ضرورت ترمیم دندان شیری کودکان

معمولا در موارد زیر دندانپزشک برای ترمیم دندان شیری کودک از روکش تاج استفاده می کند.وقتی دندان کودک آنقدر آسیب دیده باشد که دیگر نتوان آن را با مواد کامپوزیت پر کرد. وقتی به دلایل مختلف کودک خیلی در معرض پوسیدگی دندان باشد یا به بهداشت دهانش خوب رسیدگی نکند، پزشک با نصب تاج از این اتفاق جلوگیری می کند.

کودکانی که در دندانپزشکی خیلی بیقراری می کنند، با پزشک همکاری نمی کنند یا به دلیل سن یا نوع رفتارشان نمی شود بارها آن ها را به دندانپزشکی برد، بهتر است روی دندانشان روکش تاج نصب شود.

 این کار گاهی هم به این خاطر است که کودک زیاد به دندانپزشکی می آید و برای اینکه مجبور نشویم بارها برای پر کردن دندان ها به او داروی بیحسی تزریق کنیم، نصب روکش تاج را انتخاب می کنیم.

روش های ترمیم دندان شیری کودکان

برای ترمیم دندان های شیری بیشتر از همه از روکش تاج دندان و کامپوزیت (پر کردن) استفاده می کنند. هدف از ترمیم دندان این است که آن را به شکل قبلی‌اش بازگردانیم و در عین حال کمک کنیم عملکرد اولیه‌اش را بازیابد و کودک بتواند بدون احساس درد غذا و نوشیدنی بخورد و صحبت کند. 

اینکه کدام یک از این دو نوع گزینه را انتخاب می کنیم، به دندان و میزان پوسیدگی آن بستگی دارد. اگر قسمت های سالم دندان بیشتر باشند پر کردن کافی است ولی اگر میزان زیادی از آن خراب شده باشد باید از روکش تاج استفاده کرد.

پر کردن دندان

با این فرایند سوراخی که درنتیجه پوسیدگی داخل دندان به وجود آمده را پر می کنیم. اگر این سوراخ را پر نکنیم، موادغذایی، باکتری و جرم بیشتری داخل آن جمع می شود و رفته‌رفته پوسیدگی دندان افزایش می یابد. درنیتجه درد بیمار بیشتر می شود.
در این فرایند، بعد از اینکه پزشک ناحیه اطراف دندان را بیحس کرد، با یک مته دندانپزشکی نرم پوسیدگی های داخل آن را خارج می کند و سپس موادی به نام کامپوزیت یا آمالگام داخل آن می ریزد تا سوراخ خالی دندان را پر کند. سپس سطح رویی این مواد را صاف و پولیش می کند تا دندان مثل قبل سالم و محکم شود.

 

فواید پر کردن دندان های شیری کودکان

فواید پر کردن دندان

معایب پر کردن دندان

با اینکه هردوی این روش ها معایب خاص خودشان را دارند، فوایدی هم دارند؛ فقط کافی است هر کدام را در زمان و موقعیت مناسبی انتخاب کنید.

بنابراین اگر کودکتان دندان‌ درد دارد یا ناگهان دست از غذاخوردن، نوشیدن یا صحبت کردن برداشته، به احتمال زیاد دندان خراب دارد و خیلی زود باید او را به دندانپزشکی ببرید. کادر پزشکی کلینیک ما بسیار مجرب هستند و برای اینکه کودکتان راحت فرایندهای درمانی را پشت سر بگذارد از هیچ کمکی دریغ نمی کنند.

روش های ترمیم دندان شیری

ترمیم دندان شیری با روکش تاج دندان

تاج روکشی است به شکل خود دندان که روی دندان چسبانده می شود تا هم ظاهر دندان اصلی را داشته باشد و هم وظیفه آن را انجام دهد. دندانپزشک فقط زمانی نصب روکش تاج را برای اطفال توصیه می کند که دندان شیری آن ها بیش از حد خراب شده باشد، شکسته باشد یا درست رشد نکرده باشد.

مزایای ترمیم دندان شیری با روکش تاج

بعضی از دندان ها آنقدر آسیب دیده‌اند (چه به دلیل ضربه و چه پوسیدگی) که اگر آن ها را پر کنیم ممکن است مواد کامپوزیت بعد از مدتی از دندان جدا شوند و بیفتند. این مسئله باعث می شود دندان دوباره خراب شود و کودک مجبور شود برای بار دوم به دندانپزشکی بیاید.

به همین خاطر، دندانپزشک اطفال در این مواقع روکش برای تاج دندان را توصیه می کند زیرا محکم تر و پایدارتر است و به احتمال زیاد تا زمان که دندان شیری کودک نیفتد، سالم می ماند.

ترمیم و درمان دندان های شیری را جدی بگیرید. بعضی از افراد فکر می کنند چون دندان های شیری دائمی نیستند نیازی نیست آن ها را ترمیم کنند. 

درست است که اولین دندان های شیری کودکان در سن ۶ سالگی می‌افتند ولی لق شدن دندان های آسیابشان تا ۱۲ یا ۱۳ سالگی طول می کشد. بنابراین نمی شود دندان ها را برای این مدت طولانی به حال خودشان رها کرد.

از آنجایی که مینای دندان شیری نازک تر از مینای دندان اصلی است، پوسیدگی خیلی سریع بین دندان ها گسترش می یابد. تاج نه تنها دندان های پوسیده را ترمیم می کند، بلکه از گسترش این پوسیدگی به دندان های دیگر هم جلوگیری می کند و نمی گذارد میکروب ها به قسمت های دیگر دهان یا بدن نفوذ کنند.

مراحل ترمیم دندان شیری با روکش تاج

برای نصب روکش روی دندان شیری پزشک مراحل زیر را طی می کند:

برخلاف بزرگسالان که نصب روکش تاج دندان برایشان چندین جلسه می کشد، این فرایند در کودکان تنها در یک جلسه انجام می شود.

درمان پالپ دندان کودک در صورت پوسیدگی

اگر پالپ دندان هم در معرض پوسیدگی قرار گرفته باشد، دندانپزشک باید قبل از نصب تاج فرایندی به نام درمان پالپ هم انجام دهد. این فرایند بخصوص برای کودکان کم سن و سال بسیار رایج است و هیچ جای نگرانی ندارد.

مراقبت های بعد از نصب روکش تاج دندان کودک

بعد از نصب روکش و تا زمانی که اثر داروی بیحسی از بین نرفته، از فرزندتان بخواهید غذا نخورد زیرا ممکن است به اشتباه داخل لپ یا لبشان را گاز بگیرند و به خودشان آسیب بزنند.
پوسیدگی دندان کودکان شامل ۴۲ درصد از بچه های بین ۲ تا یازده سال می شود. و خرابی دندان رتبه اولین بیماری مزمن بین کودکان را دارد. متاسفانه بیشتر این پوسیدگی ها درمان نمی شود زیرا والدین نسبت به آن بی توجه‌اند یا اصلا متوجه آن نمی شوند.

پر کردن دندان شیری کودکان

فلورئورید دآمین نقره

فلورئورید دآمین نقره نوعی مایع آنتی بیوتیک است که برای درمان پوسیدگی های فعال دندان از آن استفاده می کنند. زمانی که به دلایل مختلف نمی توانیم پوسیدگی دندان ها را برطرف کنیم یا دندان فرد را پر کنیم، این ماده کمک می کند روند پوسیدگی کند یا متوقف شود. این روش در ساختار طبیعی دندان دخالت نمی کند و بخصوص برای کودکان،
کسانی که پوسیدگی شدید دارند، بیماری های خاصب دارند یا نمی تواند برای مدتی به دندانپزشکی بیایند (مانند خانم های باردار) بسیار مناسب است. این ماده باعث درمان نمی شود و پوسیدگی ها را از بین نمی برد؛ فقط مدتی روند تخریب و پیشروی باکتری ها را کنترل می کند و درواقع برای فرد زمان می خرد تا بتواند در زمان مناسب جهت ترمیم دندانش اقدام کند.

چالش دندان شیری ام افتاد دکتر سمانه شیرانی
دندان پزشکی کودکان
دکتر سمانه شیرانی

چالش دندان شیری

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و الزامی بودن قرنطینه خانگی، اهمیت به سلامت جسم و روان کودکان در این موقعیت اهمیتی دو چندان دارد. در همین راستا، دکتر سمانه شیرانی مسابقه اینستاگرامی چالش دندان شیری ام افتاد را طراحی کرده اند که با هم شرح آن را از زبان خود ایشان می بینیم:

برای شرکت در چالش کلیک کنید

روکش تاج استیل ضد زنگ چیست؟

وقتی دندان بیش از حد پوسیده باشد و مواد کامپوزیت برای پر کردن آن کافی نباشند، از روکش تاج دندان استیل ضد زنگ استفاد می کنیم. روکش های استیل معمولا از قبل ساخته می شوند و دندانپزشک برای نصب آن، دندان را می تراشد و شکل می دهد تا فرم تاج را به خودش بگیرد.

روکش های استیل ضد زنگ کلاهک هایی از جنس نقره‌ هستند که کل سطح دندان را می پوشانند. روکش های سرامیکی به رنگ دندان هستند. فرایند نصب دندان برای بچه ها معمولا فقط در یک جلسه انجام می شود و تا زمانی که دندان نیفتد (تا حدود سن ۱۲ سالگی) سالم باقی می ماند.

مزایای روکش تاج استیل ضد زنگ

از مزایای روکش تاج استیل ضد زنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

معایب روکش تاج دندان (استیل ضد زنگ و به رنگ طبیعی دندان)

بهترین روش ترمیم دندان های شیری کودکان

چرا برای ترمیم دندان شیری از آمالگام یا کامپوزیت استفاده نمی کنند؟

اغلب اگر برای پر کردن دندان آسیاب کودک از آمالگام یا کامپوزیت های دو سطحی استفاده کنند، دندان بعد از مدتی دوباره می پوسد یا اینکه به دلیل شکل دندان، مواد از دندان جدا می شوند. اگر چنین اتفاقی بیفتد باید روی دندان روکش تاج استیل ضد زنگ بگذاریم یا اینکه آن را بکشیم و با یک نگهدارنده فضا دندان های دیگر را در جای اصلی خود نگه داریم.

در چنین شرایطی، کودک برای یک دندان دوبار به دندانپزشکی می رود و والدین هم مجبورند دو مرتبه برای آن هزینه پرداخت کنند. هدف از نصب روکش روی تاج دندان این است که بتوانیم برای مدتی طولانی دندان را سالم نگه داریم. 

روکش تاج دندان را معمولا برای دندان هایی که بیش از حد خراب شده‌اند یا دندان هایی که بینشان پوسیده و قابل مشاهده نیست، استفاده می کنند.

علائم پوسیدگی دندان کودکان

کودکان معمولا با علائم پوسیدگی دندان ناآشنا هستند یا نمی دانند که چطور باید درمورد آن به پدرومادر آن اطلاع دهند. مثلا به جای اینکه بگویند دندان‌درد دارم، ناگهان دیگر غذا نمی خورند یا با بعضی نوشیدنی ها مخالفت می کنند. درواقع ۲۳ درصد از بچه های این محدوده سنی دندان خراب و ترمیم نشده دارند. این مسئله باعث شده پوسیدگی گسترش یافته و دندان های دیگرشان هم تحت تاثیر قرار بگیرد.

بخصوص اگر پوسیدگی در دندان های آسیاب یا بین دندان ها اتفاق افتاده باشد، این موضوع را بدتر می کند زیرا این مکان ها در معرض دید نیستند و احتمال اینکه پدر و مادر متوجه آن نشوند بیشتر است. خرابی دندان در کودکان گاهی ممکن است باعث بیماری هایی همچون دیابت یا ذات‌الریه هم بشود. به همین خاطر باید مدام کودکانتان را برای چکاپ به دندانپزشکی ببری و از سلامت دندان هایشان اطمینان حاصل کنید.

آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا می گوید به محض اینکه اولین دندان کودکتان دربیاید یا قبل از یک‌سالگی باید او را به دندانپزشکی ببرید و بعد از آن، هر شش ماه یک بار برای چکاپ به آنجا مراجعه کنید. در این صورت پوسیدگی خیلی زود تشخیص داده شده و قبل از اینکه وخیم تر شود، تحت درمان قرار می گیرد.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر