علت شیار روی زبان

زبان ترک دار یا شیار دار به زبانی گفته می­شود که در سطح پشتی آن (همان روی زبان) چین و چروک هایی وجود داشته باشد. این شیارها می­توانند کم ­عمق یا عمیق باشند. تعداد آن­ها نیز متغیر است و می­توان صرفا یک شیار یا شیارهای متعددی را روی زبان مشاهده کرد. معمولا اکثر این ترک ها در یک سوم میانی زبان یافت می­شوند. بروز این عارضه در ایالات متحده حدودا ۵ درصد است. با افزایش سن، شیوع این عارضه بیشتر شده و بر شدت آن نیز افزوده می­شود. مردان کمی بیشتر از زنان به زبان قارچ خورده می­شوند.

این عارضه روی زبان را درگیر کرده و معمولا تا کناره­های آن نیز امتداد می­یابد. اندازه و عمق این شیارها متغیر است. در صورت بزرگ بودن و عمیق بودن، این شیارها ممکن است به یکدیگر متصل شده و سطح زبان منظره لوبوله (متشکل از لوبول­های متعدد) به خود بگیرد.

این عارضه معمولا دردناک نیست مگر در دو صورت: اول اینکه دبری­هایی – مانند مواد غذایی – در داخل این شیارها گیر کنند و دوم اینکه این عارضه با بیماری زبان جغرافیایی همراهی داشته باشد.

علت قارچ خوردن زبان

پژوهشگران هنوز نتوانسته اند علت دقیق زبان شیاردار را مشخص کنند. این عارضه می­تواند ژنتیکی باشد چرا که ابتلای آن بیشتر به صورت خانوادگی است. همچنین علل زمینه ای متفاوتی می­توانند منجر به این عارضه شوند.

با این حال، به عقیده بسیاری زبان شیاردار نوع متفاوتی از یک زبان نرمال است.

زبان شیار دار

با وجود ناشناخته بودن علت دقیق زبان شیاردار، به نظر می­رسد ژنتیک نقشی اساسی در بروز این عارضه داشته باشد. زبان شیاردار ممکن است با عارضه­ های زیر همراهی داشته باشد:

علاوه بر موارد فوق، دو اختلال زیر نیز می­توانند ظاهر زبان را تغییر دهند:

⛔ زبان جغرافیایی (که به آن گلوسیت مهاجر خوش­خیم نیز گفته می­شود): زمانی اتفاق می­افتد که پاپیلاهای زبان دچار التهاب شوند. با استناد به سازمان ملی بیماری­های خاص، به این عارضه زبان جغرافیایی گفته می­شود چرا که پاپیلاهای زبان الگوهای غیرنرمالی روی زبان تشکیل می­دهند که شبیه به نقشه قاره ­ها بر روی کره زمین است. این عارضه با زبان شیاردار مرتبط بوده و احتمالا ارثی است.

⛔ گلوسیت رومبوئید میانی: زمانی رخ می­دهد که بخش مرکزی زبان فاقد بیرون­زدگی ­های ناشی از پاپیلا باشد (یعنی پاپیلا نداشته باشد). به نظر نمی­رسد که این اختلال با عارضه زبان شیاردار ارتباط ژنتیکی داشته باشد.

همانند زبان شیاردار، دو عارضه زبان جغرافیایی و گلوسیت رومبوئید میانی عموما بی­خطر اند و دندانپزشکان می­توانند با اطمینان بخشیدن به بیماران، این بیماری­ ها را به طور مرتب پایش کنند.

تشخیص زبان شکاف دار

تشخیص عموما بر اساس معاینات بالینی است. نمونه برداری دهان به ندرت لازم است چرا که تشخیص بر اساس تظاهرات بالینی به راحتی صورت می­پذیرد. لازم به ذکر است بیماران باید برای سایر بیماری­های مرتبط نیز بررسی شوند.

ضایعات پیش بدخیمی دهان به طور معمول به عنوان سرطان یا عفونت گسترش نمی یابد. با این حال، این ضایعات با گذشت زمان، می توانند به سرطان تبدیل شوند.

درمان ترک خوردگی روی زبان

زبان شیاردار عارضه ای بی­خطر است که معمولا نشانه ای نیز ندارد. این عارضه به درمان خاصی نیاز ندارد؛ منتهی باید افراد را به رعایت بهداشت دهان، اعم از مسواک زدن روی زبان جهت پاکسازی دبری­های غذایی از شیارها، توصیه کرد. پاک­ کردن زبان می­تواند از آسیب به زبان و بوی بد دهان به خاطر گیر افتادن مواد غذایی در شیارها، پیشگیری کند. در بسیاری از داورخانه­ها علاوه بر مسواک دندان، ابزارهای مخصوصی برای پاکسازی زبان موجود اند. دندان­پزشکان می­توانند بیماران را در به کارگیری این ابزارها کمک کنند.

در صورت گیر کردن مود غذایی درون شیارها، باکتری­ها و مخمرها فرصت تکثیر پیدا کرده و می­توانند منجر به عفونت یا سایر مشکلات دهانی شوند. هر کسی که مبتلا به زبان شیاردار است و نشانه ­های بیماری­های دهانی را دارد، باید به پزشک مراجعه کند. به طور کلی، بهتر است که افراد به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنند.

در پایان باید بگوییم که زبان شیاردار معمولا نشانه ای ندارد؛ اگر چه برخی افراد ممکن است در زبان خود احساس سوختگی کنند؛ خصوصا اگر غذا یا نوشیدنی اسیدی مصرف کنند.  بهداشت خوب دهان، اعم از پاک کردن شیارهای زبان، کلید اصلی پیشگیری از عفونت ها و سایر مشکلات بهداشت دهان، مانند پوسیدگی دندان و بوی بد دهان، است.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دهان دندان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر