نکروز دندان یا دندان مرده چیست؟

برای آشنایی با نکروز دندان یا بیماری مرگ دندان، اول باید با پالپ دندان آشنا شویم. داخلی‌ترین بافت درون هر دندان پالپ نام دارد که از ریشه تا تاج دندان ادامه دارد. پالپ دارای ترکیب پیچیده‌ای از اعصاب و رگ‌های خونی است که باعث می‌شود دندان شما سالم بماند. دو بخش پالپ دندان عبارتند از کانال ریشه، که زیر دندان قرار دارد، و حفره‌ی پالپ، که درون تاج دندان قرار گرفته است.

نکروز دندان یا پالپیتی چیست؟

وقتی دچار بیماری‌های دهان و دندان شوید، پالپ هم ممکن است تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرد و درنهایت بمیرد. بنابراین در صورتی که بلافاصله به این موضوع رسیدگی نشود منجر به گسترش بیماری‌های دیگر خواهد شد.
نکروز پالپ نوعی تشخیص بالینی و نشان‌دهنده‌ی مرگ سلول‌ها و بافت‌های درون حفره‌ی پالپ دندان با یا بدون تهاجم باکتریایی است. نکروز پالپ اغلب نتیجه‌ی نهایی بسیاری از تروماهای دندانی، پوسیدگی دندان یا پالپیتی غیر قابل برگشت است.

نشانه‌های مرگ دندان

بیش‌تر نشانه‌های مربوط به مشکلات پالپ و دندان قبل از نکروز بروز پیدا می‌کنند ، چرا که وقتی نکروز شروع می‌شود، اعصابی که سیگنال‌های هشداردهنده‌ی درد یا ناخوشی را می‌فرستاند به علت مرگ پالپ، دیگر کار نمی‌کنند. در مراحل اولیه‌ی مشکل پالپ، دندان به خصوص به مواد غذایی و نوشیدنی‌های سرد حساس می‌شود. حتی شیرینی‌جات هم می‌تواند روی دندان مربوطه تاثیر بگذارد و کمی اذیت کند. این حالت ناراحتی و رنج حدود ۱ تا ۲ثانیه طول می‌کشد.
اما زمانی که نکروز پالپ بیش‌تر شود دیگر به طور کلی سرما را حس نخواهید کرد. با این حال، می‌توانید فشار شدیدی را که به مدت چندین دقیقه طول می‌کشد روی دندان‌ها حس کنید.

 در صورتی که دیگر هیچ نوع درد و ناراحتی در دندان خود حس نکردید، یعنی نکروز دندانی ایجاد شده است. معمولا نکروز دندان با تغییر رنگ دندان نیز همراه است.،

نکروز دندان
عکس دندان مرده

نکروز ممکن است در اثر عدم درمان پوسیدگی، تروما و ضربه، یا پرشدن‌های خیلی وسیع ایجاد شود. وقتی پالپ دچار نکروز شود، عارضه‌ی پالپیتی برگشت‌ناپذیر رخ می‌دهد. در چنین مواردی یا باید عصب‌کشی دندان انجام داد یا دندان را به طور کامل کشید.

نشانه‌های پالپیتی

پالپیتی باعث درد بسیار شدید دندان می‌شود. اگر آبسه دندان وجود داشته باشد، دندان نسبت به فشار و ضربه با ابزار دندانپزشکی به شدت حساس است. 

راه های تشخیص نکروز دندان

قبل از آزمایش نکروز پالپ، ابتدا دندانپزشک دندان‌ها، لثه‌ها و دیگر بافت‌های اطراف را معاینه می‌کند. بیمار از این وضعیت آگاه نیست نیست و فقط بعد از معاینه‌ی دندانی مشخص می‌شود. تصویربرداری اشعه‌ی ایکس می‌تواند مناطق پوسیدگی یا آبسه را، که ممکن است محل شروع و ایجاد نکروز دندان باشند، مشخص کند.

دندانپزشک در صورتی که به پالپیتی یا نکروز مشکوک باشد، از ابزاری به نام تستر الکتریکی پالپ استفاده می‌کند. این دستگاه یک شوک الکتریکی کوچک به دندان می‌دهد؛ اگر توانستید این پالس را احساس کنید، که پالپ زنده است اما اگر حس نشد، احتمال نکروز وجود دارد.

روش های تشخیص پالپیتی یا مرگ دندان

• معاینه و آزمون حساسیت دندان
• آزمون زنده‌ بودن پالپ با تستر الکتریکی

پالپیتی برگشت‌پذیر

دندانپزشک برای این که متوجه شود پالپ دندان به اندازه‌ای سالم هست که بتوان آن را نگه داشت، آزمون‌های خاصی انجام می‌دهد. برای مثال، می‌تواند از یک محرک داغ، سرد یا شیرین استفاده کند؛ اگر درد ظرف یک تا دو ثانیه بعد از برداشتن محرک از بین رفت، احتمال دارد پالپ آن قدری سالم باشد که بتوان آن را حفظ کرد (پالپیتی برگشت‌پذیر).

پالپیتی برگشت‌ناپذیر

اما اگر درد بعد از برداشتن محرک همچنان پایدار بود یا درد به صورت خودبه‌خودی ایجاد شد، یعنی پالپ خیلی وضعیت خوبی ندارد و نمی‌توان آن را حفظ کرد (پالپیتی برگشت‌ناپذیر).

تست الکتریکی نکروز دندان

دندانپزشک از تستر الکتریکی پالپ برای آزمون زنده‌ بودن پالپ استفاده می‌کند نه برای تعیین سلامت پالپ. اگر بیمار بتواند پالس الکتریکی کوچک این دستگاه را حس کند، پالپ زنده است. حساسیت نسبت به ضربه به دندان اغلب به این معنی است که التهاب به بافت‌های اطراف هم رسیده است. گاهی اوقات باید از تصویربرداری اشعه‌ی ایکس استفاده کرد تا مشخص شود التهاب چقدر گسترده شده، و همچنین بشود از بیماری‌های دیگر جلوگیری کرد.

تست الکتریکی نکروز دندان

دلایل مرگ عصب دندان را بشناسید

نکروز پالپ دندان معمولاً با پوسیدگی دندان شروع می‌شود. پوسیدگی هم معمولاً به شکل وجود حفره مشخص می‌شود. این حفره‌ها با تجمع پلاک شروع به ایجاد می‌کنند، که منجر به بروز سوراخ در مینای دندان می‌شود. وقتی زود به این موضوع رسیدگی شود، حفره به وسیله‌ی مواد پرکننده پر می‌شود و باعث می‌شود مشکلات بیش‌تری پدید نیاید. با این حال، اگر حفره به حال خود رها شود و پوسیدگی ادامه پیدا کند، نهایتاً پوسیدگی به پالپ دندان می‌رسد و پالپ می‌میرد.
دلیل دیگر نکروز پالپ، پالپیتی مزمن است؛ یعنی التهاب بلندمدت (تورم) پالپ ناشی از پوسیدگی قدیمی، آسیب، و ترمیم‌ دندانی وسیع. پالپیتی در مرحله‌ی نکروز، برگشت‌ناپذیر است.

علل بروز پالپیتی دندان

پالپیتی وقتی اتفاق می‌افتد که:

✅ پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به عمق عاج دندان نفوذ کند.

✅ درمان های تهاجمی دندان

دندان نیاز به ترمیم‌های بسیار وسیع و تهاجمی داشته باشد.

✅ تروما یا آسیب دندان

تروما یا آسیب منجر به اختلال در دسترسی خون و لنف به دندان شود.

انواع نکروز دندان چه هستند؟

پالپیتی دو نوع دارد:

برگشت پذیر: پالپیتی با التهاب کوچکی شروع می‌شود اما با یک ترمیم کوچک می‌توان دندان را حفظ کرد.
برگشت‌ناپذیر: تورم درون فضای صلب عاج دندان باعث ایجاد مشکل در گردش خون، نکروز پالپ و ایجاد زمینه برای عفونت  دندان می‌شود.

درمان دندان مرده

گزینه‌های درمانی نکروز پالپ بر اساس شدت و مرحله‌ی نکروز متفاوت است. دندانپزشک ممکن است یکی از روش‌های زیر یا ترکیبی از آن‌ها را به ما پیشنهاد کند:

دندان مرده

مرگ دندان

در این روش دندانپزشک حفره‌ی موجود را برای پیشگیری از پوسیدگی بیش‌تر دندان پر می‌کند. همچنین ممکن است به طور همزمان، پرشدگی‌های قبلی یا آسیب‌دیده هم خارج شوند. این روش نه تنها از دندان شما، بلکه از پالپ درون دندان هم محافظت می‌کند.

در این روش، دندانپزشک بافت‌های مرده‌ی اطراف حفره‌ی پالپ و ریشه‌ی دندان را برمی‌دارد تا عفونت گسترش پیدا نکند. با استفاده از یک محلول ملایم تمام کانال دندان به طور کامل تمیز می‌شود. و سپس، دندانپزشک از ماده‌ی پرکننده‌ی خاصی به نام گوتا – پرشا استفاده می‌کند. گاهی برای این که مشکلات شما پیشرفت نکند، به بیش از یک جلسه نیاز است.

این، یک روش درمانی برای نکروز پالپ ناشی از پالپیتی برگشت‌ناپذیر است. در این روش، دندانپزشک یک سوراخ کوچک درون دندان ایجاد می‌کند و پالپ مرده را بیرون می‌کشد. از این روش همچنین در ترکیب با عصب‌کشی هم استفاده می‌شود.

دندانپزشک بر اساس شدت نکروز پالپ، ممکن است دندان شما را به طور کامل از دهان خارج کند. سپس، بر اساس بودجه و ترجیح خود می‌توانید یکی از روش‌های جایگزینی دندان را استفاده کنید.

درمان پالپیتی برگشت ناپذیر دندان

در پالپیتی برگشت‌ناپذیر، آسیب پالپی آن قدر شدید است که نمی‌توان آن را حفظ کرد. تنها راهی که دندانپزشک به کمک آن می‌تواند درد را متوقف کند، خارج کردن پالپ با استفاده از درمان کانال ریشه یا کشیدن دندان است.

درمان پالپیتی برگشت ناپذیر دندان

عوارض نکروز دندان و دندان مرده در صورت عدم درمان

بدون عصب‌کشی یا کشیدن دندان خراب، نمی‌توان نکروز پالپ را کنترل کرد. در صورتی که دندان را بدون درمان به حال خود رها کنید مشکلات دیگری در طول زمان ایجاد خواهد شد. با این حال، خود درمان هم می‌تواند مسائلی ایجاد کند. هنگام نکروز پالپ و درمان آن ممکن است در معرض مشکلات زیر قرار بگیرید:

• عفونت
• تب
• تورم فک

پالپیتی و نکروز متعاقب آن ممکن است همراه با موارد زیر باشند:

• سلولیت
• آبسه
• سینوزیت
• پریودنتیت (حفره‌ی پر از باکتری و التهاب)
• تحلیل استخوان

بیماری نکروز لثه چیست؟

بیماری پریودنتال نکروزان کننده اصطلاحی است که برای توصیف گروهی از عفونت های نسبتاً نادردهان استفاده می شود. نکروز اصطلاحی است که برای توصیف مرگ بافت استفاده می شود. نکروز لثه بیشتر در افراد سیگاری وافرادی که تحت استرس هستند رخ می دهد. نکروز لثه دارای سه مدل می باشد:

 1. التهاب لثه نکروزان کننده (که فقط بر روی لثه تأثیر می گذارد.
 2. نکروزان  پریودنتیت که باعث  از دست دادن بافت تخصصی لثه می شود.
 3. استوماتیت نکروزان کننده که در آن بافت ها لثه اطراف دندان ها و حتی استخوان ها اطراف می شود.

علائم نکروز لثه

در مراحل اولیه برخی از افراد مبتلا ممکن است از احساس گرفتگی در اطراف دندان شکایت داشته باشند. علائم این بیماری عبارتند از:

 • درد شدید لثه
 • خونریزی لثه
 • ترشح بزاق زیاد
 • تنگی نفس

نکروز دندان شیری در کودکان چیست؟

دندان های شیری معمولا نیاز به درمان های ترمیمی ندارند، اما اگر به دلیل ضربه به دهان یا دندان کودک یا رشد دندان اصلی ارتباط ریشه و پالپ دندان ضعیف یا قطع شود، آنگاه نکروز دندان شیری اتفاق می افتد. در این حالت دندان مرده ، لق شده یا تغییر رنگ می دهد. درمان اصلی پیشنهادی برای دندان های شیری مرده ، کشیدن دندان است.

نکروز دندان کودکان
دندان مرده کودکان

کلینیک دندانپزشکی دکتر سمانه شیرانی

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر دندانی دارم که با تشخیص دکتری نکروز خوانده شده است الان حدود دوسال میشود که بنده بعد از فرمایش آن دکتر درمانی بروی آن انجام ندادم و البته دندان نه تغییر رنگ داشته و نه درد شدید بنظر شما باید مراجعه و درمان شود
  ممنون از پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   بله باید درمان صورت گیرید
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام.من دندان هام بیسترش پوسیده ونرفتم بکشم.چندتا از اونا دیگه حتی اثری ازش نمونده.درد هم نمیکنه.میخواستم ببینم ممکنه ریشه دندان خودبه خود از بین بره.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   خیر ، باید حتما اقدام به کشیدن کنید چون ممکن است منشا کیست دندانی شوند
 • تصویر کاربر مرجان جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام من در عکس دندانهام پوسیدگی نزدیک عصب مساهده میشه والی هیچگونه دردی ندارم و‌ دندانم نسبت به مواد سرد و شیرینی هم عکس العمل نداره رنگ دندانم داره تغییر میکنه و قهوه ای میشه، دندان از بین رفته؟ نکنه باید بکشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام کشیدنی نیست ولی باید حضوری ویزیت کنم و با سوند دندانها را چک کنم و سپس اظهار نظر کنم جهت دریافت نوبت به شماره ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ در وات ساپ پیامک دهید
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام دندان من در اثر ضربه لقی پیدا کرد و خونریزی داشت الان 6 روز گذشته خونریزی بند اومده و سفت تر شده ولی هنوز از بابت سفت شدن کامل مطمئن نیستم چون نمیتونم با اون دندان غذا بخورم و درد چندانی ندارد یا بهتر بگم که دردی حس نمیشه ولی احساس سنگینی دندانو دارم و انگار فقط همون دندانو حس میکنم آیا جای نگرانی هست ؟لطفا توضیح بدید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام باید به دندانپزشک مراجعه کنید برای ارزیابی زنده بودن دندان

  2. تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 سال پیش)
   متشکرم.ولی به دکتر مراجعه کردم گفتن باید چند روز صبر کنم اگر تغییر رنگ داد باید عصب کشی بشه. الان 9 روز گذشته هیچ تغییر رنگی دیده نشده فقط لثه متورم بوده و هنوز هست و به سرما و گرما واکنش نشون میده دلیلش چیه آیا خودش خوب میشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام اگر تهران تشریف دارید
   من یک شنبه ها و چهار شنبه ها مطب هستم. می تونید برای ویزیت تشریف بیارید که بررسی دقیق کنم.

   آدرس و شماره تماس مطب در قسمت تماس با ما درج شده.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  براثر زمین خوردن 10سال پیش دندونم دچار نکروز شده یک سال هست خیلی دکتر رفتم تا این آخری متوجه شد که دندونم نرده و گفتن باید عصب کشی کنیم تازه اونم معلوم نیس جواب بده یانه دندون اولم هست بالا واز سمت ریشه کمی زرد شده ومیگن درمانش سخته میخاستم برام توضیح بدید که باید چیکار کنم و آیا دندونای دیگم ممکنه درگیر شه. خیلی خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام نه دندانهای دیگر درگیر نمیشوند
   دندان باید عصب کشی شود و سپس یک روکش زیرکونیا بوسیله یک دندانپزشک مجرب روی دندان گذاشته شود
   مشکل شما حل خواهد شد.

 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین دختر۴ساله ام حین بازی دندونش ضربه دید و خیلی کم خون اومد و درد چندانی نداشت اما لثه اش حالت خون مردگی پیدا کرد،علتش چیه و آیا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام اگر لقی دندان وجود ندارد مشکلی نیست منتها باید یک عکس از دندان موردنظر گرفته شود که سلامت جوانه دندان دائمی زیرینش ارزیابی شود. درصورت تمایل به مطب بنده و یا متخصص اطفال دندانپزشکی مراجعه نمایید تا به طور تخصصی ارزیابی شود

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر