اثرات دردناک بیماری کرونا بر سلامت دهان

تب شدید، یکی از بارز ترین علائم ابتلا به بیماری کرونا در افراد است که می تواند منجر به نوعی زخم های دهانی بعد از کرونا مانند ایجاد تبخال، آفت های دهانی، مشکل در جوانه های چشایی روی زبان و ریختن پرزهای چشایی شود. 

به علاوه داروهایی که برای تسکین علائم کرونا استفاده می شود منجر به قرمز شدن مخاط دهانی می شود و در نتیجه دهان به مواد ترش و تند حساس می شود. این مشکل، به وسیله مصرف دهانشویه های خاصی که توسط دندانپزشک تجویز می شود، قابل رفع است. 

آیا زخم شدن دهان نشانه کرونا است؟

شایع ترین علائم و نشانه های عفونت SARS-CoV-2 شامل سردرد، گلودرد، هیپوسمی، کاهش حس چشایی، اسهال، تنگی نفس و ذات الریه است. تظاهرات پوستی نیز گزارش شده است اما تعداد کمی از محققان، علائم و نشانه های دهانی را نیز ثبت کرده اند. 

اگرچه سرفه، تب و تنگی نفس همچنان از رایج ترین علائم COVID-19 است، لیست تأثیرات ویروس کرونا بر بدن، همچنان در حال طولانی شدن است. در ماه های اخیر برخی از بیماران طیف گسترده ای از مسائل پوستی از جمله راش، کهیر، تاول ها و تغییر رنگ قرمز/بنفش انگشتان پا (معروف به “انگشتان کووید”) را تجربه کرده اند،.

در یک مقاله تحقیقاتی جدید، منتشر شده در ژورنال JAMA Dermatology، پزشکان مادریدی گروه کوچکی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا را که دارای “enanthem”، یا ضایعات داخل دهانشان بودند، گزارش دادند. آنها دریافتند که شش نفر از ۲۱ بیمار COVID-19 که راش پوستی خارجی داشتند، ضایعات دهانی نیز نشان دادند.

سایر عفونت های ویروسی نیز با ضایعات دهانی همراه هستند. افرادی که به استرپتوکوک مبتلا می شوند، غالباً دچار پتشیا می گردند که نقاط ریز به اندازه نوک سوزن، قرمز، بنفش یا قهوه ای هستند که ممکن است در سقف دهان و همچنین در قفسه سینه و صورت ظاهر شوند. نویسندگان نوشته اند: “با این حال، حفره دهانی به دلیل نگرانی های ایمنی، در  بسیاری از بیمارانی که به COVID-19 مشکوکند یا ابتلا به این ویروس در آنها تأیید شده است، معاینه نمی گردد.”

واضح است که این مطالعه بسیار کوچک بوده و مقدماتی در نظر گرفته می شود، اما هم کادر درمان و هم بیماران ممکن است ضایعات دهانی را به لیست علائم مرتبط با عفونت COVID-19 اضافه کنند.

در دوران کرونا به دندانپزشکی نروید!

به جای آن می توانید از خدمات ویزیت آنلاین دکتر سمانه شیرانی استفاده کنید.

یکی از مواردی که پس از شیوع بیماری کرونا در مراجعین به مطب دندانپزشکی بنده مشاهده می شود، بیمارانی با سابقه ابتلا به کرونا و زخم های دهانی و ضایعات دهانی غیر اختصاصی بوده است. بسیاری از این بیماران حتی بدون علائم به کرونا مبتلا شده اند و پس از تجویز تست، متوجه بیماری خود شده اند. 

ضایعات دهانی در بیماران کرونایی، هر چند از لحاظ ظاهری شبیه به آفت یا ضایعات زخمی و التهابی مخاط دهان هستند اما در مقابل درمان های روتین مقاوم بوده و پس از ۳ هفته با تجویز دهان شویه های ترکیبی برطرف شده اند.

مشاهدات جهانی که در ادامه به آن می پردازیم، نیز از عوارضی که داروهای کرونا و تب ناشی از کرونا بر سلامت دهان دارند، خبر می دهند. 

ارتباط زخم سقف دهان و کرونا

آیا ممکن است زخم سقف دهان شما ناشی از کرونا باشد؟ بله ممکن است. در حالی که آخرین تحقیقات در مورد COVID-19 نشان می دهند زخم ناشی از بیماری کرونا نه تنها در سقف دهان، بلکه در تمام قسمت های دهان اتفاق می افتد، ممکن است برای مردم آسانتر باشد که ابتدا به این ناحیه توجه کنند. به خصوص اگر در بلع مشکل داشته باشند یا درون دهان خود را نگاه کنند، ممکن است فورا متوجه وجود زخم در سقف دهان خود شوند.

زخم سقف دهان ناشی از کرونا می توانند در هر شکل و اندازه ای ظاهر شوند. در برخی افراد این زخم های دهانی ممکن است شبیه به ناهنجاری های بافت نرم باشد. در صورتی که زخم سقف دهانی که تجربه کنید، شدت بالایی داشته باشد، دچار درد در سقف دهان می شوید و بلع غذا و صحبت کردن برایتان دشوار می شود. 

ارتباط آفت گلو و کرونا

التهاب لوزه ها یا آفت گلو و کرونا علائم مشترکی با هم دارند، از جمله: تب، گلودرد، ناراحتی گوارشی و سردرد. با این حال، آفت گلو دارای علائم منحصر به فردی مانند بزرگ شدن غدد لنفاوی، متورم شدن لوزه ها، بوی بد دهان و سفت شدن گردن است که معمولاً در بیماران مبتلا به کرونا دیده نمی شود. واقعیت این است که آفت گلو به خودی خود نشانه وجود بیماری کرونا نیست، تنها علائم مشترک این دو بیماری است که بین آنها شباهت ایجاد می کند.

آیا کرونا می تواند باعث آفت گلو شود؟

گلو درد یک علامت رایج در آفت گلو و بیماری کرونا است. با این حال، آفت گلو بیشتر باعث ایجاد ناراحتی و التهاب خاص در ناحیه لوزه ها می شود تا گلو درد عمومی. شواهد نشان داده اند که کرونا باعث آفت گلو نمی شود.

نمونه های ضایعات دهانی در بیماران کرونایی

مشاهدات متعدد عفونت SARS-CoV-2 تا به امروز در مقالات شرح داده شده است. شایع ترین علائم و نشانه ها سردرد، گلو درد، هیپوسمیا، ضعف حس چشایی، اسهال، تنگی نفس و ذات الریه است. نویسندگان مواردی با تظاهرات پوستی را نیز توصیف کرده اند.

این مجموعه ی موارد، سه بیمار را با تظاهرات دهانی توصیف می کند. در یکی از این بیماران عفونت COVID-19 تأیید شده بود و دو بیمار برای تأیید این موضوع منتظر آزمایش سرولوژی بودند. هر سه بیمار با مشاوره ویدئویی معاینه شدند و در همه موارد زخم یا تاول در حفره دهان مشاهده شد.

اولین مورد گزارش شده یک مرد ۵۶ ساله و سالم از سایر جهات و مشکوک به COVID-19 است. در کنار علائم و نشانه های سیستمیک، بیمار احساس درد در کام و گلوی خود می کند. عکسی که توسط بیمار فرستاده شد، ضایعاتی شبیه به استوماتیت هرپسی راجعه را نشان می دهد. برای بیمار Valaciclovir و ضد عفونی کننده های موضعی (کلرهگزیدین و اسید هیالورونیک) تجویز شد. ضایعات دهانی پس از ده روز برطرف شدند.

مورد دوم مرد ۵۸ ساله ایست که مبتلا به دیابت و فشار خون بالا نیز هست و همچنین درد در کام را گزارش می کند. همسر وی COVID-19 را تأیید کرده بود و در نتیجه این او نیز خود را قرنطینه کرده بود. عکسی که توسط بیمار ارسال شده است، زخم کام یک طرفه و بدون سابقه عفونت هرپسی قبلی را نشان می دهد. با استفاده از دهانشویه ضد عفونی کننده موضعی، ضایعات طی یک هفته برطرف شدند.

مورد آخر در این مجموعه یک زن ۶۵ ساله است که دارای بیماری زمینه ای به شرح زیر است: چاقی و فشار خون بالا. بیمار علائم شدیدی نشان داد  و به دلیل عفونت SARS CoV-2 با ذات الریه دو طرفه در بیمارستان بستری شد. از زمان شروع علائم، بیمار درد در زبان خود را گزارش کرد، اما این مورد در طول مدت بستری در بیمارستان مورد بررسی قرار نگرفت. در ادامه علائم پوستی و تاول های مخاط لب و التهاب لثه وی بهبود یافت. این مورد نیز با داروهای ضد عفونی کننده موضعی درمان شد.

ضایعات در دو مورد اول همانطور که در ضایعات هرپس سیمپلکس دیده می شود، بر بافت کراتینه شده تأثیر گذاشتند. محققان اظهار داشتند که به نظر می رسد ویروس جدید کرونا میتواند باعث ایجاد ضایعات دهانی شود که به دلیل عدم معاینه داخل دهانی در این بیماران معمولاً مورد توجه قرار نمی گیرند.

دکتر سمانه شیرانی

متخصص پاتولوژی دهان 

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Negar پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ..من ۲۱سالمه. دوروز پیش سر دردو تب و لرز شدید گرفتم جوری لرز میکردم سه تا پتو مینداختم روخودم‌ بازم میلرزیدم .الان دیگه گلو درد دارم سقف دهانم داخل دهنم احساس میکنم له شده گلوم اینقدر درد می‌کنه ک‌بزور میتونم آب قورت بدم اصلن غذا نمیتونم بخورم ..دکترهم رفتم اصلن اثر نداشت میشه لطفاً راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من ۳۵ سالمه و یک هفته پیش لوضه های من خیلی متورم و عفونت شدید داشت و زبانم چند لکه آف داشت ک با مراجعه به پزشک و مصرف آنتی بیوتیک خوب شدم از پزشک سوال کردم بیماری من کروناست؟ایشان هم عنوان کردن ن
  ولی یکی از لکه هایی ک در کنار زبانم ایجاد شده بود در طول این یک هفته ۱۰ روز هنوز بهبودی نیافته
  اگر ممکن است مرا راهنمایی فرمایید
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر Bahar پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر، وقتتون بخیر
  من 28 سالمه و حدود یک ماه پیش مبتلا به کرونا شدم. بعد از بهبودی در هفته سوم روی لوزه ها آفت هایی ایجاد شد و پزشک دهانشويه تجویز کردن و کپسول سفالکسين برای غرغره. گاهی دانه های ریز قرمز رنگ هم روی قسمت جلوی زبان ایجاد میشه.
  میخواستم بپرسم درمان کامل این نوع آفتها معمولا چه مدت طول می کشه؟ و اینکه آیا وجود آفت میتونه به این معنا باشه که ویروس هنوز در بدنم وجود داره و من ناقل هستم؟ گاهی وقتها احساس گوش درد و گلو درد هم دارم. آیا مربوط به آفت هایی که انتهای گلو ایجاد شده هست؟ یا به نظرتون بهتره دوباره توسط پزشک معاینه بشم؟
  خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر فرزانه پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیر.۳۲سالمه،الان دو روزه دهان و زبان و گلوم بشدت درد میکنه و زخم شده انگار،هیچ علامت دیگه ای هم نداشتم،آیا ممکنه کرونا گرفته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام عکس از زخم دهانی تان به وات ساپ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید .احتمال دارد به کرونا مبتلا شده باشید ولی اصولن زخم های دهانی با درد همراه هستند .عکس ارسال کنید به موبایل مطب که دقیق ارزیابی کنم
 • تصویر کاربر شهابی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام مدت یک هفته زخم در کام دهان و ۲ماهه که درد متناوب و گردشی در فک و دندان ها بخوص در کرسی ها دارم بیش از یکساله که دندان هاحساس شده و چیز سفت یا خیلی سرد و۰۰۰ نمی تونم بخورم درد میگیرهبخوص سمت راست والان ۲روزه کهته حلقم درد میکنه و حس تورم وقرمزی دهان رادارم و یک طرف دندان کرسی سمت راست خودبخود شکست
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر ن یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  با سلام من 39 سالمه حدود 4 ماه قبل درد گلوله داشتم و بعد از اینکه دهانمو چک کردم ضایعات افت مانند بسیار زیاد و دردناک انتهای بالا و پایین سمت چپ گلو همراه با تورم یکی از لوزه ها (سمت راست) قابل رویت بود و از آنجاکه من سابقه سینوزیت دارم (علایم کرونا مثل سر درد و علایم تب و غیره نداشتم) شروع کردم با تجویز متخصص گوش و حلق و بینی انتی بیوتیک ازیترومایسین همراه با قر قره اب نمک انجام دادم حدود دو هفته که کاملا بر طرف شد هم ورم لوزه و هم افت ها (البته از افتو ژلم) استفاده کردم ممکن است علایم کرونا بوده خانم دکتر؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادرم در گیر بیماری کرونا بودن که بعد از 7 روز بستری از بیمارستان مرخص شدن ولی از فردای روز مرخص شدن با زخم دهانی خیلی شدید مواجه شدند که بسیار دردناک هست
  خانم دکتر چه دارویی برای این زخم ها توصیه میفرمایید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر شرفی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ..مادر من ۷۰ سالشونه..الان به مدت تقریبا ۳ هفته هست که از ناحیه دهان اظهار ناراحتی میکنن ولی خودشون هم دقیقا نمیدونن مربوط به کجای دهان هست زبان خیلی قرمز هست و بعضی مواقع درد در گلو یا کام و زبان دارند.صحبت کردن هم کمی براشون سخت شده از وقتی اینطوری شدن.سابقه افت و جوش زبان دارند..علامت دیگری ندارن..چه دارویی براشون تجویز میکنید تا براشون تهیه کنیم..ممنون از پاسخدهیتون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   داروهایی که مصرف میکنند به صورت روزانه چه هستند چون افراد مسن به دلیل مصرف داروهای فشارخون و قند و غیره مستعد خشکی دهان هستند جهت ویزیت دقیق به شماره ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ در وات ساپ پیام دهید
درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر