فیشور سیلانت کودکان چیست؟

سطح جونده ی دندانهای مولار (سه دندان آخر که در طرفین فک های بالا و پایین هستند، دندان های آسیاب بزرگ) با شیارهای عمیق و شکاف های باریک (فیشور ها)، در خطر پوسیدگی بالایی قرار دارند. این شکاف ها، مواد غذایی و پلاک ها را در خود جمع می کنند، اما دستیابی به آنها با مسواک سخت است. در این مقاله به طور کامل به بررسی فیشور سیلانت دندان شیری می پردازیم.

فیشورهای سیلانت، دارای روکش محافظ سختی هستند که از این شکاف ها و شیارها محافظت می کنند.

مزایای فیشور سیلانت

مزایای سیلانت های دندان شامل موارد زیر می باشند:

 • خطر پوسیدگی و نیاز به پر کردن دندان در آینده را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.
 • از گیر افتادن غذا در دندان جلوگیری می کند.
 • سطح دندان را صاف می کند تا به آسانی تمیز شود.

برای ترمیم دندان شیری کودکان می توان از فیشور سیلانت استفاده کرد.

آیا فیشور سیلانت فقط برای کودکان است؟

فیشور سیلانت هم در دندانپزشکی کودکان و هم در دندانپزشکی بزرگسالان رایج می باشند. این روش درمانی پیشگیرانه، که به فیشور سیلانت شناخته شده است، از اوایل دهه ۱۹۷۰ به وجود آمده است.

اگر کودکی در معرض خطر پوسیدگی در شکاف ها و فیشورهای دندان های خود باشد، این سیلانت ها برای او توصیه می شوند. کودکان،  اغلب به والدین یا دندانپزشکان اجازه نمی دهند که به داخل دهان آنها نگاه کنند، از این رو، معمولا کودکان بیشتر به استفاده از فیشور سیلانت ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، استفاده می کنند.

فیشور سیلانت ها معمولاً برروی دندان شیری استفاده می شوند، اما می توان آنها را بر روی هر دندانی که شکاف یا فیشور دارد استفاده کرد. دندان های پیشین جانبی اغلب دارای یک شیار عمیق هستند که اگر مهر و موم نشوند، به سرعت پوسیده می شوند، و این یکی از شایع ترین دلایل درمان کانال ریشه در کودکان خردسال است.

هر کودکی نیاز به فیشور سیلانت ندارد. هر کودک بر اساس سن خود، زمان احتمالی افتادن دندان او، تاریخچه ی پوسیدگی و دیگر عوامل سلامتی و دندانی ارزیابی می شود.

نحوه انجام فیشور سیلانت

نحوه انجام فیشور سیلانت

ضرورت فیشور سیلانت دندان شیری توسط دندانپزشک کودکان

دندانپزشک های کودکان، به طور ویژه ای در رابطه با دندان های کودکان و برخورد با آنها آموزش دیده اند. ما از ابزار و تکنیک هایی برای انجام کامل ترین آزمایشات ممکن استفاده می کنیم.

آیا فیشور سیلانت ها همه در یک زمان انجام می شوند؟

در حالیکه هر موردی متفاوت می باشد و باید به طور فردی بررسی شود، به طور کلی، در صورتی که کودک قادر به تحمل درمان در یک جلسه باشد، ما یک جلسه را برای این کار توصیه می کنیم. اگر برای کودک هنوز نشستن سخت باشد، یا بسیار کوچک باشد، ما فیشور سیلانت ها را یکی یکی انجام می دهیم و کار خود را با پرخطرترین دندان شروع می کنیم.

اگر کودک شما در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دارد، ما به محض رویش دندان، آن را مهرو موم می کنیم.

دوام و ماندگاری فیشور سیلانت چقدر است؟

آنها باید حداقل چند سال ماندگاری داشته باشند، اما به کیفیت و قرار گرفتن آنها نیز بستگی دارد. ما مشاهده کرده ایم که برخی از آنها تا ۱۵ سال هم دوام داشته اند.

اگر یک فیشور سیلانت ضعیف کار شده باشد، یا اشعه ی x در زیر آن پوسیدگی مشاهده کند، باید برداشته شوند.

چرا برخی از والدین ترجیح می دهند که دندان های کودکشان فیشور سیلانت نشود؟

اگر ما این درمان را توصیه کنیم، دلایل هدفمند و معتبر خود را برای والدین کودک در طول ملاقات توضیح خواهیم داد. اگر کودک در معرض خطر پوسیدگی زیاد دندان قرار داشته باشد، انجام فیشور سیلانت بهتر از رها کردن دندان است.

ما متوجه هستیم که برخی از والدین به علت هزینه یا دلایل دیگر همچون ننشستن کودک روی صندلی به مدت زمان طولانی، ممکن است تمایلی به انجام این کار نداشته باشند، برای آن دسته از افرادی که نگران هزینه ی فیشور سیلانت ها هستند، ما توضیح خواهیم داد که گاهی اوقات انجام این کار نسبت به درمان پوسیدگی یا کشیدن دندان ، مقرون به صرفه تر است و درد کمتری برای کودک در پی دارد.

فیشور سیلانت ها از چه چیزی ساخته می شوند؟

برای اثربخشی فیشورسیلانت، لازم است که در طول انجام کار، به صورت خشک نگهداری شود. دونوع ماده وجود دارد که دندانپزشکان از آن استفاده می کنند:

✔️سیمان گلاس آینومر (GIC):

ویژگی های سیمان گلاس آینومر عبارتند از: 

 • مواد پر کردنی چسبنده به رنگ دندان (از جنس پلاستیک)
 • قرار دادن آنها سریع و آسان است. نیاز به طی کردن مراحل زیادی ندارد و سریعتر قرار می گیرد
 • ولی به اندازه کافی قوی نیست و ممکن است سریعتر بیفتد یا پوسیده شود.
 • مقاومت بیشتری در برابر آب دارد،
 • می تواند نشت دهد، بنابراین ممکن است باکتری به زیر آن وارد شود.
 • بهتر است به عنوان یک فیشور سیلانت موقت استفاده شود.

✔️رزین:

ویژگی های رزین:

 • رزین سیلانت (اکریلیک) رزین، به رنگ دندان – که در دندانپزشکی بزرگسالان نیز استفاده می شود.
 • قراردادن آن مدت زمان بیشتری طول می کشد و پیچیده تر است.
 • تحقیقات نشان داده که استحکام و دوام بیشتری دارند.
 • در برابر آب مقاومت کمتری دارند.
 • بهتر است به عنوان فیشور سیلانت دائمی دندان مورد استفاده قرار گیرند.
فیشور سیلانت کودکان

ما موقعیت هر کودکی را در نظر می گیریم: اگر کودک بسیار کم سن باشد یا روی صندلی دندانپزشکی بی قراری کند، بهتر است که از جنس فیشور سیلانت  GIC استفاده شود، چرا که سریعتر انجام می شود. انجام سیلانت رزین، نیاز به مراحل بیشتری دارد و طولانی تر است و به دلیل مقاوم نبودن در برابر آب، در صورت خیس شدن ممکن است نیاز باشد که دوباره کار انجام شود، و این مسئله ی مهمی ست که باید به هنگام کار کردن این سیلانت ها روی دندان کودکان در نظر داشته باشیم.

آیا انجام فیشور سیلانت برای کودک دردناک است؟

قرار گرفتن سیلانت های فیشور روشی بدون درد و غیرتهاجمی می باشد. در این کار هیچ نیازی به سوزن نیست، اما مقداری آماده سازی با دریل دندانپزشکی و به مقداری ساکشن و فشار انگشت نیاز است. ما در ابتدا دندان را تمیز می کنیم و پیش از مهر و موم کردن آن هرگونه آلودگی را پاک می کنیم.

با یک بیمار سازگار، ما معمولا می توانیم ۳ فیشور سیلانت را در سی دقیقه انجام دهیم. اگر نشستن برای کودک، هنوز سخت باشد، ما ممکن است بتوانیم فقط ۲ فیشور سیلانت را کار کنیم.

هزینه فیشور سیلانت دندان چقدر است؟

هزینه برای هر مورد متفاوت می باشد، بنابراین، برای تخمین هزینه دقیق ابتدا باید فرد معاینه شود. ما درک می کنیم که والدین به دنبال مقرون به صرفه ترین گزینه هستند، ولی آنها را تشویق می کنیم که کیفیت بیشتر برای آنها مهم باشد. یک سیلانت بد خیلی بدتر از یک دندان بدون سیلانت می باشد.

دکتر سمانه شیرانی دندانپزشک متخصص کودکان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر