علت کبودی رگهای زیر زبان و برجستگی کنار زبان

برجستگی ها یا زائده‌های زیر زبان اغلب به طور ناگهانی و بدون دلیل ظاهر می شوند. اگرچه ممکن است احساس عجیبی داشته باشید اما برجستگی های زیر زبان و کبودی زیر زبان معمولاً بدون عوارض هستند.

در این مقاله، به بررسی علل احتمالی ضایعات زیر زبان و نحوه تشخیص و درمان آن ها می پردازیم. همچنین در مورد درمان های خانگی و زمان مراجعه به پزشک را بحث می کنیم.

علل ضایعات زیر زبان

علل زیادی برای برجستگی در زیر زبان وجود دارد. برخی از رایج ترین موارد در زیر آورده شده است:

زخم های کانکر

زخم های کانکر که علت برجستگی انتهای زبان هستند، به آن زخم های آفتی نیز گفته می شود، ضایعات بازی هستند که می توانند در هر نقطه از دهان، از جمله زیر زبان ایجاد شوند.

زخم های کانکر به طور ناگهانی ظاهر می شوند. علت مشخصی ندارند اما مسری نیستند. برخی محققان معتقدند که زخم های کانکر نوعی پاسخ به سیستم ایمنی بدن می باشند.

زخم کانکر یا آفت دهان

عوامل دیگر نیز می توانند باعث ایجاد زخم های کانکر شوند، مانند:

بیشتر زخم های کانکر جزئی بوده و در طی ۴ تا ۱۴ روز خود به خود برطرف می شوند.

کیست مخاطی دهان یکی از علل برجستگی های ته زبان

کیست های مخاطی یا کیست‌های زیر زبان، کیسه های پر از مایع هستند که در بافت های انگشتان دست، انگشتان پا و دهان ایجاد می شوند. کیست مخاطی دهانی در نزدیکی یکی از دهانه های غدد بزاقی در زیر زبان یا روی لب ها، گونه ها یا کف دهان ایجاد می شود.

کیست های مخاطی به صورت توده هایی نرم و متورم ظاهر می شوند که رنگ گوشتی تا آبی تیره دارند. کیست های مخاطی با پارگی به صورت دوره ای از بین می روند و هنگامی که با بزاق تحریک می شوند دوباره ظاهر می گردند.

کیست مخاطی دهان

ویروس پاپیلوم انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV، طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، رایج ترین عفونت منتقله از راه مقاربتی (STI) در ایالات متحده است. دانشمندان بیش از ۱۸۰ زیرگروه HPV را شناسایی کرده اند.

عفونت های HPV منجر به ایجاد ضایعات در پوست و غشاهای مخاطی می شوند. طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حدود ۴۰ زیرگروه HPV می توانند دهان و گلو را آلوده کنند.

افراد مبتلا به عفونت های HPV دهانی جزئی علامتی ندارند. با این حال، ممکن است متوجه علائم زیر شوید:

بدن می تواند بدون درمان در طی ۲ سال عفونت HPV را از بین ببرد. با این حال، HPV علت اصلی سرطان های حفره حلق می باشد.

کیست لنفواپیتلیال

کیست های لنفواپیتلیالی ضایعاتی با رشد کند و غیر سرطانی هستند که در غدد بزاقی ایجاد می شوند. آن ها اغلب به عنوان علامت عفونت اچ آی وی بروز می کنند.

این ندول های کوچک و محکم دقیقاً زیر غشای مخاطی قرار دارند که داخل دهان را می پوشانند. کیست های لنفواپیتلیالی معمولاً به صورت برجستگی هایی به رنگ گوشتی، سفید یا زرد در زیر زبان یا کف دهان ظاهر می شوند.

کیست لنفواپیتلیال

سیالولیتیازیس

سیالولیتیازیس که به سنگ های بزاقی نیز معروف است، بیماری است که در آن سنگ های مواد معدنی کریستال در مجاری غدد بزاقی ایجاد می شوند. سیالولیتیازیس شایع ترین علت تورم غدد بزاقی می باشد.

سنگی که در غده زیر زبانی ایجاد می شود، در زیر زبان قرار دارد و می تواند به یک برجستگی دردناک منجر شود.

علائم دیگر سیالولیتیازیس عبارتند از:

سیالولیتیازیس

تومور غده بزاقی

تومور غده بزاقی که در غده زیر زبانی ایجاد می شود، می تواند منجر به ایجاد یک توده یا تورم در زیر زبان یا نزدیک فک شود.

به طور کلی، اگر تومور در غده بزاقی کوچکتر ایجاد شود، احتمال بدخیم بودن آن بیشتر است.

به عنوان مثال، اگرچه کمتر از ۱٪ از تومورهای غدد بزاقی در غده زیر زبانی ایجاد می شوند، ۷۰-۹۰٪ تومورهای غده زیر زبانی بدخیم هستند. تومور بدخیم به سرعت رشد می کند و می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

تومور غده بزاقی

تومورهای غدد بزاقی می توانند منجر به علائم زیر شوند:

جوش زیر زبان

پاپیلای ملتهب یا جوانه های چشایی برجستگی های کوچک و دردناکی هستند که پس از آسیب ناشی از گزش یا تحریک غذاهای گرم به صورت جوش در زیر زبان و در دهان ظاهر می شوند. 
 

تورم رگ زیر زبان

تورم رگ زیر زبان که اصطلاحا به آن زبان خاویاری می گویند شرایطی است که با قرار گرفتن رگ های بنفش روی بخش شکمی زبان شناخته می شود. رگ ها در زیر زبان به طور طبیعی قابل مشاهده هستند، چرا که غشای مخاطی بسیار نازک و شفاف می باشد. گرچه، در زبان  خاویاری، رگ های خونی گشاد و پر پیچ و خم می شوند و سیاه و گرد (شبیه به خاویار) به نظر می رسند. زبان خاویاری در جاهای مختلفی از زبان می تواند اتفاق بیفتد. به طور معمول این حالت در زیر زبان در امتداد رگ زیر زبانی ، کف دهان در دهانه ی غدد زیرزبانی و در امتداد اطراف و زیر زبان ایجاد می شود. این شرایط به ندرت بر روی لب ها و مخاط  باکال دیده می شود. به علت رگ های خونی گشاد شده، جریان خون آهسته می شود و منجر به افزایش احتمال ترومبوزیس می شود. به این دلیل که عروق مجاور نمی توانند، خون منعقد شده در رگ (ترومبوز) را تحت فشار قرار دهند، یک رگ واریسی با وجود ترومبزیس فشرده نمی شود. یک رگ واریسی، در زیر سطح مخاطی زبان، سفت می شود.

علت درد زیر زبان چیست؟

درد زبان معمولاً به دلیل ضایعاتی در زبان ایجاد می شود که می توانند به دلیل عفونی یا دلایل مختلف غیر عفونی باشند. معمولاً علائم درد زبان به دلیل عفونت ویروسی یا زخم غیر عفونی است. به ندرت، درد زبان به دلیل سرطان یا یک واکنش حساسیتی جدی است. برخی از اختلالات پزشکی سیستمیک باعث ایجاد درد در زبان بدون ضایعات قابل توجه روی زبان می شوند، از جمله برخی از بیماری های خود ایمنی یا کمبودهای تغذیه ای. پوشش سفید، تاول های قرمز یا زخم های کم عمق روی زبان همه می توانند با درد زبان همراه باشند. برخی از دلایل درد زبان را می توان در خانه درمان کرد، اما بسیاری از دلایل عفونی و سیستمیک درد زبان باید توسط دندانپزشک ارزیابی شود.

دلایل دیگر کمتر شایع درد زبان عبارتند از سرطان، کم خونی، تبخال دهانی و دندان مصنوعی.

اگر زبان شما دردناک است، ممکن است یک مشکل اساسی وجود داشته باشد که نیاز به درمان داشته باشد. دندانپزشک می تواند مشکل را تشخیص دهد و در مورد تسکین درد به شما مشاوره دهد.

تشخیص عامل برجستگی های زیر زبان و برجستگی های روی زبان

یک پزشک می تواند با انجام معاینه فیزیکی و سوال کردن از فرد درمورد علائم فعلی، بیشترین علت برجستگی های زیر زبان را تشخیص دهد. همچنین ممکن است سابقه پزشکی فرد و خانواده وی را از نظر شاخص های خطر برای برخی بیماری ها بررسی کنند.

ممکن است یک پزشک برای تأیید تشخیص یا رد سایر علل بالقوه، از یک یا چند آزمایش تشخیصی استفاده کند. این آزمایشات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آزمایش خون که تعداد گلبول های سفید خون را اندازه گیری می کند تا عفونت را بررسی کند
 • تجزیه و تحلیل کشت سواب، برای شناسایی عوامل بیماری زای عفونی، مانند باکتری ها یا قارچ ها
 • آزمایش های تصویربرداری، مانند CT اسکن یا MRI، برای شناسایی ناهنجاری های ساختاری در دهان
 • نمونه برداری، برای تجزیه و تحلیل نمونه های بافتی سلول های سرطانی

درمان زائده‌های زیر زبان

درمان بسته به علت اصلی متفاوت است. بسیاری از انواع برجستگی های زیر زبان، مانند زخم های کانکر و عفونت های خفیف HPV ، خود به خود و بدون مداخله پزشکی برطرف می شوند.

درمان زخم دهانی HPV

پزشک می تواند با استفاده از روش انجماد، یک زخم دهانی HPV را منجمد کند یا داروی ضد ویروسی به نام اینترفرون آلفا-۲B به آن تزریق کند.

درمان کیست ها

پزشک ممکن است اقدام به تخلیه کیست های لنفواپیتلیالی و کیست های مخاط یدهان کند. آن ها ممکن است برداشتن کیست را با استفاده از لیزر درمانی یا انجماد با کرایوتراپی را نیز توصیه کنند.

درمان سیالولیتیازیس

پزشک ممکن است سنگ بزاقی را با داروهای ضد التهاب درمان کند. آن ها می توانند با ماساژ دادن غده بزاقی و ناحیه آسیب دیده، سنگ را به بیرون فشار دهند. پزشک ممکن است جراحی برای برداشتن سنگ بزاقی بزرگ را توصیه کند.

درمان تومورهای غدد بزاقی

احتمالاً پزشک جراحی برای تومورهای غدد بزاقی را توصیه می کند. در حین جراحی، پزشک تومور را به همراه برخی از بافت های اطراف از بین می برد. اگر سلوله ای سرطانی را در جای دیگری از بدن شناسایی کند، ممکن است یک درمان سیستمیک مانند پرتودرمانی یا شیمی درمانی را توصیه کند.

درمان های خانگی ضایعات زیر زبان

درمان های خانگی زیر ممکن است باعث بهبود علائم ناخوشایند برجستگی زبان شود:

دکتر سمانه شیرانی

متخصص پاتولوژی دهان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز وقت حضرتعالی بخیر و شادی باشه
  جسارتا سوالی داشتم مدتی هستش که زیر زبان من یه برجستگی که بیشتر شبیه غده هستش مشاهده شده که اصلا دردی نداره میخواستم بدونم چی هستش برای درمان چه اقداماتی باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر