مهم ترین علائم سرطان لثه

سرطان لثه نوعی سرطان دهان است. اکثر سرطان های لثه درست روی سطح لثه تشکیل می شوند و نوعی سرطان پوستی به نام کارسینوم سلول مخاطی هستند. آنها در ابتدا ممکن است شبیه به برجستگی یا زخمی باشند که بهبود پیدا نمی کنند. این زخم ممکن است قرمز یا سفید باشد و شبیه به ضخیم شدن لثه به نظر برسد. در این شرایط، ممکن است دندانهای نزدیک به زخم بیفتند و یا پروتزهای دندان جا به جا شوند.

اگر سرطان لثه زود تشخیص داده شود، احتمال درمان آن بیشتر می شود. در صورت مشاهده ی هرگونه زخم یا برجستگی روی لثه ها، شل شدن دندانها یا تغییراتی در محل قرارگیری پروتزهای دندانی، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در این مقاله، در مورد علائم سرطان لثه و روش های درمان آن صحبت می کنیم.

علائم سرطان لثه که باید جدی بگیرید

عوارض فوری سرطان لثه، نادر هستند، اما سرطان لثه یک بیماری جدی است که در صورت تشخیص زودهنگام، درمان آن آسانتر است. در صورت مشاهده ی علائم جدی زیر، فوراً باید تحت معالجه قرار گیرید.

علائم سرطان لثه که باید جدی بگیرید

چه چیزی موجب سرطان لثه می شود؟

هنوز دلیل دقیق تغییر سلولها و بروز سرطان، شناخته شده نیست؛ گرچه، چند عامل خطر شناخته شده برای سرطان لثه وجود دارند که قوی ترین آنها مصرف تنباکو و الکل می باشد.

عوامل خطر برای سرطان لثه چه چیزهایی هستند؟

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند احتمال خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. گرچه، تمام افرادی که دارای این عوامل خطر هستند، به سرطان لثه مبتلا نخواهند شد. عوامل خطر برای سرطان لثه عبارتند از:

عوامل خطر برای سرطان لثه

کاهش احتمال خطر سرطان لثه

با اقدامات زیر، می توانید احتمال ابتلا به سرطان لثه را کاهش دهید:

سرطان لثه

روش های درمان سرطان لثه

درمان سرطان لثه با مراقبت های پزشکی منظم در طول زندگی، از جمله مراقبت های منظم دندانها آغاز می شود. مراقبت پزشکی منظم باعث می شود که پزشک با استفاده از آزمایشات غربالگری، سرطان لثه را در مراحل اولیه تشخیص دهد و درمان را سریعتر آغاز کند.

هدف از درمان سرطان لثه، درمان دائمی سرطان یا بهبودی کامل بیماری ست. بهبودی به این معناست که هیچ اثری از بیماری در بدن باقی نماند، گرچه ممکن است دوباره بیماری عود کند.

- درمان های رایج برای سرطان لثه

درمان سرطان لثه

- روش های کمکی برای کاهش عوارض جانبی درمان سرطان لثه

برای کمک به سلامت عمومی بیمار و کاهش عوارض جانبی درمانهای سرطان، درمان های دیگری نیز ممکن است انجام شوند:

عوارض جانبی سرطان لثه

- درمان های تکمیلی

برخی از درمان های تکمیلی به افراد کمک می کنند تا با بیماری سرطان لثه و درمان های آن بهتر مقابله کنند. این درمانها در کنار درمان های پزشکی معمول استفاده می شوند و جایگزینی برای آنها نیستند. در صورت مصرف مکمل های غذایی یا داروهای هومیوپاتی (بدون تجویز پزشک) به پزشک خود اطلاع دهید، چرا که ممکن است با درمان های پزشکی تجویز شده تداخل داشته باشند.

درمان های تکمیلی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

- کاهش درد لثه

در مواردی که سرطان لثه به مرحله پیشرفته ای رسیده است و به درمان پاسخ نمی دهد، هدف درمانی، ممکن است از تمرکز بر اقدامات درمانی به افزایش راحتی بیمار و کیفیت زندگی او تغییر پیدا کند. مراقبت تسکینی شامل کنترل درد و علایم دیگر، حمایت روحی و نیز ارائه خدمات برای پشتیبانی از خانواده بیمار می باشد.

همچنین بخوانید:

عوارض احتمالی سرطان لثه

سرطان لثه ای که درمان نشود، عوارض جانبی جدی و کُشنده ای می تواند داشته باشد. شما می توانید با دنبال کردن یک برنامه ی درمانی مناسب، این عوارض جانبی را به حداقل برسانید. عوارض جانبی سرطان لثه عبارتند از:

دکتر سمانه شیرانی متخصص زخم های دهانی

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر