دندان درد شدید دارم! 😖 (علت و درمان درد دندان)

علت دندان درد

درد دندان در نتیجه التهاب بخش مرکزی دندان به نام پالپ اتفاق می افتد. در انتهای پالپ عصب هایی قرار دارند که به‌شدت نسبت به درد حساس هستند. التهاب پالپ یا مغز دندان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. علل مختلف درد دندان و یا علت درد دندان سالم به شرح زیر هستند:

علل فرعی دندان درد

با وجود همه این ها، گاهی درد از جایی خارج از دهان نشأت می گیرد ولی به داخل دهان منتقل می شود درنتیجه، فکر می کنید درد از دندان به وجود آمده‌است. این اتفاق اغلب زمانی می‌افتد که برای مفصل فک (مفصل گیجگاهی زیرآرواره‌ای)، ناحیه گوش ها، عصب ها، سینوس ها یا ماهیچه های اطراف فک مشکلی به وجود آمده باشد. گاهی حتی بیماری های قلبی هم باعث پیچیدن درد در ناحیه دندان ها می شود. یکی دیگر از عوامل درد دندان، بارداری است. گاهی بر اثر افزایش هورمون ها در دوران حامگلی، فرد دچار التهاب لثه و درنتیجه پوسیدگی دندان می شود که این به نوبه خود دندان‌ درد می‌آورد.

ابتدا باید تشخیص دهید که درد از دندانتان است یا منشأهای دیگری دارد. گاهی افراد درد سینوس، گلودرد یا آسیب به نقطه گیجگاه آرواره‌ای (که به جمجمه متصل است) را با دندان‌ درد اشتباه می گیرند. بعضی اوقات دردی که از ساختارهای عمیق تر نشأت می گیرد (به نام درد منتقل شده) توسط عصب ها به دهن منتقل می شوند و فرد احساس می کند فک یا دندانش درد گرفته‌است. برای اینکه بتوانید منشأ درد را پیدا کنید و آن را برطرف سازید، باید به پزشک مراجعه کنید.

علل اصلی دندان درد

دندان‌ درد عصبی

شاید شما متوجه نشده باشید اما  مسائلی مانند استرس و اضطراب می توانند تأثیر واقعی بر روی دندان های شما داشته باشند.

مشکلات دندان و درد عصبی دندان

شایعترین دلیل سلامت دهان و دندان در بیماران با منشاء روانی، تأثیرات رفتاری استرس و اضطراب است. در شرایط استرس و اضطراب، رعایت بهداشت های روزمره دهان و دندان ممکن است مشکل باشد، به همین دلیل است که صرف زمان برای بهداشت خود بسیار مهم است و می تواند به شما انرژی لازم را برای انجام کارهای روزمره بدهد. افراد افسرده همچنین به احتمال زیاد رژیم های ناسالم دارند و از ویزیت دندانپزشک چشم پوشی می کنند.

استرس همچنین می تواند تأثیرات فیزیولوژیکی بر بدن داشته باشد. افزایش سن در هورمون استرس کورتیزول باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود، این امر باعث می شود تا نفوذ باکتری ها به لثه راحت تر شوند و باعث التهاب شوند. داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب خاص می توانند باعث خشکی دهان شوند، این بدان معنی است که بزاق پس از خوردن غذا برای پاک کردن مواد غذایی به اندازه کافی ترشح نمی شود.

کسانی که اضطراب شدید دارند گاهی علائمی مانند زخم شانکر و دندان قروچه را از خود نشان می دهند. هر دوی اینها برای سلامتی دهان مضر هستند و اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت دارند. در مورد دندان قروچه ، بیماران ممکن است به طور دائمی دندان های آسیاب را ساییده و به مینای محافظ دندان صدمات جبران ناپذیری وارد کنند.

راه های زیادی برای درمان فوبیای دندان یا درد عصبی دندان وجود دارد. باید حتما سطح درد عصبی خود را با پزشک در میان بگذارید. علاوه بر این، باید دلایل شخصی که موجب استرس و عصبی بودنتان شده را به او بگویید تا بتواند روشی درمانی برایتان پیشنهاد دهد. در زیر بعضی از تکنیک هایی که برای غلبه بر دندان‌درد عصبی مناسب هستند را برایتان آورده‌ایم:

در این مواقع مراجعه به روانشناس هم می تواند کارساز باشد. درمان های کوتاه‌ مدتی همچون رفتاردرمانی شناختی هم گاهی با موفقیت این مسئله را برطرف می کند.
اگر درد عصبی شدید یا لثه درد عصبی شدید باشد می توانید آن را با مسکن های نسبی (گاز شادی‌آور)، مدیتیشن رفع استرس، آرامبخش غیر بیهوشی یا بی حسی های معمولی برطرف کنید. 

قرص درمان دندان درد عصبی

برای تسکین دندان درد های عصبی می توان از قرص هایی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن استفاده کرد.

درد دندان قبل از پریود

بسیاری از بانوان در دوران پیش از قاعدگی (pms) خود دردهای شدیدی را در ناحیه دهان و دندان و لثه ها تجربه می کنند. در این دوره، لثه ها ورم کرده و حساس می شوند. اما جالب است که این علائم به صورت خود به خود رفع می شوند. این مشکل که التهاب لثه قاعدگی نام دارد، ورم و التهاب لثه ای است که دقیقاً قبل از پریود در خانم ها رخ می دهد و با شروع پریود نیز از بین می رود.

پرشکان معتقدند که زنان به دلیل تخمک گذاری طبیعی و تغییر سطح هورمونی، لثه های مستعد تری برای التهاب دارند. تغییرات هورمون های استروژن و پروژسترون باعث افزایش جریان خون به لثه ها شده و ایمنی بدن در برابر پلاک ها و سایر سموم را کاهش می دهد. تشکیل پلاک ها، لثه ها را اذیت کرده و باعث حساسیت، ورم و قرمزی و در برخی بانوان خونریزی در هنگام مسواک زدن می شود.

علائم دندان درد

درد فک و دندان یکی از موارد رایجی است که افراد زیادی از آن رنج می برند. درد ملایم دندان برای افراد عادی است چراکه گاهی فشار یا خوردن غذاهای سرد یا گرم باعث دندان‌درد می شود. با این حال، اگر درد شدید شود یا بیش از ۱۵ ثانیه (بعد از فشارخوردن یا در معرض سردی و گرمی قرار گرفتن) هنوز ادامه داشته باشد، یعنی مشکل جدی تری به وجود آمده که باید رفع شود. اگر دندان خیلی ملتهب شده باشد، درد آن به داخل گونه یا فک گسترش پیدا می کند. علائمی که نشان می دهند به درمان احتیاج دارید به شرح زیر هستند:

درد دندان در اثر پوسیدگی دندان

این علائم گاهی با پوسیدگی دندان یا التهاب شدید لثه (بیماری لثه) همراه هستند، در این مواقع پوسیدگی دندان یا قرمزی اطراف خط لثه منشأ درد دندان به حساب می آیند. در این موارد معمولا وقتی ضربه‌ای به دندان وارد کنیم درد شدیدتر می شود. اگر چنین اتفاقی افتاد، حتی اگر دندان ظاهری سالم داشته باشد، باز هم نشان‌دهنده پوسیدگی آن است.

درد دندان بعد از عصب کشی

بیشتر افراد هنگام عصب‌ کشی دندان درد زیادی را متحمل می شوند. بیشتر افراد در حین عمل عصب‌کشی و بعد از آن درد دارند اما اگر این درد خیلی شدید باشد اصلا عادی نیست.
امروزه، فناوری های پیشرفته و استفاده از داروهای بی حسی، عصب‌کشی را به فرآیندی سریع، بی‌خطر و بدون درد تبدیل کرده‌اند. عصب‌کشی روشی فوق‌العاده برای نجات دندان های طبیعی است.
با وجود این، کسی که می خواهد دندانش به مرحله عصب‌کشی نرسد باید به‌موقع به دندانپزشکی برود و نگذارد عفونت دندان شدیدتر شود در غیر این صورت دندان آپسه می کند و عفونت در کل سیستم عصبی دندان پخش می شود. با عصب‌کشی، بافت فاسد دندان (پالپ) درمان شده و از ابتلای قسمت های دیگر دندان جلوگیری می شود.

قبل از شروع فرایند عصب‌کشی، پزشک به فرد بی حسی موضعی تزریق می کند زیرا این کار معمولا از فرایندهای درمانی دیگر (مانند پر کردن دندان) دردناک تر است. اگر با یکبار عصب‌کشی مشکل برطرف نشود، درمان مجدد ریشه لازم است. 

درد دندان بعد از پر کردن دندان

علت دندون درد بعد از پرکردن چیست؟ کمی درد و حساسیت بعد از پرکردن دندان عادی و موقتی است اما گاهی حساسیت بعد از پرکردن دندان علت دیگری دارد که باید درمان شود. در زیر سه مورد از دلایل این اتفاق را بیان کرده‌ایم. با مطالعه آن ها خواهید فهمید چه زمانی مراجعه به دندانپزشکی لازم است:

علل التهاب پالپ دندان

التهاب پالپ فقط بر اثر پر کردن دندان اتفاق نمی‌افتد، التهاب پالپ درصورتی رخ می دهد که:

انواع التهاب پالپ دندان

التهاب پالپ دو نوع دارد:

این نوع التهاب ملایم است و زمانی اتفاق می‌افتد که پالپ سالم می ماند و دندان شروع به درمان خودش می کند.

این نوع التهاب زمانی اتفاق می افتد که عصب آسیب‌دیده آرام‌ آرام مرده می شود. در این زمان شخص برای نجان دندانش باید عصب‌کشی کند.

درمان التهاب پالپ دندان

دندانپزشک معمولا مشکل التهاب پالپ را با پرکردن دوباره دندان یا فرایندهای تجدیدکننده (مانند عصب‌کشی) برطرف می کند، علاوه بر این، ممکن است برای از بین بردن عفونت های دهان برای فرد آنتی بیوتیک تجویز کند.

درد ایمپلنت دندان

درمان دندان درد

وقتی پزشک دندان تان را معاینه کرد، دلیل درد دندان را پیدا می کند و داروها یا فرایندهای لازم برای درمان دائمی دندان درد را برای شما توضیح می دهد: 

دارو برای دندان درد

بسته به اینکه علت درد دندان چه باشد، دکتر ممکن است داروهای مختلفی برایتان تجویز کند.

مسکن درد دندان

برای تسکین درد، پزشک داروهایی مانند تیلنول (استامینوفن) یا داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAID) تجویز می کند. برای دردهای شدید ایپوئید تجویز می شود، همچنین برای اینکه حین جراحی درد شدیدی احساس نکنید، دندانپزشک داروی بی حسی به داخل لثه تزریق می کند.

آنتی بیوتیک برای درد دندان

اگر دندانتان آپسه کرده باشد یا دچار التهاب پالپ، التهاب لثه یا بیماری لثه شده باشید، پزشک برایتان آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین تجویز می کند. آنتی بیوتیک گاهی برای درمان سینوزیت میکروبی هم استفاده می شود.

دهان‌شویه و فلوراید برای درد دندان

گاهی پزشک برای درمان بیماری لثه از دهان‌شویه کلرهگزیدین استفاده می کند. گاهی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هم فلوراید یا دهان‌شویه تجویز می شود.
برای درمان درد دندان سالم، پزشک علاوه بر اینکه دندانتان را با خمیردندان هایی مخصوص دندان‌ درد (مانند خمیردندان سنسوداین) تمیز می کند، به آن کمی دهان‌شویه حاوی فلوراید می زند (بخصوص به قسمت خط لثه).

محافظ دندان قروچه

اگر شب ها عادت به دندان‌ قروچه داشته باشید، دندانپزشک برایتان محافظ دندان تجویز می کند. این وسیله دندان هایتان را از آسیب در امان نگه می دارد اما تعداد دندان‌قروچه ها را کاهش نمی دهد. به همین خاطر باید علاوه بر استفاده از این محافظ، علت ایجاد دندان قروچه را هم برطرف کنید (که ممکن است بر اثر استرس و مصرف الکل یا کافئین درشب اتفاق افتاده باشد).

درمان دندان درد

چگونه از درد دندان خلاص شویم؟

برای اینکه از شر این نوع دندان‌دردها خلاص شوید باید معمولا علت درد را برطرف کنید. بنابراین می توانید از محصولاتی استفاده کنید که به کشتن باکتری ها و بازسازی مینای خارجی دندان کمک می کند. در مواقع دیگر باید به فرایندهای پیچیده‌ای مانند درمان پوسیدگی، کشیدن یا تراشیدن دندان روی بیاورید.
اگر درد دندان به خاطر مواردی مانند بیماری لثه‌ای، پوسیدگی دندان، آسیب دندان، درمان نامناسب، دندان‌قروچه، سینوزیت یا بیماری های دیگر رخ داده باشد، آنگاه باید برای برطرف کردن درد دندان ابتدا این موارد را درمان کنید.

البته هرکدام از این تکنیک ها فقط برای مدتی کوتاه و درد دندان را برطرف می کنند و موقتی هستند. بنابراین باید هر ساعت آن ها را تکرار کنید. با این حال، آزمایش این موارد ضرری ندارد. فقط درصورتی که باردار باشید باید برای مصرف قرص های مسکن احتیاط بیشتری به خرج دهید. 

درد دندان بعد از کشیدن دندان

درمان درد دندان در بارداری

بسیار از خانم های باردار می گویند که دندان درد شدید دارم! اما چرا؟ به دلیل تغییرات هورمونی، بعضی زنان در دوران بارداری بیشتر از حالت عادی مستعد درد دندان یا لثه هستند. پوسیدگی یا حساسیت دندان از علل احتمالی درد دندان هستند. بنابراین در این مواقع فرد باید به پزشک مراجعه کند تا این موارد را برطرف سازد اما راه هایی هم هستند که با انجام آن ها در خانه می تواند به این فرایند کمک کند.

برای دندان درد در بارداری چه دارویی بخوریم؟

گاهی مسکن های معمولی مانند استامینوفن برای درمان درد دندان کفایت می کنند، با این حال، به همه زنان باردار توصیه می شود قبل از مصرف هرگونه قرص مسکن با پزشک خود مشورت کنند. در بیشتر موارد، استفاده از ایبرپروفن و آسپیرین در دوران بارداری خطرناک است و زنان باردار فقط درصورتی مجاز به استفاده از آن ها هستند که پرشک تجویز کرده باشد. 
از روش های دیگر غلبه بر درد دندان در بارداری می توان به سه روش زیر اشاره کرد:

آیا با مراقبت های دندانپزشکی در دوران بارداری آشنا هستید؟ آیا می دانید مصرف چه مسکن هایی برای دندان درد در دوران بارداری بلامانع است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان دندان درد در بارداری

درمان خانگی دندان درد

درمان دندان درد عصبی در خانه چگونه است؟ در ادامه به روش های درمان گیاهی یا درمان خانگی دندان درد اشاره می کنیم. به کمک برخی از این روش ها می توانید به کشتن عصب دندان در خانه نیز کمک کنید.

درمان خانگی دندان درد با مسکن

آیا قرص های مسکن داروی کشتن عصب دندان هستند؟ افراد گاهی برای رفع دندان‌ درد به دنبال درمان دندان درد عصبی با دارو هستند که از مسکن هایی مانند استامینوفن یا پروفن استفاده می کنند اما مصرف این داروها باید فقط به‌صورت موقتی باشد. از زمانی که درد را احساس می کنید تا زمانی که می توانید از پزشک نوبت بگیرید و برای درمان آن اقدام کنید، معمولا کمی وقفه می افتد. این مسکن ها فقط برای این دوره است و درمان دائم به حساب نمی‌آید.

پرهیز از خوردن غذاهای خیلی سرد یا داغ

از خوردن غذاهای خیلی سرد یا داغ پرهیز کنید زیرا این موارد دردتان را شدیدتر می کنند.

درمان دندان درد با روغن میخک

می توانید پنبه‌ای را به روغن میخک آغشته کنید و بین دندان ها قرار دهید (با دندان آن را فشار دهید). روغن میخک در بیشتر داروخانه ها موجود است. از آنجا که میخک ضد عفونی کننده است، برای کاهش التهاب و درد مفید است. می توانید روغن گل میخک را روی یک پنبه قرار دهید و آن را به ناحیه دردناک بمالید یا یک قطره از روغن را مستقیماً روی دندان خود قرار دهید. همچنین می توانید یک قطره روغن میخک را درون یک لیوان آب بریزید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

سیر برای دندان درد

این روش یکی از روش های درمان خانگی درد دندان پر شده است. سیر ماده‌ای شیمیایی به نام آلیسین دارد که به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند و عفونت های دندان را از بین می برد. اگر سیر را در رژیم غذایی‌تان جا دهید یا آلیسین موجود در آن را به صورت مکمل مصرف کنید، آسیب‌پذیری‌تان نسبت به میکروب ها کمتر می شود. 

برای غلبه بر درد دندان هم می توانید از سیر استفاده کنید. کافی است کمی سیرخوردشده را با نمک و خمیردندان مخلوط کنید و روی محل کرم‌خورده بگذارید. این کار خرابی دندان را درمان نمی کند اما دردتان را کاهش می دهد و از پیشروی بیشتر عفونت جلوگیری می کند.

درمان دندان درد با ژل های بی حس کننده

می توانید از برخی ژل های بی حس کننده مانند بنزوکائین استفاده کنید.

کشتن عصب دندان با روغن ترمز

برخی از افراد بر این باورند که با مالیدن روغن ترمز بر روی دندان خود عصب آن را از بین می برند. اما باید گفت که این کار اشتباه است و ممکن است اگر شما آن را زیاد روی دندان خود بزنید و آن را بخورید کشته شوید. پس هر گز از روغن ترمز برای عصب کشی استفاده نکنید.

کشتن عصب دندان در خانه

بسیاری از روش های درمانی زیر با ایجاد آرامش در التهاب دهان، از بین بردن باکتری های مضر یا عمل به عنوان یک بی حس کننده به کشتن عصب دندان و بهبود درد آن کمک فراوانی می کنند. اگر شرایط آن را ندارید که برای کشتن عصب دندان سریعا نزد پزشک روید پس ابتدا روش های زیر را برای آرام کردن درد عصب دندان امتحان کنید.

 1. یخ: دردناک می تواند به بی حس شدن درد کمک کند.  مقداری یخ را در حوله بپیچید و آن را به ناحیه آسیب دیده بمالید. کمپرس را هر بار به مدت ۱۵ دقیقه در محل خود نگه دارید. 
 2. چای کیسه ای: می توانید یک کیسه چای سرد یا گرم روی دندان خود بمالید.
 3. عصاره وانیل: وانیل نیز می تواند به بی حس شدن درد ناشی از دندان درد کمک کند. سعی کنید مقدار کمی را روی انگشت خود یا یک پنبه قرار دهید و آن را چند بار در روز روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
 4. آویشن: از روغن آویشن می توان به عنوان محلول شستشو استفاده کرد یا مستقیماً روی دندان گذاشت. برای شستشو، یک قطره روغن به یک لیوان آب اضافه کنید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید. 
 5. سرکه سیب: سرکه سیب نه تنها خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی کنندگی دارد، بلکه به دلیل اسیدی بودن باعث از بین رفتن باکتری های عامل دندان درد شما نیز می شود. با خیساندن یک پنبه در سرکه و فشار دادن آن به آرامی روی دندان می توانید از آن برای درد استفاده کنید.

اگرچه این روش های درمانی می توانند برای ارام کردن درد دندان به عصب رسیده به کار روند، اما نباید آنها را جایگزین مراقبت های حرفه ای دندانپزشکی بدانید.

کشتن عصب دندان به روش سنتی

برای کشتن عصب دندان به روش سنتی روش هایی موجود هستند.راههای سنتی کشتن عصب دندان عبارتند از:

درمان خانگی درد فک

اسپری دندان درد

برای بی حس کردن قسمت داخلی دهان و گلو قبل از فرایندهای درمانی (مانند لوله‌گذاری در نای) از اسپری لیدوکائین استفاده می کنند. لیدوکائین نوعی بی حس‌کننده موضعی است که یک تا دو دقیقه بعد از استفاده ناحیه داخلی دهان و گلو را بی حس می کند، همچنین از بسته شدن گلو (رفلکس حلقی) جلوگیری می کند تا فرایند به مشکل برنخورد.
برای درمان درد دندان نوزادان نباید از لیدوکائین استفاده کنید. پس یکی از روش های کشتن عصب دندان در خانه استفاده از اسپری های بی حسی می باشد.

عوارض جانبی اسپری لیدوکائین

اگر بعد از مصرف لیدوکائین هریک از نشانه های آلرژیک زیر را مشاهده کردید سریع خود را به اورژانس برسانید:

در صورت مشاهده موارد زیر مصرف لیدوکائین را متوقف کنید و با پزشک تماس بگیرید:

قرص مسکن دندان درد

قرص درمان دندان درد عصبی و مسکن های قوی برای درد دندان عبارت اند از:

پنیسیلین برای دندان درد

داروهای دسته پنیسیلین نوع رایجی از آنتی بیوتیک هستند که برای درمان عفونت دندان از آن استفاده می کنند. کپسول آموکسی سیلین ها هم در این دسته قرار دارد. بعضی از پزشکان مصرف آموکسی سیلین را همراه با کلاوولانیک اسید توصیه می کنند زیرا ترکیب این دو دارو میکروب های سرسخت را هم می کشد و به درمان درد عصب دندان کمک می کند.

کلیندامایسین برای درد دندان

کلیندامایسین برای درمان گستره وسیعی از باکتری ها موثر است. طبق مطالعه مجله بین‌المللی دندانپزشکی، بعضی از محققان کلیندامایسین را بهترین دارو برای درمان عفونت های دندان معرفی کرده‌اند. مقاومت باکتری ها نسبت به این دارو بسیار کمتر از پنی سیلین است.

مفنامیک اسید برای دندان درد

مفنامیک اسید یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که برای برای  تسکین دردهای متوسط،  مانند دردهای عضلانی، گرفتگی های قاعدگی، سردرد و درد دندان استفاده می شود.

آزیترومایسین برای دندان درد

آزیترومایسین با انواع باکتری مقابله می کند و مانع رشد آن ها می شود، بنابراین برای درمان عفونت دندان مناسب است. با این حال، پزشکان این دارو را به کسانی که به دسته داروهای پنیسیلین حساسیت دارند یا بدنشان واکنشی به آن ها نشان نمی دهند توصیه نمی کنند.

مترونیدازول برای درد دندان

مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک است که دکترها و دندانپزشکان برای درمان بعضی عفونت ها از آن استفاده می کنند اما این دارو برای همه مناسب نبوده و معمولا انتخاب اول دندانپزشکان نیست. معمولا یکی از قرص ها برای درمان دندان درد عصبی مترونیدازول می باشد.

دکتر سمانه شیرانی 

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرزو پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من معمولاً در زمان pms دندان درد شدید دارم با وجود اینکه دندونی که درد میگیره حتی پوسیدگی هم نداره اما واقعا نمیدونم علتش چیه بعد از شروع پریود هم دندون دردم رفع میشه ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   مشکل عصبی است ناشی از افزایش هورمونها در این دوران نیاز به اقدام خاصی نیست
 • تصویر کاربر پیام شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دندون عقلم عفونت کرده کتر. رفتم عکس گرقتم گفتش عفونت داره قرص بهم داد الان نزدیک به 2هفته هست قرص مصرف میکنم ولی عفونتش برطرف نشده دهنم همش قسمت دندون عفونت میریزه داخل دهانم درد شدید دارم دندون اسیاب بالا هم ضاهرش سالم هست ول درد شدید داره انگاری یکی سوزن میکنه تو چشمم و گیجگام هرچقدرم مسکن میخورم فایده نداره ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   دندان عقل باید کشیده شود
 • تصویر کاربر ریحانه دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام
  ممنون وقت میذارید واقعا مستاصل شدم.دندون آسیاب شش راست پایینم از مرزش با آسیاب 7 در اثر ته دیگ خوردن شکستگی کوچکی پیدا کرد که درد نداشت مدتها ولی باهاش چیزی نمی خوردم.و غذا تو فاصله دو تا دندون شش و هفت گاهی گیر میکرد و در میاوردم با ناخن. البته این دندون تاجش قبلا با آمالگام ترمیم شده بود و شکستگی لز روی امالگام پیدا بود ولی تو عمق نه.
  تا اینکه بعد سه ماه وقتی غذا را مرز دندون درمیاوردم تو همون فاصله رد کردن نخ با ناخن ی تیر کوچک میکشید و وقتی دندونو میک میزدم انگار بالا کشیده میشد و خوب میشد دردش.

  دو جا مراجعه کردم تو این فاصله یکی گفت پین میخواد تاج باید امالگامو بردارم ببینم شکستگی چقدره شاید عصب کشی هم بخواد . ضمنا عکس اصلا شکستگی رو نشون میداد.

  تو فاصله جای دوم رفتن حواسم نبود یک گلز و فشار سفت هلو اومد رو این دندون و انگار دندون فرو رفت تو لثه و درد شدیدی همه فک و گیجگاهمو و کل راست صورتم پیچید و دیگه خوب نشد و درد شدیدم شروع شد.
  تقریبا ی هفته بعد.
  رفتم ی جای دیگه عکس گرفت گفت چیز خاصی نیست میتونم با ی کم پر کردن روی دندون دو قسمتو بچسبونم

  ولی چون من از ناحیه لثه بین دو دندون احساس درد می کردم و زیر دندون قبول نکردم.
  برداشت شخصی من از دردم این بود که یک ترک موازی ریشه ولی تو بالای تاج تشکیل شده و ااین تو لثه فرو میره و لثه را و استخوان را ملتهب میکنه و به عصب صورت فشار میاره.
  ولی خود عصب آسیب ندیده چونکدرد از قسمت مرکزی دندان و داخلی دنادان نبود
  از مرز دندان و قسمت شکستگی بود

  اعتماد نکردم رفتم جای سوم که مطب شخصی کلینیکی بود و عضو انجمن امریکا!

  دردم کم بود و قابل تحمل اگه فشار رو دندون نمیومد و چیز شیرین تو دهنم نمی مونید اصلا درد نداشتم

  جای سوم تا عکسو دید گفت پوسیدگی داری از مرز دو دندون و درد بخاطر فشار پوسیدگی به عصب هست و باید عصب کشی کنی
  منم گفتم نه ولی قبول نکرد
  دندون را عصب کشی کرد سه روز پیش و پانسمان کرد تا ی هفته بعد برم.از شدت درد کل فک و صورت و گیجگاهم ذوق ذوق میکرد بعد 48 ساعت رفتم مطب گفتم دردم غیر قابل تحمله و احتمالا عفونت کرده.گفت نه اگه عفونت بود التهاب شدید بود نه اینقدر کم! و منو خوابونید بی حسی زد و ریشه ها را پر کرد علی رغم درد شدیدم.ولی تاج را پر نکرد گفت لثه ملتهب هست.الان از شدت درد 48 ساعته نخوابیدم و هیچ جوری دردم ساکت نمیشه و گیج گاهمم درگیر کرده.درد از همون پایین لثه و مرز شکستگی دندان هست.ذوق میزنه و نشت میکنه تو کل فک.

  به دکتر میگم کل آمالگامو بروار ببین اون زیر چه خبره .1 /4 تاج امالگام شده دقیقا تو ناحیه درد.بر نمیداره میگه پانسمان واینمیسه.فقط حفره وسطو برداشته اندو کرده

  ولی درد من صد برابر شده
  اصلا ساکت نمیشه
  سه تا آمپول بتاکارن و دگزا زدم تو دوازده ساعت انگار نه انگار .شیاف ضد درد زدم و سر خود رفتم تزریق اموکسی سیلین زدم .
  دردم اصلا کم نمیشه.
  دنتانول.روغن میخک. اب نمک. جوش شیرین.زنجبیل. میخک.پرسیکا دایم دهانشویه میکنم اصلا دردم کم نمیشه. البته فقط ی ربع کم میشه.
  دارم از درد می میرم.اونم ورداشت عصب ها رو پر کرد.

  میگه 5 روز صبر کن

  حالا من چیکار کنم نه شب دارم.نه روز از شدت درد
  آخر تزریقاتی کفت اینقدر تزریق نکن به بدنت.الان علت درد چیه که پر کردن عصب صد برابر شده ولی همون نقطه اولیه ذوق ذوق شکستگی بوده.
  ایا احتمال ترک تو ریشه هست؟
  یا فرسایش لثه و بازسازی بافت لثه لازمه؟
  یا ممکنه پانسمان تحلیل رفته و عصب های استخوان و مینا درد میگیره؟

  دو تا از کنالامو که پر میکرد درد داشتم گفتم حتما ریشه مونیده گفت نه مطمینم
  ولی میخورد ته کانال درد شدید میگرفت گفت بخاطر التهاب لثه هست از اون قسمت

  الان من چیکار کنم
  به پزشکم اطمینان ندارم

  چند روز صبر کنم؟ یا برم پیش یکی دیگه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   عکس،رادیولوژی دندان را ارسال کنید اظهار نظر کنم

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام.تقریبا یک ماه میشد که فک پایین و بالا سمت راست و بیشتر فک پایین مور مور میکرد .نه درد نه سوزش فقط مور مور اعصاب خورد کن.یک هفته پیش دردهای جزئی شرع شد و پنج روز پیش درد شدید مخصوصا شبها در فک،ناحیه لثه زیر زبان از داخل و بیرون در بخش فک پایین سمت راست ایجاد شد که متاسفانه به پلیل تعطبلی دندانپزشکان به دلیل کرونا از یکماه پیش نتونستم کاری کنم و الانم که اول فروردینه .از همون پنج روز پیش با مشورت یک دندان پزشک عمومی آموکسی سیلین هشت ساعت و مترونیدلزول هر شش ساعت دوتا۲۵۰میلی میخورم.پریروزم که دردم خیلی شدت گرفت مجبور شدم لیدوکائین بزنم در سه نوبت حدود چهار ساعت ولی پوست ناحیه لپ داخل دهنم سوخته و آویران شده.چیکار کنم تو رو خدا دیگه تحمل ندارم با این شرایط که اولا واسه کرونا تو خونه موندیم و بعدشم توی نوشهر اصلا دندانپزشک متخصص ریشه نبست و عمومی ها هم همه تعطیل هستن.در ضمن دوماه پیش عکس opgگرفتم بابل و به یک متخصص نشون دادم جهت چک آپ ولی مشکلی نداشتم چون گاهی یک دندونم حساس بود.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   برای بررسی دقیق باید حضوری ویزیت کنم

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر