پمفیگوس چیست ؟

پمفیگوس گروهی از اختلالات پوستی هستند که منجر به بروز تاول یا برجستگی های پر از چرک می شود. جراحات معمولاً بر روی پوست ایجاد می شوند، ولی ممکن است در غشای موکوسی (پوشش نرم چشم، دماغ، دهان، گلو و اندام های تناسلی) نیز تشکل شود. در این مقاله به شرح انواع پمفیگوس از جمله پمفیگوس دهانی می پردازیم.

تاول های ناشی از پمفیگوس بسیار نرم بوده و به آسانی پاره شده و منجر به ایجاد زخم های دردناک می شود. بدون درمان، این زخم ها در نواحی بیشتری از بدن گسترش می یابد و خطر بالایی برای عفونت را نشان می دهند.

با توجه به محل و دلیل تشکیل تاول ها، پزشکان پمفیگوس را به انواع مختلف تقسیم می کنند. در بیشتر موارد، افراد تنها به یک نوع از پمفیگوس درگیر می شوند.

انواع پمفیگوس عبارتند از:

– پمفیگوس ولگاریس (پمفیگوس دهانی)

– پمفیگوس وژتانس

– پمفیگوس ناشی از دارو

– پمفیگوس اریتروماتوز (سندروم Senear-Usher)

– پمفیگوس فولیاسئوس

– پمفیگوس اندمیک (فوگوسلواژ)

– پمفیگوس پارانئوپلاستیک

پمفیگوس

پمفیگوس ولگاریس (پمفیگوس دهانی) چیست؟

این شکل از پمفیگوس بیشتر در آمریکا مشاهده می شود. در این شکل از بیماری، تاول ها ضرورتاً دهان را نیز درگیر می کنند. در برخی از افراد درگیر، تشکیل تاول در پوست و سایر غشاهای مخاطی مشاهده می شود. این جراحات در لایه های عمقی پوست نیز گسترش می یابد. جراحات دردناک بوده و روند بهبود آهسته است.

علت ایجاد پمفیگوس دهانی

پمفیگوس دهانی یا همان ولگاریس یک وضعیت خودایمن است. این بدان معنی است که اختلال و یا مشکلی در سیستم ایمنی (مکانیسم دفاعی بدن در برابر عفونت) وجود دارد که منجر به آغاز حمله به بافت‌های طبیعی می شود.

در پمفیگوس ولگاریس، سیستم ایمنی به سلول های موجود در لایه عمقی پوست و نیز سلول های موجود در غشاء مخاطی (لایه محافظ دهان، منافذ بینی، گلو، اندام های تناسلی و مقعد) حمله می کند. این وضعیت منجر به تشکیل تاول در بافت های درگیر می شود.

دلیل بروز خطا و اشتباه در سیستم ایمنی که منجر به بروز این وضعیت می شود مشخص نیست. ژن های مشخصی با افزایش خطر بروز پمفیگوس ولگاریس مرتبط شناخته شده اند، ولی معمولاً در خانواده ها بروز نمی کند.

عوارض پمفیگوس

آیا بیماری پمفیگوس کشنده است؟

در صورت عدم درمان برخی از انواع پمفیگوس ممکن است بیمار فوت کند.

تشخیص بیماری پمفیگوس

به منظور تشخیص و درمان این وضعیت نیاز به مراجعه به پزشک دارید. ویزیت پزشک می تواند شامل موارد زیر باشد:

– اخذ سابقه پزشکی شما

– معاینه فیزیکی

– بررسی علایم

– آزمایش خون

بیوپسی که شامل اخذ نمونه بافتی جهت آزمایش است.

پمفیگوس ولگاریس

جدیدترین درمان بیماری پمفیگوس

درمان معمولاً با داروهایی به منظور تضعیف و سرکوب تشکیل تاول شروع می شود. در صورت شروع در مراحل اولیه، درمان موثر و رضایت بخش خواهد بود. درصورتی که برخی داروها منجر به بروز این وضعیت در شما شده باشد، قطع مصرف دارو برای حذف پمفیگوس می تواند کافی باشد.

داروهای تجویزی زیر می تواند به صورت منفرد و یا ترکیبی، بسته به نوع و شدت پمفیگوس و نیز سایر داروهای مصرفی توسط فرد، مورد استفاده قرار بگیرد:

کورتیکواستروئیدها

برای فرد با بیماری ملایم، کرم کورتیکواستروئید به منظور کنترل کافی می باشد. برای سایر افراد، درمان برپایه کورتیکواستروئید خوراکی نظیر قرص های پردنیزون قرار دارد.

استفاده از کورتیکواستروئیدها به صورت طولانی مدت و یا در دوزهای بالا منجر به بروز عوارض جانبی شدید نظیر دیابت، پوکی استخوان، افزایش خطر عفونت، زخم معده و توزیع مجدد چربی بدن می شود که در نهایت منجر به صورت گرد (صورت ماه شکل) می شود.

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی ضد استروئید

داروهایی نظیر آزاتیوپرین (Imuran, Azasan)، مایکوفنولات (Cellcept) و سیکلوفسفامید منجر به حفاظت از سیستم ایمنی از حمله به بافت های طبیعی می شود. این داروها عوارض جانبی نظیر افزایش خطر عفونت را به همراه دارند.

سایر داروها

در صورتی که داروهای خط اول پاسخگو نباشد، پزشک ممکن است داروهایی نظیر داپسون، ایمونوگلوبین داخل وریدی یا ریتوکسی‌مب استفاده کند.

بیشتر بخوانید: قرص مناسب بوی بد دهان چیست؟

بهداشت دهان مناسب‌تر

تشکیل تاول در دهان به خصوص تاول لثه ممکن است بر روی بهداشت و سلامت دهان شما اثرگذار باشد. به همین دلیل مشورت با دندان پزشک به منظور اطمینان از اجرای مراقبت های دندانی و لثه بسیار مهم است.

پلاسمافرزیس یا ایمنوگلوبین داخل وریدی

در بیمارانی که پمفیگوس ولگاریس آنها به سایر اشکال درمان پاسخ نمی دهند، می تواند از درمان های تهاجمی استفاده کرد. این درمان ها شامل جایگزینی پلاسما خون و انفوزیون با ایمونوگلوبین سالم است.

بسیاری از افراد در حین درمان بهبود می یابند، اگرچه این روند چندین سال به طول می انجامد. در سایر افراد به منظور پیشگیری از علایم و نشانه های ناشی از عود مجدد، نیاز به کاهش دوز دارو احساس می شود. در برخی از افراد، بستری شدن در بیمارستان به منظور مراقبت از زخم های شدید دهان یا عفونی باید در نظر گرفته شود.

دکتر سمانه شیرانی متخصص درمان انواع زخم های دهان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر