آیا سرطان دهان کشنده است؟

سرطان دهان در هر جایی از دهان، از جمله روی سطح زبان، لب‌ها، درون گونه‌ها، در لثه‌ها، در سقف یا کف دهان، در لوزه‌ها و در غدد بزاقی ممکن است بروز پیدا کند.این سرطان، نوعی از سرطان سر و گردن است و اغلب به نحو مشابهی درمان می‌شود.


تاریخچه سرطان دهان

بر اساس آمار انجمن تومورشناسی بالینی آمریکا، در سال ۲۰۱۶ پیش‌بینی شد که ۴۸۳۳۰ آمریکایی ها سرطان دهان یا سرطان حلق (فارینژیال) دارند و ۹۷۵۰ نفر از آن‌ها می‌میرند.


سن سرطان دهان

سرطان دهان اکثراً بعد از ۴۰ سالگی اتفاق می‌افتد و ریسک آن در مردان، دو برابر زنان است.


معاینات متخصص سرطان دهان

برای غربالگری سرطان دهان نیاز به معاینه‌ی جسمی کامل و بررسی دقیق سابقه‌ی پزشکی است. متخصصان باید به صورت چشمی و لمسی نواحی سر، گردن، زخم های دهان و فارینژیال را معاینه کنند.

این نوع معاینه شامل معاینه‌ی انگشتی گره‌های گردنی، معاینه‌ی دو انگشتی سقف و کف دهان و زبان، و معاینه‌ با لمس و مشاهده‌ی مخاط دهان و فارینژیال با منبع نورانی است.

استفاده از آینه‌های دهانی برای این معاینه کاملاً ضروری است.

زبان باید کاملاً بیرون کشیده شود تا بتوان به طور کامل مناطق پشتی و انتهایی و پایه‌ی زبان را مشاهده کرد.

بررسی سوابق پزشکی بیمار

متخصص سرطان دهان باید سوابق پزشکی، خانوادگی و اجتماعی افراد را مرور کنند و برای افراد پرونده‌ای شامل رفتارهای پرخطر (مثل مصرف تنباکو و الکل)، سابقه‌ی رادیوتراپی سر و گردن، سابقه‌ی فامیلی سرطان سر و گردن، و سابقه‌ی شخصی سرطان را تشکیل دهند. بیماران بالای چهل سال به علت احتمال ابتلای بیش‌تر به سرطان دهان باید مورد بررسی قرار بگیرند.

بیوپسی سرطان دهان

در صورتی که متخصصان بدون بررسی و معاینه کامل جسمی بیمار به تشخیص دیگری غیر از سرطان دهان دست پیدا کنند و به دنبال آن به تجویز دارو بپردازند تشخیص سرطان ممکن است چندین ماه به تاخیر بیفتد .بیمارانی که مشکل آن‌ها بیش از ۲ تا ۴ هفته طول کشیده، باید به سرعت و بدون فوت وقت به یک متخصص مناسب ارجاع داده شوند تا تشخیص قطعی برای آنان صورت بگیرد. در صورتی که پزشک با ضایعه‌ی دهانی مواجه شود، بی‌درنگ و بدون تاخیر باید بیوپسی انجام شود.

عوامل ایجاد سرطان دهان

استعمال دخانیات افرادی که سیگار، سیگار برگ یا پیپ می‌کشند شش برابر بیش از افراد غیر سیگاری در معرض سرطان دهان قرار دارند.

مصرف‌کننده‌های تنباکوی بدون دود

افرادی که فرآورده‌های تنباکو را می‌جوند یا استنشاق می‌کنند ۵۰ برابر دیگران در معرض ابتلا به سرطان گونه و فک، لثه و بافت پوششی لب‌ها قرار دارند.

مصرف بیش‌ از حد الکل

احتمال ابتلا به سرطان دهان در افرادی که الکل می‌خورند حدود شش برابر دیگران است.

سابقه‌ی سرطان در خانواده

سرطان دهان ممکن است به صورت موروثی مانند دیگر سرطان ها انتقال یابد.

نورمستقیم خورشید

مواجهه‌ی بیش‌ازحد با نور خورشید به خصوص در سنین جوانی.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

این ویروس یکی از دلایل احتمالی سرطان سلول‌های سنگفرشی بخش میانی گلو است.

و نکته‌ی بسیار مهم این که، بیش از ۲۵ درصد همه‌ی سرطان‌های دهان در افراد غیر سیگاری و افرادی اتفاق می‌افتد که فقط گاهی الکل می‌نوشند.

آیا استفاده از مواد کامپوزیت ممکن است باعث سرطان دهان شود؟ آیا می دانید کامپوزیت دندان چیست؟ آیا می دانید هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

کامپوزیت دندان

انواع سرطان دهان

این نوع سرطان در هر فردی متفاوت است و متخصصانی که تجربه و آگاهی کافی برای تشخیص و درمان بیماری دارند، می‌توانند برنامه‌ی درمانی متناسب با هر نوع سرطان خاص هر فرد را ارائه کنند.

سرطان سلول‌های سنگفرشی

بیش از ۹۰ درصد سرطان‌هایی که در حفره‌ی دهان ایجاد می‌شوند، سرطان سلول‌های سنگفرشی است. به طور معمول، دهان و گلو با سلول‌هایی به نام سلول‌های سنگفرشی پوشیده شده است که مسطح هستند و در مقیاس میکروسکوپی مانند پولک ماهی به نظر می‌رسند. سرطان سلول‌های سنگفرشی زمانی ایجاد می‌شود که بعضی از این سلول‌ها تغییر کنند و غیر عادی شوند.

سرطان وروکوز (زگیلی)

حدود پنج درصد تومورهای حفره‌ی دهان، کارسینومای وروکوز هستند. این سرطان، یک نوع سرطان با رشد بسیار کند سلول‌های سنگفرشی است. این نوع سرطان به ندرت به دیگر قسمت‌های بدن منتشر می‌شود ولی ممکن است به بافت‌های مجاور و نزدیک خود حمله کند.

کارسینومای غدد بزاقی مینور

این عارضه شامل چندین نوع سرطان دهان است که ممکن است به غدد بزاقی مینور گسترش پیدا کند، این غدد در سراسر پوشش دهان و گلو قرار دارند. این نوع از سرطان شامل آدنوئید سیستیک کارسینوما، موکواِپیدرموئید کارسینوما، و پلی‌مورفوس آدنوکارسینومای low-grade است.

لنفوم (نوعی سرطان غدد لنفاوی)

به سرطان دهانی که به لنف – بخشی از سیستم ایمنی بدن – کشیده می‌شود لنفوم گفته می‌شود. لوزه‌ها و پایه‌ی زبان (قسمت انتهایی زبان) دارای بافت لنفی هستند.

آیا درمان عصب دندان هم ممکن است باعث سرطان دهان شود؟ درمان عصب کشی دندان چگونه است؟ جهت کسب اطلاعات بیستر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان عصب کشی دندان

تومورهای خوش‌خیم حفره‌ی دهان

چندین نوع تومور غیر سرطانی و ضایعه‌های تومور-مانند ممکن است در حفره‌ی دهان و اوروفارینکس (بخش میانی گلو) ایجاد شود. گاهی اوقات این عارضه‌ها تبدیل به سرطان می‌شوند. به همین دلیل حتی این تومورهای خوش‌خیم هم به روش جراحی برداشته می‌شوند. انواع ضایعه‌های خوش‌خیم عبارتند از:

 • ائوزینوفیلیک گرانولوما
 • فیبروم
 • تومور سلول گرانولار
 • استئوکندروما
 • شوانوما
 • نوروفیبروم
 • پاپیلوما
 •  کوندیلوما آکومیناتا
 •  روسیفرم زانتوما
 • گرانولوم پیوژنیک
 •  رابدومیوما
 • تومورهای ادنتوژنیک (ضایعاتی که از بافت‌های تشکیل‌دهنده‌ی دندان شروع می‌شوند)

این نوع عارضه‌های غیر سرطانی وقتی ایجاد می‌شوند که انواع خاصی از سلول‌های غیر نرمال در دهان و گلو رشد کنند.


اشکال مختلف سرطان دهان

سرطان دهان با نماهای مختلفی در دهان تظاهر پیدا می کند.

 • ضایعات سفید رنگ که در اصطلاحات پاتولوژی به آن ها ضایعات لوکوپلاکیایی می گویند.
 • ضایعات قرمز رنگ که در اصطلاحات پاتولوژی به آن ها اریتروپلاکیا گفته می شود.
 • ضایعات دیگری ممکن است در دهان ایجاد شود که ترکیب سفید و قرمز رنگ هستند که به آنها اریترولوکوپلاکیا گفته میشود.
 • ضایعات برجسته که اصطلاحا به آنها اگزوفیتیک گفته می شود.
 • ضایعاتی که حالت فرو رفته دارند که به آنها اندوفیتیک گفته می شود.

این نوع ضایعات در هر ناحیه ای از دهان مشاهده شد بیمار باید به دندان پزشک مراجعه کند تا متخصص دندان پزشک با معاینات ضایعه را تشخیص دهد تقریبا دو هفته بعد بیمار مجددا باید به دندان پزشک مراجعه کند تا تشخیص قطعی شود.

در صورتی که ضایعات کوچکتر شده باشد، ضایعات خطرناک نیست و نیاز به درمان خاصی نیست اما اگر ضایعات باقی مانده باشد و ابعادش بزرگتر شده باشد باید نمونه برداری شود و احتمال اینکه ضایعه بدخیم باشد بسیار زیاد است.

لکوپلاکیا و اریتروپلاکیا

وقتی لکوپلاکیا ایجاد شود، مناطق سفید رنگی مشاهده می‌شود، اما در اریتروپلاکیا با نواحی قرمز رنگ مواجه هستیم که ممکن است مسطح یا کمی برآمده باشند و اغلب وقتی خراشیده شوند خونریزی می‌کنند.

هر دو عارضه می‌توانند مربوط به مرحله‌ی پیش از سرطان باشند، به این معنی که ممکن است تبدیل به انواع مختلفی از سرطان شوند. وقتی چنین ضایعاتی دیده شود باید برای تعیین سرطانی بودن یا نبودن این سلول‌ها حتماً بیوپسی انجام شود. تقریبا ۲۵ درصد لوکوپلاکیا  زمانی که برای اولین بار کشف میشوند یا سرطانی هستند یا پیش سرطانی شده اند.

اریتروپلاکیا اصولاً عارضه‌ی جدی‌تری است و در حدود ۷۰ درصد موارد اعتقاد بر این است که حتی در زمان تشخیص یا بعد از آن، این ضایعات سرطانی هستند.

عکس سرطان دهان

در این قسمت شما با مشاهده عکس ها می توانید تشخیص دهید ضایعات ایجاد شده در دهان شما سرطانی هستند یا خیر. برای تشخیص بهتر باید به دندان پزشک مراجعه کرده و با نمونه برداری توسط متخصص سرطان دهان مطمئن شوید که ضایعات ایجاد شده سرطانی هستند یا خیر.

عارضه های دهان و دندان ناشی از درمان های سرطان

برخی از درمان‌های پزشکی که ممکن است علت عارضه‌های دهان و دندان باشند. در ادامه عوارض و مشکلات دهانی که پس از درمان هایی مثل شیمی درمانی و یا پیوند سلول های بنیادی و … به وجود می آیند را توضیح داده ایم.

عوارض شیمی‌درمانی

اکثر ضایعات دهانی ایجاد شده به وسیله‌ی شیمی‌درمانی، کوتاه مدت هستند و معمولاً بعد از پایان درمان از بین می‌روند.

ضایعات ایجاد شده توسط شیمی‌درمانی عبارتند از:

 •  زخم‌های دهانی (موکوزیت)
 • خونریزی دهان
 • خشکی دهان (زروستومیا)
 • و بیماری‌های لثه
 •  عفونت دندان
 • مشکل در بلع (دیسفاژیا)
 • نوروتوکسیسیتی
 • تغییر در رشد دندان‌ های کودک
 •  سوء‌تغذیه یا کم‌آبی

عوارض پرتودرمانی

عارضه‌های دهانی ایجاد شده به وسیله‌ی پرتودرمانی عبارتند از:

 • پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه
 • زخم‌های دهان (موکوزیت)
 •  عفونت لثه
 •  خشکی دهان (زروستومیا)/اختلال کارکرد غدد بزاقی
 • مشکل در بلع (دیسفاژیا)
 • تغییر چشایی
 • تغییر رشد دندان در کودک
 • سوء تغذیه یا کم‌آبی بدن

پیوند سلول‌های بنیادی

فردی که پیوند آلوژنیک سلول‌های بنیادی را دریافت می‌کند ریسک بیش‌تری برای ابتلا به بیماری پیوند-علیه-میزبان (GVHD) دارد. GVHD زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های پیوندشده به بدن بیمار حمله‌ می‌کنند. نشانه‌های GVHD دهانی عبارتند از:

 • جراحت‌های دهانی که قرمز و زخمی هستند.
 • خشکی دهان به علت کاهش جریان بزاق
 • درد در نتیجه‌ی مصرف ادویه‌جات، الکل یا هر چیز طعم‌دار دیگری
 • مشکل در بلع
 • تغییر در حس چشایی
 • سفتی در پوست یا در پوشش دهان

داروهای استخوان‌ساز

بیس‌فسفونات‌ها گروهی از داروها هستند که از ضعف‌های استخوانی پیشگیری می‌کنند. بیماران باید بدانند که اگرچه این داروها مفید و موثر هستند، اما سلامت دندانی آن‌ها را به خطر می‌اندازند. درمان دارویی با بیس‌فسفونات‌ها منجر به یک عارضه‌های جانبی نادر اما شدید به نام «استئونکروز استخوان فک (ONJ)» می‌شود.

ONJ منجر به مرگ بخشی از استخوان فک می‌شود، که می‌تواند باعث درد، زخم‌های باز و ریسک بالای از بین رفتن دندان‌ها و عفونت شود. بنابراین لازم است که بیماران پیش از شروع درمان با این دسته از داروها یک چک‌آپ دندانی انجام دهند و در صورتی که مشکل دارند پیش از شروع درمان، آن را رفع کنند. پزشک در مواردی که ONJ ایجاد شود، درمان با بیس‌فسفونات‌ها را متوقف می‌کند.

پیش از درمان سرطان دهان

بهداشت دندانی خوب پیش از درمان سرطان و در طول درمان، می‌تواند به پیشگیری از مشکلات دهانی یا کاهش آن‌ها کمک کند. بیماران باید در مورد مراقبت‌های صحیح دندانی اطلاعات کسب کنند تا بتوانند عوارض جانبی را کاهش دهند و نشانه‌ها را مدیریت کنند. هدف، درمان مشکلات دهانی موجود قبل از شروع درمان، و آموزش دیدن در خصوص ریسک‌های بالقوه، عوارض جانبی و مشکلات و پیچیدگی‌های درمان است.

وقتی شروع درمان اورژانسی نیست، بیمار باید حداقل چهار هفته قبل از شروع درمان به دندانپزشک مراجعه کند. بررسی دندان‌ها پیش از شروع درمان منجر به شناسایی مشکلاتی مانند حفره‌ها، دندان‌های شکسته، روکش‌ها و ترمیم دندان های پوسیده، یا بیماری‌های لثه می‌شود. این مشکلات همگی باید برطرف شوند تا خطر عوارض و عواقب بغرنج کاهش یابد.

در طول درمان سرطان دهان

برای کاهش ریسک عوارضی مانند حفره‌های دندانی، زخم‌های دهانی و عفونت در طول درمان، خیلی مهم است که دهان، دندان‌ها و لثه‌ها پاک و تمیز نگه داشته شوند و بهداشت دهان رعایت شود.بیماران می‌تواند مراحل زیر را برای کمک به بهبود بهداشت دهان انجام دهند:

مسواک زدن در طول درمان سرطان دهان

دندان‌ها و لثه‌های خود را دو تا سه بار در روز مسواک بزنند.

دندان‌های مصنوعی را هر روز مسواک بزنند، با توصیه‌ی دندانپزشک از پاک‌کنند‌ه‌ی دندان مصنوعی استفاده کنند و وقتی از دندان‌های مصنوعی استفاده نمی‌کنند آن‌ها را مرطوب نگه دارند.

از چه خمیردندانی برای سرطان دهان استفاده کنیم؟

از خمیردندان‌های حاوی فلوراید با عطر و طعم خیلی خفیف استفاده کنند؛ مواد عطری حفره و پوشش دهان را تحریک می‌کنند.

آیا در طول درمان سرطان دهان استفاده از نخ دندان بلامانع است؟

یک بار در روز به آرامی نخ دندان استفاده کنند.

آیا در طول درمان سرطان دهان باید از دهانشویه استفاده کنیم؟

هر دو ساعت، دهان را با محلولی از آب، نمک، جوش شیرین بشویند تا از ایجاد زخم پیشگیری کنند.

برای پیشگیری از بیماری‌های لثه دو تا چهار بار در روز از شوینده‌های آنتی‌باکتریال استفاده کنند.

برای پیشگیری از خشکی و ترک خوردن لب‌ها، از محصولات مخصوص لب استفاده کنند.

رژیم غذایی برای سرطان دهان

 •  غذاهای سالمی انتخاب کنند که نرم هستند و جویدن و بلعیدن آن‌ها راحت است.
 •  از خوردن غذاهای داغ، خیلی اسیدی، پرادویه و تند، و غذاهای سرخ‌شده خودداری کنند چون دهان را تحریک می‌کنند.
 •  از مصرف خوراکی‌های شیرین مانند آبنبات یا لیموناد پرهیز کنند چون می‌تواند دندان‌ها را سوراخ کند.
 •  از مصرف الکل، تنباکو و فرآورده‌ها و محصولات الکلی پرهیز کنند.

مرطوب نگه داشتن دهان

دهان خود را در طول درمان سرطان مرطوب نگه دارند تا بتوانند از زخم شدن دهان جلوگیری کنند. برای این کار می‌توانند:

 •  مقدار زیادی آب بنوشند.
 •  یک تکه یخ برای جلوگیری از خشکی در دهان خود بمکنند.
 •  از آدامس‌های بدون قند یا آبنبات‌های مکیدنی بدون قند استفاده کنند.
 •  از بزاق مصنوعی استفاده کنند.

در مورد درمان فلوراید که ممکن است برای پیشگیری از سوراخ شدن دندان‌ها یا حساس شدن آن‌ها پیشنهاد شود، پرس‌وجو کنند.

با پزشک خود در مورد بهبود سلامت استخوانی با مصرف مکمل‌های ویتامین دی یا کلسیم صحبت کنند.

هر روز دهانشان را بررسی کنند و به زخم‌ها یا تغییرات دیگر توجه کنند. برای پیشگیری از زخم‌های دهانی و درمان آن‌ها مراحل را رعایت کنند. 

آیا ایمپلنت دندان ممکن است باعث سرطان دهان شود؟ آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ آیا می دانید هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درد ایمپلنت دندان

تشخیص سرطان دهان و زبان

در حال حاضر، موثرترین راه برای کنترل سرطان دهان، ترکیب تشخیص زودهنگام و درمان به‌موقع و مناسب است. از آن‌جا که بیش از ۹۰ درصد همه‌ی سرطان‌های دهان مربوط به کارسینومای سلول‌های سنگفرشی است، اکثر سرطان‌های دهان را می‌توان از روی ضایعات روی سطح مخاطی دهان تشخیص داد.

تفاوت سرطان دهان از ضایعات خوش خیم دهان

چالش متخصصان، جداسازی ضایعات سرطانی از انبوه ضایعه‌های زخمی سفید و قرمز دیگری است که ممکن است در حفره‌ی دهان دیده شوند.

اکثر ضایعه‌های دهانی خوش‌خیم هستند، اما تعداد زیادی از آن‌ها ظاهری دارند که ممکن است با ضایعه‌های بدخیم اشتباه گرفته شوند و برخی از آن‌هایی که پیش از این به عنوان ضایعه‌های خوش‌خیم تشخیص داده شده‌اند، حالا در گروه ضایعه‌های پیش‌سرطانی قرار بگیرند، چون از نظر آماری با تغییرات ثانوی سرطانی ارتباط دارند.

برعکس، بعضی از ضایعه‌های بدخیمی که در مراحل اولیه دیده می‌شوند ممکن است با ضایعه‌های خوش‌خیم اشتباه گرفته شوند. هر گونه ضایعه‌ی دهانی که به طور خودبه‌خودی بهبود پیدا نکند یا نسبت به درمان‌های دارویی معمول بی‌پاسخ باشد، باید تا زمانی که خوش‌خیم بودن آن‌ها دقیقاً تایید نشده، به عنوان ضایعه‌های بدخیم در نظر گرفته شوند. پیش از گذاشتن تشخیص قطعی روی ضایعه‌ها، در نظر گرفتن یک دوره‌ی درمانی ۲ تا ۳ هفته‌ای برای بررسی پاسخ به درمان، مناسب است.

نمونه برداری از بافت سلول سرطانی

برای تشخیص قطعی باید از بافت نمونه‌برداری شود. بیوپسی معمولاً تحت بی‌حسی موضعی و با استفاده از تیغ جراحی یا پانچ بیوپسی انجام می‌شود.

بیوپسی اینسیژنال یعنی برداشت و جدا کردن یک نمونه‌ی معرف از ضایعه؛ بیوپسی کلی یعنی خارج کردن کامل ضایعه، با مقداری از بافت‌های سالم اطراف. متخصص می‌تواند برای تشخیص حدود اولیه‌ی بیماری و ارزیابی بیمار از لحاظ احتمال وجود بدخیمی ثانویه‌ی همزمان، از بافت یا ضایعه‌ی مشکوک چندین نمونه‌برداری انجام دهد.

دیگر روش های تشخیص سرطان دهان

روش‌های مکمل دیگر عبارتند از رنگ‌آمیزی بافت زنده، سیتولوژی اکسفولیاتیو (برداشتن سلول‌های ریخته شده)، بیوپسی آسپیراسیون با سوزن نازک، رادیوگرافی‌های معمولی دندان و دیگر روش‌های ساده، و تصویربرداری MRI یا توموگرافی کامپیوتری (CT). در جدول ۳ پروتکل پیشنهادی برای ارزیابی بیمار ارائه شده است.

بیش‌تر کارسینوماهای حفره‌ی دهانی برای تشخیص قطعی نیازی به پان‌اندوسکوپی ندارند. چنین روشی، که شامل لارنگوسکوپی (دیدن حنجره)، ازوفاگوسکوپی، و برونکوسکوپی است، معمولاً برای تشخیص و تعیین مرحله‌ی بیماری افراد مبتلا به کارسینومای اوروفارینکس (بخش میانی گلو) استفاده می‌شود.

روش های پیشگیری از سرطان دهان

راه قطعی‌ برای پیشگیری از سرطان دهان وجود ندارد. با این حال، می‌توانید ریسک سرطان دهان را کاهش دهید:

ترک سیگار و تنباکو

اگر مصرف سیگار و تنباکو را ترک کنید یا اصلاً آن را شروع نکنید. اگر سیگار می‌کشید، ترک کنید. اگر سیگار نمی‌کشید، هیچ‌وقت به سمتش نروید. در صورتی که تنباکو مصرف می‌کنید، چه آن را بجوید یا دود کنید، سلول‌های درون دهان شما در معرض مواد شیمیایی خطرناک سرطان‌زا قرار می‌گیرند.

ترک مشروبات الکلی

 اگر الکل می‌خورید، تعادل در مصرف داشته باشید. مصرف بیش‌ازحد و مزمن الکل می‌تواند سلول‌های دهان شما را تحریک و آن‌ها را مستعد ابتلا به سرطان دهان کند. اگر می‌خواهید الکل بنوشید، حداقل میانه‌رو باشید.

دوری از تابش مستقیم نور خورشید

اگر لب‌هایتان را در معرض نور شدید خورشید قرار ندهید. تا جایی که ممکن است برای محافظت از پوست لب‌هایتان در سایه قرار بگیرید. از یک کلاه لبه‌دار با لبه‌ی پهن استفاده کنید که کل صورت شما، شامل لب‌هایتان را پوشش دهد. از فرآورده‌های ضد آفتاب مخصوص لب برای پوشش لب‌هایتان استفاده کنید و به این کار عادت کنید.

مراجعه به دندان پزشک

 اگر به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. به عنوان بخش روتینی از معاینه‌ی دندان‌ها از دندانپزشک خود بخواهید که بافت درون دهان شما را هم به منظور بررسی وجود یا عدم وجود ضایعه‌های سرطانی یا تغییرات پیش‌سرطانی یا نواحی غیر نرمال، مورد بررسی قرار دهد.

چه کسی دچار سرطان دهان می‌شود؟

طبق اطلاعات انجمن سرطان آمریکا، مردان دو برابر زنان در معرض ابتلا به سرطان دهان هستند و مردانی که بالای ۵۰ سال دارند، پرریسک‌ترین گروه هستند. تخمین زده می‌شود که بیش از ۴۰۰۰۰ نفر در ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ شامل تشخیص سرطان دهان شده‌اند.


 

کلینیک دندانپزشکی دکتر سمانه شیرانی

این نوشته رو دوست داشتید؟

41
Share on facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
Share on twitter
اشتراک گذاری در توییتر
Share on linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر sa پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،37 ساله هستم، تقریبا 3 سال پیش دندان 5 چپ بالا را اندو و سپس روکش کردم، بعد از چندوقت برجستگی شبیه به آبسه که البته از روی لثه قابل مشاهده نیست و با لمس متوجه می شوم بالای دندان در فک به وجود آمد بعد از مراجعه به پزشک گفتند چیز مهمی نیست و استخوان فکم هست که اینطور شده، عکس opg جدیدم را براتون ارسال کردم لطف می فرمایید نظرتون رو بگید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   لطفا عکس را به وات ساپ موبایل مطب ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال کنید

 • تصویر کاربر Jaber پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز.بنده ۳۳سالمه.شبها هنگام خواب بزاق دهانم خارج میشه
  حتی زمانی ک دهاننم بسته س از کنار لبم خارج میشه. بعضی وقتا خیلی زیاده ک واقعا عذابم میده.به دندانپزشکی مراجعه کردم ولی اکثرا راه درمانی درستی رو پیشنهاد ندادن.بجای درمان این مشکل میگن بیا دندانهاتو عصب کشی بکن و...
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام حضوری تشریف بیاورید مطب

 • تصویر کاربر بنده یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. 3-4 ساله متوجه زگیل در دهانم شده ام و اخیرا هم ناهنجاری هایی رو در دهانم شاهد هستم. لطفا بفرمایید حدس شما چیه از تصاویری که ضمیمه کرده ام. دست شما درد نکنه.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام عکس دهانتان به همراه یک ویس دررمورد تاریخچه ضایعه دهانی و سن تون و اینکه چه داروهایی مصرف میکنید و آیا بیماری زمینه ای دارید یا خیر
   به شماره موبایل مطب ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ وات ساپ کنید

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  حدود هشت ماهه که یک چیزی شبیه لپه کوچک سفید رنگ در بچه ام که شش ساله و دختر هست ظاهر شده البته با قرقره آب نمک بهتر ودر برخی موارد خوب می شود ولی دوباره بروز می کند البته گاهی در جاهای دیگر لثه هم ظاهر می شود و گاهی البته یک بار خون هم افتاد. دندانهایش هم خیلی سالم نیست زیاد شکلات دوست دارد و می خورد. این دونه ها یا درد ندارد ویا خیلی کم درد دارد. یک دندان جلویش هم افتاده. خواهشمندم راهنمایی بفر مایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   عکس دهان کودکتان را به موبایل مطب ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ وات ساپ کنید

 • تصویر کاربر ساناز جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام تقریبا ۸ ماه پیش برای تعویض روکش ورسیدگی دندانم رفتم وروکش جدید گذاشتم که بسیار دردناک بود بعد از ۴ماه ابسه کرد واموکسی سیلین ۵۰۰ استفاده کردم وبه دکترم مراجعه کردم روکش را در اورد وگفت دندانت سالم است ومشکلی ندارد وبا اسرار من روکش را نذاشتم تا مداوا شوم بعد از یک ماه که دوباره مراجعه کردم بااسرار من وبررسی بیشتر یک ریشه که از سالهای قبل مال دندان عقلم به جا مانده بود کشیده شدولی باز هم درد من همچنان بود وکنار دندانم در سقف دهانم متورم شد وبا عکس وچند‌پزشک دیگر تشخیص به کشیدن دندان که به علت عفونت تحلیل رفته کشیدم ونزدیک له ۵ورق اموکسی سیلین ۵۰۰ ومترو ندارول استفاده کردم ولی مداوا نشدم وبعد از یک ماه هنوز تورم هست ولثه بیرونی هم کمی متورم شده ودرد ان به کناره حلق گوش وکمی گلویم میزند با خوندن مطالب پزشکی شما بسیار مضطرب شدم که امکان دارد که من مبتلا به سرطان دهان شده باشم؟😞
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام عکس رادیوگرافیک دندانتان را لطفا ارسال کنید

 • تصویر کاربر صمدزاده شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام.
  جواب پاتولوژیم لکوپلاکیا تسخیص داده شده است ولی پشت دندانهای بالایی و سقف دهان سفید رنگ شده و زخم قرمز رنگ گردی هم در گوشه راست سقف دهان وجود دارد. اما پزشک معالجم هیچ اقدامی جهت کنترل و عدم پیشرفت بیماری انجام نمی دهد و به مراجعه و معاینه 15 روز یکبار بسنده کرده است لطفا راهنمایی فرمایید چکار باید کرد تا از سرطانی شدن ویا پیشرفت بیماری جلوگیری کرد. در ضمن حقیر 54 سال سن دارم
  با تشکر از لطف سرکار عالی
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام برای ارزیابی دقیق تشریف بیاورید مطب

 • تصویر کاربر صمدزاده شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام.
  جواب پاتولوژیم لکوپلاکیا تسخیص داده شده است ولی پشت دندانهای بالایی و سقف دهان سفید رنگ شده و زخم قرمز رنگ گردی هم در گوشه راست سقف دهان وجود دارد. اما پزشک معالجم هیچ اقدامی جهت کنترل و عدم پیشرفت بیماری انجام نمی دهد و به مراجعه و معاینه 15 روز یکبار بسنده کرده است لطفا راهنمایی فرمایید چکار باید کرد تا از سرطانی شدن ویا پیشرفت بیماری جلوگیری کرد. در ضمن حقیر 54 سال سن دارم
  با تشکر از لطف سرکار عالی
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام برای ارزیابی دقیق تشریف بیاورید مطب

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من داخل دهانم یسری دون دون هست میخواستم ببینم اینا چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 8 ماه پیش)

   خدمتتون در تماسی که داشتید عرض کردم تشریف بیارید مطب

 • تصویر کاربر اعظم یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید،خدمتتون گفتم مدت یکسال هست که ضایعه ای شبیه آفت درون گونه ام هست که دردوخونریزی نداره ،امروز متوجه شدم که زیر زبانم هم یک ضایعه هست که آویزان هست ،فرمودید عکس بفرستم ،عکس را ضمیمه میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام عکسی به دست ما نرسیده لطفا عکس را با دقت آپلود کنید

  2. تصویر کاربر اعظم چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام
  3. تصویر کاربر اعظم چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،موقع آپلود پیام میده ،(در ذخیره فایلهای پیوست مشکلی پیش امده )میشه لطف کنید شماره واتساپ یاتلگرام بدبن عکسها را بفرستم
  4. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام همه می تونن آپلود کنن من الانم مجددا تست کردم اوکی هست بنده اجازه ندارم شماره بدم خدمتتون لطفا دوباره عکس رو آپلود کنید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اعظم یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،سال گذشته دندانم عصب کشی کردم،دکتر ماده تلخی درون دندانم ریخت ،روز بعد ضایعه ای شبیه آفت درون گونه ام زد،نه درد داره نه خونریزی
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام تصویرش رو برام ارسال کنید

  2. تصویر کاربر اعظم دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام ،عکس را ارسال کردم
  3. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   متاسفانه تصویری به دست ما نرسیده است . این ماده شستشو به احتمال زیاد هیپوکلریت سدیم رقیق بوده
   و باید مراجعه کنید به بنده که ارزیابی کنم به این دلیل که این ضایعات اصولن بعد از ۱_۲ هفته از بین میروند.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر