علت زود دندان در آوردن نوزادان چیست؟

با اینکه بیشتر نوزادان تا شش ماهگی هیچ دندانی در نمی‌آورند اما فرایند دندان درآوردن نوزاد در بعضی از آن‌ها، خیلی زود و از اول دوماهگی آغاز می‌شود. بعضی از دندانپزشک ها می گویند زمان دندان درآوردن بچه‌ها ارثی است. بعضی از آن‌ها «زود» دندان در می‌آورند، بعضی در زمان «متوسط» و بعضی دیگر «خیلی دیر»؛ البته کودکانی که تا پایان ۱۸ ماهگی هنوز هیچ دندانی درنیاورده باشند، باید تحت معاینه پزشک قرار بگیرند.

فرآیند دندان درآوردن نوزاد

معمولاً اولین دندان بچه‌ها، یکی از دو دندان جلویی پایینی است ولی بعضی از آن‌ها ممکن است به‌صورت همزمان چند دندان در بیاورند. وقتی دندان وارد لثه می‌شود و می‌خواهد بیرون بزند، آن ناحیه از لثه کمی قرمز و ملتهب می‌شود و گاهی ممکن است دانه‌ای آبدار شبیه تاول در آن قسمت رشد کند. بعضی از دندان‌ها هنگام سر زدن از دندان‌های دیگر حساس‌ترند و معمولاً اولین دندان نوزاد از همه حساس‌تر است. گاهی دندان آسیاب از بقیه دندان‌ها بیشتر اذیت می‌کند زیرا سطح مقطع این دندان‌ها بزرگ‌تر است و نمی‌تواند مانند دندان‌های نیش جلویی خوب لثه را بشکافد.
عکس لثه نوزاد هنگام دندان دراوردن

عکس لثه نوزاد هنگام دندان دراوردن

زود دندان درآوردن نوزاد نشانه چیست؟

بیشتر بچه‌ها تا سی ماهگی ۲۰ دندان موقت درمی‌آورند که به آن دندان شیری می گویند. بعضی از بچه‌ها از بدو تولد روی لثه‌شان برآمدگی‌های محکمی دارند که به آن‌ها پیش‌دندان می گویند. این برآمدگی‌ها طبیعی هستند و جای هیچ نگرانی ندارند. بعضی از نوزادان واقعاً زود دندان درمی‌آورند و حدود دو ماهگی یا حتی زودتر از آن اولین دندانشان بیرون می زند. شش هفتگی برای دندان درآوردن سن خیلی کمی است اما هیچ مشکلی برای کودک به وجود نمی‌آورد. در این زمان هم درآمدن دندان علائم معمولش را دارد؛ از جمله آب آمدن از دهان کودک، خارش و دشواری در خوردن غذا، برآمدگی‌های سفت و سفیدرنگ و … .

دندان درآوردن نوزاد در دو ماهگی

این زمان برای دندان درآوردن خیلی زود است ولی غیرممکن نیست. بعضی از بچه‌ها حتی از بدو تولد دندان دارند!
درست شنیدید، بچه‌ها می‌توانند هر زمانی دندان دربیاورند و یا حتی با دندان متولد شوند! 

دندان درآوردن نوزاد در ۴ ماهگی

در برخی نوزادان، اولین دندان در ۳ یا ۴ماهگی شروع به درآمدن می کند و تا ۱۱ ماهگی یا یکسالگی تمام دندان‌هایشان در می آید. در این شرایط، فقط باید حواستان به دندان‌های بچه باشد. آن‌ها این دندان‌هایشان را تا شش سالگی نیاز دارند و پستانک و شیشه شیر برای دندان‌هایشان مضر هستند. پس حتماً وقتی آن‌ها را وارد دهان کودک می‌کنید، با تکه پارچه‌ای نرم و تمیز دندان‌های کوچکشان را مسواک بزنید.

دوره زمانی درآوردن دندان نوزاد

علائم دندان درآوردن نوزادان

بعضی از بچه‌ها هیچ مشکلی هنگام دندان درآوردن ندارند ولی بعضی دیگر ممکن است در این مدت خیلی اذیت شوند. معمولاً درد دندان درآوردن، پیوسته نیست و بعد از چند دقیقه قطع می‌شود. علائم دندان درآورن خیلی واضح نیستند و پدرومادرها یا حتی مراقبان کودک گاهی به مواردی اشاره می‌کنند که هیچ دلیلی برای اثبات آن‌ها نداریم و شاید درست نباشند. بعضی از این علائم به غده دندان مربوط می‌شود (کیسه‌ای که دندان در حال رشد در آن قرار دارد) و به ماده‌ای اشاره دارد که هنگام رشد از دندان خارج می‌شود.
دندان درآوردن ممکن است علائم و نشانه‌های زیر را داشته باشد:

آیا همیشه تب علامت دندان درآوردن نوزاد است؟

علائمی که تابحال برای دندان درآوردن مشاهده نشده‌ ا‌ست از قرار زیر است:

با اینکه بعضی از والدین مطمئن هستند که فرایند دندان درآوردن برای کودکانشان باعث تب، استفراغ یا اسهال آن‌ها می‌شود، هیچ شاهد علمی مبنی بر اثبات این قضیه وجود ندارد. اگر دمای بدن فرزندتان به بیش از۳۷ درجه سانتیگراد رسید یا شاهد هرگونه علائم نگران‌کننده دیگری شدید، حتماً با پزشک او تماس بگیرید.

ترتیب رویش دندان های نوزاد

قبل از اینکه کودک به دنیا بیاید، جوانه‌های دندان زیر لثه‌هایش رشد می‌کنند. 
به یاد داشته باشید که این زمان‌بندی کلی است و گاهی استثناءهایی هم وجود دارد. پس اگر دندان فرزندتان در سه ماهگی یا زودتر از آن در بیاید هم جای نگرانی نیست (بعضی از بچه‌ها از همان زمان تولدشان دندان دارند!) حتی اگر زمان لق شدن و افتادن دندان کودکتان هم با برنامه زمانی زیر مغایرت داشته باشد، هیچ اشکالی ندارد.

سیر زمانی دندان دراوردن کودک

بین ۶ تا ۱۰ ماهگی

در این بازه زمانی، نوزاد دندان‌های وسطی پایین در می آورد. یکی از نشانه های دندان درآوردن نوزاد التهاب و قرمزی لثه است  چون دندان‌ها قرار است از داخل لثه بیرون بیایند. دو دندان وسطی که در پایین قرار دارند، معمولاً از همه زودتر سر می‌زنند و حدوداً همزمان با هم درمی‌آیند.

بین ۸ تا ۱۲ ماهگی

در این زمان دندان‌های وسطی که در بالا و جلو قرار دارند سر می‌زنند.

بین ۹ تا ۱۳ ماهگی

در این زمان دندان‌هایی که کنار دو دندان وسطی بالا قرار دارند (دندان‌های کناری) بیرون می‌زنند و کودکتان چهار دندان ردیفی در بالا پیدا می‌کند.

بین ۱۰ تا ۱۶ ماهگی

وقتی بین ده تا شانزده ماهگی دندان‌های کناری پایینی هم درمی‌آیند، لبخند کودکتان کامل می‌شود و وقتی می‌خندد هشت دندان دارد.

بین ۱۳ تا ۱۹ ماهگی

دندان‌های آسیاب بالایی کودک، یعنی دندان‌هایی که در قسمت عقبی و بالای دهان رشد می‌کنند، در این زمان سر می‌زنند. البته تا زمانی که دندان‌های آسیاب پایینی رشد نکنند، این دندان‌ها به کار نمی‌آیند.

بین ۱۴ تا ۱۸ ماهگی

وقتی بین چهارده تا هیجده ماهگی دندان‌های آسیاب پایینی هم در بیایند، کودکتان دیگر واقعاً می‌تواند غذاها را بجود.

بین ۱۶ تا ۲۲ ماهگی

دندان‌های نیش بالایی که به آن‌ها دندان نوک‌تیز هم می گویند، فاصله بین دندان‌های آسیاب و دندان‌های جلویی را پر می‌کنند.

 بین ۱۷ تا ۲۳ ماهگی

در این زمان دندان‌های نیش پایینی ظاهر می‌شوند.

 ۲۳ تا ۳۱ ماهگی

دندان‌های آسیاب دوم یا آن‌هایی که از همه عقب‌تر قرار دارند، در این مدت‌زمان بیرون می‌زنند و اول از همه پایینی‌ها پیدایشان می‌شوند.

بین ۲۵ تا ۳۳ ماهگی

این دندان‌ها آخرین دندان‌هایی هستند که درمی آیند و به آن ها دندان های آسیاب دوم بالایی گویند. معمولاً تا آخر سه سالگی بیشتر بچه‌ها هر ۲۰ دندانشان در می‌آید و وقتی لبخند می‌زنند، دندان‌هایشان کامل و زیباست.

رشد فک و استخوان‌های صورت

در این مرحله فک و استخوان صورت کودک رشد می‌کند تا برای رشد دندان‌های اصلی جا باز شود.

درد دندان در کودکان

دندان درآوردن نوزاد از کنار

دندان درآوردن نوزاد از کنار و به صورت کج یک اتفاق معمول است. در بیشتر موارد، ژنتیک بیشترین نقش را در رشد دندان های کودک شما دارد. بزرگی دندان از یکی از والدین و شاید داشتن فک پایین کوچک از والد دیگر می تواند به بچه منتقل شود و در نتیجه کودک دارای دندان ها بزرگ و به علت تنگی جا، کج شود.
 

لق شدن دندان کودکان

 دندان های شیری در کودکان بین ۶ تا ۱۲ سالگی شروع به لق شدن و افتادن می کنند و دندان‌های اصلی جای آن‌ها را می‌گیرند. این دندان‌ها معمولاً به همان ترتیبی که درآمده‌اند می‌افتند. دندان‌هایی که دیرتر درآمده‌اند معمولاً دیرتر هم لق می‌شوند.

دندان‌های وسطی اولین دندان‌های هستند که می‌افتند (بین ۶ تا ۷ سالگی) و بعد از آن‌ها دندان‌های وسطی کناری هستند (بین ۷ تا ۸ سالگی). سپس نوبت دندان‌های آسیاب است. زمان لق شدن این دندان‌ها در هر کودکی متفاوت است اما معمولاً این اتفاق بین ۹ تا ۱۲ سالگی می افتد. دندان‌های نیش پایینی بین ۹ تا ۱۲ سالگی و دندان‌های نیش بالایی بین ۱۰ تا ۱۲ سالگی شروع به لق شدن و افتادن می‌کنند.

دندانهای اصلی کودکان

معمولاً تا ۱۳ سالگی تمام دندان‌های اصلی در می‌آیند و هر ۲۸ دندان اصلی کودک تکمیل می‌شوند (البته ۴ دندان عقل بین ۱۷ تا ۲۱ سالگی پیدایشان می‌شود).
اگر درمورد روند رشد دندان‌های کودکتان نگرانید یا مشکلی مشاهده کرده‌اید، با پزشک او صحبت کنید.

دیر دندان درآوردن نوزاد

اگر فرزندتان به سن ۱۸ ماهگی رسیده و هنوز هیچ دندانی در نیاورده، به دندانپزشک یا دکتر بچه اطلاع دهید (بچه‌هایی که زود به دنیا می‌آیند، معمولاً چند ماه دیرتر از بچه‌های دیگر دندان در می‌آورند). همچنین، اگر فرزندتان همه علائم دندان در آوردن را دارد (از جمله بیرون ریختن آب دهان، تورم لثه و غیره) اما نشانه‌های درد زیادی را از خودش بروز می‌دهد (مثلاً گریه‌های طولانی)، با پزشک او تماس بگیرید چون دندان درآوردن نباید تا این حد برای کودک مشقت‌ بار باشد.

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خاله پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام کودک 3 ونیم ماهه ایی داریم .احتمال میدیم داره دندون در میاره البته از بغل.آیا زود دندون در آوردن کودک نشانه کمی کلسیم کودک هست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   خیر مشکلی نیست
 • تصویر کاربر الیاس یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  پسرم 7سالشه بالای لثه دندان در آورده ولی هنوز دندان شیری نیوفتاده
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   باید به دندانپزشک مراجعه شود برای کشیدن دندان شیری زیرین
 • تصویر کاربر ليانا یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد
  دخترم ده ماه و سه هفته هست و دو تا دندان پايين در آورده و الان سه روز هست كه دندان جلويي پيشينش در آمده ميخواستم بدونم اشكالي نداره موردي نداره؟پيشاپيش از پاسخگويي شما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   خیر مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام، اولین دندون پسر من قبل از ۶ ماهگی در اومد و الان که هفت ماه و نیمشه ۴ تا دندون رو داره، شبها معمولا فقط یک بار برای خودن شیر بلند میشه و در طول روز هم بیشتر از ۵ بار شیر نمیخوره، البته چون شیر خشک میخوره از شیشه استفاده میکنیم، آیا مراقبت خاصی برای دندوناش لازمه از الان؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   شیر شبانه را کامل قطع کنید و بهداشت دهانی خوب داشته باشه و شیرینی جات کمتر صرف کند
 • تصویر کاربر فرشته جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  دخترم ۹ سالشه دندون های بالای و جلو دوتا بالا با فاصله ازهم در اومده و درشت و جای دو دندان کناری و گرفته و دندان ۵ و ۶ کنار دندان یک دو بالا قرار کرفته البته اونم با فاصله چکار کنیم خوب میشه با بزرگ شدنش ایا ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   عکس ارسال کنید
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام دختر من 5 سالش هست و الان 20 تا دندون داره چند روزه متوجه شدم که لثه های اخرش داره دو تا دندون اسیاب دیگه در میاره دندون هایی که معمولا ده سالگی باید در بیاد
  میخواستم بدونم اینا دندون های اصلی هستن یا نه و اینکه چرا انقد زود دندونش در اومده؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   جواب لطفا
  2. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   دندان ۶ در سن ۶ سالگی در می آید. ایشون دندان ۶ در حال رویش دارند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Nadiya شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  پسرم شش ماهشه دندان پاببن درآورده امروز دیدم دوتا دندان از بالا از کنار دندان پبشین در آورده نگران شدم آیا طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   مشکلی نیست نگران نباشید
 • تصویر کاربر رادین چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  پسر من دوماه دارد و چند روزیه خیلی بی قراری میکنه و دکتر بردم بهم گفته دندونش داره خونه سازی میکنه و به خاطر همین خیلی بیقراره و گریه میکنه
  میخوام بدونم همچین چیزی واقعیت داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   اصطلاح خانه سازی دندان را تا الان نشنیدم ولی اصولا بچه ها وقتی میخواهند دندان در بیاورند دچار این حالت هستند
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ده ماهه هست دندان های بالایی اول پیشین کناری ها درآمده اون جلویی ها در نیامده مشکلی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   خیر تا ۲ماه دیگه اگر رویش نکردند مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر.خسته نباشید
  من دخترم نه ماهشه یه دندون از پایین در آورده و سه هفته بعدش یه دندون از کنار دندون نیشش از بالا در اومده آیا طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   بله مشکلی نیست

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر