتان داروی دیگری تجویز شود. در مدت استفاده از داروهای تجویزی ضد درد، از مصرف نوشیدنی‌های الکلی، رانندگی و کار با ماشین‌آلات خودداری کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درد ایمپلنت دندان و عوارض آن می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درد ایمپلنت دندان

ورم صورت بعد از ایمپلنت دندان

تورم، به خصوص بعد از عمل گرافت یا پیوند استخوان، به عنوان بخش طبیعی فرآیند بهبود و نقاهت است. تورم صورت ۳ تا ۴ روز بعد از جراحی دهانی افزایش می‌یابد و بعد از آن به سرعت فروکش می‌کند. این تورم صورت ممکن است باز کردن دهان و یا بلعیدن را برایتان مشکل کند.

حتی ممکن است در محلی که جراحی انجام شده، روی صورتتان متوجه کبودی و خون‌مردگی شوید یا در همان سمتی که جراحی انجام شده، در زبان یا لب‌هایتان احساس سوزش یا بی‌حسی داشته باشید. حتی در صورتی که در هر دو سمت فک خود هم ایمپلنت داشته باشید، باز هم غیر طبیعی نخواهد بود اگر در یک سمت احساس تورم و ناراحتی بیش‌تری کنید. در اغلب موارد می‌توانید برای کاهش و به حداقل رساندن میزان تورم صورتتان از کمپرس کیسه‌ی یخ در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل در محل جراحی استفاده کنید. در صورتی که هر دو سمت صورتتان تحت عمل بوده، هر نیم ساعت یک‌بار جای کمپرس یخ را عوض کنید.


آیا تب بعد از کاشت ایمپلنت طبیعی است؟

بعضی از بیماران پس از جراحی‌های دهانی دچار  تب می‌شوند. جای نگرانی برای تب‌های خفیف نیست ولی در صورتی که میزان تب افزایش پیدا کرد و پایین نیامد حتماً با پزشک تماس بگیرید.


دلیل مصرف آنتی‌بیوتیک بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

بعد از کاشت ایمپلنت دندان نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک دارید چون باعث پیشگیری از ایجاد عفونت روی محل ایمپلنت یا گرافت استخوان می‌شود. خیلی مهم است که حتماً دارو را مطابق دستور روی جعبه و تا پایان، مصرف کنید. در صورتی که بعد از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها دچار واکنش‌هایی مانند خارش یا تحریک پوستی شدید، مصرف دارو را متوقف کنید و با پزشک تماس بگیرید.

به خاطر داشته باشید که بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است با داروهای ضد بارداری تداخل داشته باشند. پس در صورتی که از داروهای ضد بارداری خوراکی به عنوان روش پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنید، حتماً در طول چرخه‌ی قاعدگی از روش پیشگیری دیگری هم استفاده کنید.

ایمپلنت دندان چیست

 

آیا در روش کاشت ایمپلنت از بخیه استفاده می کنند؟

در اکثر جراحی‌های دهانی برای این‌ که به بهبود و التیام بافت کمک شود، از بخیه برای بافت استفاده می کنند. اکثر بخیه‌هایی که در این جراحی‌ها استفاده می‌شوند در طول سه تا پنج روز خودشان می‌افتند. بعضی از بخیه‌ها هم ممکن است نیاز به کشیدن یا زمان بیش‌تری برای جذب شدن داشته باشند.


مسواک زدن بعد از ایمپلنت دندان

حفظ بهداشت دهان بعد از جراحی دهانی همان‌قدر ضروری است که در مواقع دیگر هست. بعد از ۲۴ ساعت می‌توانید مثل قبل مسواک زدن را ادامه دهید. به این ترتیب می‌توانید به تدریج و به آرامی دهان خود را به طور مرتب با محلول آب‌نمک (یک‌چهارم قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب) بشویید.


سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت دندان

به هیچ عنوان از سیگار استفاده نکنید. بعد از جراحی‌های دهانی باعث تداخل در فرآیند بهبودی می‌شود و شانس ابتلا به عفونت لثه، شکست کاشت ایمپلنت یا گرافت‌های استخوانی را افزایش می‌دهد. در مورد افراد سیگاری شانس شکست کاشت ایمپلنت بسیار بیش‌تر است.

 


معاینه مجدد بعد از ایمپلنت دندان

 پزشک معمولاً از شما می‌خواهد که ۳ هفته بعد از جراحی به او مراجعه کنید. و بعد از آن هم نیاز است شما را ببیند تا وضعیت پایه‌های ایمپلنت را بررسی کند یا اگر کاشت ایمپلنت شما دو مرحله‌ای است، وارد فاز دوم کاشت شود. این ملاقات بعدی معمولاً ۲ تا ۴ ماه، یا ۴ تا ۶ ماه بعد از جراحی است. در صورتی که فقط پیوند استخوان داشته‌اید، ایمپلنت شما معمولاً ۳ تا ۴ ماه بعد از گرافت، کار گذاشته می‌شود.


بعد از چه مدت می‌توانم به فعالیت‌های عادی‌ام برگردم؟

می‌توانید فعالیت‌های سبک را به محض این که حس کردید توانایی آن را دارید، انجام دهید. اما معمولاً پزشک از شما می‌خواهد انجام فعالیت‌های شدید و سنگین را حدود سه روز به تعویق بیندازید. در مدتی که از داروهای مسکن قوی استفاده می‌کنید از انجام کارهایی مانند رانندگی که نیاز به هشیاری و دقت و هماهنگی دارند، خودداری کنید.


تا چه مدت نمی توانم کاشت دندان جدیدی انجام دهم؟

این موضوع بستگی به این دارد که چه نوع جراحی ایمپلنت یا گرافتی داشته‌اید و جراحی کی و از چه نوعی بوده است. معمولاً ایمپلنت‌های فک پایین ۴ ماه بعد از جراحی آماده‌ی پذیرش دندان‌ها هستند اما فک بالا برای کار گذاشتن دندان‌ها نیاز به ۶ ماه زمان دارد. البته روش‌های خاصی وجود دارد که در آن‌ها می‌توان بلافاصله بعد از کارگذاشتن ایمپلنت، دندان‌های موقت را روی آن قرار داد. در صورتی که برای این روش‌ها کاندیدای مناسبی باشید، پزشکتان در این‌ باره با شما صحبت خواهد کرد.


بعد از درمان می‌‌توانم از دندان‌های مصنوعی‌ام استفاده کنم؟

در صورتی که دندان‌های مصنوعی شما آن منطقه‌ی جراحی را هم پوشش می‌دهد، بهتر است تا حد امکان، خیلی کمتر از آن‌ها استفاده کنید تا ناحیه‌ی جراحی به خوبی بهبود پیدا کند. به هر حال، همیشه باید دندان‌های مصنوعی را شب‌ها از دهانتان خارج کنید.

میزان موفقیت ایمپلنت دندان بسیار بالاست، اما در برخی موارد هم با شکست یا پس زدن ایمپلنت روبه‌رو می‌شویم. برای آشنایی با علائم پس زدن ایمپلنت دندان بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

ورزش بعد از ایمپلنت

بعد از جراحی فعالیت‌های جسمی شدید را به حداقل برسانید. فعالیت شدید بعد از جراحی منجر به افزایش ضربان قلب و شدت خونریزی می‌شود.

به علاوه این‌که، احتمالاً در چند روز اول نمی‌توانید خوب غذا بخورید و همین شما را ضعیف‌تر از حالت عادی می‌کند. پس برای شروع ورزش کمی صبر کنید، تا بدن شما به طور کامل بهبود پیدا کند.


خون‌مردگی بعد از کاشت ایمپلنت

در اثر خون‌مردگی زیر بافت‌ها ممکن است کبودی‌هایی به رنگ سیاه، سبز، آبی یا زرد ببینید. این موضوع یک اتفاق رایج است که دو تا سه روز بعد از جراحی دیده می‌شود. ۳۶ ساعت بعد از جراحی، استفاده از گرما می‌تواند به کاهش و ناپدید شدن این خون‌مردگی کمک کند.


لبه‌های تیز پس از ایمپلنت

در صورتی که بعد از جراحی چیزی تیز و سخت در ناحیه‌ی جراحی احساس می‌کنید، در حقیقت دارید تیغه‌های استخوانی را حس می‌کنید که از دندان‌ها محافظت می‌کرده‌اند. این خرده‌ها و بقایای استخوانی ممکن است در هفته‌ی بعدی خود به خود از بین بروند، اما اگر احساس ناراحتی می‌کنید به دندانپزشک مراجعه کنید.


خشکی لب‌ها پس از ایمپلنت

اگر گوشه‌های دهان شما خیلی کشیده شود، احتمال خشکی و ترک خوردن وجود دارد. پس لب‌ها و دور دهانتان را با پماد یا روغنی مانند وازلین مرطوب و چرب نگه دارید.


خشکی گلو پس از کاشت ایمپلنت

این موضوع بعد از جراحی‌های مربوط به دهان، غیر عادی نیست. عضلات متورم شده‌اند و ممکن است بلعیدن را دردناک کنند. دو تا سه روز بعد این مشکل خودبه‌خود برطرف می‌شود.


جابه‌جایی عضلات فک  بعد از ایمپلنت

تا چند روز بعد از جراحی این موضوع می‌تواند در باز کردن دهان برایتان مشکل ایجاد کند. البته یک اتفاق معمولی بعد از جراحی است که یک هفته بعد برطرف می‌شود. کشش این عضلات می‌تواند به حل هر چه سریع‌تر این مشکل کمک کند.

ترمیم دندان های شیری کودکان

چطور ایمپلنت‌ها را در خانه تمیز کنم؟

تمیز کردن و نظافت ایمپلنت‌ها اساساً مثل نظافت دندان‌های طبیعی است؛ یعنی می‌توانید مسواک بزنید، نخ دندان بکشید، یا حتی از دهانشویه‌های غیرالکلی به طور روزانه استفاده کنید. اما از آن‌جا که این دندان‌ها مصنوعی هستند باید نکات خاصی را به خاطر داشته باشید. ذرات غذایی و باکتری‌ها می‌توانند اطراف ایمپلنت‌ها تجمع کنند و به آن‌ها بچسبند. این موضوع منجر به ایجاد پلاک می‌شود و در صورتی که درمان نشود، می‌تواند عفونت ایجاد کند. برای این که بتوانید این دندان‌های مصنوعی را تا جای ممکن تمیز نگه دارید، باید برای این ایمپلنت‌ها ابزارهای نظافت تهیه کنید.

مسواک‌های بین دندانی

می‌توانید از مسواک‌های معمولی برای مسواک زدن ایمپلنت‌های دندانی استفاده کنید، ولی بیماران همیشه در این مورد نگران و سردرگم هستند. هیچ تفاوت خاص و ویژه‌ای بین مسواک‌های الکتریکی و دستی وجود ندارد، همه‌ی این‌ها خوب هستند.
نگرانی اصلی شما باید این باشد که مسواک روی ایمپلنت چطور حس می‌شود و استفاده از آن چقدر راحت است. اما هر مسواکی که انتخاب کردید، باید موهای نرمی داشته باشد.

نخ دندان

انواع نخ دندان وجود دارد و شاید انتخاب از بین آن‌ها خیلی سخت به نظر برسد. اما عموماً دندانپزشکان توصیه می‌کنند از نخ‌هایی استفاده کنید که بدون موم هستند یا نخ‌های مخصوص ایمپلنت را تهیه کنید، که مطمئن باشید به بافت‌های اطراف آسیب نمی‌زند. اما برای بسیاری از پروتزها باید از یک فلاس تریدر (عبوردهنده‌ی نخ) استفاده کنید. به هر حال برای اطمینان از نوع نخ، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

شوینده‌های دهان

شوینده‌های دهان واقعاً به کاهش پلاک و التهاب کمک می‌کنند. از یک واتر فلاسر (پاشنده‌ی آب با قابلیت تنظیم فشار) با سر غیر فلزی یک یا دو مرتبه در روز استفاده کنید و همراه با آن، می‌توانید از شوینده‌های غیر الکلی ضد میکروبی استفاده کنید. از دهانشویه‌ها یا محلول هیدروژن پروکسید به مدت ۱۴ روز به هیچ عنوان استفاده نکنید.

استیمولاتورها (وسیله‌ی ماساژ لثه)

استیمولاتورها برای سلامت نگهداشتن بافت لثه – که برای نگهداری ایمپلنت دندانی، حیاتی است – بسیار مهم هستند. بهترین نوع استیمولاتورها برای استفاده، استیمولاتورهایی با سر لاستیکی هستند که روی لثه احساس نرمی به فرد می‌دهند.

بهداشت دهان

برای این که هر نوع جراحی دندانی موفقیت‌آمیز باشد، رعایت بهداشت دهان ضروری است. اقدامات زیر را انجام دهید:

• یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید تا محلول آب‌نمک به دست آید. داخل دهانتان را با آن بشویید. این کار را چهار تا پنج مرتبه در روز، به خصوص بعد از غذا انجام دهید. به مدت یک هفته هر روز این کار را ادامه دهید.

حواستان باشد که آب نباید داغ باشد، چون این کار، بیش‌تر از این که سود داشته باشد، مضر خواهد بود.

• بعد از ظهر روز جراحی می‌توانید طبق معمول، دندان‌هایتان را مسواک بزنید، اما دقت کنید که تا دو روز، مسواک با محل جراحی تماس نداشته باشد. وقتی احساس آمادگی کردید، باز هم خیلی نرم و آرام برخورد کنید چون بافت جراحی شده کمی حساس است.• از واترجت یا مسواک برقی استفاده نکنید، همان مسواک معمولی کفایت می‌کند.
• تمام سعیتان را بکنید که غذا به محل جراحی نزدیک نشود (با سمت دیگر دهانتان بجوید).
• اگر سیگار می‌کشید، تا پایان دوران نقاهت و بهبودی کامل، سیگار نکشید. سیگار کشیدن پیش از این زمان، می‌تواند به شدت فرآیند بهبودی را به تعویق بیندازد.
• به مدت حداقل یک هفته اصلاً نخ دندان را نزدیک محل جراحی استفاده نکنید.
• به مدت یک هفته بعد از جراحی اصلاً الکل مصرف نکنید زیرا از بهبود لثه‌ها جلوگیری می‌کند.

مشکلات ایمپلنت دندان

یکی از رایج ترین مشکلات ایمپلنت دندان باریک بودن یا برگشتگی بافت لثه است که هم ظاهر و هم عملکرد دندان را دچار مشکل می کند. این برگشتگی گاهی به دلیل کاشت نادرست ایمپلنت، انحراف و کجی ایمپلنت و گاهی به خاطر کوچک بودن استخوان فک و بافت لثه اتفاق می ‌افتد. بیمارانی که چنین مشکلی برایشان به وجود می‌آید، به بیماری پری ایمپلنتیتیس (التهاب اطراف ایمپلنت دندان) مبتلا می شوند؛ در این صورت بافت لثه‌شان به بیرون برمی گردد، تاج ایمپلنتشان بلند می شود، دندان هایشان با هم نامتقارن می شود و احساس درد می کنند.

حال چرا این اتفاق می‌افتد و در این زمان چه کار می توانیم بکنیم؟ کاشت صحیح ایمپلنت دندان و همچنین وجود بافت و استخوان کافی برای نگهداری از ایمپلنت، از مهم ترین عوامل جلوگیری از این اتفاقات (و موفقیت در نصب ایمپلنت) هستند. اگر دندانپزشک مربوطه ایمپلنت را نادرست یا بیش از حد کج بکارد، بافت لثه آرام‌آرام به عقب برمی گردد. حال اگر بافت لثه و استخوان خیلی باریک یا ضعیف باشند، این اتفاق سریع تر می افتد. درنتیجه ظاهر ایمپلنت زشت می شود و تاجی بلند، لثه‌ای برگشته و سیاه‌رنگ نصیبتان می شود که مسواک زدن و شستشوی آن دشوار است. برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد، پزشک باید با استفاده از تکنیک تشخیص و برنامه‌ریزی دندانی دیجیتال، ایمپلنت ها را در جایگاه و زاویه‌ای درست قرار دهد.

ترمیم لثه بعد  از ایمپلنت

اگر استخوان فک کوچک باشد، باید با عمل پیوند استخوان و پیوند بافت لثه، آن را بزرگ کنیم. همه این کارها با شبیه‌سازی دندان موردنظر آغاز می شود (شبیه‌سازی فرایند کاشت در کامپیوتر). برای اینکه بتوانیم کیفیت و تعداد استخوان ها را ارزیابی کنیم، باید ابتدا سیتی اسکن بگیریم. سپس عکس سیتی اسکن را با اسکن نوری (ال‌سی‌دی های مخصوص تماشای عکس پزشکی) بررسی کنیم.

جراح می تواند این عکس ها را وارد کامپیوتر کند و با شبیه‌سازی مجازی، طرح دقیقی از جایگاه ایمپلنت و زاویه‌ مناسب آن در فک تهیه کند. در عین حال می تواند به کمک این فناوری مطمئن شود که استخوان فک فضای کافی برای کاشت ایمپلنت داشته باشد. در آخر، بافت لثه را با کمک پایه پیچی (هیلینگ اباتمنت) یا دندان ترمیمی موقت (نمونه ایمپلنت) فرم می دهیم.

درمان تحلیل لثه بعد از ایمپلنت

تنها روش درمانی ممکن برای این کار، این است که با وسیله‌ای به نام گشتاور چرخاننده (ابزاری پیچ‌گوشتی‌مانند برای چرخاندن و درآوردن ایمپلنت) ایمپلنت دندان را بیرون بیاوریم؛ طوری که بافت لثه کمترین آسیب ممکن را ببیند. در این هنگام بافت ازدست رفته لثه و استخوان فک را بازسازی می کنیم و سپس با کمک جریان کار تشخیص و برنامه‌ریزی دندانی دیجیتال، دوباره ایمپلنت جدیدی می کاریم. کل این فرایند ممکن است حدود ۹ تا ۱۲ ماه طول بکشد ولی در درازمدت خواهید دید که ایمپلنت جدیدتان چقدر محکم تر و زیباتر است.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

2
Share on facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
Share on twitter
اشتراک گذاری در توییتر
Share on linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم

ملاقات حضوری

تماس مستقیم با دکتر

همه روزه از ساعت 16 تا 20 شب آماده ویزیت بیماران محترم در مطب می باشند. آدرس: تهران، پاسداران گل نبی پلاک ۵۴ طبقه ۳ واحد ۹

photo_112019-04-05_00-39-25
دندان پزشک متخصص آسیب شناسی دهان و دندان

کلینیک دندان پزشکی دکتر سمانه شیرانی با هدف ارائه بهترین خدمات  راه اندازی شده است. در این کلینیک خدمات جامع دندانپزشکی همراه با پیشرفته ترین تکنیک های دندان پزشکی ارائه می گردد.

ساعات حضور در مطب

 • شنبه ۱۴ الی ۱۹
 • یکشنبه ۱۴ الی ۱۷
 • دو شنبه ۱۴ الی ۱۸
 • سه شنبه ۱۵ الی ۱۹
 • چهار شنبه ۱۵ الی ۱۹
تمامی حقوق برای دکتر سمانه شیرانی محفوظ می باشد | شرکت طراحی سایت تخصصی همیار سیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر