ایمپلنت دندان جلو

دندان های پیشین هر فرد نماینده سلامت دهان و دندان و تشکیل دهنده لبخند زیبا برای او هستند. در عین حال این دندان ها بیشتر در معرض شکستگی و لب پر شدن هستند. ایمپلنت دندان جلو یکی از راهکار های مناسب برای جایگزینی دندان های آسیب دیده است.

در ادامه، به مزایای ایمپلنت دندان های جلو فک پایین و بالا و روش های تقویت استخوان فک برای ایمپلنت می پردازیم.

کاشت دندان‌های جلویی (پیشین)، به مراقبت از استخوان فک و حفظ ظاهر فرد کمک می‌کند و حسی مشابه دندان‌های اصلی فرد ایجاد می‌کند. ایمپلنت دندانی در فک، کاملا مشابه ریشه دندان عمل می‌کند و استخوان آلوئولار (حفره ای) در تعامل مناسب با آن قرار می‌گیرد و بدین شکل از بین رفتن استخوان اتفاق نمی افتد و این موضوع استخوان فک را محکم و سالم حفظ می‌کند.

درمان ایمپلنت دندان جلو، یک جراحی نسبتا ساده است و جراحی به سرعت اتفاق می‌افتد و جراح می‌تواند از بی حسی موضعی برای انجام کار استفاده کند. در روز اول این جراحی، از یک دندان موقت استفاده می‌شود و زمانی که درمان استخوان‌های فک کامل می‌شود، دندان جلویی دائمی جدید ساخته و در محل قرار داده می‌شود.

مراحل ایمپلنت دندان جلو

 مشابه ایمپلنت فک بالا و پایین، ایمپلنت دندان جلو نیز با ارزیابی و عکس برداری سه بعدی آغاز می شود. 

ارزیابی اولیه با عکس ایمپلنت جلو
 در ابتدا، فرد نیازمند مشاوره با دندان پزشک خود خواهد بود، تا بدین ترتیب بررسی‌های لازم در مورد سلامت دندان فرد صورت گیرد. پزشک با معاینه یا با کمک عکس برداری OPG برای ایمپلنت، به بررسی وضعیت دندان موجود می‌پردازد و همه گزینه‌های ممکن را با فرد در میان می‌گذارد.
 

تهیه برنامه درمانی ویژه و زمان بندی ایمپلنت

 مرحله بعدی پیش بینی درمان ایمپلنت مناسب برای فرد خواهد بود. از سی تی اسکن برای تهیه تصاویر سه بعدی دندان جلویی و آرواره استفاده می‌شود، این تصاویر به پزشک امکان برنامه ریزی دقیق جراحی ایمپلنت و پیش بینی راه حل‌های ویژه هر فرد را می‌دهد.

برنامه درمانی به شکلی آماده می‌شود که از قرار گیری ایمپلنت در جای درست، عمق مناسب و زاویه مطلوب اطمینان حاصل شود. برنامه ریزی درمانی به دندان پزشک این امکان را می‌دهد تا از خطاهای احتمالی اجتناب کند، ضمن این که فرد قادر به دریافت ایمپلنتی باشد که ظاهر و احساس فوق العاده ای دارد و از نظر عملکردی به خوبی عمل می‌کند.

جراحی ایمپلنت دندان جلو

 به دلیل این که درمان از قبل برنامه ریزی شده است، جراحی اصلی برای قرار دادن ایمپلنت دندان جلویی بسیار سریع انجام می‌شود و ممکن است برای جراحی تنها به بی حسی موضعی نیاز باشد. 

در صورتی که بیمار عصبی باشد پزشک می‌تواند از آرام بخش استفاده کند، موضوعی که باعث می‌شود فرد در زمان کوتاه ایمپلنت دندان کاملا احساس راحتی داشته باشد. بعد از جراحی، دستورالعمل‌های کامل در مورد مراقبت از محل ایمپلنت به فرد ارائه می‌شوند تا بهبودی در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟

  ایمپلنت دندان جلو نیز مانند ایمپلنت سایر دندان ها عمدتاً سه جلسه به طول می انجامد:
 ۱ جلسه بررسی و عکس برداری دندان آسیب  دیده
 ۱ جلسه کشیدن دندان خراب و کاشت ایمپلنت و گذاشتن دندان موقت
 ۱ جلسه نصب ایمپلنت دائم پس از ثابت شدن پایه ایمپلنت در فک

ضرورت ایمپلنت دندان جلو

دندان‌هایی پیشین (جلویی) به میزان زیادی در معرض آسیب‌های دندانی هستند و دندان پزشکان دندان‌های جلویی بیماران زیادی را به دلیل آسیب‌های ناشی از تصادفات و فعالیت‌های ورزشی درمان می‌کنند.

دندان‌های پیشین (جلویی) ممکن است به دلیل عفونت یا پوسیدگی از بین بروند. از دست رفتن هر دندان موضوعی ناراحت کننده است، اما از دست دادن دندان‌های پیشین (جلویی) موضوعی است که می‌تواند بسیاری از افراد را غمگین کند، علت امر تاثیری است که این دندان‌ها بر ظاهر و اعتماد به نفس افراد دارند.

جای خالی دندان جلو قبل از ایمپلنت

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

گزینه‌های دیگری برای جایگزین کردن دندان جلویی وجود دارند، درمان‌هایی نظیر دندان‌های مصنوعی یا فلیپرها راه حل‌های موقتی هستند که به صورت جایگزین استفاده می‌شوند.

درمان جایگزین دیگر استفاده از بریج محسوب می‌شود، در درمان بریج، دندان‌های ساخته شده با کمک دندان‌های کناری نگهداری می‌شوند. برای نگه داری از دندان آسیب دیده، دندان‌های مجاور تغییر شکل داده می‌شوند و حجم زیادی از ساختار اصلی آنها حذف می‌شود، تا قادر به نگهداری تاج مصنوعی بر روی خود باشند و تاج‌های جدید، دندان پیشین جدید را نگهداری می‌کنند. این دندان پیشین با نام دندان پونی یا پونیک نیز شناخته می‌شود.

حذف مینای دندان‌های مجاور، احتمال عفونت و پوسیدگی در آنها را افزایش می‌دهد. همچنین توجه به این موضوع اهمیت دارد که پونی‌های دندان‌های بریج شده تنها بر روی لثه قرار دارند و با گذر زمان بافت لثه و استخوان زیر آن به آرامی افت می‌کنند، بنابرین ممکن است به مرور زمان شکاف ناخوشایندی در زیر دندان پونی (بریج) ایجاد شود.

بهترین روش جایگزینی دندان از دست رفته

بر خلاف دندان مصنوعی یا بریج که تنها روی لثه جای می‌گیرند، ایمپلنت دندان‌های پیشین احساس و ظاهری کاملا مشابه با دندان‌های واقعی ایجاد می‌کنند. ایمپلنت دندان جلویی کاملا مشابه دندان واقعی به نظر می‌رسد. حتی لثه اطراف دندان ایمپلنت شده نیز به شکلی تغییر می‌کند که بهترین خروجی ظاهری را برای فرد به همراه داشته باشد.

عکس مراحل ایمپلنت دندان جلو

چه زمانی به پیوند استخوان برای ایمپلنت نیاز است؟

اگر استخوان فک به اندازه کافی ضخیم نباشید یا بیش از حد نرم باشد، ممکن است افراد پیش از انجام جراحی ایمپلنت به پیوند استخوان نیاز داشته باشند. دلیل این مسئله این است که جویدن با فشار زیادی همراه است و این فشار از جانب استخوان تحمل می‌شود. به همین دلیل در بعضی موارد استخوان فک نمی تواند از ایمپلنت دندان مراقبت کند و قرار دادن ایمپلنت در آن با شکست مواجه می‌شود. در این موارد پیوند استخوان می‌تواند پایه قوی تری برای ایمپلنت ایجاد کند.

در حال حاضر چندین ماده پیوند استخوان وجود دارند که می‌توانند برای بازسازی استخوان فک فرد استفاده شوند. گزینه‌ها می‌توانند شامل پیوند استخوان طبیعی از بخش دیگری از بدن یا پیوند استخوان مصنوعی نظیر مواد جایگزین استخوان باشند. این ساختارها می‌توانند پشتیبانی لازم برای دندان‌ها و حمایت لازم از رشد استخوان‌های جدید را فراهم کنند. معمولا استفاده از گزینه‌های مختلف در مشورت با پزشک مشخص می‌شود.

به این موضوع توجه کنید، که استخوان پیوند زده شده ممکن است به چند ماه زمان برای رشد استخوان‌های جدید در اطراف خود نیاز داشته باشد تا استخوان‌های جدید ایجاد شده به اندازه ای باشند که بتوانند از ایمپلنت حمایت کنند. 

در بعضی موارد، تنها ممکن است به میزان کمی پیوند استخوان نیاز باشد، مسئله ای که می‌تواند به طور همزمان با جراحی ایمپلنت برطرف شود. در واقع وضعیت استخوان فک، نحوه پیشبرد عمل ایمپلنت فرد را مشخص می‌کند.

پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان جلو

دندان موقت برای ایمپلنت

بعد از عمل ایمپلنت، یک دندان موقتی در محل قرار داده می‌شود. این دندان موقت، تنها با هدف زیبایی در محل قرار داده می‌شود و فرد باید از جویدن با کمک آن خود داری کند. این دندان‌های موقت معمولا به شکلی ساخته می‌شوند تا با دندان مقابل خود برخوردی نداشته باشند. زمانی که درمان استخوان‌های فک تکمیل شد، دندان دائمی جدید ساخته و در محل قرار داده می‌شود و اکنون فرد می‌تواند از زیبایی دندان جدید خود لذت ببرد.

مراقبت از ایمپلنت دندان جلویی

مراقبت بعد از ایمپلنت‌ های دندان جلویی بسیار ساده است، فرد می‌تواند به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن این دندان‌ها مشابه دندان‌های واقعی ادامه دهد. افراد باید برای مراقبت از این دندان‌ها تلاش کنند.

مسواک زدن مستمر و نخ دندان کشیدن روزانه برای مراقبت از این دندان‌ها اهمیت دارد، همچنین فرد باید به چک آپ‌های دندان پزشکی و تمیز کردن دندان‌ها ادامه دهد. اگر چه ایمپلنت‌های دندان، مصنوعی هستند، بافت اطراف آن مصنوعی نیست و نیاز به مراقبت دارد.

بدون مراقبت مناسب، این بافت‌ها می‌توانند عفونت کنند و در نهایت به شکست ایمپلنت منجر شوند. ایمپلنت‌های دندانی درمان‌های فوق العاده ای هستند و با مراقبت مناسب، ایمپلنت دندان‌های جلویی می‌تواند برای سال‌ها و حتی تا انتهای عمر فرد دوام داشته باشند.

ماندگاری ایمپلنت دندان

هزینه ایمپلنت دندان

برای برآورد هزینه ایمپلنت، ابتدا باید نزد دندانپزشک خود معاینه شوید و بر اساس مراحل ایمپلنت و نیاز به خدمات دیگر مانند کشیدن دندان، روت کانال و غیره، هزینه نهایی تخمین زده می شود. برای مشاوره و نوبت دهی می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

مشاوره ایمپلنت دندان

دکتر سمانه شیرانی متخصص ایمپلنت دندان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر