متخصص دندانپزشکی کودکان

تخصص دندانپزشک کودکان به درمان ها و مراقبت های پزشکی دهان  و دندان کودکان، از دوران نوزادی تا دوران نوجوانی است. متخصص دندانپزشکی کودک تجربه‌ و دانش لازم برای مراقبت از دندان‌ها، لثه‌ها و دهان کودکان را آموزش دیده اند.

دندان‌های شیری طی ۶ ماه ابتدای زندگی رشد می‌کنند.در سن ۶ یا ۷ سالگی ریزش اولین دندان‌ها شروع می‌شود و با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند. کودکان بدون رعایت کردن بهداشت دهان دچار پوسیدگی دندانی و بیمار‌های دهان و دندان شده که می‌تواند منجر به درد دائمی و سایر عوارض شود.

متخصص دندانپزشکی کودک به چه آموزش‌هایی نیاز دارد؟

دندانپرشک اطفال به صورت تخصصی باید حداقل دوره های زیر را گذرانده باشد:

خدمات دندانپزشک کودک چیست؟

متخصص دندانپزشکی کودکان باید بتواند مراقبت بهداشت دهان و دندان اطفال که شامل موارد زیر است را ارائه کند:

از دیگر مواردی که متخصص دندانپزشکی کودک طی دوره خود فرا می گیرد، نحوه تعامل و برقراری ارتباط با کودکان بی قرار یا مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی است. دندانپزشک اطفال با روش های مختلف از جمله تکنیک های روان شناسی، درک متقابل و حتی استفاده از آرام بخش در موارد خاص، درمان های دندانپزشکی را روی  کودکان انجام می دهد.

چالش دندان شیری ام افتاد دکتر سمانه شیرانی
دندان پزشکی کودکان
دکتر سمانه شیرانی

چالش دندان شیری

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و الزامی بودن قرنطینه خانگی، اهمیت به سلامت جسم و روان کودکان در این موقعیت اهمیتی دو چندان دارد. در همین راستا، دکتر سمانه شیرانی مسابقه اینستاگرامی چالش دندان شیری ام افتاد را طراحی کرده اند که با هم شرح آن را از زبان خود ایشان می بینیم:

برای شرکت در چالش کلیک کنید

ویژگی های دندانپزشک کودک حرفه ای

کودکان فقط بزرگسالانی با جثه کوچک نیستند. آن‌ها همیشه قادر به صبر و بردباری و همکاری کردن طی معاینات دندانی نیستند. دندانپزشک کودکان می‌دانند چگونه کودکان را به روش‌هایی که برای کودک راحت و قابل تحمل است معاینه و درمان کند. به علاوه متخصصان دندانپزشکی کودکان تجهیزات خاصی در مطبشان دارند که طبق سلیقه و ذهنیت کودکان چیده شده است.

یک متخصص دندانپزشک کودک گزینه های درمانی زیادی ارائه می‌دهد و تخصصی در مراقبت از دندان، لثه و دهان کودک دارد. وقتی متخصص کودکان پیشنهاد می‌دهد که کودک باید معاینه دندانی بشود، مطمئن باشید که او بهترین مراقبت ممکن را در این خصوص ارائه می‌دهد.

پیش‌بینی رفتار کودکان

دندانپزشکی که با کودکان سر و کار دارد باید به دقت مرحله رشد کودک، رفتار و خلق و خوی آن روز کودک را  ارزیابی کند و واکنش کودک به درمان دندانپزشکی را پیش‌بینی کند.

پاسخ به نیازهای مراقبت بهداشتی دهان و دندان بسیار پیچیده است و با عوامل زیادی تعیین می‌شوند. دلایل اصلی بی قراری کودک در زمان مراجعه به مطب و ناتوانی وی در برقراری ارتباط با دندانپزشک را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

متخصص دندانپزکش برای کودکان با نیاز های خاص

در باقی کودکان  که قادر به برقرار کردن ارتباط با دندانپزشک هستند، شناسایی تأثیرات رفتاری مبهم‌تر و سخت‌تر است. عوامل دخیل شامل ترس، اضطراب عمومی یا موقعیتی، داشتن تجربه نامطلوب یا دردناک دندانپزشکی یا پزشکی، آماده نبودن برای برخورد با دندانپزشک و غیره است.

تعداد کمی از کودکان با رفتار غیرهمکارانه خود ترس از دندانپزشکی دارند و از طرفی ترس در تعدادی از کودکان هم سبب ایجاد مشکل طی اعمال دندانپزشکی نمی‌شود. ممکن است ترس به دلیل عدم داشتن کنترل یا ترس از درد باشد، به خصوص وقتی که کودک از مشکل دندان خود آگاه است و یا قبلا تجربه دندانی دردناک داشته است. 

کنترل ترس کودک - متخصص دندانپزشکی کودکان

عوامل فرهنگی و زبانی هم در نگرش و همکاری و رفتار کودک نقش دارند. هر فرهنگی عقاید، باورها، ارزش‌ها و عملکردهای خود را دارد و درک چگونگی برقرار کردن ارتباط با بیمارانی که فرهنگ متفاوتی دارد و همچنین داشتن ابزارهایی برای تسهیل برقرار کردن ارتباط با این بیماران بسیار مهم است.

تأثیر والدین بر دندانپزشکی کودکان

تأثیر والدین روی رفتار کودکان در مطب دندانپزشکی به روش‌های مختلفی قابل اجراست. نگرش مثبت به بهداشت دندان و دهان ترس از دندانپزشکی را از بین می‌برد. مراقبت‌های پیشگیری کننده زودهنگام سبب ابتلای کمتر به بیماری های دندانی می‌شود، نیازهای درمانی در این زمینه را کمتر کرده و سبب کاهش تجربه بد دهانی و دندانی می‌شود.

والدینی که تجارب دندانپزشکی منفی دارند خودشان استرس و ترسی به کودکشان منتقل می‌کنند و همین سبب نگرش منفی کودک و پاسخ نامطلوب به مراقبت دندانی می‌شود. مشقات و نابرابری‌ های اقتصادی بلند مدت سبب مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب، خشونت، سو استفاده از مواد و حساس شدن در پدر و مادرها می‌شود.

تاثیر افسردگی والدین بر کودک

در ایران ظهور عادات و رفتارها و سبک زندگی خاص والدین که ناشی از مشکلات اقتصادی آن‌هاست سبب شده است که پایشگران سلامت با تعداد رو به افزایشی از کودکان بدون اعتماد به نفس و با رفتارها ناهنجار در مقابل تجارب جدید رو به رو شوند. انتظارات والدین برای پاسخ کودکان در برابر شیوه های درمانی (مانند گریه نکردن) هم بسیار غیر واقع‌گرایانه است ولی در عوض از دندانپزشک انتظار دارند که رفتار کودک را به خوبی و در جهت هدایت رفتار وی سوق دهند.

پوسیدگی و افتادن دندان های کودکان

علل پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان (یا کرم‌خوردگی دندان کودک)، یکی از رایج ترین بیماری های عفونی مزمن در کودکان به حساب می‌آید. به این خرابی، پوسیدگی دندان شیشه شیر در اطفال (nursing caries) هم گفته می شود. اطلاعات بیشتر را در لینک زیر بخوانید.

پوسیدگی دندان کودکان

رفتار تیم دندانپزشکی

رفتار متخصص دندانپزشکی کودک و پرسنل دندانپزشکی اولین قدم برای هدایت و کنترل ترس و اضطراب کودک است. نگرش متخصص دندانپزشک اطفال، زبان بدن و مهارت‌های ارتباطی وی برای ایجاد یک جلسه درمانی شاد و راحت برای کودک و والدین او نقش فوق العاده موثری دارد.

رفتار منشی، دستیاران و خود پزشک به کاهش اضطراب و تشویق به همکاری کودک کمک می‌کند و باید شامل رفتار توام با حوصله و مهربانی، پاسخ دادن به سوالات کودک در سطح فهم او و برقراری ارتباط عاطفی و لمسی در صورت نیاز باشد.

اگر متخصص کودکان، چندان توجهی به برقرار کردن ارتباط نداشته باشد، باید بداند که کودک و والدین بسیار متوجه چنین خلائی هستند. ارتباط برقرار کردن (شامل به اشتراک‌ گذاشتن افکار، نظرات و اطلاعات) در دندانپزشکی غالبا با صحبت کردن، لحن صدا و حالت چهره و زبان بدن صورت می‌گیرد. ارتباط بین بیمار و پرسنل و کودک و والدین برای حصول نتیجه‌ای موفقیت آمیز بسیار حیاتی است.

چهار بخش مهم در ارتباط برقرار کردن شامل موارد زیر است:

مطب دندانپزشکی مناسب کودکان

ارزیابی و مدیریت زمان

درد روی رفتار تأثیر مستقیمی دارد. یافته‌ها در مورد درد یا تجربه دردناک گذشته مسائل مهمی‌ است که باید در تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی بیمار مد نظر قرار گیرد تا به دندانپزشک در پیش‌بینی رفتارهای احتمالی کمک کند.

ارزیابی و مدیریت درد در کودکان بسیار ضروری است چراکه تأثیر مستقیمی روی رفتار دارد. پیشگیری و کاهش درد طی درمان می‌تواند ارتباط و اعتمادی بین دندانپزشک و بیمار ایجاد کند و اضطراب و ترس را کاهش داده و نگرش مثبتی در بیمار ایجاد کند. ماهیت ذهنی درک درد، پاسخ متفاوت بیماران به درد و عدم ارزیابی دقیق درد سبب به تعویق انداختن تشخیص و دخالت به موقع دندانپزشک شود.

گاهی هم دندانپزشکان میزان درد بیمار را نادیده گرفته و یا با تلقین به عنوان یک مکانیسم دفاعی به درمان کودکی که واقعا در درد است، ادامه دهند.

تفسیر اشتباه یا غفلت در برابر تغییرات رفتاری به دلیل محرک دردناک سبب حساس شدن کودک به ویزیت‌های دندانپزشکی آتی و آسیب روانی وی می‌شود.

دکتر سمانه شیرانی یکی از بهترین متخصصین دندانپزشکی کودکان هستند و با عشق و علاقه تلاش می کنند تا تجربه کودکان از درمان های دهان و دندان، تجربه ای شیرین و آسان باشد.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک کودکان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساناز یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر، دختر 7 ساله ام یه مدتیه هر هفته تبخال میزنه
  چی کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام حتما تشریف بیارید مطب که ارزیابی کنم

 • تصویر کاربر رامین یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام، روزتون به خیر، آیا شما خدمات دندانپزشکی برای فرشته های سندرم داون نیز انجام می دید؟ امکان تخفیف براشون دارید؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام نه عزیزم

 • تصویر کاربر آتیناز سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  خانم دکتر، شما برای بچه های بدقلق چه راه حلی دارید؟ بیهوش می کنید بچه رو؟ عوارض نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام بچه چند سالشونه؟
   بچه بدقلق وجود نداره، سن بچه ها اگر زیر ۳ سال باشه کار دندانپزشکی در آفیس مناسب نیست

 • تصویر کاربر کاملیا سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، خسته نباشین. من پسرم 12 سالشه، پارسال یکی از دندون های آسیابش رو پر کردیم، به آمالگام حساسیت داشت و توی لپش زخم شد. الان یه دندون دیگه اش هم پوسیدگی داره. شما با چه موادی پر می کنید دندونش رو؟ الان که زخمش خوب شده، احتیاجی هست اون پرشدگی رو با آمالگام رو تعویض کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام با مواد همرنگ دندان یا کامپوزیت باید پر کنیم و برای دندان پر شده با آمالگام بهتر هست اون هم تعویض بشه و با کامپوزیت جایگزین شه

 • تصویر کاربر پریا یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر، دخترم 5 سالشه، دندوناش پوسیدگی نداره ولی از هم فاصله داره دندوناش، البته هنوز دندان های شیری داره. لازمه ارتودنسی کنیم یا زوده؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام
   دندانهای شیری اصولن از دندانهای دائمی از نظر سایز کوچکتر هستند و خداوند بین
   دندانهای شیری فاصله گذاشتند که فضا برای رویش دندانهای دائمی باشد
   نیاز به هیچ اقدامی نیست

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر