ماندن ریشه دندان شیری در لثه

آیا تا به حال به باید ها و نباید های کشیدن دندان های کودکان فکر کرده اید؟ در این مطلب اقدامات درست و نادرست در این باره برای والدین نوشته شده است. کودکان معمولا با رسیدن به سن ۶ سالگی شروع به از دست دادن دندان های خود می کنند. ردیف جلویی دندان ها یا همان دندان های پیش اولین گروهی هستند که دچار ریزش می شوند. هنگامی که دندان های دائمی شروع به پایین آمدن می کنند، ریشه دندان های شیری شروع به تحلیل رفتن کرده تا زمانی که دندان بدون احساس درد و با اندکی خونریزی از جای خود خارج شود. با این حال، گاهی اوقات دندان ها به آسانی آن چه انتظار می رود خارج نشده و باید کشیده شوند. با این که کشیدن دندان شیری می تواند وسوسه کننده باشد اما باید تا آماده شدن آن برای خروج بدون فشار صبر کرد. زیرا ممکن است ریشه آن در در لثه بماند! حال اگر ریشه دندان شیری در لثه بماند چه کنیم

دندان های شیری با این که دائمی نیستند اما نقش بزرگی را در تکامل دهانی کودک بر عهده دارند. با این که این دندان ها بسیار کوچک هستند اما ساختاری همچون دندان های دائمی دارند. ریشه های دندان شیری آن ها را به استخوان فک متصل کرده و حاوی پالپ است. انجمن پزشکان متخصص کودکان در امریکا (AAP) بیان دارد که اسید لایه بیرونی دندان های شیری را همچون دندان های دائمی از بین برده و در صورت مراقبت نامناسب این دندان ها در معرض پوسیدگی قرار می گیرند. جنس دندان های شیری همچون دندان های دائمی بوده و عدم مراقبت یا تماس مداوم آن ها با شیر یا نوشیدنی های شیرین منجر به پوسیدگی و عفونت می شود.

ریشه دندان شیری

عکس ریشه دندان شیری

آیا دندان های شیری ریشه دارند؟

ریشه دندان های شیری به عنوان بخشی از ساختار دندان در دوران جنینی شروع به رشد می کند. دندان ها به همراه ریشه های محافظ آن ها، در زیر لثه قرار گرفته تا در سال اول زندگی نوزاد بیرون آیند. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، اولین دندان شیری اغلب در نزدیکی سن ۶ ماهگی بیرون می آید. ریزش دندان ها در کودکان معمولا در سن ۶ یا ۷ سالگی شروع می شود. دندان های شیری حتی در صورت داشتن یک ریشه محکم، جهت ایجاد فضا برای دندان های دائمی خواهند افتاد. شل شدن دندان های شیری علامت پوسیدگی یا بهداشت ضعیف دندان ها نبوده و به معنای آمادگی دهان برای دندان های دائمی جدید است.

اهمیت ریشه دندان شیری

ریشه دندان های شیری با این که ممکن است قابل مشاهده نباشند اما بسیار اهمیت دارند. نگه داشتن دندان های شیری در محل خود تا زمان افتادن، یکی از وظایف این ریشه ها است. این ریشه ها علاوه بر حفظ فضای مورد نیاز دندان های دائمی، امکان رشد آن ها را در مسیر درست و متوازن ارائه می کنند.

صاف درنیامدن دندان‌های دائمی کودکان بسیار رایج است. در بیشتر موارد عوامل ارثی مانند دندان‌های اضافه، دندان‌های بزرگ، دندان گم‌شده، فضای زیاد یا کم فک می‌تواند دلیل صاف بیرون نیامدن دندان‌ها باشد.

عوارض ماندن ریشه دندان در لثه

در اغلب موارد، افتادن دندان های شیری کودک به صورت طبیعی و بدون هر گونه مشکل بروز می دهد. با این حال، مواردی وجود دارند که در آن ریشه دندان سالم مانده و دندان دائمی در پشت دندان شیری رشد می کند. در صورت مشاهده این موارد، باید جهت خارج کردن دندان شیری باقی مانده فورا به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کرد.

نحوه مراقبت از دندان شیری لق

جهت مراقبت از دندان های شیری لق شده باید کودک را به مسواک زدن منظم و کامل تشویق کرد. در صورتی که مواد غذایی و دیگر باقی مانده ها در این دندان ها به دام افتند، باکتری ها تجمع و رشد می کنند. این پدیده، سبب پوسیدگی دندان های دائمی زیرین، حتی قبل از بیرون آمدن آن ها می شود. همچنین، می توان به کودک توصیه کرد که به آرامی با زبان خود با دندان لق بازی کند. البته، جهت پیشگیری از آسیب دیدن ریشه ها باید از ضربه زدن به دندان خودداری کرد. بازی کردن با دندان لق امکان تجزیه مناسب ریشه و افتادن سریع تر دندان را فراهم می کند.

خارج کردن ریشه دندان شیری

جراحی ریشه دندان شیری

خارج کردن ریشه ی باقی مانده در لثه

پیچیدگی جراحی برداشت ریشه دندان ها به طبیعت مشکل بستگی دارد. در حالی که برخی ریشه های باقی مانده به آسانی و با کمک بی حسی موضعی خارج می شوند برخی دیگر نیازمند فرایندی طولانی تر بوده و ممکن است به مصرف دارو های آرام بخش نیاز باشد. در پیچیده ترین موارد، جهت از بین بردن ریشه دندان ها باید بخشی از لثه و حتی قسمت کوچکی از استخوان فک برداشته شود. در این موارد، جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد.

دکتر سمانه شیرانی دندانپزشک مخصوص کودکان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر