علل اصلی دندان قروچه کودکان در خواب چیست؟

اگر فرزندتان شب ها دندان قروچه می کند، ممکن است انگل روده‌‌ای داشته باشد! با مطالعه این مطلب دلایل مختلف دندان‌ قروچه و علائم آن را پیدا می کنید. دندان‌ قروچه یکی از اتفاقاتی است که بین کودکان زیاد دیده می شود؛ تا جایی که حتی بعضی از والدین فکر می کنند موضوعی عادی است و جزوی از مراحل بزرگ شدن کودک به حساب می آید؛ درصورتی که دندان‌ قروچه می تواند نشان‌دهنده یک مشکل بزرگ تر باشد و (چه در کودکان و چه در بزرگسالان) به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود.

علت دندان قروچه کودک در خواب چیست؟

این یکی از سوالاتی است که پدرومادرها خیلی از ما می پرسند. دندان‌ قروچه دلایل احتمالی متفاوتی دارد که یکی از آن ها، خروپف کردن است. وقتی کودک خروپف می کند، سیستم گلیمفاتیک (سیستم پاکسازی مغز) او به خوبی کار نمی کند و درنتیجه فرد به خواب عمیق فرو نمی رود. وظیفه سیستم گلیمفاتیک این است که موقع خواب  مواد زائد عصبی (نوروتاکسین) را از مغز پاک می کند.

از آنجایی که کودک در سن رشد است، خواب یکی از مهم ترین عواملی است که به پرورش مغز و دندان های او کمک می کند. به همین خاطر هیچگاه نباید مسائلی که مخل خواب او می شوند (از جمله دندان‌ قروچه) را نادیده بگیرید. مثلا یک خروپف ساده در کودکی ممکن است در بزرگسالی تبدیل به بیماری های قلبی یا مغزی مزمن شود.

یکی دیگر از دلایل رایج دندان‌ قروچه، بخصوص در کودکان، کرم روده است. این مسئله ممکن است کمی خاطرتان را ناراحت کند. برای هیچ پدر و مادری خوشایند نیست که بداند فرزندش کرم روده دارد ولی این مسئله خیلی اوقات اتفاق می افتد و والدین باید از آن اطلاع داشته باشند.

علل دندان قروچه کودکان هنگام خوابیدن

درمان دندان قروچه کودکان در خواب

برای جلوگیری از دندان‌ قروچه باید اول دلیل آن را بیابید. همانطور که خروپف می تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی تر باشد، دندان‌ قروچه هم ممکن است یکی از علائم خطر به حساب بیاید و ما هیچوقت نباید نسبت به آن بی توجه باشیم. هرگاه دیدید کودکی در خواب دندان هایش را محکم به هم فشار می دهد، باید به سرعت دلیل آن را شناسایی کنید.

درمان دندان قروچه با استفاده از محافظ دندان

دندان‌ قروچه روش های درمانی زیادی دارد که یکی از آن ها استفاده از محافظ دندان است. محافظ دندان درواقع از آسیب دیدن یا خرد شدن دندان ها جلوگیری می کند و باعث می شود دندان، فک و دهان کودک درد نگیرد. این وسیله مضرات دندان قروچه را به حداقل می رساند و نمی گذارد کودک دندان هایش را روی هم فشار دهد.

درمان دندان قروچه با تمرینات ریلکسیشن

یکی دیگر از روش های درمان دندان قروچه تمرینات ریلکسیشن یا رعایت بهداشت خواب است (به مجموعه‌ اقدامات و شرایط محیطی پیشنهادی که به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کنند. بهداشت خواب می گویند). اگر استرس علت دندان قروچه باشد، فرایند رفتاردرمانی شناختی هم به رفع آن کمک می کند.

چالش دندان شیری ام افتاد دکتر سمانه شیرانی
دندان پزشکی کودکان
دکتر سمانه شیرانی

چالش دندان شیری

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و الزامی بودن قرنطینه خانگی، اهمیت به سلامت جسم و روان کودکان در این موقعیت اهمیتی دو چندان دارد. در همین راستا، دکتر سمانه شیرانی مسابقه اینستاگرامی چالش دندان شیری ام افتاد را طراحی کرده اند که با هم شرح آن را از زبان خود ایشان می بینیم:

برای شرکت در چالش کلیک کنید

درمان خانگی دندان قروچه کودکان  در خواب

در ادامه می خواهیم روش های درمان خانگی دندان قروچه را برای شما عزیزان شرح دهیم.

بررسی وضعیت راه تنفسی کودک هنگام خواب

اول از همه باید وضعیت راه تنفسی فرزندتان را هنگام خواب بررسی کنید تا ببینید دندان‌ قروچه او ارتباطی با خروپف کردن یا مشکلات تنفسی دیگر دارد یا خیر؛ سپس اگر هیچ مشکلی وجود نداشت، به دنبال دلایل دیگر بگردید.

انجام آزمایش انگل

دوم، باید به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید برای کودکتان آزمایش انگل روده بنویسد. پزشک برای این کار به کودک یک تست مدفوع می دهد و درصورتی که جواب آزمایش مثبت باشد،

بسته به نوع انگل داروهایی برایش تجویز می کند تا این وضعیت درمان شود. کسی که انگل روده‌ای دارد (صرف نظر از اینکه داروی ضدانگل می خورد یا نمی خورد) باید سیستم ایمنی‌اش را تقویت کند و کارهایی انجام دهد که محیط داخل بدنش برای رشد و تغذیه انگل مناسب نباشد.

درمان گیاهی دندان قروچه

از جمله، کودک باید از مواد بسیار مغذی و خوراکی هایی استفاده کند که به سیستم ایمنی کمک می کنند:

• پروبیوتیک

• سرکه سیب

• سیر

• میخک صدپر

• روغن نارگیل

• تخمه کدو

• زردچوبه

• فلفل قرمز

• دارچین

موارد بالا همه از جمله موادی هستند که به تقویت سیستم ایمنی و دفع انگل روده کمک می کنند.

درمان دندان قروچه با ورزش

یکی دیگر از راه های مقابله با این بیماری ورزش کردن است. ورزش باعث می شود عرق کنیم و سیستم لیمفاتیکمان تصفیه شود.

درمان دندان قروچه

علائم و نشانه های دندان‌قروچه

• فک‌درد

• مشاهده لایه‌ای غیرمعمول روی دندان ها

• نامنظم بودن دندان ها

• مشاهده دندان شکسته یا خردشده

• کراس بایت (نامنظم بودن  دندان ها و دشواری در جویدن غذا)

• شنیده صدای بلند دندان‌ قروچه در شب

• احساس خواب‌آلودگی در بعدازظهرها

• خستگی، عصبی بودن و تمرکز نداشتن

• نفس کشیدن از دهان

• گودی و سیاهی زیر چشم

• مشکلات گوارشی

• حساسیت پوستی

• آسم

از اصلی ترین دلایل دندان‌ قروچه در کودکان می توان به خروپف ( یا باز ماندن دهان در شب) یا انگل روده‌ای اشاره کرد. اگر دلیل دندان‌ قروچه فرزندتان انگل روده باشد، این شرایط روز به روز وخیم تر می شود. به همین خاطر است که می گوییم به محض مشاهده دندان‌ قروچه باید حتما کودک را به دکتر ببرید.

فواید پر کردن دندان های شیری کودکان

برای رفع مشکل دندان‌ قروچه کودک چه کنیم؟

اگر کودکتان شب ها دندان‌ قروچه می کند و روزها دندان‌درد، سردرد یا دهان‌درد می گیرد، می توانید نکات زیر را انجام دهید.

علت دندان قروچه را بیابید

گاهی استرس هم باعث می شود کودک هنگام خواب دندان‌ قروچه کند. اگر احساس می کنید استرس باعث این موضوع شده، با فرندتان حرف بزنید، مشکلش را پیدا کنید و سعی کنید راه‌حلی برای آن بیابید. این مشکل می تواند استرس امتحان، ترس از معلم و یا ترس از قلدری های همکلاسی ها باشد. فراموش نکنید که بچه ها گاهی در مدرسه با مشکلاتی روبه‌رو می شوند که شما از آن ها بی‌خبرید.

کاری کنید کودک آرامش خاطر پیدا کند

سعی کنید با ریلکسیشن یا روش های دیگر کودکتان را قبل از خواب آرام کنید. دوش آب گرم، گوش دادن به موسیقی های آرامشبخش، نفس عمیق یا خواندن کتاب های آرام، همه می توانند به فرایند خواب کودک کمک زیادی بکنند و بخش زیادی از استرس او را کم کنند.

به دندانپرشک مراجعه کنید

اگر دندان‌ قروچه برای سلامت دندان های کودک خطری داشته باشد، دندانپزشک متوجه این موضوع می شود و برای جلوگیری از آن، یک محافظ دندان (مناسب با اندازه دندان های کودک) برایش تجویز می کند.

دندان قروچه کودکان در خواب

رفع دندان‌ قروچه در کودکان

فرقی نمی کند علت دندان قروچه جسمی باشد یا روانی؛ در هر صورت با انجام یک سری کارهای آرامش‌دهنده می توان شدت آن را هنگام خواب کم کرد؛ مثلا گوش دادن به موسیقی های آرام، خواندن کتاب، حمام یا دوش آب گرم از جمله اقداماتی هستند که به کاهش استرس و درنتیجه از بین بردن دندان قروچه کمک می کنند.

اگر کودکتان به خاطر استرس دندان قروچه گرفته باشد باید سعی کنید علت آن استرس را پیدا کرده در رابطه با این موضوع کمکش کنید. مثلا فرض کنید اضطراب کودک به این خاطر است که می خواهد برای اولین بار به تنهایی از طرف مدرسه به اردو برود. در این زمان، پدر یا مادر باید با او صحبت کند و به او اطمینان خاطر بدهد که اگر لازم شد به سرعت خودش را به آن ها می رساند تا کودک بداند که پدرومادرش مراقب او هستند و احساس تنهای نکند.

اگر دلیل اضطراب کودک کمی جدی تر باشد (مثلا به خاطر جابه‌جایی شهری) باید زمان بیشتری بگذارید؛ درمورد نگرانی هایش با او صحبت کنید و سعی کنید ترس هایش را از بین ببرید. اگر لازم شد حتی می توانید از یک مشاور کمک بگیرید یا او را به مطب روانشناس ببرید.

گاهی روش هایی که برای رفع استرس کودکان پیشنهاد می کنیم خوب جواب نمی دهند (البته این اتفاق به ندرت می افتد). اگر کودکتان با وجود انجام این اقدامات باز هم هنگام خوابیدن دچار مشکل بود یا مانند همیشه آرام نمی خوابید، پزشک باید او را دوباره ارزیابی کند تا بتواند دلیل استرس او را پیدا کرده و درمانی مناسب برای او پشنهاد دهد.

درمان خانگی دندان قروچه

دندان‌ قروچه چقدر طول می کشد؟

بیشتر کودکان وقتی دندان اصلی درمی‌آورند دیگر دندان قروچه نمی کنند. با این حال، بچه هایی هم هستند که حتی در دوران نوجوانی شب ها دندان هایشان را به هم فشار می دهند. درواقع اگر علت دندان قروچه استرس باشد، تا زمانی که محرک آن استرس از بین نرود و اضطراب کودک نخوابد، دندان قروچه هم درمان نمی شود.

برای جلوگیری از بازگشت انگل به بدن کودک چه کنیم؟

برای اینکه انگل دوباره به بدن کودک نفوذ نکند، باید نگذارید فرزندتان دستش را داخل دهانش ببرد. علاوه بر این، مدام ناخن هایشان را بگیرید و یادشان دهید به بهداشت شخصی‌شان رسیدگی کنند؛ مثلا اینکه بعد از دستشویی رفتن حتما دست هایشان را بشویند. همچنین باید لباس ها، لباس های زیر، حوله و ملحفه های تخت کودکان را همیشه تمیز نگه دارید.

بنابراین، اگر کودکتان شب ها دندان‌قروچه می کند، یکی از کارهایی که باید حتما بکنید، گرفتن تست انگل است. شاید با خودتان بگویید «امکان ندارد بچه من انگل داشته باشد» اما شواهد ثابت کرده‌اند تعداد کودکانی که به این بیماری دچار می شوند خیلی بیشتر از حد تصور شماست.

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر