درمان فوری دندان درد با روش های خانگی

علت دندان درد

درد دندان در نتیجه التهاب بخش مرکزی دندان به نام پالپ اتفاق می افتد. در انتهای پالپ عصب هایی قرار دارند که به‌شدت نسبت به درد حساس هستند. التهاب پالپ یا مغز دندان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. علل مختلف درد دندان به شرح زیر هستند:

علل فرعی دندان درد

با وجود همه این ها، گاهی درد از جایی خارج از دهان نشأت می گیرد ولی به داخل دهان منتقل می شود درنتیجه، فکر می کنید درد از دندان به وجود آمده‌است. این اتفاق اغلب زمانی می‌افتد که برای مفصل فک (مفصل گیجگاهی زیرآرواره‌ای)، ناحیه گوش ها، عصب ها، سینوس ها یا ماهیچه های اطراف فک مشکلی به وجود آمده باشد. گاهی حتی بیماری های قلبی هم باعث پیچیدن درد در ناحیه دندان ها می شود. یکی دیگر از عوامل درد دندان، بارداری است. گاهی بر اثر افزایش هورمون ها در دوران حامگلی، فرد دچار التهاب لثه و درنتیجه پوسیدگی دندان می شود که این به نوبه خود دندان‌ درد می‌آورد.

ابتدا باید تشخیص دهید که درد از دندانتان است یا منشأهای دیگری دارد. گاهی افراد درد سینوس، گلودرد یا آسیب به نقطه گیجگاه آرواره‌ای (که به جمجمه متصل است) را با دندان‌ درد اشتباه می گیرند. بعضی اوقات دردی که از ساختارهای عمیق تر نشأت می گیرد (به نام درد منتقل شده) توسط عصب ها به دهن منتقل می شوند و فرد احساس می کند فک یا دندانش درد گرفته‌است. برای اینکه بتوانید منشأ درد را پیدا کنید و آن را برطرف سازید، باید به پزشک مراجعه کنید.

علل اصلی دندان درد

علائم دندان درد

درد فک و دندان یکی از موارد رایجی است که افراد زیادی از آن رنج می برند. درد ملایم دندان برای افراد عادی است چراکه گاهی فشار یا خوردن غذاهای سرد یا گرم باعث دندان‌درد می شود. با این حال، اگر درد شدید شود یا بیش از ۱۵ ثانیه (بعد از فشارخوردن یا در معرض سردی و گرمی قرار گرفتن) هنوز ادامه داشته باشد، یعنی مشکل جدی تری به وجود آمده که باید رفع شود. اگر دندان خیلی ملتهب شده باشد، درد آن به داخل گونه یا فک گسترش پیدا می کند. علائمی که نشان می دهند به درمان احتیاج دارید به شرح زیر هستند:

درد دندان در اثر پوسیدگی دندان

این علائم گاهی با پوسیدگی دندان یا التهاب شدید لثه (بیماری لثه) همراه هستند، در این مواقع پوسیدگی دندان یا قرمزی اطراف خط لثه منشأ درد دندان به حساب می آیند. در این موارد معمولا وقتی ضربه‌ای به دندان وارد کنیم درد شدیدتر می شود. اگر چنین اتفاقی افتاد، حتی اگر دندان ظاهری سالم داشته باشد، باز هم نشان‌دهنده پوسیدگی آن است.

درد دندان بعد از عصب کشی

بیشتر افراد هنگام عصب‌ کشی دندان درد زیادی را متحمل می شوند. بیشتر افراد در حین عمل عصب‌کشی و بعد از آن درد دارند اما اگر این درد خیلی شدید باشد اصلا عادی نیست.
امروزه، فناوری های پیشرفته و استفاده از داروهای بی حسی، عصب‌کشی را به فرآیندی سریع، بی‌خطر و بدون درد تبدیل کرده‌اند. عصب‌کشی روشی فوق‌العاده برای نجات دندان های طبیعی است.
با وجود این، کسی که می خواهد دندانش به مرحله عصب‌کشی نرسد باید به‌موقع به دندانپزشکی برود و نگذارد عفونت دندان شدیدتر شود در غیر این صورت دندان آپسه می کند و عفونت در کل سیستم عصبی دندان پخش می شود. با عصب‌کشی، بافت فاسد دندان (پالپ) درمان شده و از ابتلای قسمت های دیگر دندان جلوگیری می شود.

قبل از شروع فرایند عصب‌کشی، پزشک به فرد بی حسی موضعی تزریق می کند زیرا این کار معمولا از فرایندهای درمانی دیگر (مانند پر کردن دندان) دردناک تر است. اگر با یکبار عصب‌کشی مشکل برطرف نشود، درمان مجدد ریشه لازم است. 

درد دندان بعد از پر کردن دندان

کمی درد و حساسیت بعد از پرکردن دندان عادی و موقتی است اما گاهی حساسیت بعد از پرکردن دندان علت دیگری دارد که باید درمان شود. در زیر سه مورد از دلایل این اتفاق را بیان کرده‌ایم. با مطالعه آن ها خواهید فهمید چه زمانی مراجعه به دندانپزشکی لازم است:

علل التهاب پالپ دندان

التهاب پالپ فقط بر اثر پر کردن دندان اتفاق نمی‌افتد، التهاب پالپ درصورتی رخ می دهد که:

انواع التهاب پالپ دندان

التهاب پالپ دو نوع دارد:

این نوع التهاب ملایم است و زمانی اتفاق می‌افتد که پالپ سالم می ماند و دندان شروع به درمان خودش می کند.

این نوع التهاب زمانی اتفاق می افتد که عصب آسیب‌دیده آرام‌ آرام مرده می شود. در این زمان شخص برای نجان دندانش باید عصب‌کشی کند.

درمان التهاب پالپ دندان

دندانپزشک معمولا مشکل التهاب پالپ را با پرکردن دوباره دندان یا فرایندهای تجدیدکننده (مانند عصب‌کشی) برطرف می کند، علاوه بر این، ممکن است برای از بین بردن عفونت های دهان برای فرد آنتی بیوتیک تجویز کند.

بعد از ایمپلنت دندان هم کمی درد خواهید کشید. از آنجایی که پزشک حین فرایند کاشت دندان بی حسی تزریق می کند متوجه هیچ دردی نمی شوید اما وقتی اثر داروی بی حسی از بین می رود، دردتان کم‌کم شروع می شود.
میزان دردی که بعد از ایمپلنت تجربه می کنید، به نوع فرایند درمانی و تعداد ایمپلنت هایی که انجام داده‌اید بستگی دارد. هرچه فرایند بیشتر طول بکشد و کاشت های بیشتری انجام بدهید، دردی که بعد از آن احساس می کنید بیشتر خواهد بود.

درد ایمپلنت دندان

درد ایمپلنت چقدر طول می کشد؟

اینکه بگوییم بعد از کاشت دندان چه مدت درد می کشید کار سختی است زیرا هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. با این حال، ممکن است دردتان تا ده روز بعد از جراحی ادامه داشته باشد. خوشبختانه دندانپزشک همیشه مسکن هایی برای خلاصی از این درد تجویز می کند تا اذیت نشوید. علاوه بر آن، احتمال تورم هم وجود دارد که معمولا بین ۳ تا ۵ روز بعد از جراحی برطرف می شود.

درمان دندان درد

وقتی پزشک دندان تان را معاینه کرد، دلیل درد دندان را پیدا می کند و داروها یا فرایندهای لازم برای درمان آن را برای شما توضیح می دهد: 

دارو برای دندان درد

بسته به اینکه علت درد دندان چه باشد، دکتر ممکن است داروهای مختلفی برایتان تجویز کند.

مسکن درد دندان

برای تسکین درد، پزشک داروهایی مانند تیلنول (استامینوفن) یا داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAID) تجویز می کند. برای دردهای شدید ایپوئید تجویز می شود، همچنین برای اینکه حین جراحی درد شدیدی احساس نکنید، دندانپزشک داروی بی حسی به داخل لثه تزریق می کند.

آنتی بیوتیک برای درد دندان

اگر دندانتان آپسه کرده باشد یا دچار التهاب پالپ، التهاب لثه یا بیماری لثه شده باشید، پزشک برایتان آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین تجویز می کند. آنتی بیوتیک گاهی برای درمان سینوزیت میکروبی هم استفاده می شود.

دهان‌شویه و فلوراید برای درد دندان

گاهی پزشک برای درمان بیماری لثه از دهان‌شویه کلرهگزیدین استفاده می کند. گاهی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هم فلوراید یا دهان‌شویه تجویز می شود.
برای درمان درد دندان، پزشک علاوه بر اینکه دندانتان را با خمیردندان هایی مخصوص دندان‌ درد (مانند خمیردندان سنسوداین) تمیز می کند، به آن کمی دهان‌شویه حاوی فلوراید می زند (بخصوص به قسمت خط لثه).

محافظ دندان قروچه

اگر شب ها عادت به دندان‌ قروچه داشته باشید، دندانپزشک برایتان محافظ دندان تجویز می کند. این وسیله دندان هایتان را از آسیب در امان نگه می دارد اما تعداد دندان‌قروچه ها را کاهش نمی دهد. به همین خاطر باید علاوه بر استفاده از این محافظ، علت ایجاد دندان قروچه را هم برطرف کنید (که ممکن است بر اثر استرس و مصرف الکل یا کافئین درشب اتفاق افتاده باشد).

درمان دندان درد

درمان دندان‌ درد عصبی

راه های زیادی برای درمان فوبیای دندان یا درد عصبی دندان وجود دارد. باید حتما سطح درد عصبی خود را با پزشک در میان بگذارید. علاوه بر این، باید دلایل شخصی که موجب استرس و عصبی بودنتان شده را به او بگویید تا بتواند روشی درمانی برایتان پیشنهاد دهد. در زیر بعضی از تکنیک هایی که برای غلبه بر دندان‌درد عصبی مناسب هستند را برایتان آورده‌ایم:

در این مواقع مراجعه به روانشناس هم می تواند کارساز باشد. درمان های کوتاه‌ مدتی همچون رفتاردرمانی شناختی هم گاهی با موفقیت این مسئله را برطرف می کند.
اگر درد عصبی شدید باشد می توانید آن را با مسکن های نسبی (گاز شادی‌آور)، مدیتیشن رفع استرس، آرامبخش غیر بیهوشی یا بی حسی های معمولی برطرف کنید. 

چگونه از درد دندان خلاص شویم؟

برای اینکه از شر این نوع دندان‌دردها خلاص شوید باید معمولا علت درد را برطرف کنید. بنابراین می توانید از محصولاتی استفاده کنید که به کشتن باکتری ها و بازسازی مینای خارجی دندان کمک می کند. در مواقع دیگر باید به فرایندهای پیچیده‌ای مانند درمان پوسیدگی، کشیدن یا تراشیدن دندان روی بیاورید.
اگر درد دندان به خاطر مواردی مانند بیماری لثه‌ای، پوسیدگی دندان، آسیب دندان، درمان نامناسب، دندان‌قروچه، سینوزیت یا بیماری های دیگر رخ داده باشد، آنگاه باید برای برطرف کردن درد دندان ابتدا این موارد را درمان کنید.

البته هرکدام از این تکنیک ها فقط برای مدتی کوتاه و درد دندان را برطرف می کنند و موقتی هستند. بنابراین باید هر ساعت آن ها را تکرار کنید. با این حال، آزمایش این موارد ضرری ندارد. فقط درصورتی که باردار باشید باید برای مصرف قرص های مسکن احتیاط بیشتری به خرج دهید. 

درد دندان بعد از کشیدن دندان

درمان درد دندان در بارداری

به دلیل تغییرات هورمونی، بعضی زنان در دوران بارداری بیشتر از حالت عادی مستعد درد دندان یا لثه هستند. پوسیدگی یا حساسیت دندان از علل احتمالی درد دندان هستند. بنابراین در این مواقع فرد باید به پزشک مراجعه کند تا این موارد را برطرف سازد اما راه هایی هم هستند که با انجام آن ها در خانه می تواند به این فرایند کمک کند.

برای دندان درد در بارداری چه دارویی بخوریم؟

گاهی مسکن های معمولی مانند استامینوفن برای درمان درد دندان کفایت می کنند، با این حال، به همه زنان باردار توصیه می شود قبل از مصرف هرگونه قرص مسکن با پزشک خود مشورت کنند. در بیشتر موارد، استفاده از ایبرپروفن و آسپیرین در دوران بارداری خطرناک است و زنان باردار فقط درصورتی مجاز به استفاده از آن ها هستند که پرشک تجویز کرده باشد. 
از روش های دیگر غلبه بر درد دندان در بارداری می توان به سه روش زیر اشاره کرد:

آیا با مراقبت های دندانپزشکی در دوران بارداری آشنا هستید؟ آیا می دانید مصرفذ چه مسکن هایی برای دندان درد در دوران بارداری بلامانع است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان دنان درد در بارداری

درمان خانگی دندان درد

در ادامه به روش های درمان گیاهی یا درمان خانگی دندان درد اشاره می کنیم

درمان خانگی دندان درد با مسکن

افراد گاهی برای رفع دندان‌ درد از مسکن هایی مانند استامینوفن یا پروفن استفاده می کنند اما مصرف این داروها باید فقط به‌صورت موقتی باشد. از زمانی که درد را احساس می کنید تا زمانی که می توانید از پزشک نوبت بگیرید و برای درمان آن اقدام کنید، معمولا کمی وقفه می افتد. این مسکن ها فقط برای این دوره است و درمان دائم به حساب نمی‌آید.

پرهیز از خوردن غذاهای خیلی سرد یا داغ

از خوردن غذاهای خیلی سرد یا داغ پرهیز کنید زیرا این موارد دردتان را شدیدتر می کنند.

درمان دندان درد با روغن میخک

می توانید پنبه‌ای را به روغن میخک آغشته کنید و بین دندان ها قرار دهید (با دندان آن را فشار دهید). روغن میخک در بیشتر داروخانه ها موجود است.

سیر برای دندان درد

سیر ماده‌ای شیمیایی به نام آلیسین دارد که به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند و عفونت های دندان را از بین می برد. اگر سیر را در رژیم غذایی‌تان جا دهید یا آلیسین موجود در آن را به صورت مکمل مصرف کنید، آسیب‌پذیری‌تان نسبت به میکروب ها کمتر می شود. 

برای غلبه بر درد دندان هم می توانید از سیر استفاده کنید. کافی است کمی سیرخوردشده را با نمک و خمیردندان مخلوط کنید و روی محل کرم‌خورده بگذارید. این کار خرابی دندان را درمان نمی کند اما دردتان را کاهش می دهد و از پیشروی بیشتر عفونت جلوگیری می کند.

درمان دندان درد با ژل های بی حس کننده

می توانید از برخی ژل های بی حس کننده مانند بنزوکائین استفاده کنید.

درمان درد فک در طب سنتی

درمان خانگی درد فک

اسپری دندان درد

برای بی حس کردن قسمت داخلی دهان و گلو قبل از فرایندهای درمانی (مانند لوله‌گذاری در نای) از اسپری لیدوکائین استفاده می کنند. لیدوکائین نوعی بی حس‌کننده موضعی است که یک تا دو دقیقه بعد از استفاده ناحیه داخلی دهان و گلو را بی حس می کند، همچنین از بسته شدن گلو (رفلکس حلقی) جلوگیری می کند تا فرایند به مشکل برنخورد.
برای درمان درد دندان نوزادان نباید از لیدوکائین استفاده کنید.

عوارض جانبی اسپری لیدوکائین

اگر بعد از مصرف لیدوکائین هریک از نشانه های آلرژیک زیر را مشاهده کردید سریع خود را به اورژانس برسانید:

در صورت مشاهده موارد زیر مصرف لیدوکائین را متوقف کنید و با پزشک تماس بگیرید:

قرص مسکن دندان درد

مسکن های قوی برای درد دندان عبارت اند از:

داروهای دسته پنیسیلین نوع رایجی از آنتی بیوتیک هستند که برای درمان عفونت دندان از آن استفاده می کنند. کپسول آموکسی سیلین ها هم در این دسته قرار دارد. بعضی از پزشکان مصرف آموکسی سیلین را همراه با کلاوولانیک اسید توصیه می کنند زیرا ترکیب این دو دارو میکروب های سرسخت را هم می کشد و به درمان درد کمک می کند.

کلیندامایسین برای درمان گستره وسیعی از باکتری ها موثر است. طبق مطالعه مجله بین‌المللی دندانپزشکی، بعضی از محققان کلیندامایسین را بهترین دارو برای درمان عفونت های دندان معرفی کرده‌اند. مقاومت باکتری ها نسبت به این دارو بسیار کمتر از پنی سیلین است.

آزیترومایسین با انواع باکتری مقابله می کند و مانع رشد آن ها می شود، بنابراین برای درمان عفونت دندان مناسب است. با این حال، پزشکان این دارو را به کسانی که به دسته داروهای پنیسیلین حساسیت دارند یا بدنشان واکنشی به آن ها نشان نمی دهند توصیه نمی کنند.

مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک است که دکترها و دندانپزشکان برای درمان بعضی عفونت ها از آن استفاده می کنند اما این دارو برای همه مناسب نبوده و معمولا انتخاب اول دندانپزشکان نیست.

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ریحانه دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ممنون وقت میذارید واقعا مستاصل شدم.دندون آسیاب شش راست پایینم از مرزش با آسیاب 7 در اثر ته دیگ خوردن شکستگی کوچکی پیدا کرد که درد نداشت مدتها ولی باهاش چیزی نمی خوردم.و غذا تو فاصله دو تا دندون شش و هفت گاهی گیر میکرد و در میاوردم با ناخن. البته این دندون تاجش قبلا با آمالگام ترمیم شده بود و شکستگی لز روی امالگام پیدا بود ولی تو عمق نه.
  تا اینکه بعد سه ماه وقتی غذا را مرز دندون درمیاوردم تو همون فاصله رد کردن نخ با ناخن ی تیر کوچک میکشید و وقتی دندونو میک میزدم انگار بالا کشیده میشد و خوب میشد دردش.

  دو جا مراجعه کردم تو این فاصله یکی گفت پین میخواد تاج باید امالگامو بردارم ببینم شکستگی چقدره شاید عصب کشی هم بخواد . ضمنا عکس اصلا شکستگی رو نشون میداد.

  تو فاصله جای دوم رفتن حواسم نبود یک گلز و فشار سفت هلو اومد رو این دندون و انگار دندون فرو رفت تو لثه و درد شدیدی همه فک و گیجگاهمو و کل راست صورتم پیچید و دیگه خوب نشد و درد شدیدم شروع شد.
  تقریبا ی هفته بعد.
  رفتم ی جای دیگه عکس گرفت گفت چیز خاصی نیست میتونم با ی کم پر کردن روی دندون دو قسمتو بچسبونم

  ولی چون من از ناحیه لثه بین دو دندون احساس درد می کردم و زیر دندون قبول نکردم.
  برداشت شخصی من از دردم این بود که یک ترک موازی ریشه ولی تو بالای تاج تشکیل شده و ااین تو لثه فرو میره و لثه را و استخوان را ملتهب میکنه و به عصب صورت فشار میاره.
  ولی خود عصب آسیب ندیده چونکدرد از قسمت مرکزی دندان و داخلی دنادان نبود
  از مرز دندان و قسمت شکستگی بود

  اعتماد نکردم رفتم جای سوم که مطب شخصی کلینیکی بود و عضو انجمن امریکا!

  دردم کم بود و قابل تحمل اگه فشار رو دندون نمیومد و چیز شیرین تو دهنم نمی مونید اصلا درد نداشتم

  جای سوم تا عکسو دید گفت پوسیدگی داری از مرز دو دندون و درد بخاطر فشار پوسیدگی به عصب هست و باید عصب کشی کنی
  منم گفتم نه ولی قبول نکرد
  دندون را عصب کشی کرد سه روز پیش و پانسمان کرد تا ی هفته بعد برم.از شدت درد کل فک و صورت و گیجگاهم ذوق ذوق میکرد بعد 48 ساعت رفتم مطب گفتم دردم غیر قابل تحمله و احتمالا عفونت کرده.گفت نه اگه عفونت بود التهاب شدید بود نه اینقدر کم! و منو خوابونید بی حسی زد و ریشه ها را پر کرد علی رغم درد شدیدم.ولی تاج را پر نکرد گفت لثه ملتهب هست.الان از شدت درد 48 ساعته نخوابیدم و هیچ جوری دردم ساکت نمیشه و گیج گاهمم درگیر کرده.درد از همون پایین لثه و مرز شکستگی دندان هست.ذوق میزنه و نشت میکنه تو کل فک.

  به دکتر میگم کل آمالگامو بروار ببین اون زیر چه خبره .1 /4 تاج امالگام شده دقیقا تو ناحیه درد.بر نمیداره میگه پانسمان واینمیسه.فقط حفره وسطو برداشته اندو کرده

  ولی درد من صد برابر شده
  اصلا ساکت نمیشه
  سه تا آمپول بتاکارن و دگزا زدم تو دوازده ساعت انگار نه انگار .شیاف ضد درد زدم و سر خود رفتم تزریق اموکسی سیلین زدم .
  دردم اصلا کم نمیشه.
  دنتانول.روغن میخک. اب نمک. جوش شیرین.زنجبیل. میخک.پرسیکا دایم دهانشویه میکنم اصلا دردم کم نمیشه. البته فقط ی ربع کم میشه.
  دارم از درد می میرم.اونم ورداشت عصب ها رو پر کرد.

  میگه 5 روز صبر کن

  حالا من چیکار کنم نه شب دارم.نه روز از شدت درد
  آخر تزریقاتی کفت اینقدر تزریق نکن به بدنت.الان علت درد چیه که پر کردن عصب صد برابر شده ولی همون نقطه اولیه ذوق ذوق شکستگی بوده.
  ایا احتمال ترک تو ریشه هست؟
  یا فرسایش لثه و بازسازی بافت لثه لازمه؟
  یا ممکنه پانسمان تحلیل رفته و عصب های استخوان و مینا درد میگیره؟

  دو تا از کنالامو که پر میکرد درد داشتم گفتم حتما ریشه مونیده گفت نه مطمینم
  ولی میخورد ته کانال درد شدید میگرفت گفت بخاطر التهاب لثه هست از اون قسمت

  الان من چیکار کنم
  به پزشکم اطمینان ندارم

  چند روز صبر کنم؟ یا برم پیش یکی دیگه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   عکس،رادیولوژی دندان را ارسال کنید اظهار نظر کنم

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.تقریبا یک ماه میشد که فک پایین و بالا سمت راست و بیشتر فک پایین مور مور میکرد .نه درد نه سوزش فقط مور مور اعصاب خورد کن.یک هفته پیش دردهای جزئی شرع شد و پنج روز پیش درد شدید مخصوصا شبها در فک،ناحیه لثه زیر زبان از داخل و بیرون در بخش فک پایین سمت راست ایجاد شد که متاسفانه به پلیل تعطبلی دندانپزشکان به دلیل کرونا از یکماه پیش نتونستم کاری کنم و الانم که اول فروردینه .از همون پنج روز پیش با مشورت یک دندان پزشک عمومی آموکسی سیلین هشت ساعت و مترونیدلزول هر شش ساعت دوتا۲۵۰میلی میخورم.پریروزم که دردم خیلی شدت گرفت مجبور شدم لیدوکائین بزنم در سه نوبت حدود چهار ساعت ولی پوست ناحیه لپ داخل دهنم سوخته و آویران شده.چیکار کنم تو رو خدا دیگه تحمل ندارم با این شرایط که اولا واسه کرونا تو خونه موندیم و بعدشم توی نوشهر اصلا دندانپزشک متخصص ریشه نبست و عمومی ها هم همه تعطیل هستن.در ضمن دوماه پیش عکس opgگرفتم بابل و به یک متخصص نشون دادم جهت چک آپ ولی مشکلی نداشتم چون گاهی یک دندونم حساس بود.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   برای بررسی دقیق باید حضوری ویزیت کنم

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر