علت ورم صورت بعد از عصب کشی دندان و دندان درد

معمولا بعد از عصب کشی دندان و یا کشیدن دندان عقل صورت شما شروع به ورم کردن می کند. در این مقاله می خواهیم به بررسی علل ورم صورت ناشی از عصب کشی دندان ، کشیدن دندان عقل و دندان درد بپردازیم.قبل از بررسی علل ورم صورت ناشی از عصب کشی باید بدانید چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان هست.

چه زمانی نیاز است عصب کشی دندان انجام دهیم؟

فقط زمانی نیاز به عصب‌کشی دندان هست که تصویربرداری با پرتو ایکس نشان دهد که پالپ دندان در اثر عفونت باکتریایی آسیب دیده است. در صورتی که پالپ دندان تحت تاثیر عفونت باکتریایی قرار بگیرد و درمان نشود، باکتری تکثیر و منتشر می‌شود و پالپ دندان خواهد مرد.

علائم عفونت دندان

نشانه‌های عفونت دندان عبارتند از:

 •  احساس درد هنگام نوشیدن و خوردن چیزهای گرم و سرد.
 •  درد هنگام جویدن.
 •  لق شدن دندان

در صورتی که عفونت دندان گسترش پیدا کند، این نشانه‌ها اغلب ناپدید می‌شوند و این بدین معنی است که پالپ دندان مرده است. شاید به نظر برسد وضعیت دندان بهتر شده، اما در حقیقت عفونت در کانال ریشه منتشر شده است. سرانجام چنین نشانه‌هایی ظاهر می‌شوند:

 • بازگشت درد هنگام جویدن
 •  تورم لثه‌ی نزدیک به دندان پوسیده
 • ترشح عفونت از دندان
 • تورم صورت
 • تیره‌تر شدن رنگ دندان

رها کردن دندان عفونی در دهان کار را خراب‌تر می‌کند و در صورتی که عفونت در دندان تثبیت شود، شانس درمان ریشه‌ی دندان و ترمیم دندان پوسیده کاهش پیدا می‌کند. برای درمان عفونت ریشه‌ی دندان آنتی‌بیوتیک‌ها موثر نیستند.

اگر عفونت دندان درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر عفونت دندانی بدون درمان رها شود ممکن است به استخوان آرواره، دندان‌ها و بافت‌های اطراف منتشر شود و حتی می‌تواند منجر به عفونت خونی تهدیدکننده‌ی مرگ به نام سپسیس شود. در صورتی که در اثر عفونت دندان درمان نشده با زخم های دهان رو به رو شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید

آیا کامپوزیت دندان هم ممکن است موجب ورم صورت شود؟ آیا می دانید کامپوزیت دندان چیست؟ برای آشنایی با مزایا و معایب کامپوزیت دندان می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

کامپوزیت دندان

علت ورم صورت بعد از عصب‌کشی دندان 

 یکی از دلایل ورم صورت عفونت لثه بعد از کشیدن دندان می باشد.

عفونت دندان به شما این حس را می‌دهد که گویی چندین راند در رینگ بوده‌اید! درد، تورم، کبودی چشم و بدتر از این‌ها. گاهی اوقات که عفونت برای پیشرفت زمان دارد، حتی بعد از مصرف گسترده‌ی آنتی‌بیوتیک و درمان ریشه، باکتری‌هایی که مدت طولانی آن‌جا بوده اند باز هم منجر به تورم می‌شوند.

این موضوع نیاز به رسیدگی دارد. تورم نشان می‌دهد که بدن شما هنوز هم عفونت دارد و در حال یک مبارزه‌ی جدی است. این موضوع احتمالاً به خود عصب‌کشی و درمان ریشه و درمان ورم صورت بعد از عصب کشی دندان مربوط نیست، علت عفونت درمان نشده است. مسئله، از بین بردن عفونتی است که همچنان باقیست. در صورتی که خود بدن به تنهایی نتواند با عفونت مقابله کند، عفونت رشد کرده و گسترش می‌یابد.

با دندانپزشکتان که درمان ریشه را انجام داده تماس بگیرید. او احتمالاً تصمیم می‌گیرد هر چه سریع‌تر برای شما یک دوره‌ی دیگر آنتی‌بیوتیک تجویز کند و همچنین شاید بخواهد شما را در مطب ببیند تا مطمئن شود همه چیز به خوبی پیش می‌رود یا نه. در روزهای اول شروع مجدد آنتی‌بیوتیک احساسات ناخوشایندی خواهید داشت. فقط حتماً دوره‌ی درمان را تکمیل کنید و هر نشانه‌ای از عفونت باقیمانده دیدید به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا منجر به یک مشکل دیگر نشود.


چیکار کنیم ورم دندان بخوابد؟

در صورتی که دندانتان درد می‌کند و دچار تورم لثه‌ها، صورت یا فک و گونه شده‌اید، یعنی دندانتان عفونت دارد. پوسیدگی دندان، مشکلات لثه یا دندان‌های شکسته از دلایل رایج دندان‌درد هستند و منبع اکثر عفونت‌های دندانی به حساب می‌آیند.

حالا دیگر علت مشکل کاملاً واضح است؛ صورت شما ملتهب شده چون دندان و لثه‌ی شما مشکل دارد. متاسفانه، وقتی در لثه و دندان‌ها عفونت شدید دارید، واکنش طبیعی بدن شما این است که ملتهب شود.

علل اصلی دندان درد

درد دندان می‌تواند نتیجه‌ی دو چیز باشد. اولین علت، خارجی است بدین معنی که ممکن است دارای یک دندان لب‌پَر، لثه‌های متورم ناشی از سایش یا نظایر این‌ها باشید. و از سوی دیگر، دلیل دوم داخلی است یعنی می‌تواند ناشی از پوسیدگی دندان، عفونت لثه و … باشد.

حتی بدون مراجعه به دندانپزشک هم متوجه خواهید شد که از آن‌جا که بدنتان در تلاش است تا با باکتری‌هایی که منجر به ناراحتی شما شده‌اند مبارزه کند، صورت یا لثه‌های شما متورم شده است. دقیقاً مثل جوش زدن؛ وقتی یک جوش ملتهب دارید، دلیلش این است که بدنتان می‌خواهد عفونتی را که در این منفذ جمع شده از بین ببرد. در مورد دندان و لثه هم دقیقاً همین اتفاق می‌افتد.

ورم صورت بعد از عصب کشی دندان

آیا ایمپلنت دندان هم ممکن است موجب ورم صورت شود؟ آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درد ایمپلنت دندان

ورم صورت بعد از آبسه دندان

اکثر اوقات ورم صورت نتیجه‌ی آبسه‌ی دندانی است. آبسه یعنی عفونت پایه‌ی دندان. آبسه می‌تواند عفونتی باشد که زیر یک منطقه‌ی خاص تجمع پیدا کرده و اگر بدون درمان رها شود، تورم ادامه پیدا می‌کند و حتی ممکن است بخش‌های دیگر دهانتان هم تحت تاثیر قرار بگیرند.


ورم صورت بعد از کشیدن دندان عقل

تورم پس از کشیدن دندان عقل امری طبیعی است. جراحی دندان عقل به علت آسیب به بافت لثه و بافت استخوان فک همراه با خونریزی لثه و ورم صورت خواهد بود.

علت ورم لثه بعد از کشیدن دندان

معمولا بعد از یک هفته ورم لثه کاهش می یابد  اما در صورتی که زخم ریشه دندان عفونت کند ورم لثه ادامه دارد و باید حتما به دندانپزشک خود رجوع کنید.

کاهش ورم صورت بعد از جراحی دندان

یکی از گام های اصلی برای جلوگیری از ورم صورت استفاده از یخ می باشد. در ادامه راهکار های دیگری جهت کاهش ورم صورت ارائه می دهیم


 درمان ورم صورت بعد از عصب کشی دندان و دندان درد

در این قسمت راهکارهایی را جهت کاهش تورم ناشی از دندان به خصوص دندان درد عصبی درد برای  شما گرد آوری کرده ایم.

مراجعه به متخصص دندانپزشک

به شدت توصیه می‌کنیم که خود درمانی انجام ندهید و مستقیم به دندانپزشک مراجعه کنید. چه درد دندانتان کم چه خیلی زیاد باشد حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید و با او مشورت کنید. شاید اورژانسی نباشد، اما اگر دندان‌دردتان همراه با تب، درد شدید، یا تورم صورت یا لثه‌ها باشد، مشکل بزرگ‌تر از آن است که به راحتی فروکش کند.

اگر عفونت باکتریایی داشته باشید، نشانه‌ی اصلی آن تورم صورت است. در صورتی که مشکلتان این مورد باشد، نیاز به تخلیه‌ی آبسه دندان و خارج کردن عفونت دارید. این یک علامت هشدار است و در صورتی که مشکل باقی بماند، می‌تواند منجر به یک عفونت خونی کشنده به نام سپسیس ‌شود.

مراقبت در خانه

حالا که از دندانپزشکی برگشته‌اید و داروهایتان را هم گرفته‌اید، همه‌ی کاری که باید بکنید این است که دستورالعمل‌های دندانپزشکتان را رعایت کنید. و مهم‌تر این که، باید به تورم صورت و لثه‌ها رسیدگی کنید. این‌جا همان جایی است که پای درمان‌های خانگی باز می‌شود و البته باز هم باید خاطرنشان کنیم که باید و باید و باید هر کاری را پیش از انجام، با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

استفاده از یخ

به عنوان مکمل درمان دارویی، از سرمادرمانی هم می‌توان برای کاهش و تخفیف تورم استفاده کرد. استفاده از یک کیسه یخ روی بخش متورم صورت می‌تواند التهاب را کاهش دهد و به طور موقت رگ‌های خونی را تنگ کند. به این ترتیب افزایش مایع هم به حداقل می‌رسد. یخ را مستقیماً روی پوست خود استفاده نکنید چون ممکن است منجر به ایجاد درد و آسیب بافتی شود. می‌توانید بین پوستتان و کیسه‌ی یخ یک حوله بگذارید، یا این که کیسه‌ی یخ را درون یک حوله‌ی نازک بپیچید و بعد روی پوستتان بگذارید. ۲۰ دقیقه از یخ استفاده کنید و بعد ۲۰ دقیقه تا استفاده‌ی مجدد صبر کنید. ساعت به ساعت یا هرچقدر که نیاز است این کار را تکرار کنید تا نشانه‌ها بهبود یابند.

کمپرس یخ

تسکین درد دندان

داروهای ضد التهاب بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تیلنول) معمولاً به عنوان راهی برای کاهش تورم و درد ناشی از دندان استفاده می‌شوند. در مورد میزان مصرف این داروها با دندانپزشک خود مشورت کنید. به خصوص در صورتی که هرگونه مشکل پزشکی دارید یا در حال مصرف دارو هستید، پیش از این که از این مسکن‌ها استفاده کنید حتماً با پزشک مشورت کنید. در برخی موارد شاید پزشک برای تسکین درد شما از شوینده‌های موضعی استفاده کند.

پرهیز از نوشیدنی‌های گرم و سرد

البته این مورد مستقیماً به تورم صورت مربوط نمی‌شود. زمانی که دندان‌های شما در حال بهبود و در دوره‌ی نقاهت از مشکل هستند، باید کاری کنید که دندان‌ها با دماهای شدید مواجه نشوند تا دوباره تورم ایجاد نشود، و همین مراعات می‌تواند تورم صورت شما را کم کند.

شست‌وشو و تمیز نگهداشتن دهان

درمان سنتی دندان – یعنی شست‌وشو با محلول گرم آب‌نمک – معمولاً برای کاهش تورم پیشنهاد می‌شود. به نظر می‌رسد که مواجهه‌ی بافت‌های دهان با محلولی که نمک بیش‌تری از محلول‌های بدن دارد آب اضافی را از لثه‌ها و دیگر بافت‌ها بیرون می‌کشد و این منجر به دهیدراته شدن بافت‌ها و کاهش تورم می‌شود.

این که چنین کاری چطور به بهبود تورم فک و گونه کمک می‌کند نامشخص است، اما شست‌وشو با آب‌نمک مزایای دیگری هم دارد. این یک راه مطمئن برای نظافت دندان و دهان است و می‌تواند میزان باکتری دهانی را کاهش دهد. اکثر باکتری‌ها نمی‌توانند در محیط نمکی زنده باقی بمانند.

مخلوط آب و نمک

یک راه معمول که باید روزانه چندین بار تکرار شود، مخلوط کردن یک‌دوم قاشق چایخوری نمک با ۸ اونس آب گرم است که باید حدود ۲ دو دقیقه در دهان قرقره شود. همچنین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن طبق دستور دندانپزشک منجر به بیرون آمدن ذرات غذایی باقیمانده می‌شود که در ایجاد درد و تورم موثر هستند.

ماساژ آهسته

البته این مورد خیلی هم توصیه نمی‌شود، اما در مواردی که صورت شما به شدت متورم شده می‌تواند کمک‌کننده باشد. همان طور که قبلاً هم ذکر شد، تورم نشانه‌ی جنگ مداوم آنتی‌بادی‌های شما و آنتی‌بیوتیک‌ها در مقابل باکتری‌ها است. بنابراین ماساژ خیلی آهسته می‌تواند به فروکش کردن این تورم کمک کند. داریم در مورد یک فشار خیلی آهسته صحبت می‌کنیم پس دقت کنید که باید از انگشت کوچک خود استفاده کنید.


دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام
  من 5 ماه پیش دندانم رو عصب کشی کردم درد داشت دکتر گفت دیگه نمی تونیم این رو پر کنیم الانم 2 روزه که هم درد میکنه هم ورم کرده چیکار کنم به نظرتون بکشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   عکس رادیولوژی از دندان ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر هستی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  باسلام من خانمی هستم 33 ساله دیروز برای جراحی دندان عقل نهفته سمت راست بالا و پایین به دکتر رفتم و بالافاصله بعد از تزریق امپول بی حسی لپم سریع ورم کرد. و دکتر چند دقیقه محل ورم رو با فشار نگه داشت و گفت تا یک ماه ممکنه طول بکشه که ورم از بین بره. اما من از دیروز خیلی استرس دارم و میترسم که این تورم دایمی باشه. میشه منوراهنمایی کنید که این ورم طبیعیه و از بین میره یا نه؟ و راهی هست که تورم رو زودتر از بین ببرم. خواهش میکنم راهنمایی کنید خیلی صورتم زشت و نا متقارن شده.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   عکس ارسال کنید
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام.بتده دندان فک بالاشماره۶راعصب کشی وپرکردم.بعدازدوروزخیلی دردداشتم.مجبوربودم ازمسون هر۶ساعت استفاده کنم.الان هم لثه وگونه دارای التهاب شده.آیادندان من حین عصب کشی یاپرکردن شکسته یامشکل دیگری دارد؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   بدون عکس رادیولوژی از دندان و معاینه دندان نمیتوانم اظهار نظر کنم
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام دندان نیشم را سه روز پیش کشیدم بخیه زد دکتر و صورتم وورم دارد کی وورم میخوابد ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   انتی بیوتیک مصرف کنید ، ۱ هفته بعد از کشیدن اوضاع طبیعی میشود
 • تصویر کاربر شهاب یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  هفته پیش دندانم درد گرفت.از درد زیاد گوش درد هم گرفتم چند روز انتی بیوتیک خوردم.الان روی صورتم تاول زیادی زده مثل جوش می مونه ولی ابکی.ایا از عفونت دندانم هست و اینکه چیکار کنم ممنون و تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   عکس ارسال کنید
 • تصویر کاربر یونس شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  لثه کنار دندانم متورم شده بود و عفونت کرده بود و با آنتی بیوتیک و آب نمک از بین نمیرفت با مراجعه به پزشک سریعا اقدام به کشیدن دندانم کرد و بعلت عمیق بودن جای دندان لثه را بخیه کرد و بعلت تحیلی رفتن لثه بعد از چند مرتبه تلاش موفق به زدن بخیه شد.الآن هم که احساس میکنم کمی صورتم ورم کرده و دارم کپسول آموکسی سیلین 500 استفاده میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   خوب الان سوالتان چی هست؟
 • تصویر کاربر majidmc پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام خانم دكتر
  بنده دو روز پيش دندان پنج پايينم درد شديد داشت كه عكس گرفتم و دكترم گفت چند روزي بايد آموكسي سيلين بخوري بعد بياي درمان
  از ديروز دردش خيلي خيلي كم شده ولي يه طرف صورتم شديد ورم كرده
  نميدونم طبيعي هست يا نه
  ميشه نظرتون رو بدونم و آيا نياز هست به متخصص ريشه مراجعه كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   به متخصص ریشه مراجعه کنید
 • تصویر کاربر shabnam دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام‌خانوم دگتر...من ۱۵ روز پیش دندونم رو عصب گشی کردم و دندون شماره چهارم شکستع بود و بابد روکش انجام میشد..دکتر دندون من رو عصب گشی کرده و کارهای روکش درحال‌انجامه که من دندونم خیلی ورم گرده..و دندونم هم پوسیده بود اما‌پوسیدگیش رو دگتر گفت خیلی مهم نیست به نظز شما‌من چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   عکس رادیولوژی از دندانتان ارسال کتید که اظهار نظر کنم

 • تصویر کاربر سمیه دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام من حدود یکماپیش دندونم رو عصب کشی مردم و بعد از آن عفونت کرد دندون شماره5 و بداز خورد آنتی آموکسی سیلین و میترادنزول کاهش پیدا کرد و سه بار شست و شو دادم اما به علت عفونت به گوشم هم سرایت کرد و باز دوباره6عدد پنی سیلین 800 و 1200 و کپسول آمکسی کلاو و میترادنزول خوردم گرفتگی گوشم تاحدی بهتره خیلی نه و ندونم هم دندون های کناری لثه ام حالت سفیدی داره البته اون هم که عصب کشی شده همین طوره و هنوز فکم کمی ورم داره چیکار کنم خانم دکتر یعنی هنوز عفونت داره؟؟ کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   عکس رادیولوژی بعد از عصب کشی را ارسال کنید که اظهار نظر کنم

 • تصویر کاربر فرشید شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام دکترخسته نباشید.دیروز دندون عقلم رو دکترکشیده.و امروز ورم و پف کردگی لپ و فک رو احساس میکنم و دیده میشه.میخام بپرسم چقدر طول میکشه مثل حالت عادی بشم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   یک هفته

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر