مراقبت های اولیه بعد از کشیدن دندان عقل ( + تسکین درد دندان عقل)

کشیدن دندان عقل نهفته، یک عمل جراحی است و مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان عقل بسیار مهم است. در صورتی که توصیه‌های دندانپزشک به درستی رعایت شود، درد و مشکلات و ورم صورت بعد از کشیدن دندان به حداقل می‌رسد.

فهرست موضوعات

خونریزی بعد از جراحی دندان عقل

مقدار معینی از خونریزی بعد از عمل اشکالی ندارد. همچنین، خونریزی کم، تورم، ترشحات خونی یا قرمزی دهان امری غیرمعمول نیست.

خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل چقدر طول میکشد؟

خونریزی یا خروج خون آبه ۱ تا ۲ روز بعد از کشیدن دندان عقل طبیعی است. معمولا در ۲۴ ساعت اول لخته خون تشکیل شده و خونریزی بند می آید اما ممکن است تا ۱ روز بعد هم خون یا خون آبه مشاهده کنید.

درمان خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل

 در صورتی که خونریزی زیادی وجود دارد، ابتدا دهان را بشویید و لخته‌های قبلی را از توی دهان بیرون بیاورید، سپس یک گاز استریل را روی محل زخم بگذارید و به مدت سی دقیقه محکم روی آن فشار دهید. اگر لازم بود دوباره این کار را انجام دهید.
 اگر خونریزی ادامه پیدا کرد یک چای کیسه‌ای خیس را به مدت سی دقیقه روی محل زخم فشار دهید. تانیک اسید موجود در چای کیسه‌ای با تنگ کردن عروق خونی منجر به تشکیل لخته‌های جدید می‌شود.
برای به حداقل رساندن خونریزی، هیجان‌زده نشوید، راست بنشینید، و از فعالیت اجتناب کنید. در صورتی که خونریزی کاهش پیدا نکرد، با دندانپزشک تماس بگیرید تا برایتان راه حلی پیدا کند.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

ورم صورت بعد از کشیدن دندان عقل

• تورم تا حدودی بعد از جراحی امری طبیعی است.

• تورم اطراف دهان، گونه‌ها، چشم‌ها و اطراف صورت هم غیرمعمول نیست. این تورم واکنش طبیعی بدن به جراحی و ترمیم دندان است.

• تورم تا روز بعد از جراحی نمایان نمی‌شود و نهایتاً تا ۳-۲ روز بعد دوام دارد و به حداکثر می‌رسد.

• در صورتی که فوراً از کمپرس یخ استفاده کنید تورم ممکن است به حداقل برسد. از کیسه‌ی یخ در آن سمت صورت که جراحی انجام شده استفاده کنید. کیسه‌ی یخ را باید هر بیست دقیقه یک بار گذاشت و برداشت. بعد از ۴۸ ساعت، یخ تاثیر خاصی ندارد.

• در صورتی که تورم و درد فک برای چندین روز ادامه پیدا کرد، نگران نشوید؛ این هم واکنش طبیعی بدن به جراحی است.

• اگر تورم رو به بهبود گذاشت، استفاده از گرمای ملایم برای کاهش تورم مفید است.

تورم تا چه مدت ادامه دارد؟

تورم معمولاً ۴۸ تا ۷۲ ساعت ادامه دارد و برای کاهش آن استفاده از کمپرس یخ روی فک هر ۲۰ دقیقه یکبار خوب است. ۲۰ دقیقه کمپرس کنید و ۲۰ دقیقه استراحت بدهید. در دو روز اول بعد از جراحی چند مرتبه در روز این کار را تکرار کنید.

آیا کامپوزیت دندان هم ممکن است موجب ورم صورت شود؟ آیا می دانید کامپوزیت دندان چیست؟ برای آشنایی با مزایا و معایب کامپوزیت دندان می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

کامپوزیت دندان

درد دندان بعد از کشیدن دندان عقل

• به محض این که احساس کردید بی‌حسی موضعی دارد از بین می‌رود، برای پیشگیری از درد از داروهای مسکن تجویز شده استفاده کنید.
• در مورد دردهای متوسط، می‌توانید از تیلنول هر ۴ تا ۶ ساعت یکبار طبق دستور استفاده کنید.
• در یک شبانه روز بیش از ۴۰۰۰ میلی‌گرم از تیلنول استفاده نکنید. ایبوپروفن (ادویل یا موترین) را می‌توان به جای تیلنول استفاده کرد که به صورت قرص‌های ۲۰۰ میلی‌گرمی در داروخانه و بدون نسخه به فروش می‌رسد؛ در صورتی که نیاز بود هر ۶ تا ۸ ساعت می‌توانید قرص مصرف کنید. در طی یک شبانه روز، بیش از ۳۲۰۰ میلی‌گرم ایبوپروفن مصرف نکنید.
• برای دردهای شدید باید از داروهایی که تجویز شده طبق نسخه استفاده کرد.
• در صورتی که به داروهای بالا آلرژی دارید یا پزشک به شما توصیه کرده که این داروها را مصرف نکنید، هرگز از این داروها استفاده نکنید و در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

درد بعد از کشیدن دندان عقل چقدر طول میکشد؟

معمولا درد بعد از کشیدن دندان عقل دو روز طول می کشد اگر درد شما بیشتر شد حتما با پزشک خود تماس بگیرید. پروسه درمانی دندان عقل بدین صورت است: معمولا در ۲۴ ساعت اول مقداری خونریزی طبیعی است. در ۲ الی ۳ روز اول تورم در ناحیه فک به وجود می آید. پس از یک هفته بخیه های باقی مانده کشیده می شود و درد تسکین می یابد.

جلوگیری از درد بعد از جراحی دندان عقل

بعد از این که بی‌حسی کم‌کم از بین رفت منتظر کمی درد باشید. بهتر است قبل از این که بی‌حسی کاملاً فروکش کند ایبوپروفن مصرف کنید چون اگر صبر کنید تا درد شروع شود و بعد مسکن بخورید احتمالاً کنترل درد خیلی سخت می‌شود.

مصرف مسکن هر شش ساعت

وقتی برای تسکین درد شروع به مصرف مسکن کردید، به مدت چهل و هشت ساعت هر چهار تا شش ساعت یک بار داروی تجویزی دندانپزشک یا ایبوپروفن را مصرف کنید. می‌توانید یک‌درمیان از دو داروی مسکن مختلف استفاده کنید.

اگر بعد از ۴ روز درد کاهش نیافت به دندانپزشک مراجعه کنید

حدود سه تا چهار روز بعد که تورم فک شما ناپدید می‌شود درد هم شروع به کاهش می‌کند. اما اگر بعد از پنج روز همچنان درد دارید به دندانپزشک خود اطلاع دهید چون ممکن است دچار عارضه‌ی خشکی حفره شده باشید؛ این مشکل زمانی ایجاد می‌شود لخته‌های خونی روی حفره از بین بروند و کنده شوند و استخوان درون حفره‌ی خالی دندان دیده شود. این عارضه باعث می‌شود دوره‌ی نقاهت شما تا هفته‌ها طول بکشد.

تسکین درد دندان با استفاد ه از گاز استریل

برای درمان این مشکل، دندانپزشک شما یک گاز استریل آغشته به ماده‌ی آرامبخش را در حفره قرار می‌دهد. در صورتی که ظرف چند روز درد دندان خوب نشد حتماً به دندانپزشک اطلاع دهید تا دوباره این عمل را تکرار کند.

یادتان باشد شما یک جراحی داشته‌اید و بنابراین بخیه هم دارید. این بخیه‌ها ظرف یک هفته جذب می‌شوند و خوب است که به یاد داشته باشید که فشار دادن گاز استریل روی محل جراحی به متوقف شدن خونریزی کمک می‌کند. قبل از این که گاز استریل سراسر پر از خون شود آن را عوض کنید و وقتی که خونریزی تمام شد یا به حداقل ممکن رسید آن را بردارید. در صورتی که خونریزی به شدت ادامه دارد حتماً باید با دندانپزشک تماس بگیرید.

درد بعد از کشیدن دندان عقل

تسکین درد دندان عقل

بسیاری از بیمارا به دنبال تسکین سریع درد دندان عقل پس از کشیدن هستند ما در این مقاله تسکین درد دندان با روش های خانگی را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم.

بهترین مسکن برای درد دندان کشیده شده

 ایبوپروفن

ایبوپروفن یک داروی مسکن بدون نسخه است که التهاب را کاهش می‌دهد. دستورالعمل استفاده از دارو را بخوانید و دوز پیشنهادی را که باعث کاهش درد و ناراحتی می‌شود استفاده کنید. این دارو می‌تواند التهابات لثه را که ناشی از رشد دندان عقل هستند کاهش دهد. ایبوپروفن و دیگر داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب می‌توانند تا زمانی که بتوانید خودتان را به دندانپزشک برسانید درد و ناراحتی شما را کنترل کنند.

استامینوفن

استامینوفن یک داروی ضد درد است که برای تسکین درد دندان کشیده شده نیز موثر است. در مصرف این دارو باید احتیاط کنید زیرا مصرف بیش از اندازه آن، ناراحتی های کبدی را به دنبال دارد.

داروهای ضد درد ترکیبی

برخی داروها که عمدتا به شکل کپسول هستند، ترکیبی از استامینوفن، ایبوپروفن و کافئین می باشند. نام بعضی از این داروها عبارت است از: نوافن، مگافن، آسیفن

درمان‌های خانگی درد دندان عقل

دندان عقل تحت فشار می‌تواند منجر به درد و رنج و حساس شدن شما شود و درنهایت، کشیدن این دندان است که می‌تواند شما را از دست این مشکلات خلاص کند. در ادامه درباره‌ی چند درمان خانگی و تعدادی داروی بدون نسخه صحبت می‌کنیم که می‌توانند کمک‌کننده باشند.

 ژل بی‌حس‌کننده

ژل بی‌حس‌کننده‌ی دندان به کاهش احساس در لثه‌ها و درنتیجه کاهش درد کمک می‌کند. این ژل در داروخانه‌ها بدون نسخه به فروش می‌رسد و حاوی ماده‌ی فعال بنزوکایین است. اکثر این نوع ژل‌ها را می‌توان در طول روز به طور مستقیم روی لثه‌های دردناک استفاده کرد. با این حال، باید حتماً دستورالعمل استفاده از دارو را هم بخوانید. همچنین ممکن است نسبت به بنزوکایین حساسیت داشته باشید.

کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ روی فک می‌تواند التهاب و درنتیجه درد را کاهش دهد. همچنین اثر بی‌حس‌کنندگی هم دارد. برای این کار باید کیسه‌ی یخ را درون یک پارچه یا حوله بپیچید و به مدت ۱۵ دقیقه روی فک نگهدارید. ۱۵ دقیقه کیسه را نگه دارید و ۱۵ دقیقه استراحت دهید و این کار را تا برطرف شدن درد ادامه دهید.

 شست‌وشو با آب‌نمک

شست‌وشوی دهان با آب‌نمک چندین بار در طول روز می‌تواند نشانه‌هایی مانند درد را کاهش دهد. آب‌نمک دارای خواص ضدعفونی‌کننده است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ نشان داده است که شست‌وشوی دهان با آب‌نمک می‌تواند باکتری‌های دهانی را کم کند.
گاهی اوقات تجمع باکتری‌ها در لثه‌های آسیب‌دیده‌ی دندان عقل می‌تواند منجر به درد شود. در چنین حالتی، شست‌وشوی دهان با آب‌نمک می‌تواند عفونت دندان را درمان و درد را کم کند.
برای درست کردن آب‌نمک، یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب تازه جوشیده حل کنید و بگذارید سرد شود. سپس آن را چند دقیقه در دهان بچرخانید و بعد بیرون بریزید. این کار را دو تا سه مرتبه در طول روز تکرار کنید تا این که درد فروکش کند.

میخک

نتیجه‌ی تحقیقات در خصوص تاثیرگذاری میخک بر کاهش درد دندان مثبت است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۶ نشان داد که میخک به خاطر اثر بی‌حس‌کنندگی دارای تاثیر ضد درد است. برای استفاده از میخک می‌توانید یک میخک کامل یا روغن میخک را با رعایت نکات زیر به کار ببرید:
• میخک را روی دندان عقلی که درد می‌کند بگذارید.
• میخک را نجوید، فقط میخک را درون حفره یا روی دندان بگذارید و دهانتان را ببندید.
• اجازه دهید میخک تا زمانی که درد کاهش پیدا می‌کند در دهانتان بماند و بعد آن را بیرون بیاورید.
• برای استفاده از روغن میخک:
• چند قطره روغن میخک روی یک تکه پنبه بریزید.
• پنبه را روی دندان عقل دردناک بگذارید.
• تا زمانی که درد کاهش پیدا کرد پنبه را نگه دارید و بعد دربیاورید.

پیاز

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۷ نشان داده است که پیاز خواص ضد التهابی و ضد میکروبی دارد و این بدین معنی است که می‌توانید از پیاز برای کم کردن درد و مبارزه با عفونت‌های باکتریایی استفاده کنید.
برای استفاده از پیاز بدین ترتیب عمل کنید:
• یک قطعه از پیاز ببرید.
• پیاز را همان سمتی که درد دارد بجوید.
• چند دقیقه پیاز را بجوید تا درد کاهش پیدا کند و بعد آن را دور بیندازید.
با این کار آب پیاز به سمت لثه‌ها می‌رود و باعث کاهش التهاب و باکتری می‌شود.

چای کیسه‌ای

چای کیسه‌ای را باید زمانی استفاده کنید که کاملاً سرد شده باشد.
مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان داده است که تانن موجود در چای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد. پس می‌تواند به کاهش تورم و درد ناشی از عفونت باکتریایی کمک کند.
برای استفاده باید به این ترتیب عمل کنید. چای کیسه‌ای را در یک فنجان آب بریزید و فنجان را درون یخچال قرار دهید تا این که چای به خوبی در آب حل شود. وقتی چای سرد شد کیسه را از آن بیرون بیاورید و در محل درد قرار دهید. از شیر، خامه یا شکر برای درست کردن این چای استفاده نکنید.

درمان خانگی درد دندان عقل

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟  برای تسکین درد ایمپلنت دندان چه کنیم؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درد ایمپلنت دندان

بعد از کشیدن دندان عقل چه بخوریم؟

• پس از بیهوشی عمومی یا تزریق وریدی مسکن، ابتدا باید مایعات نوشید.
• به جای نی از لیوان استفاده کنید. مکیدن باعث می‌شود لخته‌های خونی از جای خود کنده شوند و خونریزی دوباره شروع شود یا افزایش پیدا کند.
• می‌توانید با سمت دیگر دهانتان که جراحی انجام نشده غذاهای نرم را بجوید. دریافت پروتئین و کالری بالا اهمیت زیادی دارد. اما در مورد افرادی که چندین دندان را کشیده‌اند، بهترین کار خوردن غذاهای نرم و سردی است که نیاز به جویدن ندارند.
• تغذیه باید منظم باشد و نباید اجازه دهید بدن بدون آب بماند، پس باید مقدار زیادی مایعات بنوشید. البته در روز اول جراحی مقداری خورد و خوراک شما محدود است که این را هم باید با خوردن مایعات جبران کنید.
• روزانه باید حداقل ۵ تا ۶ لیوان آب بنوشید. هیچ وعده‌ی غذایی را حذف نکنید. اگر خوب غذا بخورید به زودی بهتر و قوی‌تر می‌شوید، ناراحتی کمتری حس می‌کنید و بهبود شما سریع‌تر خواهد بود.
• احتیاط: اگر به طور ناگهانی از وضعیت خوابیده و درازکش به حالت نشسته یا ایستاده دربیایید دچار سرگیجه می‌شوید. در صورتی که بعد از جراحی در حالت درازکش هستید ابتدا یک دقیقه بنشینید و سپس بلند شوید.

بهداشت و نظافت دهان بعد از کشیدن دندان عقل

• تا روز بعد از جراحی نباید از هیچ شوینده‌ای استفاده کنید.
• بعد از جراحی و موقع شب می‌توانید به آرامی مسواک بزنید اما خیلی آرام دهانتان را بشویید.
• روز بعد از جراحی به خصوص بعد از غذا خوردن باید روزانه ۵ تا ۶ مرتبه دهان خود را با یک فنجان آب گرم و یک قاشق چایخوری نمک بشویید.

بهداشت دهان بعد از کشیدن دندان عقل

کبودی بعد از کشیدن دندان عقل

• در بعضی موارد ممکن است بعد از تورم خون‌مردگی ایجاد شود که چیز غیر معمولی بعد از جراحی نیست و معمولاً دو تا سه روز بعد از جراحی اتفاق می‌افتد. گسترش کبودی‌های سیاه، زرد، سبز و آبی به این خاطر است که خون زیر بافت‌ها پخش شده است.
• استفاده از حرارت ملایم ممکن است باعث بهبود سریع‌تر خون‌مردگی‌ها شود.


آنتی‌بیوتیک بعد از کشیدن دندان عقل

• در صورت تجویز آنتی‌بیوتیک، طبق دستور مصرف کنید.
• آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از ایجاد عفونت تجویز می‌شوند.
• در صورت بروز راش و کهیر یا هر نوع واکنش آلرژیک، مصرف آنتی‌بیوتیک را قطع کنید.
• اگر سوال یا نگرانی دارید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

آنتی بیوتیک بعد از کشیدن دندان عقل

تهوع و استفراغ بعد از کشیدن دندان عقل

• در صورت بروز تهوع و یا استفراغ بعد از جراحی، به مدت یک ساعت از مصرف هرگونه خوراکی و حتی داروهای تجویزی خودداری کنید.
• بعد از این مدت بهتر است آرام و جرعه‌ جرعه در مدت پانزده دقیقه مقداری چای یا نوشیدنی زنجبیلی مصرف کنید.
• در صورتی که تهوع ادامه پیدا کرد با دندانپزشک تماس بگیرید، پزشک برای شما ضد تهوع تجویز خواهد کرد.


بعد از کشیدن دندان عقل به نکات زیر توجه کنید

• در صورت بی‌حسی لب‌ها، چانه یا زبان بعد از عمل نگران نشوید چون این یک موضوع غیر عادی نیست و موقت است. باید بدانید که بعد از عمل اگر لب یا زبان خود را گاز بگیرید چیزی حس نخواهید نکرد. پس نگران نباشید. اما به هر حال مراقب باشید. اگر نگران هستید یا سوالی دارید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
• در صورتی که بعد از عمل کمی دمای بدنتان افزایش پیدا کرد نگران نباشید، این مقدار تب بعد از عمل طبیعی است. اما در صورتی که این تب ادامه پیدا کرد با دندانپزشک خود تماس بگیرید. مصرف تیلنول یا ایبوپروفن به کاهش تب کمک می کند.
• هنگام تغییر وضعیت از حالت خوابیده به حالت نشسته یا ایستاده مراقب باشید چون ممکن است دچار سرگیجه شوید. از خوردن و نوشیدن قبل از عمل خودداری کنید. مصرف داروهای مسکن هم ممکن است شما را گیج کند پس هنگام تغییر وضعیت حتماً یک دقیقه صبر کنید و بعد از جا بلند شوید.
• بعضی از بیماران بعد از عمل حس می‌کنند زبانشان به چیز سفت و برآمده‌ای برخورد می‌کند. باید بدانید که این برآمدگی‌ها ریشه‌ی باقیمانده‌ی دندان نیستند، بلکه دیواره‌های استخوانی هستند که دندان را نگه می‌داشته‌اند. این برجستگی‌ها خودبه‌خود از بین می‌روند، با این حال اگر این طور نشد و اذیت بودید، جراح دهان به شما کمک خواهد کرد.
• در طول عمل گوشه‌های لب‌های شما کشیده می‌شود و این منجر به خشکی و ترک خوردن می‌گردد. در این موارد برای مرطوب و نرم نگهداشتن لب‌ها از وازلین استفاده کنید.
• درصورتی که بعد از عمل در بلعیدن دچار مشکل هستید و گلودرد دارید چیز غیر طبیعی نیست چون ماهیچه‌ها متورم شده‌اند. این مشکل ظرف ۲ تا ۳ روز بعد برطرف می‌شود.
• سفتی ماهیچه‌های فک بعد از عمل باعث می‌شود به سختی دهانتان را باز کنید. اما نگران نباشید. این مشکل هم به زودی برطرف می‌شود.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

آیا دندان عقل را هم عصب کشی می کنند ؟ آیا می دانید برای تسکین درد عصب کشی دندان باید چه کارهایی انجام دهید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درد عصب کشی دندان

عفونت بعد از کشیدن دندان عقل

بسته به میزان شدت جراحی شما، پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی تجویز کند تا قبل از عمل شروع به مصرف کنید و برای پیشگیری از عفونت یا درمان آن بعد از عمل هم ادامه دهید.

باید به این نکته‌ی بسیار مهم دقت کنید که در صورتی که درد ندارید نیازی نیست که همه‌ی مسکن‌های خود را مصرف کنید اما باید بدانید که باید دوره‌ی آنتی‌بیوتیک خود را تکمیل کنید و تا دانه‌ی آخر آن‌ها را مصرف کنید.

وقتی جراحی دندان عقل داشته باشید باید بدانید که ممکن است به اعصاب لب‌ها، چانه یا زبان آسیب وارد شود. البته این اتفاق در ۱ درصد مواقع رخ می‌دهد و افراد را به شیوه‌های متفاوت تحت تاثیر قرار می‌دهد اما معمولاً به صورت نامتقارن ایجاد می‌شود. در صورتی که به اعصاب آسیبی وارد شود در اکثر موارد حس فرد در طول شش ماه خود به‌ خود برمی‌گردد اما در بعضی موارد هم این مشکل دائمی خواهد بود.
وقتی احساس کردید که می‌توانید غذا بخورید با مواد غذایی نرم و ملایم مثل ماست شروع کنید. سیگار نکشید، الکل مصرف نکنید و طوری فعالیت نکنید که منجر به آسیب شود چرا که در این صورت دوران نقاهت شما طولانی‌تر می‌شود. یادتان باشد هرچه نظافت دهانتان بیش‌تر باشید زودتر بهبود پیدا می‌کنید پس هنگام آمادگی برای جراحی حتماً مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. به خصوص نخ دندان پلاک‌ها را برمی‌دارد و باعث استحکام لثه‌های شما می‌شود.

بعد از جراحی دندان عقل چه اتفاقی می‌افتد

• ۲۴ ساعت اول: لخته‌های خونی تشکیل می‌شود.
• ۲ تا ۳ روز بعد: تورم دهان و گونه‌ها کم‌کم از بین می‌رود.
• ۷ روز بعد: در صورتی که بعد از این مدت بخیه‌ای مانده باشد پزشک آن را درمی‌آورد.
• ۷ تا ۱۰ روز بعد: سفتی و دردناکی فک باید فروکش کند.
• دو هفته بعد: هر مقدار کبودی روی صورت شما در این زمان باید از بین رفته باشد.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

خب، حالا ببینیم بعد از جراحی دندان عقل برای بهبودی سریع‌تر چه کارهایی می‌توانید انجام دهید:

مراقبت از محل جراحی دندان عقل

• از لمس کردن محل جراحی دندان اجتناب کنید.
• با محلول گرم آب و نمک دهان خود را بشویید.
• چهار تا شش هفته بعد از جراحی همچنان هشیار باشید.
• حواستان باشد خرده‌های غذا و باکتری اطراف زخم جراحی تجمع پیدا نکند.
• یک ماه تا یک ماه و نیم بعد از جراحی ممکن است بیمار در اثر غفلت در نظافت دهان و دندان و بهداشت ضعیف، دچار عفونت شود.

استراحت بعد از جراحی دندان عقل

• برای این که به خوبی بهبود پیدا کنید بهتر است کارها را به کندی انجام دهید؛ یعنی استراحت کنید.
• خیلی زیاد ریلکس باشید و زیر سرتان را با چند بالشت بالا بیاورید.
• حداقل یک روز بعد از جراحی از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
• توصیه می‌شود برای شروع فعالیت‌های سنگین و قدرتی چند روزی بیش‌تر صبر کنید.

رژیم غذایی بعد از جراحی دندان عقل

• برای ۲۴ ساعت اول رژیم مایعات توصیه می‌شود.
• با نوشیدن آب به طور منظم از بی‌آب شدن بدن جلوگیری کنید.
• یکی از مهم‌ترین نکات این است که در این دوران از نوشیدن مایعات با نی اجتناب کنید.
• مکیدن با نی و یا سیگار کشیدن می‌تواند باعث کنده شدن لخته‌های خون از روی حفره‌ی دندان و ایجاد عارضه‌ی حفره‌ی خشک شود.
• وقتی استخوان و عصب دندان کشیده شده مشخص شود عارضه‌ی خشکی حفره ایجاد می‌شود که بسیار هم دردناک است.
• بعد از اولین روز می‌توانید غذاهای نرم بخورید.
• به مدت چهار تا پنج روز بعدی همچنان فقط غذای نرم بخورید.
• می‌توانید غذاهای نرمی نظیر پاستا، پوره‌ی سیب‌زمینی و هر غذای نرم دیگری که نیاز زیادی به جویدن ندارد بخورید.
• سعی کنید غذاهای خنک و سرد بخورید مثل بستنی و اسموتی، چون دمای سرد آن‌ها احساس بهتری در محل جراحی شده ایجاد می‌کند.

جلوگیری از سفت شدن فک

• بعد از جراحی احساس می‌کنید که فکتان سخت از هم باز می‌شود که طبیعی است.
• این سختی و سفت شدن فک ممکن است دائمی شود.
• بعد از جراحی اولین باری که می‌خواهید دهانتان را باز کنید این کار را به آرامی و با احتیاط انجام دهید.

از الکل و دخانیات پرهیز کنید.

• به خصوص اگر دارو مصرف می‌کنید، از مصرف الکل و دخانیات پرهیز کنید.
• استعمال دخانیات و جویدن می‌تواند بهبود شما را به تاخیر بیندازد و احتمال بروز عفونت و ناراحتی را افزایش دهد.
• همین پرهیز از کشیدن سیگار یک راه و تمرین خوب برای کنار گذاشتن سیگار است؛ از طرفی توجه کنید که استنشاق دود سیگار خودش عاملی برای بروز عارضه‌ی حفره‌ی خشک است.
• به شدت توصیه می‌شود که عادات استعمال دخانیات خود را حتی بعد از بهبود، ترک کنید.

استفاده از مسکن در صورت لزوم

• ممکن است برای شما آنتی‌بیوتیک و مسکن مانند هیدروکودون، اوکسی‌کودون، پِرکوسِت و ویکودین تجویز شود.
• هر دارو یا آنتی‌بیوتیکی که دندانپزشک برایتان تجویز کرده طبق دستور مصرف کنید.
• مراقب باشید داروها را فقط طبق دستور مصرف کنید چون اُوردوز بسیار خطرناک است.
• در صورتی که از مسکن‌های بسیار قوی استفاده می‌کنید از رانندگی و کار با ماشین‌آلات خودداری کنید و همچنین الکل و نوشیدنی‌های الکی ننوشید.

 رعایت بهداشت دهان و دندان

• سعی مکنید بسیار آرام به مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ادامه دهید.

• در اطراف ناحیه‌ی جراحی شده به شدت مسواک نزنید و در این منطقه از نخ دندان استفاده نکنید.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهه جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام
  من روز چهارشنبه دندان عقلمو جراحی کردم و نیمه نهفته بود الان ۴ روز هست که درد دارم اما شدید نیست ولی برای ادامه کارهای روزانه نیاز دارم مسکن مصرف کنم و به تازگی شروع کردم به خوردن آنتی بیوتیک و تا ۴ روز دیگه برای کشیدن بخیه ها باید بروم آیا این درد طببعیه و مشکلی نداره و یا مشکلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام ببخشید به دلیل مشغله های کاری توان پاسخگویی به سایت رو نداشتم اگر مشکلی الان وجود دارد به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ پیام دهید ممنونم
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  چهار روز پیش دندان عقل سمت راست پائین رو کشیدم روز اول خوب بود ولی کم کم درد ناک شد مخصوصا وقتی صبح از خواب بیدار میشم و زمان خوردن چای وخوراکی ویه لکه سفید روی دیواره حفره خالی به وجود اومده که داخلش یه چیز نوک تیز مثل سر سوزن ته گرد ازش اومده بیرون که خیلی ریزه به نظرتون چه کار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   به دندانپزشک تون مرلجعه کتید
 • تصویر کاربر ج جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.ایابعدازجراحی دندان عقل ازاب نمک میشه به جای دهانشویه کلروهگزیدین استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   دهانشویه کلرهگزیدین استفاده کنید
 • تصویر کاربر گیسا پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من یه هفته دندون عقلم ابسه کرد قرص خوردم بعد رفتم کشیدن برام البته هم دندون عقلم هم بغلی دندون عقلم الانم هم جاش ورم داره هم مثل جوش چرکی روی قسمت که بخیه خورده تماما سفید شده یکروزه کشیدم هم درد دارم هم میترسم عفونت کنه چکار کنم دارو ندادن
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   تماس بگیرید با دندانپزشکتان که آنتی بیوتیک براتون تجویز کنند
 • تصویر کاربر ونوس پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام من 1 هفته هست که دندان عقلم رو کشیدم زمان کشیدن هیچ دردی نداشتم ولی تا الان درد زیاد دارم و فقط با مسکن سر میکنم از دکترم هم پرسیدم گفت 1 هفته طول میکشه و مشکلی نیست ولی درد اصلا کم نشده احتمال میدم عفونت داشته و به خاطر اونه لطفا راهنمایی کنین در ضمن دندان من نهفته نبود و معمولی بود
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   یک عکس رادیولوژی از ناحیه دندان بگیرید و برای بنده ارسال کنید
 • تصویر کاربر AH پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من الان پنج روز هستش که دندانم رو کشیدم ولی درد دارم میشه بگید علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   طبیعی است تا ۱۰ روز
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام‌اقای من دکتر عقلمو چهار روز پیش کشیدم الان نه درد دارم نه تورم فقط یه چیزی سفیده کوچکی (شبیه گوشت اضافی) دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   مشکلی نیست ناحیه کشیده دندان است که در حال بهبودی هست فقط بهداشت دهانی خوبی داشته باشید
 • تصویر کاربر هدایت پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  چندروزاست که تمام دندانهارا درآورده ام اماهمچنان بامسکن دردآنهاراساکت میکنم.مخصوصا موقع خواب چون طرزخوابیدنم بسمت پایین است وحتمایکطرف صورتم باید به بالش یازمین بچسبدبیش ازحددرناحیه فک دردمیکشم.لطفاراهنمایی ام بفرمایید.جهت تسکین دردفک
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   دهان شویه کلرهگزیدین را هر ۸ ساعت استفاده کنید و بهداشت دهانی خوبی داشته باشید ، درد ناشی از عفونت محل کشیده شدن دندانهاست
 • تصویر کاربر لیلا پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من ۱۹ سالمه و دوتا دندان عقل فک پایینم نهفتس ولی هیچ دردی ندارم خواستم بگم حتما لازمه که اینارو در بیارم چون اصلا دردی ندارم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   بله قطعا باید کشیده شوند
 • تصویر کاربر نسیم چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام من دو دندان عقل نهفته کج در سمت پایین داشتم و هردو رو باهم جراحی کردم. الان دوهفته از جراحی گذشته و بخیه هامم کشیدم اما وقتی دهنمو میبندم و دندون هامو روی هم میزارم، دندونای عقبِ یک سمتم بشدت بهم فشار میارن و خیلی اذیتم میکنن. و قبل از جراحی دندونای عقلم هیچوقت همچین مشکلیو نداشتم.این مشکل برطرف میشه یا غیرعادیه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. درضمن ۱۷ سالمه.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام باید حضوری ویزیت کنم و عکس پانورامیک نیز داشته باشید، بدون معاینه ناحیه مورد نظر نمیتوانم خدمتتون اظهار نظر کنم در صورت تمایل برای دریافت نوبت به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ پیام دهید
درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر