نحوه ی تمیز کردن زبان کودکان

اگر نوزاد شما در حین شیر دهی بیش از حد کلافه شده باشد و لکه های سفید رنگی در دهان او مشاهده کنید ، ممکن است دچار عفونت مخمر دهانی باشد که به آن برفک گفته می شود.اما دقیقاً برفک چیست و چگونه می توانید به نوزاد خود کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد؟ تمیز کردن زبان نوزاد و کودک، بخش مهمی در حفظ بهداشت دهان و دندان او از سنین پایین است. برای تمیز کردن زبان کودک به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. تمام آنچه نیاز دارید، یک پارچه تمیز یا پنبه استریل شده و مقداری آب گرم است. کودک خود را به حالت گهواره در آغوش بگیرید و او را تشویق کنید که دهان خود را باز کند. زبان کودک را با پارچه بمالید تا پوشش سفید از بین برود و دهان را از نظر وجود علائم برفک بازرسی کنید.

برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک دهان نوزاد، یک عفونت شایع قارچی در نوزادان است. به طور معمول جای نگرانی نیست، اما باید نوزاد خود را نزد پزشک یا داروساز ببرید تا بررسی های لازم را انجام دهد. علائم برفک دهانی شامل کبودی هنگام تغذیه، لکه های سفید یا کرم رنگ در داخل دهان و گاهی وزن گیری ضعیف نوزاد است.

علت برفک دهان نوزاد

میکروب های خاصی به طور معمول در بدن ما زندگی می کنند. در حالی که بیشتر میکروب ها بی خطر هستند ، اما برخی از آنها می توانند باعث ایجاد عفونت شوند. برفک هنگامی اتفاق می افتد که مقدار زیادی مخمر به نام Candida albicans در دهان نوزاد رشد کند. میکروب هایی به نام باکتری و قارچ به طور طبیعی در بدن ما رشد می کنند. سیستم ایمنی بدن ما به کنترل این میکروب ها کمک می کند. اما، نوزادان سیستم ایمنی کاملی ندارند. این امر باعث می شود که رشد بیش از حد مخمر (نوعی قارچ) آسان شود. برفک اغلب زمانی اتفاق می افتد که مادر یا کودک آنتی بیوتیک مصرف کرده باشند. آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های خوب را از بین ببرند و این باعث می شود که مخمر رشد کند.

تشخیص برفک دهان نوزاد

دهان نوزاد را از نظر وجود پوشش سفیدی که قابل جدا شدن نیست، بررسی کنید.  اگر مرتباً زبان نوزاد خود را تمیز می کنید، اما باز هم لکه های سفید رنگی در دهان او وجود دارد، ممکن است نوزاد شما به برفک دهانی مبتلا شده باشد. اگر لکه های سفید طی چند روز از بین نرفت یا نوزاد علائم نگران کننده ای داشت، برای مشاوره و درمان به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید.

برفک دهان نوزاد

تصویر زبان نوزادی که دچار برفک شده است.

علائم برفک نوزاد

در اینجا چند علامت رایج برفک در دهان نوزادان نام برده شده است:

۱- تکه های سفید داخل دهان نوزاد و سفیدی زبان نوزاد.  یک پوشش سفید یا لکه های سفیدی روی زبان نوزاد، لثه ها، داخل گونه ها یا سقف دهان می تواند نشانه برفک باشد . برای تشخیص اینکه آیا زبان سفید کودک شما به دلیل شیر یا این نوع عفونت قارچی سفید شده است یا خی، سعی کنید با استفاده از پارچه ای نرم و مرطوب یا انگشت آغشته به گاز استریل آن را به آرامی پاک کنید. اگر زبان پس از پاک شدن صورتی و سالم به نظر برسد ، دیگر نیازی به درمان نیست. اگر وصله سفید خیلی راحت از بین نرود ، یا رخ دهد و یک لکه قرمز و خام در زیر آن پیدا کنید ، احتمالاً برفک است و باید با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

۲- احساس سر و صدا در هنگام تغذیه یا هنگامی که نوزادشما در حال مکیدن پستانک است (نوزادشروع به مکیدن می کند ، سپس از درد پستونک را برمی گرداند ) نشانه دیگری از برفک آن است.

۳- پوست ترک خورده در گوشه های دهان. این یکی دیگر از علائم احتمالی برفک دهان در کودک شما است.

۴- مشکلات تغذیه. یکی از اولین علائمی که مشاهده می کنید می تواند این باشد که نوزادشما به اندازه معمول تغذیه نمی کند ، یا به نظر می رسد که هنگام خوردن احساس درد دارد.

درمان برفک دهان نوزاد

برفک دهان، به طور معمول طی چند روز به خودی خود برطرف می شود، اما با استفاده از ژل ها و قطره های ضد قارچ نیز می توان آن را درمان کرد. اگر کودک را با شیر مادر تغذیه می کنید، برای جلوگیری از انتقال عفونت، شما هم باید همزمان تحت معالجه قرار بگیرید.

پیشگیری از برفک زبان نوزاد

✅به طور منظم پستانک، حلقه های دندان درآوردن ، نوک شیشه های تغذیه و هر چیز دیگری که در دهان کودک شما قرار دارد را ضدعفونی کنید.

✅حوله ها ، لباس ها و سوتین هایی که ممکن است با کاندیدا تماس گرفته باشند را بشویید . بهترین روش استفاده از چرخه شستشوی گرم لباسشویی است.

✅اگر از پمپ شیر (شیر دوش) استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که پس از هر بار استفاده، تمام قسمت هایی که با پستان یا شیر مادر شما تماس پیدا می کند ضدعونی شده است.

✅شیر مادر را تا قبل از استفاده در یخچال نگهداری کنید تا از رشد مخمر جلوگیری کند.

✅اطمینان حاصل کنید که سینه های شما بعد از هر بار شیر دادن خشک است.

نحوه ی تمیز کردن زبان نوزاد برفک دار

برای تمیز کردن زبان وزاد مراحل زیر را انجام دهید:

نوزاد را با ۱ دست در حالت گهواره بغل کنید.

کودک را در مقابل بدن خود قرار دهید و از ۱ بازو برای حمایت از سر و گردن استفاده نمایید. بازوی دیگر خود را آزاد نگه دارید، زیرا برای تمیز کردن زبان کودک، به یک دست اضافی نیاز دارید.

سعی کنید سر و بدن کودک را در برابر بدن خود قرار دهید، زیرا این امر به او کمک می کند تا هنگام پاک کردن زبان، احساس امنیت داشته باشد. کودک خود را به گونه ای در آغوش بگیرید که به راحتی بتوانید درون دهانش را ببینید.نحوه ی تمیز کردن زبان نوزاد

لب پایین نوزاد را باز کنید تا به باز کردن دهان، ترغیب گردد.

به آرامی لب پایین کودک را پایین آورده و نوک انگشت خود را پس از باز شدن، در داخل دهان او قرار دهید. برای انجام این کار، انتخاب لحظه ای که کودک از قبل دهانش باز است یا لبخند می زند، می تواند مفید باشد. با صحبت کردن یا آواز خواندن برای کودک، می توانید او را به لبخند زدن تشویق کنید.

تمیز کردن زبان نوزاد با حرکات دورانی انجام دهید. 

پارچه یا پنبه ای را در دهان باز کودک قرار دهید. سطح زبان کودک خود را به آرامی بخراشید تا پوشش سفید ناشی از شیر، از بین برود. سعی کنید تمام زبان را با یک حرکت تمیز کنید، زیرا برخی از نوزادان هنگام تمیز کردن زبان، کلافه می شوند.

مراقب باشید کل انگشت خود را در دهان کودک قرار ندهید.

این کار می تواند باعث بستن دهان یا تف کردن آنها شود.

مقاله پیشنهادی دکتر سمانه شیرانی: علت زرد شدن دندان کودکان چیست؟

زبان نوزاد خود را دو بار در روز تمیز کنید.

صبح و عصر وقت بگذارید تا زبان کودک خود را تمیز نمایید، درست مثل اینکه در بزرگسالی مسواک می زنید. از تمیز کردن زبان کودک، بلافاصله پس از تغذیه خودداری کنید زیرا این امر می تواند باعث ترشح بزاق شود.

اگرچه لازم نیست چندین بار در طول روز زبان کودک خود را تمیز کنید، اما بعضی از والدین ترجیح می دهند بعد از هر بار غذا خوردن کودک، این کار را انجام دهند. تمیز کردن زبان کودک را از چند روزگی او شروع کنید. این کار به شکل گیری یک عادت خوب کمک می کند.

مکمل های آهن کودکان نوپا، عموما به شکل مایع هستند؛ زیرا کودکان در این سن، معمولاً قادر به بلعیدن قرص آهن نیستند. مکمل مایع تیره بوده و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است و اغلب می تواند سبب ایجاد لکه تیره روی دندان ها و همچنین خط لثه و خرابی دندان ها گردد.

برای تمیز کردن زبان نوزاد از پارچه نخی یا پنبه استفاده کنید.

برای تمیز کردن زبان کودک خود، به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. بسیاری از والدین، زبان کودک خود را با تکه ای پارچه مانند گاز یا پنبه تمیز می کنند. عده دیگری ترجیح می دهند از پنبه های استریل شده استفاده کنند.

قبل از تمیز کردن زبان کودک، دستان خود را بشویید.

دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید. و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید. برای جلوگیری از گسترش میکروب ها، حتما از تمیز بودن دستانتان اطمینان حاصل کنید.

پارچه یا پنبه را با آب گرم مرطوب کنید.

اگر از پارچه ای مانند یک تکه گاز استفاده می کنید، آن را دور انگشت اشاره خود بپیچید. جوانه پنبه یا انگشت خود را با پارچه ای که روی آن پیچیده شده در آب گرم قرار دهید. فقط باید پارچه یا پنبه را کمی مرطوب کنید، و نیازی به اشباع آن با آب نیست.

ابتدا دمای آب را با مچ دست خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید که برای کودک خیلی گرم نیست. اگر مطمئن نیستید، از دماسنج استفاده کنید. دمای آب باید حدود ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد)باشد.

دکتر سمانه شیرانی دندانپزشک متخصص کودکان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر