مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت بعد از لمینت دندان به منظور افزایش عمر این روکش های سرامیکی و کاهش ریسک و خطرات احتمالی بعد از لمینت دندان طراحی شده اند. در این مقاله به روش های مراقبت از لمینت ها، نحوه صحیح مسواک زدن دندان لمینت شده و کارهای دیگری که می تواند به افزایش عمر لمینت دندان کمک کند می پردازیم.

لمینت دندان فرایند درمانی محبوبی است که عیب‌های دندان را می‌پوشاند و خیلی سریع طرح لبخند شما را زیبا می‌کند. وقتی لمینت دندان را روی دندانتان نصب می‌کنید، باید بدانید از آن به بعد که چطور از دندان‌هایتان مراقبت کنید تا ونیرها آسیب نبینند و سال‌ها طرح لبخندتان را زیبا نگه دارند.

 اگر خوب از ونیرها مراقبت کنید تا ده سال یا حتی بیشتر از آن سالم می مانند. خوشبختانه مراقبت از ونیر آسان است و تفاوت چندانی با مراقبت از دندان‌های اصلی ندارد. 

دوره ریکاوری بعد از نصب ونیر

بسیاری از بیماران دغدغه بازگشت به زندگی عادی بعد از ایمپلنت را دارند. سوال مشترک همه این است:

چقدر بعد از ایمپلنت دندان می توانم غذا بخورم؟

برخلاف فرایندهای دندانی دیگر فرایند ریکاوری ونیر خیلی طول نمی‌کشد. بنابراین به محض اینکه ونیرها محکم به دندانتان چسبیدند و اثر داروی بیحسی از بین رفت، می‌توانید غذا بخورید و مانند همیشه خوراکی‌هایتان را بجوید. 

دقت داشته باشید اگر قبل از اینکه اثر دارو از بین برود غذایی بخورید، ممکن است لب یا داخل گونه‌هایتان را با دندان ببُرید.

لمینت دندان چیست

لمینت دندان چگونه انجام می شود؟

لمینت دندان از لایه سرامیک باریکی ساخته شده که با مینای دندان و یک لایه چسبناک، روی دندان اصلی چسبانده می شود.

برای آشنایی با مزیا و معایب لمینت دندان با ما همراه باشید

لمینت دندان

خطرات و اثرات جانبی لمینت دندان

خطرها و اثرهای جانبی لمینت دندان بسیار ملایم هستند زیرا این فرایند خیلی نیاز به تغییرات و دستکاری دندان ندارد. با این حال، در ادامه به برخی از عوارض احتمالی نصب ونیر اشاره می‌کنیم:

بعد از نصب ونیر سرامیکی هیچ راه برگشتی نیست

برای اینکه ونیر روی دندان جاسازی شود، پزشک باید لایه نازکی مینای دندان را بتراشد و سپس ونیر را روی سطح صاف دندان بچسباند. وقتی مینای دندان را بتراشید، دیگر هیچوقت درمان نمی‌شود و برای همیشه از بین می‌رود.

به همین خاطر اگر از نصب ونیر پشیمان شوید دیگر هیچ راه برگشتی نیست. 

ونیر های سرامیکی شکننده اند

با اینکه ونیر طوری طراحی شده که سال‌ها سالم باقی بماند، ممکن است تا آخر عمرتان دوام نیاورد و بعد از چند سال نیاز به تعویض داشته باشد.

ونیرهای سرامیکی ممکن است در طی زمان بشکنند، ترک برداند، خرد شوند یا بیفتند. اگر چنین اتفاقی برای ونیر دندانتان افتاد باید حتماً آن را تعویض کنید تا دندان‌هایتان خراب نشود.

افزایش حساسیت دندان و آسیب احتمالی به آن

بعضی از افراد بعد از نصب ونیر در ناحیه دندانشان احساس درد می‌کنند یا دندانشان نسبت به بعضی مواد خوراکی از خودش حساسیت نشان می‌دهد. خوشبختانه این علائم تا یک هفته بعد از فرایند کم‌کم از بین می‌روند.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

نکات زیر درمورد مراقبت‌‌های بعد از نصب ونیر هستند. اگر این موارد را رعایت کنید سال‌ها دندان‌هایی سالم و زیبا خواهید داشت.

به بهداشت و شستشوی دهانتان رسیدگی کنید

شستشوی مناسب دهان و دندان‌ها، یکی از موثرترین راه‌ها برای مراقبت از لمینت دندان است. اگر خوب به بهداشت دهانتان رسیدگی کنید، از پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری می‌شود. هردوی این موارد با طول عمر لمینت دندان تأثیر مستقیم دارند.

برای اینکه دوام ونیرها را بیشتر کنید و از سلامت دندان‌هایتان مطمئن شوید، باید حداقل دوبار در روز، خیلی با دقت دندان هایتان را مسواک بزنید. 

کشیدن نخ دندان هم روشی بسیار ضروری است که باید حداقل روزی یک بار انجام شود. علاوه بر این، سعی کنید هر چند وقت یکبار برای چکاپ و جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کنید در صورت بروز هرنوع مشکل خیلی زود آن را شناسایی و برطرف کند.

محکم مسواک نزنید

درست است که مسواک زدن برای مراقبت از دندان و ونیر دندان لازم است اما اگر محکم دندان‌هایتان را مسواک بزنید، ممکن است ونیرها آسیب ببینند. اگر خیلی به دندان‌ها فشار بیاورید، از مسواک‌های زبر و سفت استفاده کنید یا خمیردندان‌های فرساینده بخرید، ممکن است باعث خش افتادن یا کَنده شدن وینرها شوید.

برای اینکه از آسیب ونیرها جلوگیری شود، با استفاده از خمیردندانی نرم و فشار ملایم دندان‌هایتان را مسواک بزنید و از خمیردندانی استفاده کنید که ساختار دندان‌ها را از بین نبرد.

خوراکی‌های سفت یا اشیاء سفت را نجوید

بعضی‌ها عادت دارند درب قوطی‌ها را با دندانشان باز کنند یا اینکه ناخن‌ دستشان را بجوند. این کار ممکن است باعث لب‌پر شدن یا خرد شدن ونیر شود و باید از آن خودداری کنید.

یادتان نرود که دندان‌ها جعبه‌ابزار شما نیستند! همچنین از جویدن غذاهایی مثل یخ، آب‌نبات‌های سفت و پاپکورن و ته دیگ پرهیز کنید. خوردن این خوراکی‌ها هم به ونیر آسیب می زند.

از خوردن نوشیدنی‌های تیره دوری کنید

نوشیدنی‌های تیره، بخصوص قهوه، چای سیاه و شراب قرمز ممکن است به صمغ (ماده‌ای که برای چسباندن ونیر به دندان استفاده شده) آسیب بزنند و درنتیجه باعث جدا شدن ونیر از دندان شوند.

بعد از اینکه روی دندانتان ونیر نصب کردید، از خوردن نوشیدنی‌های تیره خودداری کنید تا دندان‌هایتان سالم و زیبا باقی بمانند. اگر عادت به خوردن این نوشیدنی‌ها دارید، از نی استفاده کنید تا نوشیدنی با دندان‌هایتان تماس پیدا نکند.

مراقبت بعد از لمینت دندان - نوشیدنی های تیره ننوشید

هنگام ورزش روی دهانتان محافظ بگذارید

گاهی ممکن است در ورزش فک شما ضربه ببیند و درنتیجه به لمینت دندان یا حتی دندان‌های طبیعی‌تان آسیب برسد. بنابراین اگر هنگام ورزش یا فعالیت‌های فیزیکی دیگر از محافظ دندان استفاده کنید، از شکستن ونیرهای سرامیگی جلوگیری می‌شود.

اگر عادت به دندان قروچه دارید آن را درمان کنید

بروکسیم یا همان دندان قروچه می‌تواند به‌شدت عمر لمینت دندان را کوتاه کند. این عارضه حتی به دندان طبیعی هم آسیب زیادی می زند. کسانی که شب‌ها عادت به دندان قروچه دارند باید حتماً قبل از نصب ونیر آن را درمان کنند.

ترمیم لمینت دندان

ترمیم لمینت دندان

انتظار می‌رود ونیرهای سرامیکی سال‌ها سالم بمانند ولی گاهی شرایطی به وجود می‌آید که ممکن است عمر ونیر را کوتاه کند. این شرایط غیرقابل اجتناب‌اند و اگر چنین موردی را مشاهده کردید، باید حتماً برای بازسازی یا تعویض ونیرها به دندانپزشک مراجعه کنید.

ضربه یا فشار شدید می‌تواند لمینت دندان را بشکند، همانطور که این اتفاق ممکن است برای دندان طبیعی انسان هم بیفتد. در هنگام ورزش یا فعالیت‌های دیگری که احتمال می‌دهید خطری دندان‌هایتان را تهدید می‌کند، محافظ دندان بپوشید. اشیاء سخت را به دندان نگیرید و از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید. در بیشتر مواقع درصورت شکسته شده ونیر باید آن را از نو بازسازی کنید ولی گاهی اوقات این موارد با ترمیم هم رفع می‌شوند.

بعضی از ونیرها بعد از گذشت چند سال لکه می‌گیرند و رنگشان در بعضی نواحی، بخصوص در گوشه‌های تغییر می‌کند. در صورت مشاهده چنین وضعیتی حتماً به دندانپزشک خود اطلاع دهید. این مسئله معمولاً با فرایندهای ترمیمی برطرف می‌شود.

گاهی لثه‌ها از ونیر جدا می‌شوند و و باعث می‌شوند رنگ و ساختار دندان‌های زیرین نمایان شود. این مورد معمولاً بعد از چندین سال اتفاق می‌افتد و نشان می‌دهد که ونیر به بازسازی احتیاج دارد.

ما سعی می‌کنیم بهترین خدمات بازسازی ونیر را به شما ارائه دهیم اما درست مانند دیگر خدمات ترمیمی، نیاز به بازسازی و تعویض ونیر هم بعد از چندین سال اتفاق می‌افتد.

دکتر سمانه شیرانی دندانپزشک و متخصص آسیب های دهان و دندان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر