چه چیزی باعث زرد شدن دندان می شود؟

همه می دانیم که سیگار و قهوه بعد از مدتی رنگ دندان را خراب می کنند و باعث ایجاد زرد شدن دندان می شوند اما یکی دیگر از مسائلی که می تواند سبب تغییر رنگ دندان شود، از بین رفتن مینای دندان است. در این مقاله می خواهیم به طور مفصل راجع به علل زرد شدن دندان و روش های درمان زردی دندان ها صحبت کنیم.

مینای دندان چیست؟

مینا لایه‌ای محکم و سفیدرنگ است که روی سطح دندان قرار دارد و زیر آن، ماده‌ای با رنگ قهوه‌ای کمرنگ به نام دنتین وجود دارد. وقتی مینای دندان ضخیم باشد، دندان سفید رنگ است ولی اگر مینا نازک شود، مقداری از دنتین از زیر آن نمایان می شود و درنتیجه دندان کمی زرد به نظر می رسد.

وقتی پا به سن می گذاریم مینای دندان به صورت طبیعی نازک تر می شود اما علاوه بر آن، بعضی از غذاهای اسیدی مانند لواشک، نوشابه و پرتقال هم به این روند سرعت می بخشند و باعث می شوند سطح رویی مینا خورده شود. کارول پالمر، رئیس واحد بهبود تغذیه و سلامت دندان دانشگاه تافتس می گوید حتی قرص های جویدنی ویتامین سی هم اسیدی هستند و به دندان آسیب می زنند.

از بین بردن زردی دندان

علت زرد شدن دندان

از جمله دلایل تغییر رنگ دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ژنتیک

گاهی اوقات رنگ دندان ارثی است و هیچ دلیل دیگری ندارد. اگر رنگ دندان پدرومادر شخصی زرد باشد احتمال اینکه دندان او هم زرد شود زیاد است. دندان بعضی از افراد حتی ممکن است به صورت طبیعی یکی از چهار رنگ روبه‌رو را داشته باشد: قهوه‌ای رو به قرمز، خاکستری، زرد متمایل قرمز و خاکستری متمایل به قرمز؛ این رنگ ها رنج های متفاوتی دارند و ممکن است در بعضی از افراد تیره تر و در بعضی روشن باشد.

دنتین دندان

همانطور که گفتیم وقتی لایه مینای دندان ضخامتش را از دست دهد و رنگ دنتین از زیر آن نمایان شود، دندان ظاهری زردرنگ می گیرد. دنتین ذاتا ماده‌ای زرد یا قهوه‌ای رنگ است که با نازک شدن مینا از روی دندان مشخص می شود. بنابراین اگر می خواهید دندان هایتان سفید باقی بمانند، باید از آن مراقبت کنید و نگذارید مینای دندان هایتان از بین بروند.

پوسیدگی دندان

یکی دیگر از دلایل تغییر رنگ دندان، پوسیدگی دندان است. وقتی مینای دندان بر اثر جویدن یا خوردن غذاهای شیرین و اسیدی از بین برود، به اصطلاح می گوییم دندان خراب شده یا پوسیده‌است. وقتی مینا از بین می رود دندان به رنگ زرد در می آید ولی گاهی هم این لکه های زردرنگ بر اثر تماس با بعضی موادغذایی خاکستری می شوند.

دندان زرد نشانه چیست

سیگار

سیگار نه تنها اعتیادآور است و برای سلامت ضرر دارد، بلکه باعث بدرنگ شدن دندان ها هم می شود. استعمال سیگار رنگ دندان ها را زرد یا قهوه‌ای می کند (پس اگر می خواهید ظاهر لبخندتان زیبا بماند، توصیه می کنم این عاد بد را هرچه زودتر ترک کنید!)

 غذاها

بعضی از موادغذایی باعث لکه شدن دندان می شوند. گوجه موجود در سس پاستا، ادویه کاری و انواع توت، همگی از موادی هستند که به مینای دندان چسبیده و روی آن ها لکه ایجاد می کنند. رنگ دادن غذا ارتباطی با سالم یا ناسالم بودن آن ندارد. حتی خوردن سالاد همراه با سرکه بالزامیک هم می توانند رنگ دندان هایتان را تغییر دهد.

نوشیدنی ها

قهوه و چای دوتا از رایج ترین نوشیدنی هایی هستند که رنگ دندان را عوض می کنند. نوشابه و نوشیدنی های ورزشی و انرژی‌زا (که رنگ مصنوعی دارند) هم یکی دیگر از دلایل زردشدن رنگ دندان هستند.

درمان زردی دندان ها

آنتی بیوتیک

آنتی بوتیک تتراسایکلین باعث لک شدن دندان ها می شود. به گفته سازمان ملی سلامت آمریکا اگر شخصی در نیمه دوم بارداری قرص آتی بیوتیک بخورد یا به کودک قبل از هشت سالگی آنتی بیوتیک بدهد، دندان های فرزندش به صورت موقت زرد می شود که البته این مسئله با روش های مختلف سفیدکردن دندان به راحتی قابل حل است.

 فلوئورسیس یا فلوئورزدگی

فلوراید برای سلامت دندان بسیار مفید است اما اگر بیش از حد مصرف شود، باعث ایجاد لک های قهوه‌ای یا زردرنگ روی دندان می شود. خوردن آب حاوی فلوراید، خمیردندان های حاوی فلوراید یا مصرف قرص فلوراید از جمله عواملی هستند که اگر به اندازه انجام نشوند ممکن است باعث فلوئور زدگی فرد شوند. اگر فکر می کنید دندان هایتان بیش از حد در معرض فلوراد قرار می گیر، به پزشک مراجعه کنید و مسئله را با او در میان بگذارید.

تصادف

گاهی اوقات تصادف و آسیب های فیزیکی دیگر باعث صدمه دیدن مینای دندان و درنتیجه تغییر رنگ آن می شود. این تغییررنگ اغلب نشانه خونریزی است و درصورت مشاهده آن باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 دندان‌قروچه

دندان‌قروچه عادتی غیرارادی است که بعضی از افراد موقع خواب انجام می دهند و می تواند دلایلی از جمله استرس داشته باشد. شخصی که دندان‌قروچه می کند دندان هایش را محکم به یکدیگر فشار می دهد. به همین خاطر مینا ممکن است آسیب ببیند و درنتیجه رنگ دندان تغییر کند.

جرم گیری دندان

به طور خلاصه، از دلایل تغییر رنگ دندان می توان این سه مورد را نام برد:

علت زرد شدن دندان بعد از جرمگیری

بسیار از مخاطبین همیشه سوالشان این است که بعد از جرم گیری، دندان های من هنوز زرد می باشند. باید توجه کنید که در روش جرمگیری، جرم های روی دندان شما فقط برداشته می شود و جرم گیری یکی از روش های سفید کردن دندان نیست تنها دندان ها را تمیزتر و شفاف تر می کند.

ایا دهانشویه باعث زردی دندان میشود؟

بله. اگر شما از دهان شویه های با کیفیت استفاده نکیند پس از چند مدت روی دندان های شما لکه های زرد ایجاد می شود.

برای جلوگیری از لک شدن دندان چه کنیم؟

مورد آخر، یعنی پوسیدگی دندان گاهی اوقات غیرقابل اجتناب است زیرا هرچه سنمان بیشتر می شود ساختار دندانمان هم تحلیل می رود و خواه‌ناخواه، مینا آسیب می بیند. با وجود این، برای جلوگیری از لک شدن دندان می توانیم از مصرف مواد زیر خودداری کنیم:

درمان خانگی زرد شدن دندان

برای جلوگیری از زردی دندان ها چه کنیم؟

همچنین برای جلوگیری از تجمع جرم و باکتری روی دندان می توانیم موارد زیر را رعایت کنیم:

سفید شدن دندان با کیت تری

از چه روش هایی می توان برای سفیدکردن دندان ها استفاده کرد؟

بسته به نوع و علت تغییر رنگ دندان، روش که برای سفیدکردن آن ها استفاده می کنیم هم متفاوت‌اند که از جمله آنها می توان به لمینت، کامپوزیت و … اشاره کرد. دیگر روش ها عبارتند از:

روش های سفید کردن دندان

درمان خانگی زرد شدن دندان

با این پنج روش می توان در خانه دندان هایتان را سفید و زیبا کنید و دیگر نیازی به سفیدکننده های شیمیایی نخواهید داشت.

سفید کردن دندان با جوش شیرین و هیدروژن پروکساید

روش های زیادی هستند که می توانید برای سفید کردن دندان ها از آن استفاده کنید. بعضی از خمیردندان ها حاوی جوش شیرین یا هیدروژن پروکساید بوده و می توانند رنگ دندان هایتان را به حالت اولیه‌شان بازگردانند. این خمیردندان ها را می توانید بدون نسخه پزشک از داروخانه ها تهیه کنید. حتی می توانید خودتان در خانه خمیردندان حاوی جوش شیرین بسازید. کافی است یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با دو قاشق غذاخوری هیدروژن پروکساید ترکیب کنید.
یکی از مطالعتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده، ثابت کرده استفاده از این خمیردندان به سفیدی دندان ها و از بین رفتن لکه های روی آن کمک می کند.

سفید کردن دندان با ویتامین سی

یکی از تحقیقات سال ۲۰۰۷ نشان داده کمبود ویتامین سی تجمع باکتری ها روی دندان و لثه را افزایش می دهد و باعث التهاب لثه می شود. این تجمع باکتری یکی از دلایل زرد شدن رنگ دندان است. بنابراین با مصرف ویتامین سی می توانید تا حدودی از رشد باکتری ها و زرد شدن رنگ دندان ها جلوگیری کنید. البته تاثیر ویتامین سی در سفید کردن دندان هنوز کاملا ثابت نشده و برای اثبات آن به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان در میزان تراش

درمان زردی دندان با آنزیم های میوه

بعضی از آنزیم های میوه ها می توانند با زردشدن رنگ دندان مقابله کنندو به همین خاطر در بعضی از خمیردندان ها از آن ها استفاده می کنند. یکی از مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده، نشان داد آنزیم پاپئین (گرفته شده از میوه پاپایا) و آنزیم بروملین (موجود در آناناس) به از بین بردن لکه های دندان کمک می کند.

درمان زردی دندان با سرکه سیب

سرکه سیب (درصورتی که کم استفاده شود) می تواند به از بین بردن لکه های زرد دندان و سفید شدن آن ها کمک کند. یکی از مطالعات سال ۲۰۱۴ ثابت کرد که سرکه سیب برای سفید کردن دندان ها مفید است البته لازم به ذکر است که این تحقیق روی حیوانات صورت گرفته و ممکن است نتایج آن برای انسان متفاوت باشد.


اگر بیش از حد از سرکه سیب استفاده کنید ممکن است به سطح دندانتان آسیب بزنید. برای اینکه مطمئن شویم سرکه سیب برای سفیدکردن دندان مناسب است یا خیر، هنوز به تحقیقات بیشتری احتیاج داریم. به همین خاطر بهتر است در استفاده از آن احتیاط کنید.

سفید کردن دندان با غرغره با روغن نارگیل

یکی از تحقیقات سال ۲۰۱۵ ثابت کرده چرخاندن یا غرغره کردن روغن نارگیل در دهان باعث از بین رفتن جرم ها و باکتری های داخل دهان می شود. از آنجایی که تجمع باکتری یکی از دلایل زرد شدن دندان است، این روش می تواند برای کاهش تغییر رنگ دندان هم مناسب باشد.
البته برای اینکه بدانیم روغن نارگیل تا چه حد به سفید شدن دندان کمک می کند، به تحقیقات بیشتری احتیاج داریم.

درمان زردی دندان با مرتب مسواک زدن

سعی کنید مدام دندان هایتان را مسواک بزنید و علاوه بر آن، از دهان‌شویه استفاده کنید. به این ترتیب باکتری های داخل دهانتان از بین می روند و باعث پوسیدگی مینای دندان نمی شوند (همچنین باید از غذاهایی که باعث تغییر رنگ دندان می شوند پرهیز کنید).

نکات مربوط به مسواک زدن:

خمیردندان سفیدکننده

خمیردندان های سفیدکننده زردی دندان را از بین می برند و آن را سفیدتر می کنند. این محصولات نسبت به خمیردندان های معمولی ترکیبات قوی تری دارند و ذرات ضخیم (و سفت) غذا را هم از روی دندان جدا می کنند.
این نوع خمیردندان های مواد سفیدکننده ندارند اما حاوی مقداری هیدروژن پروکساید یا کاربامید پروکساید هستند و به همین خاطر رنگ دندان را کمی روشن تر می کنند.
طبق یکی از مطالعات سال ۲۰۱۴ خمیردندان های سفیدکننده می توانند رنگ دندان را یک تا دو درجه روشن تر کنند.

تجهیزات سفیدکننده با ژل و کیت ترِی

گاهی دندانپزشک ها برای سفید کردن دندان ها این ابزار را معرفی می کنند. کیت تری ابزاری است که برا سفیدکردن دندان ها بین دندان می گذارند و در بیشتر داروخانه ها به فروش می رسد. این تری حاوی نوعی ژل سفیدکننده است و لای دندان ها چفت می شود. این کیت ها باید هر بار بین دو تا چهار ساعت (یا حتی کل شب و هنگام خواب) روی دندان بمانند. بعد از مدتی استفاده از این کیت ها اثربخشی آن را مشاهده می کنید.

سفید شدن دندان با جرم گیری دندان

 نوار سفیدکننده دندان

نوارهای سفیدکننده دندان نوارهایی پلاستیکی هستند که لایه نازکی از ژل پروکساید روی آن ها قرر می گیرد. این نوارها طور ساخته می شوند که با سطح دندان همخوانی داشته باشند و کامل روی دندان های فرد را پوشش دهند. این نوارها را باید دو بار در روز و هر بار حدود سی دقیقه روی دندان بگذارید. با استفاده از آن ها رنگ دندان هایتان یک تا دو درجه سفید تر می شود و هم به صورت آنلاین هم در داروخانه ها می توانید آن ها را تهیه کنید.

دهان‌شویه سفیدکننده دندان

یکی دیگر از راه های خلاصی از زردی دندان استفاده از دهان‌شویه سفیدکننده است. این دهان‌شویه ها شامل منابع اکسیژنی به نام هیدروژن پروکساید هستند که با لکه های دندان واکنش نشان می دهند و رنگ آن ها را روشن می کنند. کافی است هر روز به مدت یک دقیقه یکی از این دهان‌شویه ها را داخل دهانتان بچرخانید و این کار را تا سه ماه ادامه دهید تا نتایج آن را مشاهده کنید.

کربن فعال

خمیردندان هایی که حاوی کربن فعال هستند از لک شدن دندان ها جلوگیری می کنند. یکی از تحقیقات سال ۲۰۱۷ نشان داد خمیردندان هایی که کربن فعال دارند لکه های خارجی دندان را از بین می برند. البته برای اینکه بفهمیم این ماده چقدر در سفیدکردن دندان تاثیر دارد، هنوز باید تحقیقات بیشتری انجام دهیم.
گاهی خود کربن باعث لکه شدن دندان می شود. به همین خاطر در استفاده از آن ها باید احتیاط به خرج دهید و افراط نکنید؛ چراکه پاک کردن کربن فعال از شکاف های دندان کار بسیار دشواری است.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستایش جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  عرض سلام و احترام خدمت سرکار خانم
  خانم دکتر من حدودا 1 سال و نیم پیش ارتودنسی داشتم که ای کاش هیچوقت انجام نمیدادم!
  بعد از اون یه لک زرد رنگ هلالی بین لثه و دندان به وجود اومده بود به دکترم گفتم گفت با جذب کلسیم خوب میشه اما این مشکل بعد از جرمگیری به وجود اومد یه دکتر دیگه هم رفتم ایشون گفت براکت ها روی دندونت خال انداخته الان یعنی مینای دندون من از بین رفته جدیدا که بیشتر دقت میکنم بعضی از دندون های بالام این مشکل رو دارن ولی در حد خیلی کمتر الان واقعا نگرانم میشه بفرمایید این ها علایم از بین رفتن میناست؟
  الان این زردی 1 یال و خرده ای که به همین شکل مونده
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   عکس ضایعه  تان را به موبایل مطب به شماره ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال کنید و یک ویس مبنی بر تاریخچه ضایعه، خدمتتان راهنمایی میکنم

 • تصویر کاربر اهورا دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر، من حدود یک ماه پیش دندون هام رو کامل جرم گیری کردم، پزشک هم گفت که دندونات سالمه و مشکلی نداری، اما حس می کنم بعد از جرم گیری دندان های من مخصوصا دندان های جلویی که موقع لبخند معلوم هستند زرد تر شدن، علتش چی میتونه باشه؟ تو خونه می تونم کاری برای سفید کردنش انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   اصولن بعد از جرمگیری دندان سفیدتر میشود.
   تصویر دندانهایتان را در حالت لبخند و حالتی که دهان باز هست ارسال کنید

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر