گوش درد و دندان درد، ارتباط مشکلات دندانی و گوش درد

گاهی اوقات درد ناشی از دندان پوسیده یا عفونی شده فراتر از دندان پیش می­رود و به صورت یک سردرد و یا گوش درد مشخص می­شود. در حقیقت، بسیاری از مشکلات دندانی و بهداشت دهان می­تواند منجر به علائمی نظیر گوش درد شود. به منظور تعیین و مشخص کردن دلیل بروز علایم، بررسی و معاینه گوش بسیار مهم است. به همین دلیل در صورت تشدید درد و یا طولانی شدن آن، به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

در صورتی داندان ­ها را بر روی هم فشار می­دهید، مشکلات مرتبط با فک نظیر اختلال در مفصل گیجگاهی فک پایین و یا آرتریت را دارید. علاوه بر این ممکن است تنگی یا سفتی را در فک احساس کنید و درد آن تا گوش نیز برسد.

در حقیقت، بسیاری از افراد به اشتباه بر این باورند که درد گوش می­تواند در اثر مشکلاتی نظیر عفونت گوش و یا تشکیل و تجمع موم ایجاد شود، در حالی که در چنین وضعیتی ضرورت دارد که به یک دندانپزشک نیز مراجعه کنید.

گوش درد و دندان درد

آبسه­ دندان، پوسیدگی و دندان مولار نهفته می­تواند منجر به آسیب گوش شود. پزشک می­تواند با ضربه زدن به دندان و یا مشاهده تورم و آماس لثه­ها قادر به تشخیص این موارد می­باشد. درست همانند بروز گلودرد در موارد عفونت دندان عقل، دندان مولار عفونی نیز می­تواند وضعیتی شود که به نظر عفونت گوش باشد.

اختلالات مفصل گیجگاهی فک پایینی (TMJ) و گوش درد

مفصل گیجگاهی فک ­پایینی (TMJ) منجر به اتصال استخوان فک پایین به جمجمه می­شود. در صورتی که این کمپلکس متشکل از لیگمان­ ها، عضلات و مفاصل به صورت هماهنگ باهم کار نکنند، اختلالات TMJ می­توانند توسعه یابند. بیش از ۱۰ میلیون آمریکایی از چنین اختلالاتی رنج می­برند. یکی از علایم اختلالات TMJ درد گوش است.

فراتر از درد گوش، افراد با اختلال TMJ می­توانند مشکلات زیر را نیز داشته باشند:

  • درد صورت
  • درد فک
  • ناراحتی گردن
  • دندان ترک خورده
  • پوسیدگی دندان
  • بیرون زدگی فک
  • درد عضلات فک

تمامی مشکلات مرتبط با گاز گرفتن منجر به اختلالات TMJ نمی­شود. ناهماهنگی ­های جزئی می­تواند منجر به درد شود که در نهایت به سمت گوش هدایت می­شود.

ارتباط بین سلامت دهان و وزوز گوش

وزوز و زنگ زدن گوش چندان دردناک نمی­باشد.گزارش ­هایی ارائه شده است که وزوز گوش می­تواند در اثر دندان عقل نهفته، اختلالات TMJ و آبسه دندان ایجاد شود.

رابطه ی دندان قروچه و گوش درد

دندان قروچه می­تواند منجر به مشکلاتی از آسیب دندانی تا وزوز گوش و درد گوش گردد. قرار گرفتن مفاضل TMJ در مجاورت گوش میانی و داخلی به این معنی است که هر مشکل در استخوان فک می­تواند تا گوش ­ها نیز گسترش یابد. 

درد دندان اصلی ترین علت گوش درد

شایع­ترین دلیل گوش درد، دردهای دندانی می ­باشد. درد دندان می­تواند در اثر موارد زیر ایجاد شود:

عفونت گوش با دندان درد چه ارتباطی دارد ؟

در صورتی که درد دهان را تجربه می­کنید، می­تواند نشانه ه­ای از عفونت گوش باشد. در برخی موارد، عفونت های گوش تشخیص داده نشده می­تواند منجر به درد دندان یا فک شود. خوشبختانه، درد در گوش، دندان یا فک می­تواند با استفاده از داروهای بدون نسخه ­ای درمان شوند. در صورتی که به صورت متناوب از عفونت ­های گوش رنج می­برید، عوارض جانبی ماندگار در دندان ­ها باید در نظر گرفته شود.

بهداشت ضعیف دهان می­تواند یکی از دلایل عفونت های گوش باشد، به طوری که باکتری­ های رشد یافته در گوش می­تواند منجر به عفونت­هایی شود و دهان به عنوان بستری برای رشد باکتری به حساب می­آید. با این حال، در یک مطالعه نشان داده شده است که ارتباط معنی ­داری بین عفونت ­های گوش و بهداشت ضعیف دهان وجود ندارد. ارتبط بین دهان و عفونت ­های گوش زمانی مشخص می­شود که در زمان عفونت گوش ممکن است درد در دهان و فک را تجربه کنید.

عفونت گوش و دندان درد 

درمان عفونت گوش

به دلیل عوارض جانبی بالقوه ناشی از آنتی­ بیوتیک­ های مورد استفاده برای درمان عفونت­ های گوش (و این حقیقت که مصرف بیش از اندازه آنتی ­بیوتیک می­تواند منجر به مقاومت آنتی­ بیوتیکی در باکتری ­ها شود)، بسیاری از تحقیقات از رویکرده «فرصت دادن و بررسی شرایط» برای درمان بسیاری از انواع عفونت­ های گوش استفاده می­کنند. به همین دلیل در بسیاری از موارد، بدن قادر به مقابله با عفونت­ های گوش بدون نیاز به مصرف آنتی­ بیوتیک است.

داروهای ضد درد بدون نیاز به تجویز نسخه نظیر ایبوبروفن می­تواند برای مدیریت درد (در گوش، فک یا دندان) مورد استفاده قرار بگیرد. در صورت شدید بودن عفونت، آنتی ­بیوتیک­ ها توسط پزشک تجویز می­شود.

در صورتی که درد گوش به سمت دندان و یا فک گسترش یابد، داروهای کنترل کنند درد غیرنسخه های مورد استفاده برای درد گوش می­تواند برای مشکلات دهان یا دندان مورد استفاده قرار بگیرد. در رابطه با عفونت­های گوش نیازی به تجویز داروهای ضد درد ندارید، ولی در صورتی که درد غیرقابل کنترل باشد، به پزشک خود اطلاع دهید. استفاده منظم از مسواک و نخ دندان، مراجعه منظم و مرتب به پزشک برای اقدامات حرف ه­ای و یافتن روش­ های درمان جایگزین، روش­های مناسب برای پیشگیری از بروز درد دندان و لثه ناشی از پوسیدگی های دندانی و التهاب لثه به حساب می­آیند.

دکتر سمانه شیرانی، دندانپزشک متخصص دهان و دندان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر