علت زود دندان در آوردن نوزادان چیست؟

بهترین زمان دندان درآوردن نوزادان

با اینکه بیشتر نوزادان تا شش ماهگی هیچ دندانی در نمی‌آورند اما فرایند دندان درآوردن در بعضی از آن‌ها، خیلی زود و از اول دوماهگی آغاز می‌شود. بعضی از دندانپزشک ها می گویند زمان دندان درآوردن بچه‌ها ارثی است. بعضی از آن‌ها «زود» دندان در می‌آورند، بعضی در زمان «متوسط» و بعضی دیگر «خیلی دیر»؛ البته کودکانی که تا پایان ۱۸ ماهگی هنوز هیچ دندانی درنیاورده باشند، باید تحت معاینه پزشک قرار بگیرند.

فرآیند دندان درآوردن نوزادان

معمولاً اولین دندان بچه‌ها، یکی از دو دندان جلویی پایینی است ولی بعضی از آن‌ها ممکن است به‌صورت همزمان چند دندان در بیاورند. وقتی دندان وارد لثه می‌شود و می‌خواهد بیرون بزند، آن ناحیه از لثه کمی قرمز و ملتهب می‌شود و گاهی ممکن است دانه‌ای آبدار شبیه تاول در آن قسمت رشد کند. بعضی از دندان‌ها هنگام سر زدن از دندان‌های دیگر حساس‌ترند و معمولاً اولین دندان از همه حساس‌تر است. گاهی دندان آسیاب از بقیه دندان‌ها بیشتر اذیت می‌کند زیرا سطح مقطع این دندان‌ها بزرگ‌تر است و نمی‌تواند مانند دندان‌های نیش جلویی خوب لثه را بشکافد.

زود دندان درآوردن نوزاد نشانه چیست؟

بیشتر بچه‌ها تا سی ماهگی ۲۰ دندان موقت درمی‌آورند که به آن دندان شیری می گویند. بعضی از بچه‌ها از بدو تولد روی لثه‌شان برآمدگی‌های محکمی دارند که به آن‌ها پیش‌دندان می گویند. این برآمدگی‌ها طبیعی هستند و جای هیچ نگرانی ندارند. بعضی از نوزادان واقعاً زود دندان درمی‌آورند و حدود دو ماهگی یا حتی زودتر از آن اولین دندانشان بیرون می زند. شش هفتگی برای دندان درآوردن سن خیلی کمی است اما هیچ مشکلی برای کودک به وجود نمی‌آورد. در این زمان هم درآمدن دندان علائم معمولش را دارد؛ از جمله آب آمدن از دهان کودک، خارش و دشواری در خوردن غذا، برآمدگی‌های سفت و سفیدرنگ و … .

چالش دندان شیری ام افتاد دکتر سمانه شیرانی
دندان پزشکی کودکان
دکتر سمانه شیرانی

چالش دندان شیری

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و الزامی بودن قرنطینه خانگی، اهمیت به سلامت جسم و روان کودکان در این موقعیت اهمیتی دو چندان دارد. در همین راستا، دکتر سمانه شیرانی مسابقه اینستاگرامی چالش دندان شیری ام افتاد را طراحی کرده اند که با هم شرح آن را از زبان خود ایشان می بینیم:

برای شرکت در چالش کلیک کنید

دندان درآوردن نوزاد در دو ماهگی

این زمان برای دندان درآوردن خیلی زود است ولی غیرممکن نیست. بعضی از بچه‌ها حتی از بدو تولد دندان دارند!
درست شنیدید، بچه‌ها می‌توانند هر زمانی دندان دربیاورند و یا حتی با دندان متولد شوند! در برخی نوزادان، اولین دندان در سه ماهگی شروع به درآمدن می کند و تا ۱۱ ماهگی یا یکسالگی تمام دندان‌هایشان در می آید. در این شرایط، فقط باید حواستان به دندان‌های بچه باشد. آن‌ها این دندان‌هایشان را تا شش سالگی نیاز دارند و پستانک و شیشه شیر برای دندان‌هایشان مضر هستند. پس حتماً وقتی آن‌ها را وارد دهان کودک می‌کنید، با تکه پارچه‌ای نرم و تمیز دندان‌های کوچکشان را مسواک بزنید.

دوره زمانی درآوردن دندان نوزاد

علائم دندان درآوردن نوزادان

بعضی از بچه‌ها هیچ مشکلی هنگام دندان درآوردن ندارند ولی بعضی دیگر ممکن است در این مدت خیلی اذیت شوند. معمولاً درد دندان درآوردن، پیوسته نیست و بعد از چند دقیقه قطع می‌شود. علائم دندان درآورن خیلی واضح نیستند و پدرومادرها یا حتی مراقبان کودک گاهی به مواردی اشاره می‌کنند که هیچ دلیلی برای اثبات آن‌ها نداریم و شاید درست نباشند. بعضی از این علائم به غده دندان مربوط می‌شود (کیسه‌ای که دندان در حال رشد در آن قرار دارد) و به ماده‌ای اشاره دارد که هنگام رشد از دندان خارج می‌شود.
دندان درآوردن ممکن است علائم و نشانه‌های زیر را داشته باشد:

آیا همیشه تب علامت دندان درآوردن نوزاد است؟

علائمی که تابحال برای دندان درآوردن مشاهده نشده‌ ا‌ست از قرار زیر است:

با اینکه بعضی از والدین مطمئن هستند که فرایند دندان درآوردن برای کودکانشان باعث تب، استفراغ یا اسهال آن‌ها می‌شود، هیچ شاهد علمی مبنی بر اثبات این قضیه وجود ندارد. اگر دمای بدن فرزندتان به بیش از۳۷ درجه سانتیگراد رسید یا شاهد هرگونه علائم نگران‌کننده دیگری شدید، حتماً با پزشک او تماس بگیرید.

ترتیب رویش دندان های نوزاد

قبل از اینکه کودک به دنیا بیاید، جوانه‌های دندان زیر لثه‌هایش رشد می‌کنند. 
به یاد داشته باشید که این زمان‌بندی کلی است و گاهی استثناءهایی هم وجود دارد. پس اگر دندان فرزندتان در سه ماهگی یا زودتر از آن در بیاید هم جای نگرانی نیست (بعضی از بچه‌ها از همان زمان تولدشان دندان دارند!) حتی اگر زمان لق شدن و افتادن دندان کودکتان هم با برنامه زمانی زیر مغایرت داشته باشد، هیچ اشکالی ندارد.

سیر زمانی دندان دراوردن کودک

بین ۶ تا ۱۰ ماهگی

در این بازه زمانی، نوزاد دندان‌های وسطی پایین در می آورد. یکی از نشانه های دندان درآوردن نوزاد التهاب و قرمزی لثه است  چون دندان‌ها قرار است از داخل لثه بیرون بیایند. دو دندان وسطی که در پایین قرار دارند، معمولاً از همه زودتر سر می‌زنند و حدوداً همزمان با هم درمی‌آیند.

بین ۸ تا ۱۲ ماهگی

در این زمان دندان‌های وسطی که در بالا و جلو قرار دارند سر می‌زنند.

بین ۹ تا ۱۳ ماهگی

در این زمان دندان‌هایی که کنار دو دندان وسطی بالا قرار دارند (دندان‌های کناری) بیرون می‌زنند و کودکتان چهار دندان ردیفی در بالا پیدا می‌کند.

بین ۱۰ تا ۱۶ ماهگی

وقتی بین ده تا شانزده ماهگی دندان‌های کناری پایینی هم درمی‌آیند، لبخند کودکتان کامل می‌شود و وقتی می‌خندد هشت دندان دارد.

بین ۱۳ تا ۱۹ ماهگی

دندان‌های آسیاب بالایی کودک، یعنی دندان‌هایی که در قسمت عقبی و بالای دهان رشد می‌کنند، در این زمان سر می‌زنند. البته تا زمانی که دندان‌های آسیاب پایینی رشد نکنند، این دندان‌ها به کار نمی‌آیند.

بین ۱۴ تا ۱۸ ماهگی

وقتی بین چهارده تا هیجده ماهگی دندان‌های آسیاب پایینی هم در بیایند، کودکتان دیگر واقعاً می‌تواند غذاها را بجود.

بین ۱۶ تا ۲۲ ماهگی

دندان‌های نیش بالایی که به آن‌ها دندان نوک‌تیز هم می گویند، فاصله بین دندان‌های آسیاب و دندان‌های جلویی را پر می‌کنند.

 بین ۱۷ تا ۲۳ ماهگی

در این زمان دندان‌های نیش پایینی ظاهر می‌شوند.

 ۲۳ تا ۳۱ ماهگی

دندان‌های آسیاب دوم یا آن‌هایی که از همه عقب‌تر قرار دارند، در این مدت‌زمان بیرون می‌زنند و اول از همه پایینی‌ها پیدایشان می‌شوند.

بین ۲۵ تا ۳۳ ماهگی

این دندان‌ها آخرین دندان‌هایی هستند که درمی آیند و به آن ها دندان های آسیاب دوم بالایی گویند. معمولاً تا آخر سه سالگی بیشتر بچه‌ها هر ۲۰ دندانشان در می‌آید و وقتی لبخند می‌زنند، دندان‌هایشان کامل و زیباست.

رشد فک و استخوان‌های صورت

در این مرحله فک و استخوان صورت کودک رشد می‌کند تا برای رشد دندان‌های اصلی جا باز شود.

درد دندان در کودکان

لق شدن دندان کودکان

 دندان های شیری در کودکان بین ۶ تا ۱۲ سالگی شروع به لق شدن و افتادن می کنند و دندان‌های اصلی جای آن‌ها را می‌گیرند. این دندان‌ها معمولاً به همان ترتیبی که درآمده‌اند می‌افتند. دندان‌هایی که دیرتر درآمده‌اند معمولاً دیرتر هم لق می‌شوند.

دندان‌های وسطی اولین دندان‌های هستند که می‌افتند (بین ۶ تا ۷ سالگی) و بعد از آن‌ها دندان‌های وسطی کناری هستند (بین ۷ تا ۸ سالگی). سپس نوبت دندان‌های آسیاب است. زمان لق شدن این دندان‌ها در هر کودکی متفاوت است اما معمولاً این اتفاق بین ۹ تا ۱۲ سالگی می افتد. دندان‌های نیش پایینی بین ۹ تا ۱۲ سالگی و دندان‌های نیش بالایی بین ۱۰ تا ۱۲ سالگی شروع به لق شدن و افتادن می‌کنند.

دندانهای اصلی کودکان

معمولاً تا ۱۳ سالگی تمام دندان‌های اصلی در می‌آیند و هر ۲۸ دندان اصلی کودک تکمیل می‌شوند (البته ۴ دندان عقل بین ۱۷ تا ۲۱ سالگی پیدایشان می‌شود).
اگر درمورد روند رشد دندان‌های کودکتان نگرانید یا مشکلی مشاهده کرده‌اید، با پزشک او صحبت کنید.

دیر دندان درآوردن نوزاد

اگر فرزندتان به سن ۱۸ ماهگی رسیده و هنوز هیچ دندانی در نیاورده، به دندانپزشک یا دکتر بچه اطلاع دهید (بچه‌هایی که زود به دنیا می‌آیند، معمولاً چند ماه دیرتر از بچه‌های دیگر دندان در می‌آورند). همچنین، اگر فرزندتان همه علائم دندان در آوردن را دارد (از جمله بیرون ریختن آب دهان، تورم لثه و غیره) اما نشانه‌های درد زیادی را از خودش بروز می‌دهد (مثلاً گریه‌های طولانی)، با پزشک او تماس بگیرید چون دندان درآوردن نباید تا این حد برای کودک مشقت‌ بار باشد.

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رادین چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  پسر من دوماه دارد و چند روزیه خیلی بی قراری میکنه و دکتر بردم بهم گفته دندونش داره خونه سازی میکنه و به خاطر همین خیلی بیقراره و گریه میکنه
  میخوام بدونم همچین چیزی واقعیت داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 4 روز پیش)
   اصطلاح خانه سازی دندان را تا الان نشنیدم ولی اصولا بچه ها وقتی میخواهند دندان در بیاورند دچار این حالت هستند
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسرم ده ماهه هست دندان های بالایی اول پیشین کناری ها درآمده اون جلویی ها در نیامده مشکلی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   خیر تا ۲ماه دیگه اگر رویش نکردند مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر.خسته نباشید
  من دخترم نه ماهشه یه دندون از پایین در آورده و سه هفته بعدش یه دندون از کنار دندون نیشش از بالا در اومده آیا طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   بله مشکلی نیست

 • تصویر کاربر سمانه شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  پسر سه ماهِ من چند روز بود خیلی بی قراری می کرد امروز متوجه شدم یک دندان دراورده فکر می کنم اولین دندان آسیاب فک پایین هست شایدم دندان قبلیش
  می خواستم بدونم چرا دندان دراوردنش روند عادی نداشته؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   مشکلی نیست

   نگران نباشید

 • تصویر کاربر میثم شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی
  بچه ما الان ۱۴ ماهشه و خیلی زود دندان درآورده حدودا 20دندون درآورده تقریبا از 3ماه گذشته تا الان دندان جلو بالا کاملا سیاه شده و دندان جلو پایین خاکستری شده که خانومم میگه شاید واسه قطره آهن و مولتی ویتامینی که به بچه میدیم باشه ... قطره ای که به بچه میدم قطره ویتان که آلمانیه و دکتر بچه ام می‌گفت چون خارجی سیاه نمیکنه... میخواستم نظر شما رو بدونم خانوم دکتر... فرزندم پسره... مرسی ...
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   عکس دندانها را ارسال کنید

  2. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   عکس دندانها را ارسال کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پریا دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ، دختر من ۲ سالو ۷ ماهشه فقط یکی از دندوناش خیلی ریز سوراخ شده وسطش، دندون اسیای فک بالاش ، تا حالا نگفته درد میکنه اما هر غذایی میخوره میره داخلش ، فقط ی بار نارنگی سرد خورد گف درد گرف همین ، میخاستم بپرسم راهکارش چیه باید پر بشه ؟ یا فلوراید تراپی بشه تا یکی دوسال دیگه دندونش حداقل بدتر نشه مشکل ساز بشه ، ممنونم اگه راهنمایی کنید لطف میکنید 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻سپاااس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام باید ویزیت بشوند
   در صورت تمایل تشریف بیاورید مطب.

   تماس با مطب ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر نوزاد ما چهار ماه و نیمش هست میخواهد دندان در بیاره اما جای دندانهای نیش پایینش متورم شده و ما را هم نگران کرده که چرا اول دندانهای نیش در میاد علتش چیه لطفا راهنماییمان کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام این تورم ها نشانه در امدن دندان نیست
   در واقع آرواره یا استخوان فک این بچه در حال اماده شدن برای رویش دندان داره میشود
   نگران نباشید طبق روال عادی دندان در میاورد

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر