درمان سرطان دهان بستگی به نوع و گستردگی آن پروسه ای سخت و زمان بر است و احتیاج به نظارت و پیگیری مداوم دارد. در این مقاله با تیم پزشکی و مسیر درمان انواع سرطان های دهان آشنا می شوید.

چه کسی سرطان دهان را درمان می کند؟

دهان در غذا خوردن، نفس کشیدن و صحبت کردن نقش مهمی دارد و سلامت آن بسیار پراهمیت است. متخصص درمان سرطان دهان برای درمان این سرطان در هر فردی از رویکرد جداگانه‌ای استفاده می‌کند تا احتمال درمان سرطان به حداکثر برسد و بیماری کمترین تأثیر را در قسمت‌های دیگر بدن و زندگی او بگذارد.

هنگامی که تشخیص سرطان دهان قطعی شود، یک تیم پزشکی فرآیند درمانی شما را بر عهده می‌گیرند. همیشه یک پزشک (که معمولاً متخصص جراحی سر و گردن است) این تیم را مدیریت می‌کند. اعضای دیگر تیم مراقبتی به عبارت زیر هستند:

روش های درمان سرطان دهان

روش‌های متفاوتی برای درمان این بیماری وجود دارد. درصورتی که پزشک سرطان دهان را در فردی تشخیص دهد، روش‌های درمانی ممکن را به او معرفی می‌کند. بهترین گزینه درمانی بسته به عوامل مختلف، از جمله نوع و استیج سرطان و سلامت کلی هر فرد، متفاوت است.

درنتیجه پزشک بسته به شرایط و نیازهای خاص هر بیمار روشی را برای درمان به او پیشنهاد می‌دهد. برای درمان سرطان یا بهبود علائم آن، معمولاً از یک یا چندتا از گزینه‌های درمانی زیر استفاده می‌کنند:

جراحی سرطان دهان

جراحی رایج ‎ترین و اولین گزینه‌ای است که برای درمان سرطان دهان پیشنهاد می‌شود. نوع جراحی به نوع سرطان، شدت و استیج آن بستگی دارد. در این جراحی همه غده‌های سرطانی را از داخل دهان خارج می‌کنند. اگر پزشک تشخیص دهد یا مشکوک شود که سرطان به غدد لنفاوی فرد سرایت کرده، این غده‌ها را هم از دهان او خارج می‌کند.

در طی جراحی سرطان دهان، جراح با کمک متخصصین غدد (پاتولوژیست‌ها) تکنیک‌هایی را برای آزمایش بافت استفاده کرده و اطمینان حاصل می‌کند بافت‌های سرطانی به طور کامل خارج شده‌اند. اگر لازم بود، متخصص جراحی پلاستیک در زیباسازی آن ناحیه و بازیابی کارکرد دهان به تیم جراحان کمک می‌کند.

پرتودرمانی سرطان دهان

این روش مخصوص تومورهایی است که خیلی پیشرفت کرده‌اند و معمولاً بعد از جراحی، به صورت تکی یا همراه با شیمی‌درمانی انجام می‌شود.

در موارد نادر، گاهی این فرایند را بدون جراحی و به عنوان اولین مرحله درمانی انتخاب می‌کنند. اینکه برای پرتودرمانی از چه متدی استفاده می‌شود، به نوع و استیج سرطان بستگی دارد.

درمان سرطان دهان با پرتودرمانی

پرتو درمانی خارجی

این روش رایج‌ترین متد پرتودرمانی است. پرتودرمانی با شدت متغیر (IMRT) و پروتن‌تراپی با این هدف انجام می‌شوند که تومور با کمترین آسیب به بافت‌های اطراف درمان شود.

پرتودرمانی داخلی

در این متد ماده رادیواکتیوی را که در داخل سوزن، دانه، سیم یا کاتتر قرار دارد درون تومور می‌گذارند تا اشعه‌ها به سمت تومور پرتاب شوند. این روش پرتودرمانی گاهی برای درمان تومورهای کوچک و گاهی بعد از جراحی‌های تومورهای وخیم توصیه می‌شود.

درمان پروتون‌ تراپی سرطان دهان

در پروتون‌تراپی دوز بالایی از مواد رادیویی را به طور مستقیم به سمت تومور پرداب می‌کنند، طوری که مقدار کمی از آن به اندام‌های حیاتی و بافت‌های سالم اطراف آن اصابت کند. برای بسیاری از بیماران، این روش احتمال موفقیت بیشتر و تأثیر خیلی کمتری روی قسمت‌های دیگر بدن دارد.

شیمی‌ درمانی سرطان دهان

شیمی‌درمانی ممکن است قبل از جراحی (یا پرتودرمانی) و برای کوچک‌تر کردن بافت سرطانی انجام شود. همچنین ممکن است همراه با پرتودرمانی و برای افزایش تاثیرگذاری این روش استفاده شود. گاهی هم پزشک برای کوچک کردن توموری که نمی‌توان با جراحی آن را خارج کرد، از شیمی‌درمانی استفاده می‌کند.

درمان هدفدار سرطان

سلول‌های سرطانی برای اینکه سالم باقی بمانند، تکثیر یابند و گسترش پیدا کنند، به مولکول‌های خاصی احتیاح دارند. این مولکول‌ها معمولاً توسط خود سلول‌ها و ژن‌هایی که سرطان را به وجود می‌آورند ساخته می‌شود.

درمان‌های هدفمند سرطان، از جمله جلوگیری از گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGF) طوری طراحی شده‌اند که در کار آن مولکول‌ها یا ژن‌های سرطانی مداخله کنند و جلوی رشد سرطان را بگیرند.

ایمونوتراپی یا ایمنی‌ درمانی سرطان دهان

سلول‌های سرطانی برای اینکه به زندگی خود ادامه دهند باید با سیستم ایمنی بدن مبارزه کنند و بتوانند تکثیر و گسترش یابند. نوع جدیدی از داروهای سرطان، ایمونوتراپی نام دارند و باعث می‌شوند سرطان در مقابل سیستم ایمنی بدن بی‌دفاع شود.

این داروها در حال حاضر هنوز روش استانداردی برای درمان سرطان دهان به حساب نمی‌آیند، مگر درمورد سرطان‌های غیرقابل برداشت یا سرطان‌های متا استاتیک (دگرنشین) که از بافتی به بافت دیگر سرایت می‌کنند.

درمان های دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به سرطان

درمان های دندان پزشکی بیماران مبتلا به سرطان دهان

یکی از دغدغه های بیماران مبتلا به سرطان، ابتلا به بیماری های دهان و دندان است، مراقبت های دندانپزشکی بیماران مبتلا به سرطان ، پیچیدگی ها و سختی های خاصی دارد و توجه مداوم و دقیق دندانپزشک در تمامی پروسه درمان و مبارزه بیمار با سرطان ، اهمیت بسیاری دارد.

دندانپزشکی بیماران مبتلا به سرطان

بعد از درمان سرطان دهان: جلوگیری از عود بیماری و فرایندهای زیبایی

سرطان دهان و درمان آن اغلب باعث دشواری در صحبت کردن، بلعیدن غذا و نفس کشیدن می‌شود. بنابراین بعد از درمان تیم تخصصی ما به شما کمک می‌کنند این توانایی‌ها را بازیابید و با توجه به نیازهایی که دارید مراقبت‌های لازم را از شما می‌کنند تا به صحبت کردن عادی‌تان برگردید. از جمله این روش‌های درمانی می‌توان به درمان‌های فیزیکی، گفتاردرمانی، کاردرمانی و غیره اشاره کرد.

معمولاً این فرایند زیبایی همزمان با جراحی دهان صورت می‌گیرد. البته در بعضی موارد هم جراح اجازه می‌دهد تا آن ناحیه به خودی خود التیام یابد و هیچ عمل زیبایی روی آن انجام نمی‌دهد. پزشک همیشه بهترین و مناسب‌ترین روش را برای بیمار توصیه می‌کند. در بعضی موارد حتی ممکن است بیمار به دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان احتیاج پیدا کند.

درصورت احتیاج به دندان مصنوعی پزشک نحوه استفاده از آن را به شما آموزش می‌دهد. اگر قسمتی از استخوان، ماهیچه یا پوستتان در جراحی آسیب دیده باشد ممکن است به عمل پیوند احتیاج پیدا کنید.

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر