تاثیر دهانشویه ها بر ویروس کرونا

آیا استفاده از دهانشویه می تواند به کاهش خطر ابتلا به کووید۱۹ کمک کند؟ تحقیقات انجام شده در کالج پزشکی ایالت پن نشان می دهد که دهانشویه ممکن است باعث از بین رفتن ویروس کرونای جدید باشد. در این مقاله به توضیح کامل تاثیر دهانشویه ها بر ویروس کرونا می پردازیم.

برخی از مقامات بهداشتی با توجه به مقدماتی بودن این شواهد احتیاط می کنند، چراکه دهانشویه درمان شگفت انگیزی نیست و ممکن است عفونت را در فرد زنده نگه دارد.

با تست های آزمایشگاهی که در ایالت پن انجام شده است، دانشمندان دریافتند که دهانشویه های رایج مانند لیسترین ۹۹ درصد ویروس های کرونا را در ۳۰ ثانیه از نظر ژنتیکی غیرفعال می کنند. همچنین مشخص شد که یک درصد محلول شامپوی کودک در از بین بردن کل ویروس بسیار موثر می باشد. پزشکان متخصص سر و گردن معمولاً از چنین درمانی برای شستشوی سینوس های بیمار استفاده می کنند.

از طرف دیگر، محققان دریافتند که شستشو با هیدروژن پراکسید اثر زیادی برای غیرفعال کردن ویروس نداشت.

دهانشویه و کرونا

مطالعات آزمایشگاهی مانند تحقیقات ایالت پن، که در ماه سپتامبر در مجله ویروس شناسی پزشکی چاپ شده است، هنگام استفاده از یافته های خود روی انسان ها، محدودیت های خاصی دارند.

رابرت گلاتر، پزشک متخصص طب اورژانس در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک می گوید: درک تفاوت بین تحقیق انجام شده در یک محیط آزمایشگاهی کنترل شده و محیط میکروبی پویا که در داخل دهان شما وجود دارد، بسیار مهم است.به دلیل پتانسیل تأثیرات شیمیایی و عوامل دیگر که نمی توانند به اندازه کافی اندازه گیری و بررسی شوند، نمی توان این دو حالت را با یکدیگر مقایسه کرد.

دکتر میرز و تیم وی امیدواند که سایر آزمایشات بر روی انسان ها از یافته های آزمایشگاهی آن ها پشتیبانی کند.

وی همچنین گفته است: اگر بتوانیم این مورد را بر روی انسان ها آزمایش کنیم، می توانیم داده های واقعی تری بدست آوریم که نشان دهد دهانشویه ها می توانند بار ویروسی و انتشار آن را کاهش دهند.

تأثیر غرغره آب نمک بر درمان کرونا

وی خاطرنشان کرد که دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو در حال برنامه ریزی برای آزمایش های انسانی در مورد اثر دهانشویه و شستشوی دهان بر روی بیماران مبتلا به کووید۱۹ است و دانشگاه وندربیلت در نشویل در حال انجام یک آزمایش بالینی برای تعیین کاهش ویروس با محلول های نمکی می باشد. ریزش و علائم در بیماران مبتلا به کووید۱۹. هدف این مطالعات علاوه بر میزان اثر این محصولات، ارزیابی طول مدت ماندگاری اثر آن ها نیز می باشد.

تحقیقات ایالت پن تنها تحقیق آزمایشگاهی برای ارزیابی تأثیر دهان شویه ها و سایر شوینده های دهانی بر میزان ویروس کرونا نمی باشد. دکتر میرز می گوید که مطالعه وی از یافته های منتشر شده در ماه اکتبر در مجله بیماری های عفونی پشتیبانی می کند که نشان داده که انواع خاصی از شوینده های دهانی می توانند SARS-CoV-2 (ویروس کرونا که عامل کووید۱۹ است) را در شرایط آزمایشگاهی مشابه غیرفعال کنند.

تب شدید، یکی از بارز ترین علائم ابتلا به بیماری کرونا در افراد است که می تواند منجر به نوعی زخم های دهانی بعد از کرونا مانند ایجاد تبخال، آفت های دهانی، مشکل در جوانه های چشایی روی زبان و ریختن پرزهای چشایی شود.

چه دهانشویه هایی باعث کاهش ابتلا به کرونا می شوند؟

تحقیقات مبتنی بر آزمایشگاه از دانشگاه کاردیف در ولز که در ماه نوامبر منتشر شده است، به شواهد موجود در مورد مزایای دهانشویه اضافه کرده است. این مطالعه، که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است، نشان داده که دهانشویه های حاوی حداقل ۰.۰۷ درصد ستی پیریدینیوم کلرید باعث کاهش عفونت ویروسی می شوند.

ستی پیریدینیوم کلرید یک ترکیب ضد میکروبی است که معمولاً در دهانشویه ها و خمیر دندان ها برای کاهش پلاک و رسوبات و بهبود سلامت لثه استفاده می شود.

یک مطالعه منتشر شده در مجله دندانپزشکی انگلیس در ماه ژوئن نشان داده است که اقدامات مربوط به بهداشت دهان و دندان که باعث کاهش میزان باکتری در دهان می شوند، می توانند به کاهش علائم کووید۱۹ مانند عفونت های تنفسی کمک کنند. نویسندگان این مطالعه توصیه می کنند “بهداشت دهان و دندان در طی عفونت SARS-CoV-2 حفظ شود تا بار باکتری های دهان و خطر احتمالی عفونت همراه باکتریایی کاهش یابد.”

آیا واقعا دهان شویه کرونا را نابود می‌کند؟

دکتر میرز اولین کسی است که به این نکته اشاره دارد که استفاده از دهانشویه ها یا محلول های بینی باعث درمان کووید۱۹ نمی شود. وی می گوید: تمام سلول های آلوده در دهان شما هم چنان حاوی ویروس خواهند بود.” “اما اگر ما بتوانیم بار ویروسی دهان یا بینی را به نصف یا حتی بیشتر کاهش دهیم، این امر می تواند در کاهش انتقال بیماری بسیار کمک کننده باشد.

❌ حتی اگر دهانشویه ها بتوانند به جلوگیری از انتقال ویروس کرونا کمک کنند، نباید اقدامات محافظتی دیگر را فراموش کنید.

دکتر میرز نیز می گوید: ما برداشتن ماسک یا عدم رعایت فاصله اجتماعی پیشنهاد نمی کنیم.ما فقط اضافه کردن یک اقدام پیشگیری دیگر مانند استفاده از دهانشویه ها را به آن ها پیشنهاد می کنیم. این مطالعه شواهد بیشتری ارائه می دهد که استفاده از دهانشویه ها می تواند برای سلامتی شما بسیار مفید باشد.

 دکتر سمانه شیرانی متخصص درمان انواع زخم های دهان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر