علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان

ونیرها از گذشته تا به امروز پیشرفت زیادی کرده‌اند. امروزه  کامپوزیت ونیرها از سرامیک ساخته می شوند که طبیعی تر به نظر می رسند و نسبت به لکه مقاوم ترند. این یعنی می توانید بدون اینکه نگران تغییر رنگ کامپوزیت دندان خود باشید، بعد از نصب ونیر قهوه، شراب قرمز یا چای سیاه بنوشید. از آنجایی که رنگ ونیرهای سرامیکی خیلی سفید است، افراد معمولا قبل از نصب ونیر بقیه دندان هایشان را هم سفید می کنند تا با رنگ ونیر سازگار شود.

رنگ کامپوزیت دندان

رنگ کامپوزیت دندان

هیچ استاندارد منحصر به فردی در دنیای رنگ دندان وجود ندارد، همین طور نمی توان دقیقا میزان سفید شدن دندان را پس از درمان های دندانپزشکی مثل بلیچینگ یا ونیر را پیشبینی کرد.
چرا که هر فردی وضعیت خاص خود را دارد. با این حال یکی از ابزار های مرجعی که در زمینه تشخیص رنگ کامپوزیت دندان به کار می رود. “چارت رنگ کامپوزیت دندان” است که بر اساس طیف رنگ های ترکیبی، کد گذاری شده است.

انواع رنگ کامپوزیت دندان

در این طیف رنگ،
• دسته A به سمت قهوه ای
• دسته B به سمت زرد
• دسته C به سمت خاکستری – زرد
• دسته D به سمت زرد- قرمز
متمایل می گردند.
دندان پزشک شما با تشخیص رنگ فعلی دندان های شما، می تواند نمای آینده دندان های شما را بعد از درمان های سفید کردن دندان به شما نشان دهد و به شما کمک کند رنگ کامپوزیت دندان مناسب خود را پیدا کنید.
معمولا هر دسته از رنگ های دندانی ۹ یا ۱۰ طیف دارند و به طور معمول پس از سفید کردن دندان، دندانهای شما ۲ تا ۷ پرده سفید تر می شوند. این طیف علاوه بر درمان هایی مثل بلیچینگ یا سفید کردن دندان با لیزر ، برای انتخاب رنگ ونیر های دندانی نیز استفاده می شود.

انواع رنگ کامپوزیت دندان

علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان

با توجه به این موضوع، اگر رنگ ونیرتان به هر دلیلی عوض شود، سفیدکردن آن با روش های سنتی امکان‌پذیر نیست. به همین خاطر باید مواردی که باعث تغییر رنگ ونیر می شوند را بشناسید و بدانید چطور از آن ها جلوگیری کنید.

هر روز سوالاتی از بیماران دریافت می کنیم که می پرسند «چرا رنگ ونیرمان تغییره کرده؟» در بعضی موارد کل سطح رویی ونیر کدر یا زرد می شود  (درست مانند دندان های طبیعی) ولی در بعضی موارد این تغییر رنگ فقط در اطراف یک یا چندتا از دندان ها اتفاق می افتد. در ادامه دلیل این اتفاق را توضیح داده و به شما یاد می دهیم چطور از آن جلوگیری کنید.مسائلی که باعث تغییر رنگ ونیر می شوند را در زیر برایتان آورده‌ایم:

برگشت لثه

وقتی پا به سن می گذاریم، خط لثه‌مان به صورت طبیعی به سمت بیرون برگشته می شوند. این اتفاق معمولا برای همه می افتد و به خودی خود برای فرد آزاردهنده نیست. مشکل اینجاست که ذره های غذا در فاصله بین دندان و خط لثه گیر می افتند و باعث پوسیدگی دندان و درنتیجه درد دندان می شوند. اگر دندان هایمان ونیر داشته باشد، برگشت لثه باعث می شود چسب زیر ونیر نمایان شود و مواد کامپوزیت موجود در آن (به خاطر غذاها و نوشیدنی های که می خوریم) رنگ بگیرند.

درواقع رنگ خود ونیر تغییر نمی کند و این مواد چسبی آن است که تغییر رنگ می دهد. با این حال، وقتی این اتفاق می افتد ظاهر ونیر بدشکل می شود و متاسفانه برای جلوگیری از آن کار زیادی نمی توانیم انجام دهیم. تنها کاری که می توانیم بکنیم این است که از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کنیم. مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید تا حواسش به دندان هایتان باشد و مرتب برا چکاپ به پزشک مراجعه کنید.

آسیب دندان

اگر دندانتان آسیب ببیند (مثلا از جایی سقوط کنید یا شیء محکمی به صورتتان بخورد و باعث شکسته شدن یا صدمه دیدن دندان شود)، عاج (بافت داخل دندان) آسیب می بیند. وقتی این اتفاق می افتد، عاج دندان فرسوده می شود و شاهد تغییر رنگ آن می شوید؛ تا جایی که حتی تغییر رنگ آن از پشت ونیر هم مشخص است.

از آنجایی که ونیرها ورقه های نازک سرامیکی هستند، هر گونه تغییر رنگ در دندان زیرین، از روی آن ها مشخص است. درصورتی که چنین اتفاقی بیفتد، باید سطح دندان زیری را سفید کنید تا رنگ آن از روی ونیر سفید به نظر برسد. درمورد روش های مختلف سفید کردن دندان از پزشکتان سوال کنید. سفید کردن دندان باید داخل مطب دندانپزشک صورت بگیرد و روش های خانگی برای این مورد جواب نمی دهند.

مواد ونیر

اگر ونیرهایتان را خیلی وقت پیش نصب کرده باشید، احتمال اینکه از سرامیک ساخته نشده باشند زیاد است. مواد قدیمی ونیر (که معمولا کامپوزیت هستند) نفوذپذیری بیشتری دارند و احتمال لکه گرفتن و سیاه شدنشان بیشتر است. علاوه بر آن، این ونیرها نسبت به ونیرهای امروزی رنگ و شکل چندان ماندگاری ندارند. بنابراین اگر می خواهید دندان هایتان را ونیر کنید، بهترین گزینه برای شما ونیرهای سرامیکی هستند.

اگر دندان هایتان را با مواد کامپوزیت ونیر کرده‌اید، توصیه می کنیم آن ها را با ونیرهای سرامیکی عوض کنید. ونیرهای سرامیکی دوام زیادی دارند و لبخندی زیباتر و دندان هایی سفیدتری برایتان به ارمغان می آورند. علاوه بر این، ونیرهای سرامیکی از دندان ها مراقبت می کنند و مانند ونیرهای کامپوزیت راحت شکسته نمی شوند.

تغییر رنگ چسب ونیر

یکی از مهم ترین نکاتی که راجع به ونیر باید بدانید، این است که سطح سرامیک ونیر از لعاب شفاف ساخته شده‌است. تا زمانی که این لعاب یا پوشش شفاف سالم بماند، سرامیک دربرابر لکه مقاوم خواهد بود. یکی دیگر از نکاتی که باید درباره تغییر رنگ ونیرها بدانید، این است که مواد صمغی ونیر (که برای چسباندن ونیر از آن استفاده می کنند)، در کناره های هر غلاف سرامیکی دیده می شوند. مواد چسبی ونیر به اندازه خود ونیر نسبت به لکه مقاوم نیستند و ممکن است با خوردن برخی مواد غذایی رنگ بگیرند.

علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان

درمان تغییر رنگ کامپوزیت دندان

لک شدن ونیرها می تواند دلایل متعددی داشته باشد. اگر تغییر رنگ فقط در گوشه های دندان رخ دهد، می توان آن را با مراجعه به یک دندانپزشک زیبایی‌ باتجربه برطرف کرد. لکه هایی که در اثر خوردن بعضی مواد غذایی روی صمغ ونیر شکل گرفته‌اند، خیلی راحت با پولیش از بین می روند. یکی دیگر از دلایل تغیر رنگ کناره های دندان این است که یک فاصله ریز ذره‌بینی بین ونیر و دندان شکل گرفته باشد که به آن سوراخ میکروسکوپیک گفته می شود.

اصلاح تغییر رنگ کامپوزیت دندان

بسته به میزان فاصله بین دندان و ونیر، پزشک می تواند این سوراخ را با ترفندهای متفاوتی ترمیم کند. از طرفی، اگر زمان زیادی از نصب ونیر گذشته باشد، این فاصله ممکن است در اثر از بین رفتن حالت چسبندگی صمغ اتفاق افتاده باشد. در این صورت، پزشک توصیه می کند ونیر دندانتان را عوض کنید.

آیا می توان از سوراخ شدن ونیر کامپوزیت جلوگیری کرد؟

ونیرهای سرامیکی ماندگاری زیادی دارند و حتی تا بیست سال دوام می آورند. با این حال، گوشه های ونیر که آن را به مینای دندان می چسباند، آسیب‌پذیر ترند و این به خاطر موادی است که برای چسباندن آن استفاده می کنیم. این مواد نرم تر از خود ونیر و دندان است و در درازمدت ممکن است از بین برود. نکاتی هستند که می توانید با رعایت آن ها از این اتفاق جلوگیری کنید:

روش های جلوگیری از سوراخ شدن ونیر کامپوزیت

پزشک موردنظرتان را با دقت انتخاب کنید و ابتدا مطمئن شوید که در چسباندن ونیر مهارت کافی دارد. توصیه پزشکان ما این است که:

  • ونیرهایتان را مرتب پولیش کنید.
  • هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا گوشه های ونیر جرم نگیرد.
  • از مصرف زیاد نوشیدنی های الکی خودداری کنید تا مواد باندینگ چسبندگی خود را از دست ندهند.

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  من حدود یک ماه هست دندان هام رو کامپوزیت کردم مدام مسواک نرم نخ دندان ودهانشویه استفاده میکنم اما دندان هام لکه زرد گرفته واطراف کاملا قهوه ای شده آیا امکان سفید کردن وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   بله به دندانپزشک خود جهت انجام پالیش دندان ها مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام من دندونام خیلی خراب بودن تقریبا همشون ترمیم شده دو سه تا از دندون جلوییام عصب کشی که باید روکش شه یدونه از دندنای جلومم ایمپلنت اونایی که باید روکش شه رو میخوام کامپوزیت کنم میخوام بدونم کامپوزیت روش درستیه به دندون اسیب نمیرسونه یا عمر دندان و کوتاه نمیکنه که بقیه دندونامم بکنم تا یکرنگ شن و اینکه رنگ کامپوزیت عوض میشه؟اگر عوض میشه راهی هست که اونارو عینه اولش سفید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   اگر پیش متخصص انجام دهید به دندان آسیب نمیرساند
درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر