نحوه ی تمیز کردن زبان کودکان

تمیز کردن زبان نوزاد و کودک، بخش مهمی در حفظ بهداشت دهان و دندان او از سنین پایین است. برای تمیز کردن زبان کودک به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. تمام آنچه نیاز دارید، یک پارچه تمیز یا پنبه استریل شده و مقداری آب گرم است. کودک خود را به حالت گهواره در آغوش بگیرید و او را تشویق کنید که دهان خود را باز کند. زبان کودک را با پارچه بمالید تا پوشش سفید از بین برود و دهان را از نظر وجود علائم برفک بازرسی کنید.

نوزاد را با ۱ دست در حالت گهواره بغل کنید.

کودک را در مقابل بدن خود قرار دهید و از ۱ بازو برای حمایت از سر و گردن استفاده نمایید. بازوی دیگر خود را آزاد نگه دارید، زیرا برای تمیز کردن زبان کودک، به یک دست اضافی نیاز دارید.

سعی کنید سر و بدن کودک را در برابر بدن خود قرار دهید، زیرا این امر به او کمک می کند تا هنگام پاک کردن زبان، احساس امنیت داشته باشد. کودک خود را به گونه ای در آغوش بگیرید که به راحتی بتوانید درون دهانش را ببینید.نحوه ی تمیز کردن زبان نوزاد

لب پایین نوزاد را باز کنید تا به باز کردن دهان، ترغیب گردد.

به آرامی لب پایین کودک را پایین آورده و نوک انگشت خود را پس از باز شدن، در داخل دهان او قرار دهید. برای انجام این کار، انتخاب لحظه ای که کودک از قبل دهانش باز است یا لبخند می زند، می تواند مفید باشد. با صحبت کردن یا آواز خواندن برای کودک، می توانید او را به لبخند زدن تشویق کنید.

تمیز کردن زبان نوزاد با حرکات دورانی انجام دهید. 

پارچه یا پنبه ای را در دهان باز کودک قرار دهید. سطح زبان کودک خود را به آرامی بخراشید تا پوشش سفید ناشی از شیر، از بین برود. سعی کنید تمام زبان را با یک حرکت تمیز کنید، زیرا برخی از نوزادان هنگام تمیز کردن زبان، کلافه می شوند.

مراقب باشید کل انگشت خود را در دهان کودک قرار ندهید.

این کار می تواند باعث بستن دهان یا تف کردن آنها شود.

مقاله پیشنهادی دکتر سمانه شیرانی: علت زرد شدن دندان کودکان چیست؟

زبان نوزاد خود را دو بار در روز تمیز کنید.

صبح و عصر وقت بگذارید تا زبان کودک خود را تمیز نمایید، درست مثل اینکه در بزرگسالی مسواک می زنید. از تمیز کردن زبان کودک، بلافاصله پس از تغذیه خودداری کنید زیرا این امر می تواند باعث ترشح بزاق شود.

اگرچه لازم نیست چندین بار در طول روز زبان کودک خود را تمیز کنید، اما بعضی از والدین ترجیح می دهند بعد از هر بار غذا خوردن کودک، این کار را انجام دهند. تمیز کردن زبان کودک را از چند روزگی او شروع کنید. این کار به شکل گیری یک عادت خوب کمک می کند.

مکمل های آهن کودکان نوپا، عموما به شکل مایع هستند؛ زیرا کودکان در این سن، معمولاً قادر به بلعیدن قرص آهن نیستند. مکمل مایع تیره بوده و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است و اغلب می تواند سبب ایجاد لکه تیره روی دندان ها و همچنین خط لثه و خرابی دندان ها گردد.

برای تمیز کردن زبان نوزاد از پارچه نخی یا پنبه استفاده کنید.

برای تمیز کردن زبان کودک خود، به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. بسیاری از والدین، زبان کودک خود را با تکه ای پارچه مانند گاز یا پنبه تمیز می کنند. عده دیگری ترجیح می دهند از پنبه های استریل شده استفاده کنند.

قبل از تمیز کردن زبان کودک، دستان خود را بشویید.

دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید. و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید. برای جلوگیری از گسترش میکروب ها، حتما از تمیز بودن دستانتان اطمینان حاصل کنید.

پارچه یا پنبه را با آب گرم مرطوب کنید.

اگر از پارچه ای مانند یک تکه گاز استفاده می کنید، آن را دور انگشت اشاره خود بپیچید. جوانه پنبه یا انگشت خود را با پارچه ای که روی آن پیچیده شده در آب گرم قرار دهید. فقط باید پارچه یا پنبه را کمی مرطوب کنید، و نیازی به اشباع آن با آب نیست.

ابتدا دمای آب را با مچ دست خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید که برای کودک خیلی گرم نیست. اگر مطمئن نیستید، از دماسنج استفاده کنید. دمای آب باید حدود ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد)باشد.

شخیص برفک دهان نوزاد

دهان کودک را از نظر وجود پوشش سفیدی که قابل جدا شدن نیست، بررسی کنید.  اگر مرتباً زبان کودک خود را تمیز می کنید، اما باز هم لکه های سفید رنگی در دهان او وجود دارد، ممکن است کودک شما به برفک دهانی مبتلا شده باشد. اگر لکه های سفید طی چند روز از بین نرفت یا کودک علائم نگران کننده ای داشت، برای مشاوره و درمان به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید.

برفک دهان نوزاد

تصویر زبان نوزادی که دچار برفک شده است.

برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک دهان نوزادان، یک عفونت شایع قارچی در نوزادان است. به طور معمول جای نگرانی نیست، اما باید کودک خود را نزد پزشک یا داروساز ببرید تا بررسی های لازم را انجام دهد. علائم برفک دهانی شامل کبودی هنگام تغذیه، لکه های سفید یا کرم رنگ در داخل دهان و گاهی وزن گیری ضعیف نوزاد است.

درمان برفک دهان نوزاد

برفک دهان، به طور معمول طی چند روز به خودی خود برطرف می شود، اما با استفاده از ژل ها و قطره های ضد قارچ نیز می توان آن را درمان کرد. اگر کودک را با شیر مادر تغذیه می کنید، برای جلوگیری از انتقال عفونت، شما هم باید همزمان تحت معالجه قرار بگیرید.

دکتر سمانه شیرانی دندانپزشک متخصص کودکان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر