علت پوسیدگی دندان از داخل چیست؟

زمانی که بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت نکنیم  ، مواد غذایی بر روی دندان باقی می ماند و باعث پوسیدگی دندان می شود.در این مقاله می خواهیم شما را با علائم پوسیدگی دندان ، روش های پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان آشنا کنیم.

پوسیدگی دندان چیست؟

وقتی غذاهای شیرین می خورید، باکتری های موجود در دهانتان، ترکیبات شکر را در هم می شکنند و آن را تبدیل به اسید می کنند. در نتیجه، این مواد اسیدی مینای دندان را از بین می برند و ساختار دندان آسیب می بیند. اگر به این شرایط رسیدگی نکنید، مینای دندان فرو می ریزد و داخل آن سوراخ یا به‌‍اصطلاح پوسیدگی دندان یا کرم خوردگی دندان ایجاد می شود. حال اگر سریع این سوراخ را پر نکنید، فرایند تخریب ادامه پیدا می کند؛ تا جایی که کل دندان از بین می رود.

علت خراب شدن دندان از ریشه

مواد اسیدی که توسط باکتری ها یا رسوبات روی دندان ساخته می شوند، لایه بعدی دندان (عاج) را هم از بین می برد و باعث می شود سطح پوسیدگی به عصب یا ریشه برسد و نیاز به درمان عصب کشی دندان باشد. درنتیجه این اتفاق، عصب های موجود در دندان نمایان می شوند و هنگام خوردن غذا یا نوشیدنی درد می کشید. اگر نزدیک به ریشه دندانتان دردی احساس می کنید، به احتمال زیاد دندانتان کرم‌خورده شده و باید حتما به متخصص دندان مراجعه کنید.

پوسیدگی دندان چیست

انواع کلاس پوسیدگی دندان

پوسدگی دندان یا سوراخ شدن دندان شامل چندین مرحله می شود.

✅ ابتدا مینای دندان از بین می رود .

✅ سپس خود دندان شروع به تخریب می کند تا در نهایت کرم‌خوردگی اتفاق بیفتد.

پوسیدگی دندان از کجا شروع میشود؟

پوسیدگی دندان موقعی اتفاق می‌افتد که مواد حاوی کربوهیدرات بین دندان ها گیر کنند و فرد با مسواک و نخ دندان آن ها را از بین نبرد.

علل اصلی پوسیدگی دندان نوشیدنی های شکردار و مواد غذایی شیرین و چسبناک هستند. هرچه بیشتر غذاهای شیرین بخورید، اسید بیشتری در دهانتان تولید می شود و دندان ها بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند.

انواع کلاس پوسیدگی دندان

سوراخ شدن دندان

مراقبت از دندان بخش مهمی از سلامت کلی بدن را تشکیل می دهد و برای اینکه بتوانید از دندان ها مراقبت کنید، باید جلوی پوسیدگی و سوراخ شدن آن را بگیرید.سوراخ شدن دندان یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که درنتیجه دندان پوسیده می‌افتد و نشان‌دهنده این است که فرد بهداشت دهان خود را رعایت نکرده‌است.

علت سوراخ شدن دندان در بزرگسالان

دلایل عمده سوراخ شدن دندان، غذاهای شیرین، چسبناک و نوشیدنی ها است. هرچه شکر بیشتر مصرف شود، اسید بیشتری تولید می شود که منجر به پوسیدگی و در نتیجه سوراخ شدن دندان می شود. قند با پلاک ترکیب می شود و مینای دندان را ضعیف می کند و شما را در معرض سوراخی دندان قرار می دهد. هر بار که یک میان وعده شیرین می خورید ، تا ۲۰ دقیقه آینده دندان های شما در معرض آسیب اسیدها قرار می گیرند. 

علت سوراخ شدن دندان کودکان

باکتری های موجود در دهان از قندهای موجود در غذاها و نوشیدنی ها تغذیه می کنند. این باکتری ها اسیدی تولید می کنند که به سطح خارجی دندان (مینا) آسیب می رساند. بزاق به ترمیم این آسیب کمک می کند، اما اگر با گذشت زمان آسیب بیشتری نسبت به ترمیم وارد شود ، باعث ایجاد حفره یا سوراخ در دندان کودکان می شود.

علل پوسیدگی دندان از داخل

شکر با باکتری ها ترکیب می شود و مینای دندان را تضعیف می کند. هر بار که غذای شیرین می خورید، دندان هایتان تا بیست دقیقه در برابر آسیب مواد اسیدی قرار می گیرند و به مرور زمان فاسد می شوند. اگر بدانید علت پیدایس دندان پوسیده  در دهان چیست، می توانید از آن جلوگیری کرده و بیشتر به سلامت و بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید.عواملی که باعث پوسیدگی و کرم‌خوردگی دندان می شوند به شرح زیر هستند:

 عدم شستشوی دهان

اگر مرتب دندان هایتان را مسواک نزنید، دندان ها جرم می گیرند و باکتری های موجود به مینا آسیب می رسانند.

 تجمع جرم روی دندان

وقتی باکتری، اسید، مواد غذایی و بزاق دهان باهم ترکیب می شوند، جرم تشکیل می شود. این جرم به دندان می چسبد و با گذشت زمان ضخیم تر می شود و نیاز به جرم گیری دندان دارد. اسید موجود در جرم، مینای دندان را از بین می برد و در نهایت داخل آن سوراخ ایجاد می کند. وقتی مینای دندان تخریب شود اما روی دندان سوراخ ایجاد نشود، به آن کرم خوردگی دندان می گویند.

خشک بودن دهان

بزاق به شستشوی دهان و از بین بردن جرم ها کمک می کند. اگر دهانتان خشک باشد و بزاق کمی داشته باشید، جرم زودتر روی دندان رسوب می کند و سریع ضخیم می شود و سبب بوی بد دهان می شود.

علل پوسیدگی دندان جلو

خوردن و آشامیدن

همه دردسرها از همین جا شروع می شود. دلیل اصلی کرم‌خوردگی دندان غذاست ولی از آنجایی که همه ما مجبوریم برای زنده ماندن غذا بخوریم، هیچ راه فراری نیست. وقتی غذا یا نوشیدنی می خورید، همه کربوهیدرات های موجود در غذا روی دندانتان می مانند؛ تا وقتی که مسواک بزنید. گاهی حتی با مسواک زدن هم نمی توانید همه بقایا و ذرات غذا را از روی دندان پاک کنید. غذاهایی که بیشتر به دندان می چسبند، احتمال دندان های پوسیده را بیشتر می کنند. بنابراین باید مرتب مسواک بزنید؛ بخصوص بعد از خوردن شیر، نوشابه یا غذاهای خشک مانند آجیل، برشتوک، آب‌نبات، کارامل، شکلات تافی، کشمش، غلات شیرین، کلوچه و قرص نعنا که به‌شدت حالت چسبندگی دارند و لای دندان ها گیر می کنند.

باکتری و اسید

بیشتر افراد از این حقیقت فرار می کنند اما چه بخواهید و چه نخواهید باکتری ها داخل دهانتان زندگی می کنند و از کربوهیدرات هایی که به دندانتان چسبیده تغذیه می کنند. در نتیجه تغذیه این کربوهیدرات ها، اسید تولید می شود.

مشکلات پزشکی

گاهی به دلیل مشکلات پزشکی اسیدهای داخل شکم به دهان می آیند و باعث پوسیدگی دندان ها می شوند. وقتی مدام استفراغ می کنید، اسید شکم وارد دهان می شود و دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین وقتی دچار پرخوری عصبی می شوید و بالا می‌آورید، ریسک پوسیدگی دندان بیشتر می شود. به علاوه، بعضی از روش های درمانی سرطان که سر و گردن فرد را در معرض اشعه قرار می دهند، ترکیبات بزاق دهان را تغییر می دهند و رشد باکتری ها را بیشتر می کنند. در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان بیشتر می شود.

درمان عفونت لثه با بهداشت دهان

 

کرم‌خوردگی دندان چیست؟


کرم‌خوردگی، که به آن پوسیدگی دندان هم می گویند، درواقع سوراخی است که داخل دندان ایجاد می شود. این سوراخ ها ابتدا کوچک هستند و اگر به آن ها رسیدگی نشود، رفته‌رفته بزرگ تر می شوند. از آنجایی که بیشتر این سوراخ ها در ابتدا درد ندارند، افراد دیر متوجه آن ها می شوند. اگر هر چندوقت یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید، درصورت بروز مشکل خیلی زود متوجه می شوید.

پوسیدگی دندان شیری کودکان

آیا می دانید برای درمان پوسیدگی دندان کودکان و پیسشگیری از پوسیدگی چه کارهایی لازم است انجام دهیم؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

پوسیدگی دندان کودکان

علائم پوسیدگی دندان

نشانه های سوراخ شدن دندان به شدت پوسیدگی آن بستگی دارد. این نشانه ها به شرح زیر هستند:
• حساسیت دندان
• درد دندان
• مشاهده سوراخ داخل دندان
• لکه های سفید یا سیاه روی دندان

جرم دندان چیست؟

حفره های داخل دندان به دلیل جرم دندان به وجود می‌آیند. جرم لایه چسبنده‌ای است که روی دندان رسوب می کند و از ترکیب مواد زیر تشکیل می شود:
• باکتری
• بزاق
• اسید
• ذرات باقیمانده غذا

همه افراد در دهانشان باکتری دارند. وقتی غذا یا نوشیدنی های شیرین می خورید، باکتری های موجود در دهانتان به اسید تبدیل می شوند. بنابراین به محض خوردن غذاهای شکردار، جرم روی دندان شکل می گیرد. به همین خاطر است که باید مرتب دندان هایتان را مسواک بزنید.

جرم به دندان می چسبد و اسید موجود در آن به‌مرور مینای دندان را از بین می برد.

مینای دندان چیست؟

مینا، محافظی محکم برای دندان است که سطح روی آن را می پوشاند و از آن دربرابر پوسیدگی مراقبت می کند. وقتی مینای دندان تضعیف شود، احتمال پوسیدگی زیاد می شود.

چند سال طول میکشد تا پوسیدگی به عصب برسد؟

پوسیدگی دندان یک شبه ایجاد نمی شوند. در حقیقت، ممکن است چند ماه یا حتی یک سال طول بکشد تا پوسیدگی دندان به عصب برسد. 

هزینه درمان پوسیدگی دندان

قیمت درمان پوسیدگی دندان بستگی به سطح پوسیدگی دندان شما دارد. هزینه درمان پوسیدگی دندان شامل موارد زیر است.

هزینه دندان پوسیده یک سطحی

هزینه پوسیدگی دندان یک سطحی (کلاس یک) حدودا بین ۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار تومان می باشد.

هزینه پوسیدگی دندان دو سطحی

هزینه پوسیدگی دندان دو سطحی (کلاس دو) حدودا بین ۱۵۰ تا ۲۳۰ هزار تومان می باشد.

هزینه پوسیدگی دندان سه سطحی

هزینه پوسیدگی دندان سه سطحی حدودا بین ۱۷۰ تا ۲۵۰ هزار تومان می باشد.

هزینه پین داخل کانال و عاج به طور جداگانه محاسبه می شود.

هزینه جرم گیری دندان

عوامل موثر در پوسیدگی دندان


خطر پوسیدگی دندان برای هرکسی وجود دارد اما بعضی از افراد بیشتر از سایرین در معرض آن هستند. عواملی که احتمال پوسیدگی را بیشتر می کنند، به شرح زیرند:


• مصرف بیش از حد نوشیدنی ها و موادغذایی شیرین
• عدم شستشوی مداوم دهان، از جمله مسواک نزدن یا استفاده نکردن از نخ دندان
• استفاده نکردن از فلوراید
• خشک شدن آب دهان
• اختلالات تغذیه‌ای مانند پرخوری عصبی (bulimia) و بی‌اشتهایی عصبی (anorexia)
• بیماری رفلکس اسید یا بازگشت اسید به مری (acid reflux disease) که باعث می شود اسید شکم مینای دهان را بپوساند

 کرم‌خوردگی معمولا در دندان های عقبی اتفاق می‌افتد. این دندان ها شیارها و دهانه هایی دارند که باعث می شود موادغذایی در آنجا به دام بیفتند. همچنین، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روی این دندان ها از دندان های دیگر سخت تر است.

درمان پوسیدگی دندان

علائمی مانند درد یا حساسیت دندان را برای دکتر توضیح دهید. او بعد از معاینه دهان می تواند پوسیدگی دندان را تشخیص دهد اما بعضی از کرم‌خوردگی ها با چشم قابل مشاهده نیستند و دندانپزشک معمولا از عکسبرداری استفاده می کند.روش های درمانی به شدت کرم‌خوردگی دندان بستگی دارد. برای درمان این مشکل راه های زیادی وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

درمان پوسیدگی دندان جلو 

باید قبل از وخیم شدن پوسیدگی، در اسرع وقت به دنبال درمان آن باشید. این امر به ویژه می تواند برای پوسیدگی های دندانهای جلویی بسیار مهم باشد، زیرا  کودکانی که دچار پوسیدگی در دندانهای جلویی خود هستند، احتمال دارد دندانهای دیگر آنها نیز توسط دندان پوسیده تحت تأثیر قرار گیرد.

روش های زیادی وجود دارد که دندانپزشکان می توانند پوسیدگی دندان جلو را ترمیم کنند. دقیقاً مانند پوسیدگی های دیگر دندان، حفره های دندان های جلویی را می توان به وسیله پر کردن درمان کرد. دندانپزشک قسمت پوسیده دندان را برداشته و آن را با یک ماده ترمیم کننده محکم پر می کند. برای داشتن ظاهری طبیعی ، ممکن است از مواد پر کننده همرنگ دندان استفاده شود. این ماده را می توان از موادی مانند اسیدهای آکریلیک یا رزین تهیه کرد. پر کردن دندان در یک جلسه انجام می شود

در ادامه بسته به شرایط دندان، دندانپزشک ممکن است که نقطه ترمیم شده را با یک تاج ، که پوشش سفید رنگی  است، یا روکش که یک قطعه نازک است، بپوشاند. 

ترمیم و پر کردن دندان

دندانپزشک با استفاده از مته دندانپزشکی بقایای پوسیدگی را از داخل دندان خارج می کند. سپس با پوششی مانند نقره، طلا یا کامپوزیت دندان آن را پر می کند.

روکش دندان

برای پوسیدگی های شدیدتر، دندانپزشک روکشی متناسب با سایز دندان روی آن می کشد تا جایگزین روکش اصلی دندان شود. البته قبل این فرایند، پزشک حتما قسمت های خراب شده دندان را می تراشد.

عصب‌کشی دندان

وقتی پوسیدگی دندان آنقدر شدید شود که به عصب برسد و آن را نابود کند، دندانپزشک برای احیای دندانتان عصب‌کشی می کند. در این فرایند، بافت های عصب، بافت های رگ خونی و تمام ناحیه های خراب دندان را خارج می کنند. سپس پزشک دندان را معاینه می کند و درصورت تشخیص عفونت دندان برایتان چرک‌خشک‌کن تجویز می کند. بعد از این مرحله، دندان را پر می کنند و گاهی حتی روی آن را روکش می کنند.

درمان زودهنگام

اگر دکتر خیلی زود متوجه پوسیدگی دندان بشود و پوسیدگی در مراحل اولیه‌اش باشد، با فلوراید درمان می شود و می توانید حتی مینای دندانتان را بازسازی و از پوسیدگی های بیشتر جلوگیری کنید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

درمان درد دندان پوسیده

دندان پوسیده اکثر اوقات درد زیادی به همراه دارد. گاهی ممکن است نوبت های پزشکتان پر باشد و تا روزی که بتوانید به او مراجعه کنید مدتی طول بکشد. در این مدت می توانید با چند روش به درمان دندان درد خود بپردازید و دندان خود را به‌صورت موقت تسکین دهید.

به شستشوی روزانه دهان ادامه دهید

همچنان تمام دندان ها و حتی قسمت های حساس و دردناک دندان را هم مسواک بزنید.

از مسکن استفاده کنید

مسکن ها را در داروخانه و بدون تجویز پزشک می فروشند. می توانید با دندانپزشکتان مشورت کنید و کمی قرص مسکن تهیه کنید تا برای مدتی از شر دندان‌درد خلاص شوید.

مراقب تغذیه‌تان باشید

از خوردن غذاهای خیلی داغ یا خیلی سرد پرهیز کنید.

درد بعد از کشیدن دندان عقل

عوارض پوسیدگی دندان

اگر زود به داد دندان های کرم‌خورده نرسید، مشکلات زیادی برایتان به وجود می‌آید، از جمله:
• درد مداوم دندان
آبسه دندان: وقتی دندان آبسه می کند، یعنی عفونی شده. این عفونت گاهی وارد جریان خون می شود و عفونت خونی (sepsis) به وجود می‌آورد که ممکن است حتی جان فرد را به خطر بیندازد.
• ایجاد چرک دور دندان عفونی
• دشواری در جویدن غذا

اگر مراجعه به دندانپزشک را پشت گوش بیندازید، ممکن است صدماتی جبران‌ناپذیر به بدنتان وارد شود. اگر به این مرحله برسید، تنها راه درمان دندان این است که آن را بکشید و ایمپلنت دندان انجام دهید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

✅ دندان های خود را حداقل دو بار در روز با یک خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. ترجیحاً بعد از هر وعده غذایی و مخصوصاً قبل از خواب مسواک بزنید.

✅ روزانه دهان خود را با دهانشویه حاوی فلوراید بشویید. برخی از شستشو دهنده های دهان همچنین دارای مواد ضد عفونی کننده برای از بین بردن باکتری های ایجاد کننده پلاک هستند.

✅ وعده های غذایی مغذی و متعادل بخورید و میان وعده ها را محدود کنید. از کربوهیدرات هایی مانند آب نبات، چوب شور و چیپس که می توانند روی سطح دندان باقی بمانند خودداری کنید. اگر غذاهای چسبناک خوردید، حتما بلافاصله مسواک بزنید.

✅ برای نظافت حرفه ای و معاینه دهان و دندان به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Shl پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.من دندان جلوییم حدوددوسال پیش اپسه کرد ووقتی رفتم دکترگفتن ک کیسته و عصبکشی کردم گفتن ک به ریشه زده ینی کاریش نمیشه کرد؟وفقط باید کشیدش؟باجراحی چی؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   عکس رادیولوژی از دندانتان ارسال کنید
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر دندان ۶ راست بالام سوراخ شده باید عصب کشی کنم و جراحی ریشه لثه هم باید کنم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   باید حضوری ویزیت کنم
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر دندان راست بالام سوراخ شده باید عصب کشی کنم ؟؟
  جراحی ریشه لثه باید کنم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   باید حضوری ویزیت کنم
 • تصویر کاربر امیرحسین سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانم دکتر
  من تقریبا دوسالی میشه که دندان یکی مونده به آخری بالایی سمت راستم دچار پوسیدگی شده و به مرور قسمتهای مختلف دندان شکست اوایل با درد همراه بود ولی حالا درد ندارم فقط ریشه آن توی لثه ام مونده آیا خطرناک هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   باید دندان را عصب کشی و ترمیم کنید چون در انتهای ریشه کیست تشکیل میشود
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ببخشید دندان من سال پیس از کنار شکست
  و از اون موقع موقع غذا خودن ی مقدارش میرف توی دندانم و با خلال دندون باید ور میرفتم تا در بیاد
  الان بعد ۱ سال دندونم هر چند وقت ی باز خیلی درد میگیره و با مسکن خوب میشه دندونم از کنار شکسته والان توش پرع عفونته و هروز بیشتر درد میگیره راه کارش چیه ک دیگ درد نکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   عصب کشی دندان
 • تصویر کاربر عرفان دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  باسلام.من مشکل رفلکس گگ دارم واصلا نمیتونم دهانموبطور کامل بازکنم .حالت تهوع واستفراغ میگیرم.چطور میتونم مشکل دندانهاموبرطرف کنم.تقریبا۵تاازدندانهام کاملا تخریب شدن.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   به دندانپزشک حاذق که سریع و با دقت کتر میکنند مراجعه کنید

   برای کنترل رفلکس گگ هم قبل از شروع کار کمی اسپری بیحسی به زبان کوچک اسپری شود و حین کار آرام مدام پای راست خود را تکان دهید

 • تصویر کاربر سویل چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من چند روزه بعد از غذا احساس میکنم ماده ریز گچ مانندی به دندونام برخورد میکنه.دردی نداره و علائمی از پوسیدگی هم نیست.
  دندونام ارتودنسیه.به نظرتون دلیلش چیه؟و این ماده اصلا خودش چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید 

   براکتها و اپلینس های ارتو در دهانتان را چک کنند

 • تصویر کاربر دنیا شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  با سلام خانم دکتر من دندونهامو مرتب بع از هر وعده غذایی مسواک میزنم و نخ دندون میکشم ولی دائم پوسیدگی دارم و بیشترش بین دندانی هست اکثرا دندونامم دو سه بار پر کردم بعضیاس سوراخ میشن بعضیاسم بین دندانی هستن تا الان فقط ۱۴ تا دندون با آماگام پر کردم میشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   باید حضوری تشریف بیاورید مطب که نحوه درست مسواک زدن و نخ زدن را آموزش دهم و به طور دقیق ارزیابی کنم

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با سلام‌و خسته نباشید
  من قسمتی از یکی از دندانهام نزدیک به ۸...۹ ماه پیش شکست بعد از ۱ ماه در بعضی مواقع درد میکرد، یا با سرد یا گرم بودن غذا درد میگرفت، تا اینکه این درد از بین رفت الان در بعضی از مواقع احساس میکنم یه بوی خاصی میده دهانم علت چیست، البته دندانم خالی بود که لثه یک مقدار از آن را گرفته
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   دندان باید عصب کشی شود

 • تصویر کاربر م جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  من دندونام ظاهر خیلی خوب و سفیدی دارن، روزی سه بار هم مسواک میزنم
  ولی متأسفانه 8 تا دندون پوسیده دارم، مشکل از کجاست؟ بهداشت دندان رو خیلی رعایت میکنم ولی بازم دندان هایم پوسیدگی داذن
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   روش مسواک زدن و نخ دندان زدنتون اشتباه می باشد و یا پوسیدگی های درمان نشده دارید که باید حتما با مراجعه به دندانپزشکی درمان شوند

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر