درمان بیرون زدگی دندان نیش

اگر هرباری که میخندید یا لبخند می زنید، مردم وحشت یا اخم کنند، چه می شود؟ این امر ممکن است نشانه عادی نبودن دندان های نیش شما باشد. با ما عمراه باشید تا روش های درمان تیزی دندان نیش را به شما بیاموزیم.

در حفره دهانی ۴ نوع دندان وجود دارد:

دندان های پیشین: 

به چهار دندان جلویی در هر دو فک بالا و پایین، دندان پیشین گفته می شود. کاربرد اصلی آنها بریدن غذا است. دو دندان پیش موجود در دو طرف خط میانی به عنوان دندان های پیش مرکزی و دو دندان مجاور آنها به عنوان دندان های پیش جانبی شناخته می شوند. دندان های پیش دارای یک ریشه و لبه ای تیز و برنده هستند.

دندان های نیش:

چهار دندان نیش در حفره دهانی وجود دارد. دو تا از آن ها در قوس فک بالایی و دو تای دیگر در ناحیه فک پایین، در پشت و مجاور دندان های پیش جانبی قرار دارند. عملکرد اصلی آنها پاره کردن غذا ست. این دندان ها لبه ای نوک تیز دارند. ریشه این دندان ها نسبت به سایرین بلندتر است. دندان های نیش همچنین به گوشه های دهان شکل می دهند.

دندان های آسیای کوچک:

این دندان ها در پشت و مجاورت دندان های نیش قرار دارند و برای خرد کردن غذا طراحی شده اند. هشت دندان آسیای کوچک در حفره دهانی وجود دارد (۲ عدد در هر ربع دهان). نزدیکترین دندان به خط میانی آسیای کوچک اول و دورترین دندان از این خط، آسیای کوچ دوم است. این دندان ها می توانند۳-۴ تاج داشته باشند. آسیای کوچک اول در فک بالا، دارای دو ریشه و باقی دندان های آسیای کوچک یک ریشه ای هستند. در میان دندان های شیری، هیچ دندان آسیای کوچکی وجود ندارد.

دندان های آسیای بزرگ:

خلفی ترین دندان های دهان، دندان های آسیای بزرگ هستند. آنها دارای سطوحی وسیع تر و مسطح تر با ۴ تا ۵ لبه هستند و برای خرد کردن غذا طراحی شده اند. دندان آسیای بزرگ فک پایین معمولاً ۲ ریشه و دندان های آسیای بزرگ فک بالا که در پشت آسیای کوچک دوم قرار دارند، به طور معمول ۳ ریشه دارند. در بین دندان های دائمی ۱۲ دندان آسیای بزرگ، ۳ تا در هر ربع از دهان، وجود دارد. این دندان ها به ترتیب نزدیکتر بودن به خط میانی، آسیای بزرگ اول، آسیای بزرگ دوم و آسیای بزرگ سوم نامگذاری می شوند. اگرچه، در برخی از افراد، دندان های آسیای بزرگ سوم به طور کامل ایجاد نمی شوند. از این دندان ها اغلب به عنوان دندان عقل یاد می شود. دندان های شیری تنها هشت دندان آسیای بزرگ را شامل می شوند.

اصلاح دندان نیش

دندان نیش چیست؟

دندان های نیش، که به آن ها کاسپید نیز گفته می شود، تک دندان های موجو در سمت راست و چپ هر دو فک بالا و پایین هستند که در بین دندان های پیش و دندان های آسیای کوچک قرار دارند و در سنین ۱۱ تا ۱۳ سالگی در می آیند. در مقایسه با سه نوع دندان دیگر، دندان های نیش تیز ترند تا عملکرد اصلیشان یعنی نگه داشتن و پاره کردن غذا را بهتر انجام دهند. این امر می تواند توضیح دهد که چرا ریشه این دندان ها طولانی تر است.

درمان تیزی دندان نیش با تغییر شکل و زاویه سازی

اگر با دندان های نیش بیرون زده خود راحت نیستید، می توانید آن ها را اصلاح کنید تا بهتر در ساختار بقیه دندان ها قرار بگیرد. تغییر شکل و کاشت با دو روش مکمل انجام می شود: تیز کردن و اتصال.

تغییر شکل، همچنین تغییر زاویه نیز نام دارد، شامل استفاده از یک ابزار سمباده ای برای تراشیدن بخش های اضافی از دندان نیش تیز شما است. با انجام این کار، دندانپزشک زیبایی به کاسپیدها ظاهر جدیدی می دهد که باعث می شود آنها در بین دندان های دیگر بهتر قرار بگیرند.

این زاویه سازی ممکن است با اتصال همراه باشد تا به دندان های نیش جلوه جدید و جذابی بدهد. در اینجا، دندانپزشک از نوعی رزین همرنگ دندان استفاده می کند تا شکل دندان های نیش را تغییر دهد. این کار به دندان اصلاح شده یک پوشش اضافی می دهد تا شکاف ها را پر یا مسائلی که هنگام تغییر شکل مورد توجه قرار نگرفته اند را اصلاح نماید. شکل جدید دندان، جایگزین ظاهر قدیمی و تیزتر آن می شود.

مزایای زاویه سازی دندان نیش تیز

مزیت اصلی زاویه سازی مجدد دندان، تغییر لبخند است. دیگر لازم نیست نگران دندان های نیش تیز گونه خود که با هر بار لبخند زدن یا خندیدن بیش از حد به چشم می آیند، باشید. این کار علاوه بر تغییر لبخند، چند مزیت دیگر هم دارد:

✔️ برخلاف اکثر عمل های دندانپزشکی، زاویه سازی مجدد دندان، درد ندارد و به سادگی انجام می شود.

✔️ نیازی به صرف هزینه زیاد ندارد زیرا این کار آسان و سریع است.

✔️ داشتن دندان نیش تیز و بلند می تواند بر عمل گاز گرفتنتان تأثیر بگذارد و یک مشکل زیبایی و عملکردی برای دندان ایجاد کند. با زاویه سازی مجدد، دندان نیش اصلاح شده و سلامت کلی دهان و دندان بهبود می یابد.

✔️ نیاز به استفاده از بریس برای تراز کردن دندان ممکن است با زاویه سازی مجدد برطرف شود زیرا ظاهری یکنواخت به دندان های شما می بخشد.

زاویه سازی دندان نیش

عوارض زاویه سازی دندان نیش تیز

علیرغم مزایای قابل توجه، زاویه سازی دندان می تواند خطراتی را نیز به همراه داشته باشد:

❌ تغییر شکل دندان نیش ممکن است با از بین بردن مینای دندان، سبب آسیب رساندن به دندان گردد. اگر به درستی انجام نشود، چنین آسیب هایی می تواند نیاز به اقدامات دندانپزشکی پیش بینی نشده، گذراندن زمان بیشتر روی صندلی دندانپزشکی و احتمالاً هزینه اضافی ایجاد کند.

❌ سنباده زدن دندان نیش تیز باعث نازک شدن مینای دندان می شود و عاج را در معرض دید قرار می دهد. اگر عمل اتصال انجام نشود، ممکن است برای دندان نیش حساسیت بوجود بیاید.

یک دندانپزشک حرفه ای می تواند در انجام درست این کار شما را راهنمایی کرده و لبخندی را که می خواهید برایتان فراهم کند.

دندان های نیش کوچک

به جای دندان های خون آشامی، برخی از افراد ممکن است به یک بیماری شناخته شده به نام mocrodontia مبتلا باشند، به این معنی که یک یا چند تا از دندان های آنها کوچکتر از اندازه معمول هستند. هنگامی که کاسپید یا دندان های دیگری دارید که کوچک تر از حد طبیعی هستند، می توانید از روکش یا تاج سرامیکی استفاده کنید تا دندان را اصلاح کرده و ساختاری به آن ببخشد که بتواند به خوبی در میان دندان های دیگر قرار بگیرد. معمولاً دندان هایی که تحت تأثیر میکرودنتیا قرار دارند، شکلی غیرطبیعی داشته و قبل از اتصال پوشش نیاز به تغییر شکل دارند.

به طور خلاصه، خواه دندان نیش تیز داشته باشید یا دندان هایی کوتاه تر از حد طبیعی، زاویه سازی و اتصال دندان گزینه های مناسبی برای افزایش جذابیت لبخند شماست.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دهان و دندان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر