علائم التهاب و عفونت لثه در کودکان و بزرگسالان

زمانی که التهاب و عفونت لثه دارید احتمالاً موقع مسواک زدن دچار خونریزی لثه می‌شوید یا این که تنفستان بدبو است. این مرحله‌ی اولیه‌ی بیماری لثه ژنژویت نام دارد و در صورتی که درمان نشود، بیماری به نام پریودنتیت ایجاد می‌شود که بافت اطراف دندان را دچار مشکل می‌کند. در صورتی که پریودنتیت را بدون درمان رها کنید، استخوان آرواره دچار آسیب می‌شود و فضاهای کوچک بین لثه و دندان باز می‌شود. دندانتان ممکن است بپوسد و درنهایت هم بیفتد.

لثه‌ای که سالم باشد صورتی‌رنگ و محکم است و دندان را به خوبی در جای خود نگه می‌دارد. همچنین، چنین لثه‌ای در صورتی که لمس شود یا هنگام مسواک زدن، خونریزی نمی‌کند.بیماری لثه همیشه با درد همراه نیست و ممکن است شما از وجود این مشکل خبر نداشته باشید. پس خیلی مهم است که به طور منظم چکاپ کنیدو بدانید که برای عفونت لثه چه باید کرد.

به این مرحله از بیماری لثه، ژنژویت می‌گویند.

نشانه‌های پیشرفت التهاب و عفونت لثه(پریودنتیت)

اگر ژنژویت بدون درمان رها شود، لثه و استخوان اطراف دندان هم دچار مشکلی به نام پریودنتال یا پریودنتیت می‌شود. نشانه‌های پریودنتیت عبارتند از:

نشانه های التهاب و عفونت لثه

انواع عفونت لثه در کودکان

یکی از مهمترین عواملی که سبب عفونت لثه در کودکان می باشد رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است.

در ادامه به انواع بیماری های لثه در کودکان اشاره می کنیم.

التهاب خفیف لثه (ژنژویت)

ژنژویت که اصطلاحا به آن التهاب خفیف لثه می گویند. از نشانه های اصلی التهاب خفیف لثه قرمزی وخونریزی در لثه می باشد. این بیماری را می توان با منظم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پیشگیری و درمان نمود.

در موارد نادر ممکن است به طور ناگهانی عارضه‌ای به نام ژنژویت زخمی نکروز دهنده‌ی حاد (ANUG) ایجاد شود. در این مورد ممکن است عفونت به همه‌ی قسمت‌های لثه منتشر شود و حتی استخوان آلوئولار اطراف دندان را هم درگیر نماید. در این صورت ممکن است چنین مشکلاتی ایجاد شود:

 • لثه‌های بین دندان‌ها به طور کامل از بین می‌رود و خراب می‌شود.
 • زخم‌های دهان، حفره‌های دائمی در لثه‌ها به جای می‌گذارند.
 • دندان‌ها لق می‌شوند.

نشانه‌های این عارضه معمولاً خیلی شدیدتر از مشکل لثه هستند و در صورتی که در مرتبه‌ی اول ابتلا به آن، درست درمانش نکنید دوباره عود می‌کند. حتی ممکن است بوی بد دهان شما دائمی شود. در موارد بسیار نادر ممکن است قانقاریا ایجاد شود که حتی لب‌ها و گردن را هم فرا بگیرد. البته این اتفاق زمانی می‌افتد که بافت‌ها شروع به مردن کنند و همین طور رها شوند. پس در صورت بروز این مشکل، باید سریعاً بافت‌های مرده را برداشت.

 التهاب شدید لثه (پریودنتیت)

بیماری التهاب لثه بیشتر در بین جوانان و نوجوانان دیده شده است و معمولا در بین دندان های آسیاب اول رایج است. التهاب شدید لثه سبب ازبین رفتن استخوان فک می شود.  اگر دچار بیماری پریودنتیت شدید می توانید با مسواک زدن روزانه و رعایت بهداشت دهان و دندان از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

عفونت لثه در کودکان

عفونت دندان بعد از شیمی درمانی

دندانپزشک باید بداند بیمارانی که به تازگی یا در سه ماه گذشته تحت شیمی‌درمانی بوده‌اند یا در شش ماه گذشته پرتودرمانی داشته‌اند (قبل یا بعد از پیوند مغز استخوان) و دچار عفونت دندان شده‌اند ممکن است در معرض عفونت نوتروپنی (یک نارسایی ایمنی ناشی از نقص نوتروفیل) قرار داشته باشند. در صورتی که دندانپزشک به این موضوع شک کند باید فوراً با متخصص آنکولوژی یا هماتولوژی بیمار تماس بگیرد.

درمان التهاب لثه و عفونت لثه

این بیماری حتماً باید توسط دندانپزشک درمان شود.  اما اگر پیش از دسترسی به دندانپزشک به درمانگاه مراجعه کردید، می‌توانند تا زمان دسترسی شما به متخصص دندانپزشک، برای شما درمان‌هایی انجام دهند. علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان، درمان این عارضه شامل مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت لثه، مسکن و انواع دهانشویه‌ها است.

بیماری‌های لثه عوامل مختلفی دارند اما مهم‌ترین عامل ایجادکننده‌ی چنین مشکلاتی، بهداشت ضعیف دهان و دندان است. وقتی بهداشت دهانی ضعیفی دارید، یعنی به طور صحیح و منظم مسواک نمی‌زنید، پلا‌ک‌ها روی دندان‌ها جمع می‌شوند.

مترونیدازول برای عفونت دندان و لثه

اگر ANUG دارید درمان التهاب لثه شما ممکن است شامل آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل مترونیدازول یا آموکسی‌سیلین باشد. معمولاً باید به مدت سه روز این داروها را مصرف کنید. البته دقت کنید که آموکسی‌سیلین برای افرادی که به پنیسیلین حساسیت دارند مناسب نیست.

مترونیدازول با الکل واکنش می‌دهد و حال شما را خراب می‌کند. پس وقتی مترونیدازول مصرف می‌کنید تا ۴۸ ساعت بعد از اتمام دوره‌ی درمان، از مصرف الکل اجتناب کنید.

عوارض جانبی مترونیدازول و آموکسی‌سیلین عبارتند از احساس بیماری، استفراغ و اسهال.

درمان عفونت لثه با داروهای مسکن

پاراستامول (استامینوفن) و ایبوپروفن رایج‌ترین داروهای مسکن هستند و بدون نسخه هم به فروش می‌رسند اما برای هر کسی مناسب نیستند، پس قبل از مصرف حتماً بروشور داخل جعبه یا دستور مصرف را بخوانید.

دهانشویه برای عفونت لثه

دهانشویه‌های حاوی کلرهگزیدین یا هیدروژن پروکسید هم برای درمان ANUG استفاده می‌شوند و آن‌هایی که حاوی کلرهگزیدین هستند بدون نسخه هم به فروش می‌رسند اما به اندازه‌ی دهانشویه‌های حاوی هیدروژن پروکسید موثر نیستند. قبل از مصرف دهانشویه‌ها حتماً دستورالعمل استفاده را بخوانید چون بعضی از آن‌ها را باید پیش از استفاده، با آب رقیق کرد.

دهانشویه‌های ضدعفونی‌کننده‌ی حاوی کلرهگزیدین یا هگزتیدین بدون نسخه در داروخانه‌ها موجود است. اما در این مورد هنوز تفاوت نظر وجود دارد که آیا استفاده از دهانشویه برای افرادی که لثه‌های سالمی دارند هم لازم است یا نه. دهانشویه‌ها نمی‌توانند پلاک‌های موجود را از بین ببرند؛ فقط مسواک منظم و استفاده از نخ دندان می‌تواند این کار را انجام دهد.

دندانپزشک اگر بداند که دهانشویه ممکن است بتواند از تجمع پلاک‌ها روی دندان جلوگیری کند، توصیه می‌کند از دهانشویه استفاده کنید. پس در مورد نحوه‌ی استفاده و مناسب‌ترین نوع دهانشویه با دندانپزشک خود مشورت کنید.

اگر از دهانشویه‌های حاوی کلرهگزیدین به طور منظم استفاده کنید ممکن است دندان‌هایتان قهوه‌ای شود؛ به همین دلیل دهانشویه‌ی حاوی کلرهگزیدین را نباید بیش از چهار هفته مصرف کنید. بین مسواک زدن و استفاده از دهانشویه‌ی حاوی کلرهگزیدین دهانتان را به طور کامل بشویید چون بعضی اجزای خمیردندان‌ها از تاثیر دهانشویه جلوگیری می‌کنند.

درمان التهاب و عفونت لثه

برداشتن پلاک از سطح دندان ها

دهان پر از باکتری است و این باکتری‌ها با بزاق ترکیب می‌شوند و یک لایه‌ی چسبناک روی دندان‌ها به نام پلاک ایجاد می‌کنند. وقتی غذاها و نوشیدنی‌های غنی از کربوهیدرات مصرف کنید (یعنی غذاهای شیرین و نشاسته‌ای)، باکتری‌های موجود در پلاک‌ها کربوهیدرات‌ها را به انرژی مورد نیاز خودشان تبدیل می‌کنند و در همان زمان اسید هم تولید می‌کنند. در طول زمان، این اسید شروع به تجزیه‌ی سطح دندان و ایجاد پوسیدگی می‌کند. باکتری‌های دیگر درون پلاک‌ها هم ممکن است لثه را تحریک کنند و منجر به ایجاد التهاب و زخم شوند.

برداشتن پلاک از سطح دندان‌ها توسط مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، معمولاً کاری ساده است، اما در صورتی که این کار را به تعویق بیندازید، ماده‌ی سختی به نام تارتار ایجاد می‌شود که نمی‌توان آن را از بین برد. تارتار خیلی خیلی محکم‌تر از پلاک به دندان‌ها می‌چسبد و فقط دندانپزشک است که می‌تواند آن‌ها را جدا کند.

بهداشت دهان و دندان

مسواک زدن دندان‌ها هر شب به عنوان آخرین کار قبل از رفتن به رختخواب به مدت ۲ دقیقه، و حداقل روزی یکبار. مهم هم نیست که از مسواک معمولی یا الکتریکی استفاده کنید، فقط مسواک بزنید. البته بعضی افراد احساس می‌کنند کار نظافت دندان‌ها با مسواک الکتریکی راحت‌تر است.

جرم‌گیری و پولیش دندان

برای از بین بردن پلاک و تارتار روی دندان‌ها دندانپزشک ممکن است از پولیش و جرم‌گیری دندان استفاده کند. این شیوه یک روش تمیزی حرفه‌ای دندان است که توسط متخصص انجام می‌شود. دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوصی پلاک و تارتار را از روی دندان شما می‌تراشد و سپس برای از بین بردن لکه‌ها و رنگ‌ها دندان شما را پولیش می‌کند.

اگر روی دندان شما پلاک و تارتار خیلی زیادی جمع شده باشد ممکن است به بیش از یک بار جرم‌گیری و پولیش نیاز داشته باشید. هزینه‌ی پولیش و جرم‌گیری بر اساس کاری که باید انجام شود متغیر است پس پیشاپیش در این خصوص سوال کنید.

جرم‌گیری عمیق دندان‌ها یا روت‌پِلَنینگ

در برخی موارد ممکن است نیاز به استفاده از این روش باشد؛ در این روش، زیر لثه‌های شما به صورت عمقی تمیز می‌شود تا باکتری از روی ریشه‌ی دندان شما برداشته شود. پیش از شروع این روش به بی‌حسی موضعی نیاز دارید.

درمان‌های دیگر التهاب لثه

اگر مشکل لثه‌ی شما خیلی شدید باشد ممکن است نیاز به درمان‌های دیگری مانند جراحی پریودنتال داشته باشید. حتی در برخی موارد نیاز است تا دندانی که تحت تاثیر بیماری قرار گرفته، کشیده شود.

دندانپزشک در مورد درمان‌های مورد نیاز و شیوه‌ی انجام آن‌ها به شما توضیح می‌دهد و در صورتی که نیاز باشد شما را به یک متخصص ارجاع خواهد داد. در صورتی که درمان شما شامل جراحی یا روت‌پلنینگ باشد، اگر نیاز بود دندانپزشک برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن و استعمال دخانیات یکی از مهم‌ترین عوامل خطرساز بیماری‌های لثه است. بنابراین ترک سیگار می‌تواند به شدت بهداشت دهان شما را بهبود دهد.همچنان که در بالا ذکر شد، در صورتی که دچار ژنژویت هستید و اقدام به برداشتن پلاک و تارتار از روی دندان‌های خود نکنید، بیماری شما بدتر می‌شود و دچار پریودنتیت خواهید شد. اگر پریودنتیت هم درمان نشود مشکلات بسیار زیادی برای شما پیش خواهد آمد که عبارتند از:

درمان عفونت لثه با بهداشت دهان

درمان عفونت لثه کودکان در خانه

در ادامه به معرفی روش های خانگی درمان عفونت لثه کودکان در خانه می پردازیم.

درمان عفونت لثه با نمک

نمک با خاصیت عفونت زدایی و ضد باکتریایی یکی از ترکیباتی است که در درمان عفونت لثه بسیار موثر است. برای کاهش التهاب لثه مقداری نمک را در آب ولرم حل کنید و آن را به عنوان دهانشویه استفاده کنید. ترکیب  آب و نمک را حداقل ۳۰ ثانیه در دهان خود نگه دارید و سپس از دهان خود خارج کنید . سعی کنید این روش  را سه بار در روز انجام دهید.

درمان عفونت لثه با آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی ضد باکتریایی است که علاوه بر کاهش التهاب و عفونت لثه برای رفع بوی بد دهان هم بسیار خوب است.

جوش شیرین

از جوش شیرین برای  تولید خمیر دندان هم استفاده می شود. جوش شیرین اسیدهای موجود در درهان را خنثی کرده و سبب کاهش التهاب و عفونت دهان می شوند. دو قاشق غذا خوری جوش شیرین را با یک لیوان آب مخلوط کنید و آن را به عنوان دهانشویه مصرف کنید.

لیمو

لیمو با خاصیت اسیدزدایی می تواند جرم های دندان را از بین ببرد و سبب کاهش تورم وعفونت لثه شود.آب لیمو را با نمک مخلوط کرده و توسط انگشت بر روی لثه ها و دندان های خود بمالید.

درمان عفونت لثه با عسل

یکی از بهترین مواد خوراکی که خاصیت درمانی بسیاری دارد عسل است. عسل با خاصیت ضد باکتری خود می تواند عفونت لثه را از بین ببرد. مقداری عسل را در ناحیه آسیب دیده بمالید.

چای کیسه ای

چای یکی از روش های درمانی دیرینه است که در درمان عفونت دندان و لثه موثر است.برای درمان عفونت و درد لثه می توانید یک چای کیسه ای را در آب جوش به مدت ۴ الی ۶ دقیقه قرار دهید سپس چای را بر روی لثه های آسیب دیده قرار دهید.

مترونیدازول برای دندان

اگر به دنبال قرص برای عفونت لثه هستید می توانید از مترونیدازول البته با تجویز پزشک استفاده نمایید. مترونیدازول آنتی بیوتیکی است که پزشکان و دندانپزشکان از آن برای درمان عفونت لثه و دندان استفاده می کنند. با این حال ، ممکن است برای همه مناسب نباشد و به طور معمول گزینه اول درمان نیست.

ممکن است برای برخی از انواع عفونت های باکتریایی مترونیدازول تجویز شود. این دارو گاهی با پنی سیلین تجویز می شود تا انواع بیشتری از گونه های باکتریایی را تحت پوشش قرار دهد.

مقدار مصرف مترونیدازول در حدود ۵۰۰-۷۵۰ میلی گرم در هر ۸ ساعت است.

برای عفونت لثه چی بخوریم؟

بدن سالم به طور طبیعی با بیماری لثه مقابله می کند. برخی از مواد مغذی وجود دارد که به سلامتی لثه ها کمک زیادی می کند که عبارتند از:

آجیل و دانه هایی با محتوای امگا ۳ بالا: امگا ۳ عناصر اساسی در یک رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی است.این مواد غذایی به بیماری های لثه کمک می کنند. منابع امگا ۳ شامل پسته، مغز ماکادامیا و دانه کنجد است. 

ماهی قزل آلا و سایر ماهی های چرب: ماهی های روغنی، از جمله شاه ماهی ، ماهی آزاد و ماهی خال خالی منابع بسیار خوبی از مواد مغذی و امگا ۳ هستند. 

چای سبز: چای سبز حاوی مقادیر زیادی کاتچین است. کاتچین ها یکی از ضروری ترین مواد مغذی برای مبارزه با عفونت های لثه هستند. 

گوشت گاو: گوشت گاو تغذیه شده با علف دارای مقدار زیادی کلاژن است، که به مبارزه با بیماری های لثه کمک می کند. آنها همچنین دارای امگا ۳ بالایی هستند.

کلم بروکلی: کلم بروکلی مملو از ویتامین C است که به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند. ویتامین C با عفونت لثه رابطه معکوس دارد. 

 فلفل دلمه ای قرمز و سبز: فلفل دلمه ای قرمز و سبز یک ترکیب عالی برای رژیم غذایی مقابله با بیماری های لثه است.

عکس عفونت لثه

عکس لثه ای که عفونت کرده

چه کسانی به عفونت لثه مبتلا میشوند؟

علاوه بر افرادی که بهداشت دهانی ضعیفی دارند، موارد دیگری هم هست که فرد را در معرض چنین مشکلی قرار می‌دهد:

به خصوص اگر از داروهایی استفاده می‌کنید که باعث خشکی دهان می‌شود (داروهای ضد افسردگی و آنتی‌هیستامین‌ها)، احتمال ابتلای شما به بیماری‌های لثه بیش‌تر است.

بهترین راه درمان بیماری‌های لثه رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان، و در بعضی موارد پیگیری درمان‌های پزشکی و دندانی است.


عوارض عفونت لثه و دندان

مشکلات و بیماری‌های لثه ممکن است ریسک بیماری‌های دیگری را هم افزایش دهند. این بیماری‌ها و مشکلات عبارتند از:

اما باید به این نکته توجه کرد که با این که ممکن است افراد دچار بیماری‌های لثه در معرض چنین مشکلاتی باشند، اما شواهدی هم وجود ندارد که نشان دهد بیماری‌های لثه مستقیماً این مشکلات را ایجاد می‌کنند.


عفونت لثه بعد از عصب کشی دندان

هرچقدر هم دندانپزشک شما خوب و تمیز کار کند، باز هم ممکن است بعد از درمان عصب کشی دندان دچار عفونت شوید. برخی دلایل احتمالی عبارتند از:

 1. ممکن است یکی از کانال‌های ریشه از دید دندانپزشک پنهان مانده باشد.
 2. ترک‌های نامشخص و ناپیدا در ریشه‌ی دندان.
 3. ترمیم نادرست دندان که باعث ورود باکتری‌ها به درون دندان و ایجاد عفونت و آلودگی اطراف دندان می‌شود.
 4. از بین رفتن ماده‌ی پرکننده‌ی دندان در طول زمان، که باعث می‌شود باکتری‌ها به درون دندان راه پیدا کنند.

درد بعد از عصب‌کشی دندان چه مدت طول می‌کشد؟

اطلاعاتی در مورد درد بعد از عصب‌کشی:

 • در عصب‌کشی، بافت‌های مرده یعنی پالپ دندان برداشته می‌شود و باقی دندان حفظ می‌گردد.
 • در این شیوه، برای فرد پیش از شروع درمان از بی‌حسی استفاده می‌شود پس نسبت به روش‌های دیگر درد بیش‌تری ندارد.
 • اگر درمان ریشه با مشکل مواجه شود، مجدداً می‌توان آن را از سر گرفت تا مشکل برطرف شود.

علل درد بعد از عصب کشی دندان

اگر درد بعد از عصب‌کشی دندان خیلی طولانی شود غیر طبیعی است. بعضی افراد می‌گویند تا چند روز بعد از عصب‌کشی احساس درد و حساسیت داشته‌اند. چندین دلیل برای این مسئله وجود دارد:

بافت اطراف لثه متورم و ملتهب مانده است

با این که در عصب‌کشی ریشه و عصب دندان برداشته می‌شود اما همچنان اعصاب کوچکی در آن محل و بافت‌های اطراف باقی می‌مانند و در صورتی که این ناحیه ملتهب شود، این اعصاب حس درد را منتقل می‌کنند.

آسیب‌های ناشی از ابزار دندانپزشکی

ممکن است ابزارهایی که برای تمیز کردن کانال دندان استفاده می‌شوند به طور سهوی باعث ایجاد آسیب در بافت‌های حساس اطراف شوند.

پرکننده‌ی موقت ناصاف

وقتی که دندانپزشک به طور موقت حفره را پر کند اما آن را به اندازه‌ی کافی صاف نکند، مشکل ایجاد می‌شود. حتی اگر این پرشدگی فقط کمی بلندتر از بقیه‌ی دندان باشد، این موضوع دهان را اذیت می‌کند و منجر به زخم‌هایی می‌شود.

در اکثر موارد، حساسیت و ناراحتی بعد از عصب‌کشی باید ظرف چند روز از بین برود؛ اگر این اتفاق نیفتاد، یا اگر درد شدید بود و درمان‌های خانگی افاقه نکرد، باید برای ارزیابی وضعیت به دندانپزشک مراجعه کنید.

علل شکست عصب کشی دندان

وجود یک کانال اضافی یا مانعی در مسیر کانال ممکن است باعث شود عصب‌کشی به درستی انجام نشود. البته خوشبختانه اکثر عصب‌کشی‌ها موفقیت‌آمیز هستند؛ با این حال، گاهی اوقات این درمان موفق نیست و ممکن است درد بیمار بیش‌تر شود. چند دلیل برای بروز این مشکل وجود دارد:

اگر درد در نتیجه‌ی پنهان ماندن ریشه باشد، دندانپزشک باید دندان را دوباره باز کند، پرکردگی را بردارد و کانال را پیدا و تمیز کند.

اگر دندان دچار ترک‌ها یا شکستگی‌های عمودی باشد، احتمال دارد دندانپزشک دندان را خارج کند.

اگر فردی بعد از درمان ریشه همچنان دچار عفونت یا التهاب باشد، ممکن است نیاز به جراحی به نام جراحی قطع ریشه‌ی دندان داشته باشد.

کنترل درد  بعد از عصب کشی دندان

بعد از عصب‌کشی برای کنترل درد آن می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن استفاده کنید. اما حتماً طبق دستورالعمل دارو از آن استفاده کنید و اگر مسکن‌ها درد را از بین نمی‌برند حتماً موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

هرگز روی دندانی که عصب‌کشی شده تا زمان ترمیم کامل، چیزی نجوید چون پرکردگی‌های موقت خیلی حساس هستند و ممکن است بشکنند. همچنین باید بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود؛ استفاده‌ی منظم از نخ دندان و مسواک زدن خیلی مهم است.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آلاء پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  بیماری با افت روی لثه دندان ۳ بالا پس از دوبار استفاده از آفتین ژل الان دچار نکروز لثه شده طوری که لثه تا استخوان دندان تحلیل رفته است ، چرا اینطور شده و برای مداوای آن چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر Rezaei سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.دخترم ۶ سالش هس.روی دنذانش باد کرده روی لثش.سطحش ناهمواره.دارای برجستگیهای سفید هم هست.یک هفته اموکسی سیلین ۲۵۰ هر ۸ ساعت ۷ سی سی و مترونیدازول دادم.امروز ۸ روزه.امروز صبح یه ذره کوچک شده بود که دوباره به حالت اول برگشت.تو این شرایط خیلی استرس دارم.لطفا کمکم کنین.چیکار کنم؟امروز داروشو قطع کردم.درد و یا تب نداره
  ممنون‌میشم پاسخ بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   عفونت شدید دندانی هست. مراجعه کنید دندانپزشک برای عصب کشی دندانها
 • تصویر کاربر Rezaei دوشنبه ۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.دخترم ۶ سالش هس.روی دنذانش باد کرده روی لثش.سطحش ناهمواره.دارای برجستگیهای سفید هم هست.یک هفته اموکسی سیلین ۲۵۰ هر ۸ ساعت ۷ سی سی و مترونیدازول دادم.امروز ۸ روزه.امروز صبح یه ذره کوچک شده بود که دوباره به حالت اول برگشت.تو این شرایط خیلی استرس دارم.لطفا کمکم کنین.چیکار کنم؟امروز داروشو قطع کردم.
  ممنون‌میشم پاسخ بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   عکس ارسال کنید به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵
 • تصویر کاربر Hadi سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  باسلام. من بعد از کشیدن دندان عقل. به صورت خیلی آهسته دچار خرابی دندان هایم شدم. زیرا درهنگام جراحی دوتا اسیابم ترک خورد. که یکیش چنان اذیتم کرد که به عصب کشی و پرکردن رسید. یکی دیگرش کلان خراب شد. خرد خرد ریخت. سوالم اینه آیا دندانی که خراب شد وکاملااز دید خارج شده. باقی ماند ش تو لثه ام را باید بکشم یانه. اصلان اذیت نمیکنه.تو لثه کاملا ن پنهانه..
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   احتمال تشکیل کیست دندانی مطرح میشود، برای کشیدن ریشه ها اقدام کنید
 • تصویر کاربر Erfan پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام چند وقتی هست که دندون اصلی عقبی من پوشیده شده و من ام تنبلی کردم و نرفتم پیش دکتر داخل دندون ام خالی خالی شده یعنی فقط کناره ها دندون داره داخلش همش از بین رفته .دیشب دندون ام درد میکرد یه مسکن خوردم خوابیدم صبح که بیدار شدم دیدم که دندون ام اندازه هندونه باد کرده انگار که مثلا یه گوجه سبز گذاشته باشم دهانم .خواستم برم دندون پزشکی که پدرم گفت اگه بری بهت قرص میده الکی نرو برو دلروخانه قرص بگیر منم همین کارو کردم . قرص های متراندوریل و امکسی خوردم دهانم بهتر که نشده هیچ بادش بدترم شدع معدم درد میکنه،الان واقعا من نمیدونم باید چکار کنم برم دکتر یا به خوردن دارو ها ادامه بدم؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   به پدرتون بگید طبابت کنند😊 حتما به یک دندانپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خواهرزادم چند روزه دندوناش شدیدا درد میکنه بردیمش دکتر بهش شربت سفالکسین دادن چند روز مصرف کنه بعد عصب کشی کنن واسه دردشم شربت پروفن دادن الان دو روزه دارو مصرف میکنه ولی اصلا دردش کم نمیشه خیلی بچه زجر میکشه فقط ۶ سالشه توروخدا بگید دردشو چطوری ساکت کنیم تا یکشنبه که نوبت عصب کشی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   همزمان با مسکن، انتی بیوتیک هم شروع کنید
 • تصویر کاربر MANI دوشنبه ۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام من قبلا هم دچار عفونت لثه شدم حدود 9 سال پیش اما دوباره شروع شد رفت دندان پزشکی آمپول 633 تجویز کرد!!! آیا این نسخه درسته اگر نه چه باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   عکس از لثه تان به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال کنید که راهنمایی تون کنم
 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید . خواهر زادم هشت سالشه . دندوناش خراب شده بود الان چند وقتیه لثه هاش از اطراف باد میکنه و داخلش هم عفونت داره چند روزی میمونه داخلش سفید میشه و بادش میخوابه . پیش دندون پزشک هم بردیم شربت و دارو هم داده آمپول هم زده ولی یه مدت که میگزره بازم شروع میکنه به باد کردن.ممنون میشم یه راهنمایی بکنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   باید دندانهای بچه را عصب کشی و ترمیم کنید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام من مدت زیادی هست که سردرد داشتم بعد از اینکه به تعداد زیادی دکتر مراجعه کردم گفتن باید دندان عقل بکشم نیاز به جراحی بود انجام دادم ولی هنوز درد دارم در قسمت بالای ریشه قسمت سینوس یکی از دکتر ها گفت باید بری پاتولوژی ولی دکتر جراح گفت نیاز نیست و همه این سینوس دارن و من همچنان درد دارم البته با خوردن اموکسی و مترونیدازول با هم آروم میشه نظر شما هم برام مهمه لطفا بفرمائید الب
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   عکس اختصاصی از سینوس و سی تی اسکن از آن ناحیه اتجام دهید
 • تصویر کاربر رسولی یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب . من حدود دوسال هست که ترشح بزاق دهانم زیاد شده به نظرتون علتش میتونه از التهاب لثه باشه چون چندتا از دندونام خرابه لثه هم رنگش سفیده خیلی از جاها و اینکه واسه درمانش چکار کنم . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   بزاق بیش از حد با معیارهای خاصی ارزیابی میشود

   زحمت بکشید جهت ارزیابی به مطب مراجعه نمایید

    

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر