علل اصلی دندان قروچه کودکان در خواب چیست؟

اگر فرزندتان شب ها دندان قروچه می کند، ممکن است انگل روده‌‌ای داشته باشد! با مطالعه این مطلب علت دندان قروچه کودکان و بزرگسالان چه در خواب و چه در روز و علائم آن را پیدا می کنید. دندان‌ قروچه یکی از اتفاقاتی است که بین کودکان زیاد دیده می شود؛ تا جایی که حتی بعضی از والدین فکر می کنند موضوعی عادی است و جزوی از مراحل بزرگ شدن کودک به حساب می آید؛ درصورتی که دندان‌ قروچه می تواند نشان‌دهنده یک مشکل بزرگ تر باشد و (چه در کودکان و چه در بزرگسالان) به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود.

علت دندان قروچه کودک در خواب چیست؟

دندون قروچه کودک در خواب! این یکی از سوالاتی است که پدرومادرها خیلی از ما می پرسند. دندان‌ قروچه دلایل احتمالی متفاوتی دارد که یکی از آن ها، خروپف کردن است. وقتی کودک خروپف می کند، سیستم گلیمفاتیک (سیستم پاکسازی مغز) او به خوبی کار نمی کند و درنتیجه فرد به خواب عمیق فرو نمی رود. وظیفه سیستم گلیمفاتیک این است که موقع خواب  مواد زائد عصبی (نوروتاکسین) را از مغز پاک می کند.

از آنجایی که کودک در سن رشد است، خواب یکی از مهم ترین عواملی است که به پرورش مغز و دندان های او کمک می کند. به همین خاطر هیچگاه نباید مسائلی که مخل خواب او می شوند (از جمله دندان‌ قروچه) را نادیده بگیرید. مثلا یک خروپف ساده در کودکی ممکن است در بزرگسالی تبدیل به بیماری های قلبی یا مغزی مزمن شود.

یکی دیگر از دلایل رایج دندون‌ قروچه، بخصوص در کودکان، کرم روده است. این مسئله ممکن است کمی خاطرتان را ناراحت کند. برای هیچ پدر و مادری خوشایند نیست که بداند فرزندش کرم روده دارد ولی این مسئله خیلی اوقات اتفاق می افتد و والدین باید از آن اطلاع داشته باشند.

دندان قروچه کودک در بیداری و روز

اگر متوجه شدید که در طول روز فک خود را جمع کرده یا دندان های خود را خرد می کنید ، ممکن است از دندان قروچه در روز رنج ببرید. فشردن دندان در طول روز می تواند منجر به شکستگی ، لق شدن یا حتی از بین رفتن دندان شود.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود در طول روز فک خود را جمع کرده یا دندان های خود را ساییده کنید. شایع ترین دلیلایل دندان قروچه بزرگسالان در بیداری عبارتند از: 

استرس – دقیقاً مانند دندان قروچه در شب، شایع ترین علت فشردن و ساییدن در طول روز ، استرس است

کافئین یا الکل بیش از حد – مصرف بیش از حد  قهوه، نوشابه های گازدار، شکلات و الکل می تواند خطر ساییدن دندان در طول روز را افزایش دهد. 

علل دندان قروچه کودکان هنگام خوابیدن

کم خونی و دندان قروچه

اگر دندان ها به دلیل کم خونی مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نکنند، مقاومت آن ها کم می شود. در این صورت بیشتر در معرض پوسیدگی دندان و بیماری لثه قرار می گیرید. در نتیجه اگر شما کم خونی داشته باشد و دندان قروچه انجام دهید، دندان های شما سریع تر خرد می شوند. لازم به ذکر است که کم خونی می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد و منجر به زخم زبان و مشکل در زبان شود. 
 

درمان دندان قروچه کودکان در خواب

درمان دندان قروچه در کودکان به چه صورت است؟ برای جلوگیری از دندان‌ قروچه باید اول دلیل آن را بیابید. همانطور که خروپف می تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی تر باشد، دندان‌ قروچه هم ممکن است یکی از علائم خطر به حساب بیاید و ما هیچوقت نباید نسبت به آن بی توجه باشیم. هرگاه دیدید کودکی در خواب دندان هایش را محکم به هم فشار می دهد، باید به سرعت دلیل آن را شناسایی کنید.

درمان دندان قروچه با استفاده از محافظ دندان

دندان‌ قروچه روش های درمانی زیادی دارد که یکی از آن ها استفاده از محافظ دندان است. محافظ دندان درواقع از آسیب دیدن یا خرد شدن دندان ها جلوگیری می کند و باعث می شود دندان، فک و دهان کودک درد نگیرد. این وسیله مضرات دندان قروچه را به حداقل می رساند و نمی گذارد کودک دندان هایش را روی هم فشار دهد.

درمان دندان قروچه با تمرینات ریلکسیشن

یکی دیگر از روش های درمان دندان قروچه تمرینات ریلکسیشن یا رعایت بهداشت خواب است (به مجموعه‌ اقدامات و شرایط محیطی پیشنهادی که به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کنند. بهداشت خواب می گویند). اگر استرس علت دندان قروچه باشد، فرایند رفتاردرمانی شناختی هم به رفع آن کمک می کند.

چالش دندان شیری ام افتاد دکتر سمانه شیرانی
دندان پزشکی کودکان
دکتر سمانه شیرانی

چالش دندان شیری

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و الزامی بودن قرنطینه خانگی، اهمیت به سلامت جسم و روان کودکان در این موقعیت اهمیتی دو چندان دارد. در همین راستا، دکتر سمانه شیرانی مسابقه اینستاگرامی چالش دندان شیری ام افتاد را طراحی کرده اند که با هم شرح آن را از زبان خود ایشان می بینیم:

برای شرکت در چالش کلیک کنید

درمان خانگی دندان قروچه کودکان  در خواب

در ادامه می خواهیم روش های درمان خانگی دندان قروچه را برای شما عزیزان شرح دهیم.

بررسی وضعیت راه تنفسی کودک هنگام خواب

اول از همه باید وضعیت راه تنفسی فرزندتان را هنگام خواب بررسی کنید تا ببینید دندان‌ قروچه او ارتباطی با خروپف کردن یا مشکلات تنفسی دیگر دارد یا خیر؛ سپس اگر هیچ مشکلی وجود نداشت، به دنبال دلایل دیگر بگردید.

انجام آزمایش انگل

دوم، باید به پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید برای کودکتان آزمایش انگل روده بنویسد. پزشک برای این کار به کودک یک تست مدفوع می دهد و درصورتی که جواب آزمایش مثبت باشد،

بسته به نوع انگل داروهایی برایش تجویز می کند تا این وضعیت درمان شود. کسی که انگل روده‌ای دارد (صرف نظر از اینکه داروی ضدانگل می خورد یا نمی خورد) باید سیستم ایمنی‌اش را تقویت کند و کارهایی انجام دهد که محیط داخل بدنش برای رشد و تغذیه انگل مناسب نباشد.

درمان گیاهی دندان قروچه

از جمله، کودک باید از مواد بسیار مغذی و خوراکی هایی استفاده کند که به سیستم ایمنی کمک می کنند:

• پروبیوتیک

• سرکه سیب

• سیر

• میخک صدپر

• روغن نارگیل

• تخمه کدو

• زردچوبه

• فلفل قرمز

• دارچین

موارد بالا همه از جمله موادی هستند که به تقویت سیستم ایمنی و دفع انگل روده کمک می کنند.

درمان دندان قروچه با ورزش

یکی دیگر از راه های مقابله با این بیماری ورزش کردن است. ورزش باعث می شود عرق کنیم و سیستم لیمفاتیکمان تصفیه شود.

درمان دندان قروچه

علائم و نشانه های دندان‌قروچه

• فک‌درد

• مشاهده لایه‌ای غیرمعمول روی دندان ها

• نامنظم بودن دندان ها

• مشاهده دندان شکسته یا خردشده

• کراس بایت (نامنظم بودن  دندان ها و دشواری در جویدن غذا)

• شنیده صدای بلند دندان‌ قروچه در شب

• احساس خواب‌آلودگی در بعدازظهرها

• خستگی، عصبی بودن و تمرکز نداشتن

• نفس کشیدن از دهان

• گودی و سیاهی زیر چشم

• مشکلات گوارشی

• حساسیت پوستی

• آسم

از اصلی ترین دلایل دندان‌ قروچه در کودکان می توان به خروپف ( یا باز ماندن دهان در شب) یا انگل روده‌ای اشاره کرد. اگر دلیل دندان‌ قروچه فرزندتان انگل روده باشد، این شرایط روز به روز وخیم تر می شود. به همین خاطر است که می گوییم به محض مشاهده دندان‌ قروچه باید حتما کودک را به دکتر ببرید.

فواید پر کردن دندان های شیری کودکان

برای رفع مشکل دندان‌ قروچه کودک چه کنیم؟

اگر کودکتان شب ها دندان‌ قروچه می کند و روزها دندان‌درد، سردرد یا دهان‌درد می گیرد، می توانید نکات زیر را انجام دهید.

علت دندان قروچه را بیابید

گاهی استرس هم باعث می شود کودک هنگام خواب دندان‌ قروچه کند. اگر احساس می کنید استرس باعث این موضوع شده، با فرندتان حرف بزنید، مشکلش را پیدا کنید و سعی کنید راه‌حلی برای آن بیابید. این مشکل می تواند استرس امتحان، ترس از معلم و یا ترس از قلدری های همکلاسی ها باشد. فراموش نکنید که بچه ها گاهی در مدرسه با مشکلاتی روبه‌رو می شوند که شما از آن ها بی‌خبرید.

کاری کنید کودک آرامش خاطر پیدا کند

سعی کنید با ریلکسیشن یا روش های دیگر کودکتان را قبل از خواب آرام کنید. دوش آب گرم، گوش دادن به موسیقی های آرامشبخش، نفس عمیق یا خواندن کتاب های آرام، همه می توانند به فرایند خواب کودک کمک زیادی بکنند و بخش زیادی از استرس او را کم کنند.

به دندانپرشک مراجعه کنید

اگر دندان‌ قروچه برای سلامت دندان های کودک خطری داشته باشد، دندانپزشک متوجه این موضوع می شود و برای جلوگیری از آن، یک محافظ دندان (مناسب با اندازه دندان های کودک) برایش تجویز می کند.

دندان قروچه کودکان در خواب

رفع دندان‌ قروچه در کودکان

فرقی نمی کند علت دندان قروچه جسمی باشد یا روانی؛ در هر صورت با انجام یک سری کارهای آرامش‌دهنده می توان شدت آن را هنگام خواب کم کرد؛ مثلا گوش دادن به موسیقی های آرام، خواندن کتاب، حمام یا دوش آب گرم از جمله اقداماتی هستند که به کاهش استرس و درنتیجه از بین بردن دندان قروچه کمک می کنند.

اگر کودکتان به خاطر استرس دندان قروچه گرفته باشد باید سعی کنید علت آن استرس را پیدا کرده در رابطه با این موضوع کمکش کنید. مثلا فرض کنید اضطراب کودک به این خاطر است که می خواهد برای اولین بار به تنهایی از طرف مدرسه به اردو برود. در این زمان، پدر یا مادر باید با او صحبت کند و به او اطمینان خاطر بدهد که اگر لازم شد به سرعت خودش را به آن ها می رساند تا کودک بداند که پدرومادرش مراقب او هستند و احساس تنهای نکند.

اگر دلیل اضطراب کودک کمی جدی تر باشد (مثلا به خاطر جابه‌جایی شهری) باید زمان بیشتری بگذارید؛ درمورد نگرانی هایش با او صحبت کنید و سعی کنید ترس هایش را از بین ببرید. اگر لازم شد حتی می توانید از یک مشاور کمک بگیرید یا او را به مطب روانشناس ببرید.

گاهی روش هایی که برای رفع استرس کودکان پیشنهاد می کنیم خوب جواب نمی دهند (البته این اتفاق به ندرت می افتد). اگر کودکتان با وجود انجام این اقدامات باز هم هنگام خوابیدن دچار مشکل بود یا مانند همیشه آرام نمی خوابید، پزشک باید او را دوباره ارزیابی کند تا بتواند دلیل استرس او را پیدا کرده و درمانی مناسب برای او پشنهاد دهد.

درمان خانگی دندان قروچه

دندان‌ قروچه چقدر طول می کشد؟

بیشتر کودکان وقتی دندان اصلی درمی‌آورند دیگر دندان قروچه نمی کنند. با این حال، بچه هایی هم هستند که حتی در دوران نوجوانی شب ها دندان هایشان را به هم فشار می دهند. درواقع اگر علت دندان قروچه استرس باشد، تا زمانی که محرک آن استرس از بین نرود و اضطراب کودک نخوابد، دندان قروچه هم درمان نمی شود.

برای جلوگیری از بازگشت انگل به بدن کودک چه کنیم؟

برای اینکه انگل دوباره به بدن کودک نفوذ نکند، باید نگذارید فرزندتان دستش را داخل دهانش ببرد. علاوه بر این، مدام ناخن هایشان را بگیرید و یادشان دهید به بهداشت شخصی‌شان رسیدگی کنند؛ مثلا اینکه بعد از دستشویی رفتن حتما دست هایشان را بشویند. همچنین باید لباس ها، لباس های زیر، حوله و ملحفه های تخت کودکان را همیشه تمیز نگه دارید.

بنابراین، اگر کودکتان شب ها دندان‌قروچه می کند، یکی از کارهایی که باید حتما بکنید، گرفتن تست انگل است. شاید با خودتان بگویید «امکان ندارد بچه من انگل داشته باشد» اما شواهد ثابت کرده‌اند تعداد کودکانی که به این بیماری دچار می شوند خیلی بیشتر از حد تصور شماست.

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شادی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام. دخترم ۶ ساله ست واز سه سالگی که فهمید داره برادر دار میشه دچار دندون قروچه شدید شد.شبها با دهان باز میخوابه. همون ابتدا آزمایش انگل داد ولی منفی بود.دو ماهه که به کشور دیگری اومدیم و کماکان دندون قروچه داره. البته استرس هم زیاد داره چون باید مدرسه انگلیسی زبان بره. قبل از کرونا یک متخصص دندانپزشک دندانهاش رو معاینه کرد.متاسفانه فراموش کردیم مشکلش رو بگیم و البته ایشون هم چیزی نگفتن. درحال حاضر هم دو دندان پایینی افتاده و داره درمیاد. یک دندان بالا و جلویی هم افتاده و کناریش هم لقه. متشکر میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   فقط به یک روانشناس کودک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر رسول جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  باسلام
  دختر بنده ۸سالشه و شبها به طور مداوم دندان قروچه میکنه و این باعث پایین آمدن کیفیت خوابش شده.
  چندین بار تا صبح بهش آب میدیم بلکه برطرف شه اما اثری نداره. یه دوره قرص مبندازول هم بهش دادیم البته من و همسرمم مصرف کردیم اما تاثیر نداشته. البته حس میکنم از کنجکاوی بسیار زیادشه مدام در طی روز پرحرفی میکنه و سوال میکنه توی خونه هم باهاش مهربونیم . ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام به متخصص اطفالی که زیر نظرشون هست فرزندتون بگید یک تست انگل تجویز کنند به یک دندانپزشک هم مراجعه کنید جهت بررسی دندانها و در نهایت به یک روانشناس کودک جهت بررسی وضعیت استرس کودک مراجعه نمایید.
 • تصویر کاربر رسول جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  باسلام
  دختر بنده ۸سالشه و شبها به طور مداوم دندان قروچه میکنه و این باعث پایین آمدن کیفیت خوابش شده.
  چندین بار تا صبح بهش آب میدیم بلکه برطرف شه اما اثری نداره. یه دوره قرص مبندازول هم بهش دادیم البته من و همسرمم مصرف کردیم اما تاثیر نداشته. البته حس میکنم از کنجکاوی بسیار زیادشه مدام در طی روز پرحرفی میکنه و سوال میکنه توی خونه هم باهاش مهربونیم . ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام به متخصص اطفالی که زیر نظرشون هست فرزندتون بگید یک تست انگل تجویز کنند به یک دندانپزشک هم مراجعه کنید جهت بررسی دندانها و در نهایت به یک روانشناس کودک جهت بررسی وضعیت استرس کودک مراجعه نمایید.
 • تصویر کاربر رها جمعه ۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دخترم۴ ساله اش هست یک ماهه دندون قروچه های بدی تو خدگواب می‌کنه شربت ضد انگلیسی مینا پرازین هم بهش دادم ولی خوب نشد ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   برای دندان قروچه باید تست انگل دهد کودک و پیش مشاور کودک جهت ارزیابی میزان استرس برود و ارزیابی از نظر اکلوژن دندانی شود
 • تصویر کاربر سرکان شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام دختر 2 ساله دارم که شب ها دندان قروچه داره 6 ماهی هست که اینجوریه آزمایش انگل روده منفی بود به دندانپزشک هم که مراجعه کردیم گفت طبیعیه و night gard تجویز نکرد محیط خونه هم امنه و من و مادرش خیلی باهاش مهربونیم ولی هنوز این مشکلو داره و تازگیا بدتر هم شده ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   ممکن است مشکل دندانی داشته باشد اصطلاحا مشکل اکلوژن میگویند حضوری بیاورید مطب ویزیت کنم
 • تصویر کاربر نیکان دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر پسرم دو ساله هست و در طول روز و یا شب که از خواب بیدار میشه دندان قروچه میره علتش چیه؟
  کلا زمانی که بیدار هست
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   چندتا دندان داره؟

   یه آزمایش انگل به دکتر کودکان بگید بنویسند براش

 • تصویر کاربر مهرماندگار چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام
  دختری 11 ساله دارم که به مدت یک هفته است که مبتلا به قفل شدن فک می شود به همراه درد پشت چشم و درد عضلات فک.
  یک ماه قبل پدرش عمل باز قلب انجام داده که فوق العاده باعث نگرانی دخترم شده بود.
  علتش چیست و چکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   حضوری تشریف بیاورید مطب

 • تصویر کاربر فاطيما چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام پسر ٤ساله ممن شب ها دندون قروچه مي كنه علتش چيه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   باید بررسی دقیق شود

   علت دندان قروچه از استرس میتواند باشد مشکل انگل میتواند باشد و یا مشکل فکی

   حتما مراجعه کنید برای ارزیابی دقیق

 • تصویر کاربر طاهري چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  دختر دو ساله ام شبها در خواب دندان قروچه دارد و محيط خانه امن هست و مورد استرسي نداره. تو اين موقعيت كرونا چطور بايد كمكش كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   به متخصص اطفالش بگویید تست انگل برایش تجویز کنند

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر