علت بوی بد دهان و درمان آن چیست؟

بوی بد دهان مسئله بسیار خجالت‌آوری است. علت آن هم می تواند غذاهایی که می خوریم، خشکی دهان، مصرف محصولات تنباکویی یا اختلالات پزشکی باشد. با این حال اگر از سلامت دهانمان به خوبی مراقبت کنیم بوی بد دهان رفع یا حداقل کمتر می شود.

علت بوی بد دهان چیست؟

بدبویی دهان علت های مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به نوع رژیم غذایی، مسائل پزشکی، شستشوی نامناسب یا عدم شستشوی دهان و بیماری هایی مانند دیابت، رفلکس معده، بیماری لثه، نارسایی لاکتوز (عدم توانایی هضم لاکتوز) و غیره اشاره کرد. درمان بدبویی دهان به علت آن بستگی دارد.

داروهایی که باعث خشکی دهان می شوند هم گاهی دهان را بدبو می کنند. علاوه بر این، بعضی داروها مانند تریامترن (ضد فشار خون) و پارالدهید به خودی خود بوی بد ایجاد می کنند و این یکی از عواض جانبی‌شان به حساب می‌آید.

بوی بد دهان ناشی از اختلالات پزشکی

در زیر به آن دسته اختلالات پزشکی که باعث بدبویی دهان می شوند اشاره کرده‌ایم:
• عفونت یا بیماری لثه
• عفونت گلو ( التهاب گلو یا التهاب لوزه)
• عفونت موضعی در مجرای تنفسی
• التهاب لوزه مزمن یا/و آبریزش از ناحیه عقب بینی
• برونشیت مزمن یا آماس نایژه
• دیابت
• رفلکس معده (بازگشت غذا به مری)
• بیماری کلیه یا کبد
• سندروم شوگرن (که باعث عدم ترشح غدد برون‌ریز و درنتیجه خشکی دهان می شود)
• نارسایی لاکتوز

دندان مصنوعی یا ارتودنسی 

دندان مصنوعی یا هر وسیله دیگری که روی دندان نصب می شود (مانند براکت) هم گاهی دهان را بدبو می کند. این مسئله بیشتر اوقات به خاطر گیر کردن موادغذایی لابه‌لای سیم های ارتودنسی یا دندان مصنوعی اتفاق می افتد. همچنین اگر پزشک این وسایل را خوب روی دندان نصب نکرده باشد، علاوه بر احساس دندان درد دهان دچار عفونت موضعی می شود و بوی بدی می گیرد.

بوی بد دهان بعد از بیدارشدن از خواب

شب ها باکتری ها داخل دهان تجمع می کنند و این باعث می شود وقتی از خواب بیدار می شویم دهانمان بوی بدی داشته باشد. حال اگر شخصی شب ها با دهان باز بخوابد، خشکی دهانش این بو را چند برابر می کند.

علت بوی بد دهان

علائم بوی بد دهان

بوی بد دهان می تواند علت های مختلفی داشته باشد؛ نوع رژیم غذایی، مسائل پزشکی، شستشوی نامناسب یا عدم شستشوی دهان و بیماری هایی مانند دیابت، رفلکس معده، بیماری لثه، نارسایی لاکتوز (عدم توانایی هضم لاکتوز) و غیره از جمله این عوامل هستند. بسته به اینکه کدام‌یک از این موارد باعث بدبویی دهان شده، روش درمان آن هم متفاوت است. در زیر این موارد را با جزئیات بیشتری مطرح کرده‌ایم:

رژیم غذایی

 وقتی کسی دندان هایش را مسواک نزند یا نخ دندان نکشد، ذرات موادغذایی بین دندان هایش می مانند و فاسد می شوند. درنتیجه بوی بدی تولید می شود. به علاوه، این موادغذایی پس از مدتی رشد باکتری ها را افزایش می دهد که این هم به نوبه خود بوی بد دهن را بیشتر می کند. این باکتری ها علاوه بر بدبو کردن دهان باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شوند.

بوی تند برخی از غذاها

بعضی غذاها ذاتا بوی شدیدی دارند و در بوی نفس فرد هم تاثیر می گذارند. از جمله این غذاها می توان به سیر، پیاز، ادویه های تند استوایی (مانند کاری)، بعضی از پنیرها، ماهی و نوشیدنی های اسیدی مانند قهوه اشاره کرد. همچنین این غذاها ممکن است موجب رودل کردن، آروغ زدن و مشکلات هاضمه بشود که این ها هم به نوبه خود دهان را بدبو می کنند. بعضی از مکمل های غذایی مثل کپسول روغن ماهی هم بوی دهان را بد می کنند.

مصرف کم کربوهیدرات

کسانی که در رژیم غذایی‌شان کربوهیدرات کمی مصرف می کنند هم دچار بدبویی دهان می شوند. وقتی کربوهیدرات نخوریم، بدن برای تامین انرژی موردنیازش شروع به سوزاندن چربی ها می کند. درنتیجه این واکنش، ماده‌ای به نام «کتون» به وجود می‌آید و بویی شبیه به استون در دهان ایجاد می شود.

خشکی دهان

ترشح بزاق یکی از مراحل حیاتی روند هضم غذاست که باعث از بین رفتن ذرات موادغذایی بدبو می شود. حال اگر این فرایند متوقف شود و غدد به صورت طبیعی بزاق تولید نکنند، مواد غذایی داخل دهان مانده و آن را بدبو می کنند. خشکی دهان به دلیل عوامل دیگری مانند دارو، تنفس ازطریق دهان یا مشکل غده سلویه هم اتفاق می افتد.

مصرف محصولات تنباکویی

سیگار کشیدن یا جویدن محصولات تنباکویی علاوه بر بوی بد بدهان باعث آسیب به بافت لثه و پوسیدگی شدید دندان می شود.

علائم بوی بد دهان

درمان خانگی بوی بد دهان

در زیر شش روش خانگی برای از بین بردن بوی بد دهان آورده‌ایم:

کسانی که از بوی بد دهان رنج می برند، گاهی نمی دانند چطور باید آن را درمان کنند. در ادامه روش هایی برایتان آورده‌ایم که به کمک آن ها می توانید از شر بوی بد دهان خلاص شوید یا از آن جلوگیری کنید:

 • مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید (حداقل روزی دوبار)
 • مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی
 • مسواک زدن زبان
 •  تعویض خمیردندان هر دو یا سه ماه یکبار
 •  استفاده مرتب از نخ دندان
 • درآوردن دندان مصنوعی یا براکت (قبل از خواب) و تمیز کردن آن (قبل از اینکه دوباره آن را داخل دهان بگذارید)
 • مراجعه به دندانپزشکی برای چکاپ (حداقل دوبار در سال)
 • عدم استعمال دخانیات (سیگار) یا جویدن محصولات تنباکویی
 • نوشیدن آب
 • جویدن آدامس بدون شکر یا آبنبات های بدون شکر برای تحریک غده سلویه و ترشح بزاق
 • اجتناب از موادغذایی بدبو مانند سیر و پیاز
 • جویدن نعنا یا ریحون (که از روش های گیاهی و طبیعی به حساب می‌آید)

از بین بردن بوی بد دهان بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان، بین دو تا سه روز بعد دندان خونریزی (گاه‌به‌گاه) دارد. این خونریزی باعث بوی بد و طعم بد دهان می شود. برای برطرف کردن آن باید:

قرار دادن پارچه مرطوب در داخل دهان

یک تکه گاز (پارچه) مرطوب داخل دهان بگذارید تا خونریزی متوقف شود. کافی است گاز را روی محل دندان کشیده شده قرار دهید و با دندان هایتان کمی به آن فشار وارد کنید. برای حدود یک ساعت (یا تا زمانی که خونریزی متوقف شود) این کار را ادامه دهید.

نوشیدن آب

برای اینکه دهانتان تازه بماند، هر ازگاهی آب بنوشید. از خوردن آب غافل نشوید؛ مخصوصا اگر داروهایی مصرف می کنید که باعث خشکی دهان می شوند. علاوه بر نوشیدن آب، خوردن غذاهای سالم هم به تامین آب بدن کمک می کند.

استفاده از دهانشویه

برای اینکه از بوی بد دهان جلوگیری کنید، می توانید ۲۴ ساعت قبل از کشیدن دندان از دهان‌شویه استفاده کنید. این کار از تجمع و رشد باکتری ها داخل دهان جلوگیری می کند.
۲۴ ساعت بعد از کشیدن دندان، داخل دهانتان روزی دوبار آب‌نمک یا دهان‌شویه غرغره کنید. (نکته: این کار در ۲۴ ساعت اول که تازه دندانتان را کشیده‌اید جایز نیست. حتی اگر پزشکتان توصیه کرده بیش از ۲۴ ساعت صبر کنید به توصیه او گوش دهید).
با استفاده از دهان‌شویه ضدعفونی‌کننده بعد از هر وعده غذایی باکتری های داخل دهانتان را از بین ببرید.

مسواک زدن

برای اینکه به شستشوی دهانتان رسیدگی کنید، روزی دوبار با استفاده از مسواکی نرم و آب ولرم دندانتان را مسواک بزنید. البته دقت داشته باشید که به ناحیه توخالی (محل کشیده شدن دندان) آسیبی وارد نشود.

تمیز کردن زبان

به کمک تمیزکننده زبان، باکتری های روی زبانتان را از بین ببرید.

نکروز دندان یا دندان مرده

درمان بوی بد دهان ناشی از معده و مشکلات گوارشی

به گفته کتابخانه پزشکی ملی ایالات متحده آمریکا، اگر دهان بوی ماهی یا بوی بدی شبیه به آمونیاک بدهد، به احتمال زیاد از بیماری کلیه ناشی می شود. اگر بوی بد دهان از داخل شکم بیاید، برای اینکه بتوانید آن را برطرف کنید باید ابتدا علت آن را تشخیص دهید.
اگر به غذای خاصی حساسیت داشته باشید، می دانید که این بوی بد به خاطر اسید معده‌تان است. اگر بوی بد دهانتان شبیه به بوی آمونیاک باشد، متوجه می شوید که دچار مشکل کلیوی یا بیماری های مزمن دیگری شده‌اید. هر حدسی که می زنید آن را با پزشک درمیان بگذراید تا بتوانید با کمک یکدیگر علت بوی بد دهان را تشخیص داده و درمان مناسبی برای آن پیدا کنید.
وقتی علت اصلی بوی بد دهان را برطرف کردید، برای اینکه دهانتان دوباره بوی بد نگیرد می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

رعایت رژیم غذایی مناسب

 از مواردی که بوی بد دهان را تحریک می کنند بپرهیزید. اگر غذاهای تند، لبنیات، استرس یا محرک های دیگری هستند که فکر می کنید باعث ایجاد بوی بد در دهانتان می شوند، آن ها را یادداشت کرده و سعی کنید در آینده از آن ها دوری کنید.


آدامس بجوید

انجمن دندانپزشکی آمریکا می گوید جویدن آدامس بدون شکر می تواند به صورت موقت جلوی بوی بدن دهان را بگیرد (تا زمانی که علت اصلی آن را برطرف کنید).


بهداشت دهان

اینکه بوی بد دهانتان از داخل شکم می‌آید، دلیل نمی شود به شستشوی دهانتان توجهی نکنید. باید حداقل روزی دوبار دندان ها را مسواک بزنید و با استفاده از دهان‌شویه باکتری های داخل دهان را از بین ببرید تا بوی بد دهانتان تشدید نشود.


پروبیوتیک مصرف کنید

اگر می خواهید نفستان خوشبو باشد، باید سیستم گوارش سالمی داشته باشید. بنابراین با پزشک خود صحبت کنید و از او بخواهید برایتان پروبیوتیک تجویز کند، یا اینکه روزانه یک فنجان ماست به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید. پروبیوتیک میزان تعادل اسید را در دستگاه گوارش تنظیم می کند. درنتیجه احتمال اینکه دچار اثرات منفی هاضمه یا بوی بد دهان شوید کمتر خواهد بود.

بوی بد دهان ناشی از مشکلات گوارشی

درمان بوی بد دهان ناشی از سینوزیت

سرماخوردگی یکی از بیماری هایی است که باعث بوی بد دهان می شود. وقتی سرما می خورید بینی‌تان کیپ می شود و از دهان نفس می کشید. درنتیجه دهانتان خشک شده و بوی بدی می گیرد. علاوه بر این، مخاط موجود در سینوس ها (در زمان بیماری) به خودی خود بوی بدی ترشح می کنند؛ نفسی که از دهانتان بیرون می دهید در تماس با این مخاطر قرار می گیرد و بوی بدی ایجاد می کند.

این مخاط از سینوس ها خارج می شوند و به پشت گلو راه پیدا می کنند. وقتی نفس بازدم از این ناحیه عبور می کند، بوی بد مخاط موجود در گلو را به خود می گیرد و به بیرون انتقال می دهد.

درمان بوی بد دهان ناشی از سینوزیت با دارو

برای اینکه بتوانید بوی بد ناشی از سینوس ها یا سینوزیت را برطرف کنید، باید علت اصلی یعنی خود سینوزیت را درمان کنید.
برای رفع سینوزیت حاد معمولا باید داروهای مخصوص گرفتگی بینی و سینه را استفاده کنید. همچنین اگر مورد خیلی وخیم باشد، پزشک برایتان آنتی بیوتیک تجویز می کند.

برای درمان سینوزیت مزمن باید از مواد حساسیت‌زا دوری کنید و برای کاهش علائم بیماری قطره بینی و اسپری بینی بزنید. علاوه بر این، برای حفظ رطوبت هوا و کاهش درد، می توانید از کمپرس آب گرم یا دستگاه بخور استفاده کنید. این کلینیک توصیه می کند برای درمان سینوزیت مزمن مایعات زیاد بنوشید، خوب استراحت کنید و هنگام خواب سرتان را کمی بالا بگذارید تا سینوس ها خشک شده و از تجمع مخاط جلوگیری شود.

رفع بوی بد دهان

 رفع بوی بد دهان با گیاهان دارویی

در ادامه به درمان گیاهی بوی بد دهان اشاره می کنیم.

 بذر پسته

بذر پسته خاصیت ضدعفونی کننده دارد و باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شوند را از بین می برد. کافی است یک قاشق غذاخوری بذر پسته بخورید تا دهانتان تازه و خوشبو شود. علاوه بر این، بذر پسته به تولید بزاق کمک می کند. بزاق به تنهایی خاصیت ضدمیکروب دارد و از بوی بد دهان جلوگیری می کند.

دارچین

سینامالدهید یکی ازروغن های حیاتی موجود در دارچین است که باکتری های داخل دهان را کاهش می دهد و بوی بد دهان را می پوشاند. کافی است یک قاشق چای خوری پودر دارچین را در مقداری آب بجوشانید و کمی بذر هل و برگ بو به آن اضافه کنید. سپس محلول را صاف کرده و روزی دوبار از آب آن به عنوان دهان‌شویه استفاده کنید.

آب لیمو

جویدن پوست لیمو یا پرتقال باعث تازگی دهان می شود و آن را معطر می کند. سیتریک اسید موجود در لیمو به ترشح بزاق کمک کرده و با بوی بد دهان مقابله می کند. همچنین می توانید با استفاده از لیمو برای خودتان دهان‌شویه‌ بسازید. کمی آب لیمو را با یک فنجان آب مخلوط کنید و دهانتان را با آن شستشو دهید.

ریحان

ریحان به دلیل سبزینه هایی که دارد بوی بد دهان را از بین می برد. کافی است چند برگ ریحان بجوید تا دهانتان تازه و خوشبو شود. اگر دوست داشته باشید می توانید برگ ریحان را قبل از خوردن به سرکه آغشته کنید.
۵. میخک صدپر
چند تکه میخک صدپر داخل دهانتان بگذراید و بجوید. خاصیت آنتی باکتری این گیاه، باعث تازگی و خوش عطر شدن دهانتان می شود. حتی می توانید با این گیاه دمنوش درست کنید و با خوردن آن دهانتان را شستشو دهید. کافی است یک قاشق چای خوری میخک صدپر را به همراه یک فنجان آب روی شعله گاز بگذارید و اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشد. سپس روزی دوبار از آن به عنوان دهان‌شویه استفاده کنید.

سرکه‌سیب

سرکه سیب pH بدن را تنظیم می کند و برای رفع بوی بد دهان گزینه خوبی است. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب مخلوط کنید و قبل از هر وعده غذایی بنوشید. این کار هم به گوارش غذا کمک می کند و هم برای رفع بوی بد دهان مناسب است. همچنین می توانید به جای خوردن این محلول کمی سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کرده و داخل دهان غرغره کنید.

جوش شیرین

با استفاده از جوش شیرین یک دهان‌شویه بدون الکل برای خودتان تهیه کنید. یک فنجان آب بردارید و یک قاشق چای خوری جوش شیرین داخل آن بریزید. سپس چند قطره روغن نعناع تند به آن اضافه کنید. نعناع تند خاصیت ضدباکتری دارد و جوش شیرین به نظیم اسید دهان کمک می کند، درنتیجه بوی بد دهانتان را از بین می برد.

نوشیدن آب

نوشیدن آب به تازگی دهان کمک زیادی می کند. علاوه بر این می توانید هرزمان که خواستید کمی آب سرد داخل دهانتان بچرخانید. این کار بخصوص برای رفع بوی بد دهان بعد از خواب (صبح ها) بسیار مفید است.

با کمک این ترفندها می توانید دهانی سالم تر داشته باشید و بوی بد آن را از بین ببرید. اگر با وجود این کارها باز هم احساس کردید دهانتان بوی نامطبوعی می دهد، باید به پزشک مراجعه کنید و علت اصلی آن را بیابید.

درمان بوی بد دهان

اسم قرص برای رفع بوی بد دهان

 در ادامه به معرفی قرص هایی که برای رفع بوی بد دهان مناسب هستند اشاره می کنیم.

طریقه مصرف مترونیدازول برای بوی بد دهان

آنتی بیوتیک مترونیدازول به دلیل خاصیت ضدباکتری‌اش (باکتری های غیرهوازی) پتانسیل فوق‌العاه‌ای در دفع بوی بد دهان دارد. درنتیجه برای رفع عفونت لثه و بوی بد ناشی از آن ها بسیار مناسب است. یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر برابر با یک دوز) دهان‌شویه مترونیدازول را به مدت ۵ دقیقه داخل دهانتان بچرخانید و سپس آن را بیرون بریزید.

با این کار باکتری های روی زبان از بین می روند و بوی بد دهان تا حد زیادی رفع می شود. این دارو برای بیماران بیمارستان یا کسانی که دچار زخم معده شدید هستند بسیار مناسب است زیرا زخم معده معمولا با باکتری های غیرهوازی همراه است و این دارو می تواند آن ها را از بین ببرد. با وجود این، افراد سالم نباید از دهان‌شویه مترونیدازول استفاده کنند زیرا باعث می شود بدنشان و درنتیجه باکتری های بدن دربرابر آنتی بیوتیک مقاوم شوند.

قرص کلاریترومایسین برای رفع بوی بد دهان

دوز معمول کلاریترومایسین ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم و دوبار در روز است. البته این مقدار معمولا برای کودکان یا افراد مبتلا به بیماری کلیوی کمتر می شود. اگر پزشکتان قرص های دیرواکنش را برایتان تجویز کند، باید ۵۰۰ میلی گرم و یکبار در روز آن را مصرف کنید. این قرص ها مواد دارویی را به‌‌آرامی وارد بدن می کنند و به همین خاطر روزی یک قرص برای بیمار کافی است.
سعی کنید هر روز قرص هایتان را در زمان مشخصی مصرف کرده و همان الگو را هر روز تکرار کنید.
نکته مهم: حتی اگر احساس کردید بهتر شده‌اید، مصرف این داروها را تا یک دوره درمانی کامل (به اندازه تعداد قرص یا مدت‌زمانی که پزشک توصیه کرده) ادامه دهید. اگر خوردن این داروها را ویط کار متوقف کنید، میکروب ها دوباره برمی گردند و دهان دوباره بوی بد می گیرد.

قرص دئودورانت برای رفع بوی بد دهان

این قرص چندکاره هم خاصیت درمانی دارد و هم جلوگیری؛ همچنین به تنظیم و تعادل باکتری های بدن کمک می کند. این قرص با باکتری ها مقابله کرده و بوی بد دهان و همچنین بوی نامطبوع بدن را از بین می برد.
دئودورانت از موادی مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، کلروفیلین و روغن نعنای تند ساخته شده که خاصیت درمانی و پروبیوتیک فوق‌العاده‌ای دارند. همچنین تاثیر آن در بیمارستان ها اثبات شده‌است.
این قرص باکتری های خوب و بد بدن را بخصوص در لوله گوارش متعادل می سازد و از سیستم ایمنی بدن محافظت می کند.

نحوه مصرف قرص دئودورانت

بزرگسالان هر روز دو کپسول از این قرص را به عنوان مکمل به همراه وعده غذایی میل کنند (یک کپسول صبح همراه با صبحانه و یکی شب همراه با شام).

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

0
Share on facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
Share on twitter
اشتراک گذاری در توییتر
Share on linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم

ملاقات حضوری

تماس مستقیم با دکتر

همه روزه از ساعت 16 تا 20 شب آماده ویزیت بیماران محترم در مطب می باشند. آدرس: تهران، پاسداران گل نبی پلاک ۵۴ طبقه ۳ واحد ۹

photo_112019-04-05_00-39-25
دندان پزشک متخصص آسیب شناسی دهان و دندان

کلینیک دندان پزشکی دکتر سمانه شیرانی با هدف ارائه بهترین خدمات  راه اندازی شده است. در این کلینیک خدمات جامع دندانپزشکی همراه با پیشرفته ترین تکنیک های دندان پزشکی ارائه می گردد.

ساعات حضور در مطب

 • شنبه ۱۴ الی ۱۹
 • یکشنبه ۱۴ الی ۱۷
 • دو شنبه ۱۴ الی ۱۸
 • سه شنبه ۱۵ الی ۱۹
 • چهار شنبه ۱۵ الی ۱۹

تمامی حقوق برای دکتر سمانه شیرانی محفوظ می باشد | طراحی و توسعه توسط { همیار سیستم }

زنبیل خرید
پرسش از دکتر