اینله و انله دندان چیست

اینله و انله دندان، فرایندهای ترمیمی هستند که برای درمان دندان های پوسیده، شکسته یا خرد شده انجام می شوند. وقتی سطح آسیب دندان آنقدر شدید نباشد که به نصب تاج احتیاج پیدا کنید، دندانپزشک اینله و انله را به شما توصیه می کند.

اینله و انله دندان چیست؟

وقتی دندان آنقدر آسیب دیده باشد که نتوان با پر کردن آن را درمان کرد و در عین حال آسیب تا حدی نباشد که به تاج نیاز داشته باشید، باید انله یا اینله انجام دهید. این کار باعث می شود دندانپزشک مقدار بیشتری از ساختار طبیعی دندان را حفظ کند.

اینله دندان

اینله دندان از موادی مانند سرامیک (پروسلین) یا کامپوزیت دندان که به رنگ طبیعی دندان هستند ساخته می شود. بعضی وقت ها دندان های پر شده ظاهر خوبی ندارند یا اینکه درست پر نشده‌اند. در اینطور مواقع دکتر می تواند از مواد اینله برای پر کردن سوراخ دندان استفاده کند و ظاهری زیبا به آن بدهد. این کار با فرایند باندینگ یا چسباندن مواد به دندان انجام می شود. باندینگ هم دندان را محکم می کند و باعث می شود اینله از دندان جدا نشود.

انله دندان

انله دندان هم مانند اینله فرایندی است که برای پر کردن سوراخ دندان انجام می شود؛ با این تفاوت که تا سطح رویی دندان (که با آن غذا را می جویم) هم ادامه می یابد و درواقع برجستگی های روی دندان را هم شکل می دهد. در گذشته انله فقط از طلا ساخته می شد اما امروزه بیماران دوست دارند انله هم مانند اینله به رنگ طبیعی دندان باشد. اگر انله را از سرامیک بسازیم، برای چسباندن آن به دندان باید از فرایند باندینگ استفاده کنیم. باندینگ هم دندان را محکم تر می کند و هم باعث می شود آنله از دندان جدا نشود.

اینله و آنله دندان چیست

مزایای اینله و انله دندان

انله و اینله دندان در مقایسه با پرکردن معمولی مزایای زیادی دارند:

اینله و انله چطور انجام می شود؟

فرایند اینله و انله تنها در دو جلسه انجام می شود. این مواد ابتدا ساخته شده و سپس با فرایند باندینگ به ناحیه آسیب دیده دندان چسبانده می شوند.

نصب اینله و انله

فرایند نصب اینله و انله بسیار شبیه به یکدیگر است. در جلسه اول، پزشک دندان و لثه بیمار را با داروی بیحسی بیحس می کند و تمام پوسیدگی های دندان را با مته های مخصوص می تراشد. این کار دندان را تمیز کرده و برای چسباندن آنله یا اینله آماده می کند.

قالب گیری دندان آسیب دیده

بعد از این مرحله دندانپزشک با استفاده از یک سینی کوچک مخصوص که پر از بتونه دندانپزشکی است، قالبی از دندان آسیب دیده می گیرد و آن را به آزمایشگاه می فرستد تا در آنجا اینله یا انله ای متناسب با شکل دندان شما برایتان بسازند.

اینله و انله را معمولا از سرامیک می سازند که به رنگ دندان طبیعی دندان بسیار شبیه است ولی گاهی مواد آن ها از طلا، صمغ یا کامپوزیت هم ساخته می شود. وقتی آنله یا اینه در آزمایشگاه ساخته می شوند، دکتر یک سری مواد ترمیمی موقت (مانند کاور یا کامپوزیت) روی دندانتان می گذارد تا در این مدت دندان آسیبی نبیند.

برداشتن مواد ترمیمی و چسباندن قالب

وقتی اینله در آزمایشگاه ساخته شد، دندانپزشک یک جلسه دیگر به شما نوبت می دهد و در این جلسه، مواد ترمیمی موقتی را از روی دندان برمی دارد. سپس اینله یا انله ساخته  شده را به دقت روی دندان می گذارد تا مطمئن شود فرم آن با دندانتان متناسب است.

 اگر اینله یا انله خوب روی دندان فیت شود، دندانپزشک آن را با یک چسب صمغی مخصوص روی دندان می چسباند تا محکم شود. درنهایت اینله را پولیش کرده و با لایه‌ای صاف و زیبا آن را می پوشاند.

هرکدام از این جلسات حدود یک ساعت زمان می برند ولی جلسه اول به دلیل فرایند آماده‌سازی (تراشیدن پوسیدگی ها و غیره) ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

 معمولا بعد از نصب اینله و انله کمی احساس ناراحتی و ناخوشایندی خواهید داشت و سطح جدید دندان ممکن است کمی برایتان عجیب‌وغریب باشد اما با گذشت زمان کم کم به آن عادت می کنید. 

بافت اطراف دندان هایی که رو آن ها اینله نصب کرده‌اید، گاهی حساس می شود ولی این مسئله هم بعد از چند روز برطرف خواهد شد. اگر احساس درد داشتید، می توانید با مسکن آن را آرام کنید.

مراحل اینله و آنله دندان

مقایسه پرکردن دندان و اینله

از لحاظ تئوری می توانیم این دو فرایند را به جای یکدیگر انجام دهیم ولی اینله معمولا برای پوسیدگی های عمیق تر انجام می شوند. در هر دوی این فرایندها پوسیدگی های دندان را با مته می تراشیم و جای خالی آن ها را با یک سری مواد پر می کنیم ولی نوع موادی که در آن ها استفاده می شود متفاوت است.

تفاوت سرعت پر کردن دندان و اینله دندان

فرایند پر کردن خیلی سریع تر ازاینله است و تنها در یک جلسه انجام می شود. همچنین در آن از مواد کامپوزیت یا مواد ترکیبی دیگری استفاده می کنند که با اینله و انله متفاوت است.

تفاوت مواد پر کردن دندان و اینله دندان

ازطرفی، در اینله فضای خالی داخل دندان با یک قطعه سفت پر می کنند که در آزمایشگاه ساخته می شود؛ هرچند گاهی اوقات بعضی دندانپزشک ها می توانند آن را در مطب هم بسازند و معمولا از موادی مانند طلا یا سرامیک تشکیل می شوند.

مواد پرکردن دندان و اینله دندان

اینله باید از قبل متناسب با شکل و اندازه فضای خالی دندان ساخته شود، وگرنه موادغذایی و باکتری ها به آن ناحیه نفوذ می کنند و درنتیجه پوسیدگی بیشتر می شود. نکته مثبت اینله این است که به اندازه مواد پرکردن حالت فرسایشی ندارد و احتمال خراب شدن یا جدا شدن آن از دندان کمتر است. اینله سطح بادوام تری نسبت به مواد کامپوزیت دارد و هنگام جویدن آسیبی به آن وارد نمی شود.

علاوه بر قیمت بالا، یکی دیگر از دلایلی که معمولا افراد گزینه اینله را انتخاب نمی کنند، این است که شرکت های بیمه هزینه آن را تقبل نمی کنند. شرکت بیمه فقط هزینه پرکردن معمولی را پوشش می دهد. بنابراین اگر بیمار بخواهد اینله انجام دهد، یا باید باقی هزینه را خودش بدهد یا اینکه دندانپزشک ضرر می کند.

تفاوت هزینه پرکردن دندان و اینله دندان

بنابراین معمولا بیمارانی که هزینه درمانی‌شان را خودشان می دهند این روش را انتخاب می کنند؛ همچنین آن هایی که می دانند هزینه و خسارت های آتی پر کردن دندان خیلی بیشتر از هزینه اضافه‌ای است که برای اینله می دهند (چراکه مواد کامپوزیت برای پوسیدگی های شدید زود از بین می روند).

تفاوت اینله و انله

مقایسه انله و تاج دندان

تاج دندان یکی از اصلی ترین روش های ترمیمی دندان است که برای پوسیدگی های خیلی عمیق استفاده می شود. زمانی که سطح پوسیدگی خیلی زیاد باشد و ساختار دندان آنقدر از بین رفته باشد که اینله و کامپوزیت معمولی جوابگو نباشد، از انله یا تاج دندان استفاده می کنیم.

در مقایسه با تاج، انله ساختار دندان را خیلی تغییر نمی دهد و برای نصب آن نیازی نیست میزان زیادی از سطح دندان را بتراشیم. هزینه های این دو روش تقریبا یکسان هستند ولی آنله کمی از تاج ارزان تر است. 

به همین خاطر، انله روش بهتری به حساب می آید. یکی از نکات منفی انله این است که نصب آن دشوارتر است و تا حد زیادی به مهارت دندانپزشک بستگی دارد.

یکی دیگر از مشکلات بزرگ انله این است که شرکت های بیمه کمتری هزینه آن را متقبل می شوند. بنابراین دندانپزشک ها و بیماران، هر دو تاج دندان را به آنله ترجیح کی دهند.

تفاوت اصلی اینله و انله دندان

انله فرایندی است که برای دندان های به‌شدت آسیب دیده یا آن هایی که تاج یا برآمدگی دندانشان (و به طور کلی سطحی که با آن غذا می جوند) خراب شده استفاده می کنند.

 در این روش دندانپزشک با استفاده از مته‌ای مخصوص سطوح پوسیده دندان را می تراشد و آن را برای نصب انله آماده می کند. سپس قالب دندان بیمار را به آزمایشگاه دندانسازی می فرستد و سوراخ دندان را با انله موقتی پر می کند تا در این فاصله (که انله در آزمایشگاه ساخته می شود) دندان آسیب نبیند. 

حدود یک هفته بعد، آنله دائمی آماده می شود و دندانپزشک یک نوبت دیگر به بیمار می دهد. در جلسه دوم، او آنله اصلی را روی دندان بیمار قرار می دهد و بعد از اطمینان از متناسب بودن آن، آن را سر جایش می چسباند.

چه زمانی باید اینله کنیم؟

جلوگیری همیشه بهتر از درمان است. بنابراین بهتر است از گزینه هایی مانند خمیردندان سفیدکننده و مراقبت‌کننده از مینای دندان Colgate  استفاده کنید. این خمیردندان کلسیوم طبیعی دندان را به آن بر می گرداند و با پوسیدگی مقابله می کند. حال اگر با وجود مراقبت های لازم باز هم دندانتان دچار پوسیدگی شد، می توانید برای ترمیم دندان از اینله استفاده کنید.

اگر میزان خرابی دندانتان به حدی باشد که شامل یک یا چندتا از موارد زیر شوید، دندانپزشک به جای پر کردن معمولی اینله را به شما پیشنهاد می دهد:

اینله انله و کامپوزیت (پر کردن معمولی) هم باعث زیباتر شدن لبخندتان می شوند و هم از پوسیدگی بیشتر دندان جلوگیری می کنند. برای اینکه بدانید از کدام‌یک از این سه روش استفاده کنید، بهتر است از پزشکتان مشورت بگیرید.

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر