ارتودنسی کودکان چگونه انجام می شود؟

داشتن دندان های صاف و مرتب هم رعایت بهداشت دندان ها را ساده تر می کند، هم لبخندی زیبا برای شما ارمغان می آورد. یکی از راه های مرتب کردن دندان ها استفاده از تکنیک ارتودنسی است. ارتودنسی کودک از سنین پایین، بعد از رشد دندان های دائمی می تواند ردیف دندان فرزند شما را مرتب کند.

در این مقاله به روش های ارتو دنسی و انواع بریس می پردازیم.

بعضی افراد به طور طبیعی دندان‌های صاف و متناسبی دارند. ولی اگر شما مشکلی در جویدن و فضای بین دندان‌هایتان دارید باید ارتودنسی کنید. ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که با موارد غیرطبیعی دندان فک سر و کار دارد. مراقبت‌های ارتودنسی شامل استفاده از وسایلی مانند بریس برای صاف کردن دندان، اصلاح مشکلات جویدن، بستن فواصل بین دندان‌ها و ردیف کردن لب‌ها و دندان‌ها است. 

بیشتر افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند کودک هستند ولی بزرگسالان هم از بریس استفاده می‌کنند. ارتودنسی در کودکان خردسال سبب اصلاح رشد فک به منظور رشد متناسب دندان‌های دائمی می‌شود. دندان‌های دائمی صاف از مشکلات دندانی بعدی جلوگیری می‌کند.

عکس قبل و بعد ارتودنسی دندان کودکان

چه کسی نیاز به بریس دارد؟

در کودکی دندان‌های شیری یکی یکی می‌افتند و دندان‌های دائمی جایگزین آن‌ها می‌شود. دندان‌های دائمی در عده‌ای صاف و متناسب رشد کرده و در عده‌ای هم چنین نمی‌شود. بعضی دندان‌های روی هم قرار گرفته و بعضی کج درآمده یا پیچش دارد. دهان بعضی افراد چنان کوچک است که سبب کجی دندان‌ها می‌شود. 

در مواردی هم بیماری‌های دندانی یا افتادن زودهنگام دندان‌های شیری یا حتی دائمی، مشکلات پزشکی، تصادف یا عاداتی مانند مکیدن انگشت شست سبب ایجاد ناهنجاری‌های دندانی می‌شود. ناهنجاری‌ دندانی در کودک جویدن درست را مختل کرده و دلیل آن این است که دندان‌های کج به خوبی دندان‌های متناسب و صاف کار نمی‌کنند. جویدن اولین بخش از خوردن غذاست و امری مهم است. مسواک کردن دندان‌های کج سخت بوده و زودتر دچار پوسیدگی و بیماری‌های لثه می‌شود. دندان‌های کج همچنین سبب کاهش اعتماد نفس می‌شود.

چالش دندان شیری ام افتاد دکتر سمانه شیرانی
دندان پزشکی کودکان
دکتر سمانه شیرانی

چالش دندان شیری

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و الزامی بودن قرنطینه خانگی، اهمیت به سلامت جسم و روان کودکان در این موقعیت اهمیتی دو چندان دارد. در همین راستا، دکتر سمانه شیرانی مسابقه اینستاگرامی چالش دندان شیری ام افتاد را طراحی کرده اند که با هم شرح آن را از زبان خود ایشان می بینیم:

برای شرکت در چالش کلیک کنید

اگر متخصص دندانپزشکی کودک تشخیص دهد که نیاز به بریس و سایر وسایل اصلاحی است باید او را به متخصص اورتودنسی ارجاع دهد که در حیطه تشخیص و درمان دندان‌ها و فک نامتناسب آموزش دیده است. 

دندان‌پزشک‌های عمومی قادر به تشخیص تناسب دندان‌های دائمی قبل از درآمدن در سنین ۶ تا ۷ سالگی هستند. در چنین مواردی درمان‌های ارتودنسی پیشگیرانه توصیه می‌شود که شامل استفاده از وسایلی است که روی رشد صورت اثر گذاشته و به رشد بهتر دندان‌ها و پیشگیری از ایجاد مشکلات جدی کمک می‌کند. در این موارد ممکن است اصلا نیازی به ارجاع به متخصص ارتودنسی نباشد.

تشخیص نیاز به ارتودنسی در کودکان

قبل از بریس‌گذاری نیاز به تشخیص ناهنجاری دندان کودکان است. در این صورت باید از روش‌هایی نظیر اشعه ایکس، عکس‌برداری، ایمپرشن، مدل و کامپیوتر استفاده کرد. اشعه ایکس سبب تشخیص موقعیت دندان‌ها و دندان‌هایی که هنوز درنیامده‌اند می‌شود. گاهی از اشعه ایکس ۳۶۰ درجه استفاده می‌شود تا ارتباط بین دندان‌ها با فک و فک با سر سنجیده شود. 

از عکس‌برداری معمولی هم برای تشخیص این ارتباطات می‌توان بهره برد. از ایمپرشن حاصل از دندان‌های بیمار که در نتیجه فشار دندان‌های بیمار روی یک ماده نرم ایجاد می‌شود هم برای ساخت مدل دندان‌ها استفاده می‌شود.

درمان ناهنجاری دندان کودکان

پس از تشخیص گزینه درمانی درست انتخاب می‌شود. گاهی فقط یک گیره موقت نیاز است و در موارد دیگر مانند اوربایت یا آندربایت شدید نیاز به جراحی است. ولی در اغلب موارد بریس گزینه درمانی اصلی است. 

بریس با دو اقدام مهم سبب صاف شدن دندان‌ها می‌شود: برای مدت طولانی در جای خود باقی‌ می‌ماند و فشار یکنواختی وارد می‌کند. ترکیب این دو در طی تنظیم‌ هایی که توسط دندانپزشک انجام می‌شود سبب تغییر موقعیت دندان در دهان بیمار می‌شود.

انواع بریس دندان

بعضی از بریس‌ها از فلز سبک ساخته شده و دور هر دندان می‌پیچد یا با چسبی مخصوص به سطح خارجی دندان می‌چسبد. بریس‌های شفاف یا سرامیکی همرنگ دندان را می‌توان به سطح خارجی دندان چسباند. از مینی‌بریس هم که کوچکتر است یا بریس‌های شفاف که در سطح داخلی دندان قرار می‌گیرد هم می‌تواند استفاده کرد. 

در بسیاری از موارد بیمار می‌تواند نوع بریس را خودش انتخاب کند. یکی از گزینه‌های درمانی دیگر ارتودنسی بدون‌بریس است که از یک سری وسایل قابل برداشت که متناسب با هر بیماری ساخته‌ می‌شود و به مدت زمان مشخصی جایگزاری می‌شود استفاده می‌شود. این وسایل فشاری روی دندان‌های کج و بدفرم وارد کرده و آن‌ها را کم‌کم به جای خود برمی‌گرداند.

انواع بریس های رایج عبارت اند از:

ارتودنسی کودک - انواع بریس دندان

دوره ارتودنسی چقدر است؟

مدت زمان استفاده از بریس دندان بستگی به برنامه درمانی هر فرد دارد. لوازم و برنامه درمانی حاصل از مدلی است که از دندان‌های فرد برداشته شده و به کامپیوتر داده شده است. این درمان برای هر کسی مناسب نیست و دندانپزشک باید تناسب آن را برای هر فرد تشخیص دهد. اصلاح دندان با ارتودنسی برای کودکان بین ۶ ماه تا ۲ الی ۳ سال با هر یک از روش‌های ذکر شده طول می‌کشد.

پس از طی شدن مدت زمان مورد نیاز برای هر بریس دندانپزشک روی بخش دیگر درمان یعنی حصول اطمینان از وارد آوردن فشار یکنواخت کار می‌کند که برای این منظور نیاز است که بیمار به صورت منظم و معمولا ماهی یکبار ویزیت شود. در این جلسات دندانپزشک سیم، فنر یا بندهای پلاستیکی به بریس وصل می‌کند تا فشار بیشتری روی دندان وارد آورد. گاهی با استفاده از بندهای پلاستیکی یک دندان را به دندان دیگر متصل کرده تا فشار مخالف ایجاد شود. 

در بعضی افراد که بریس برای اصلاح دندان و فک کافی نیست نیاز به فشار بیشتری در خارج دهان وجود دارد. در این موارد نیاز است که بیمار از دنده‌های گردنی یا سری استفاده کند که با سیم به درون دهان وصل شده و کش‌هایی دنده را به سر متصل می‌کنند. در بیشتر مواقع فرد نیاز است که فرد فقط وقتی در خانه است یا هنگام خواب از این وسیله استفاده کند. این روند زمان‌بر است ولی با ترکیب درست زمان و سیم و فنر و بندهای پلاستیکی و گاهی دنده سری دندان کم‌کم به جای درست انتقال میابد.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

بعضی از اجزای بریس ممکن است سبب درد و احساس ناراحتی در دهان شود. در این موارد مصرف ایبوپروفن یا استامینوفن به بهبود درد کمک می‌کند. اگر پس از هر با تنظیم بریس دچار درد شدید شده اید با دندانپزشک خود مشورت کرده تا در صورت امکان تنظیم را تغییر دهد.

مراقبت‌های مورد نیاز در صورت استفاده از بریس

دندانپزشک مراقبت‌های بعد از ارتودنسی مورد نیاز را به شما آموزش می‌دهد. بریس، سیم، فنر، بندهای پلاستیکی و سایر لوازم مانند آهنربایی غذا و پلاک را به خود جذب کند و در صورت عدم رعایت بهداشت سبب ایجاد لکه‌های دائمی روی دندان می‌شود.

اغلب توصیه به مسواک زدن با خمیردندان‌های حاوی فلوراید و مراقبت‌های خاصی پس از صرف غذا می‌شود. گاهی هم دهانشویه حاوی فلوراید تجویز می‌شود که به مکان‌هایی که خمیردندان نمی‌تواند وارد شود، نفوذ می‌کند. 

بعضی بریس‌ها مانند بریس‌هایی که سطح داخلی دندان را پوشش می‌دهند احتمال ایجاد زخم دهانی را بیشتر می‌کنند که ممکن است دندانپزشک استفاده از داروهایی که مستقیما روی ناحیه قرار گرفته و زخم را بهبود می‌دهد توصیه کند. گاهی هم می‌توان از واکس روی سیم و بریسی که سبب ایجاد التهاب می‌شود استفاده کرد.

دهانشویه فلوراید برای مراقبت بعد از ارتودنسی

برداشتن ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

پس از مدت طولانی بریس‌گذاری روز موعود بلاخره فرا می‌رسد و دندانپزشک بریس را باز می‌کند. پس از تمیز کردن کامل دندان‌ها دندانپزشک ممکن است تصویر دیگری از دندان‌ها با استفاده از اشعه ایکس گرفته و ایمپرشن‌گذاری کند تا نتیجه کار را بررسی کرده و ببیند که آیا دندان عقل قابل دیدن شده است یا نه. 

در بعضی موارد شاید نیاز به کشیدن دندان عقل باشد چراکه سبب می‌شود که دندان‌های تازه‌ صاف شده دوباره منحرف شوند، یا خود دندان عقل دردناک و  عفونی شده یا سبب آسیب رساندن به دندان‌های اطراف خود شود. یکی از مهم‌ترین بخش‌های درمان اورتودنسی مرحله نگهداری است تا دندان‌ها در سر جای صحیح خود بمانند. 

حقیقت این است که بسیاری از نوجوانان پس از درمان تمایلی به ویزیت مجدد و پیگیری ندارند. اما دندان‌های تازه صاف شده شاید آنقدر هم محکم سر جای خود نمانند و نیاز است که استخوان، لثه و عضلات هم تغییر پیدا کنند. نگهدارنده‌ ها موقعیت صاف دندان‌ها را نگه‌ می‌دارند. بعضی نگهدارنده‌ ها از سیم پلاستیکی یا فلزی شفاف ساخته شده و سطح خارجی دندان را پوشش می‌دهند. 

شاید بدترین چیز درمورد بریس داشتن این است که نمی‌توانید در هیچیک از عکس‌های خود لبخندی داشته باشید که دندان‌هایتان پیدا باشد ولی بدانید که میلیون‌ها نفر دیگر هم همین شرایط را دارند. و بدانید که بریس‌ها در نهایت خارج می‌شود ولی نتیجه آن لبخندی صاف و زیبا خواهد بود.

دکتر سمانه شیرانی یکی از بهترین متخصصین دندانپزشکی کودکان هستند و با عشق و علاقه تلاش می کنند تا تجربه کودکان از درمان های دهان و دندان، تجربه ای شیرین و آسان باشد.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک کودکان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر