زیرکونیوم دندان چیست؟

روکش های دندانی، به روکش هایی گفته می شوند که روی دندان طبیعی یا ایمپلنت دندان قرار می گیرند. دندان پزشکان معمولاً از این روکش ها برای حمایت از دندان های شکسته، ضعیف، آسیب دیده، یا کج شده استفاده می کنند. روکش دندان می تواند برای پوشش دادن دندان هایی که کج شده اند یا تغییر رنگ داده اند نیز مورد استفاده قرار گیرد. همچنین، از این روکش ها در کنار پل های دندانی برای تقویت چند دندان متوالی استفاده می شود.

شما گزینه های مختلفی برای انتخاب جنس روکش دندانی دارید. مانند سرامیک یا فلز. یکی دیگر از نمونه هایی که امروزه برای انتخاب در دسترس است، روکش های دندانی زیرکونیا نام دارد. زیرکونیوم دندان از دی اکسید زیرکونیوم ساخته شده اند. این روکش ها، نوعی روکش فلزی بسیار ماندگار بوده که به فلز تیتانیوم مربوط می شود. البته، این روکش ها به دلایلی در دسته ی روکش های سرامیکی قرار می گیرند.

زیرکونیوم، نوعی کریستال مقاوم بوده که دارای چند ویژگی مثبت می باشد. این کریستال به ماندگاری و نشکن بودن معروف است. در کنار این خصوصیت ها، زیرکونیوم به علت سازگار بودن با بدن انسان، به یک گزینه ی عالی برای مصارف پزشکی تبدیل شده است.

زیرکونیوم چیست؟

مزایای زیرکونیوم دندان

از بزرگ ترین مزیت های زیرکونیوم دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سازگاری با بدن انسان

از آنجایی که بدن، مواد تشکیل شده از زیرکونیوم را پس نمی زند، احتمال مواردی مثل عفونت، درد، ناراحتی، عکس العمل های آلرژیک و سایر مشکلات برای روکش های زیرکونیا بسیار پایین تر از سایر گزینه ها می باشد.

مزایای زیرکونیوم دندان

فوق العاده برای پوشاندن آسیب های دندان

زیرکونیوم دندان حتی از کامپوزیت دندان نیز برای پوشاندن و پنهان کردن آسیب های دندانی ایجاد شده توسط شکستگی یا لکه، مناسب تر است.

مقاومت بالا

به علت جنس کریستالی زیرکونیوم، این روکش ها تقریباً آسیب ناپذیر می باشند و به راحتی سخت ترین شرایط ایجاد شده توسط جویدن یا گاز گرفتن را تحمل می کنند. در واقع، زیرکونیوم ۵ برابر روکش های سرامیکی و چینی قدرت مقاومت دارند. زیرکونیوم دندان به گونه ای ساخته شده است که تقریباً هیچ آسیبی به آن وارد نمی شود.

همچنین، این روکش ها در برابر حرارت بسیار بالا یا سرمای شدید مقاوم می باشند. این خصوصیت باعث می شود تا روکش زیرکونیا، برخلاف سایر روکش ها در شرایط دمایی نا متعادل دچار حساسیت شدید نشود.

مقاومت بالای زیرکونیوم دندان

ماندگاری بالا

در کنار مقاومت بالا، روکش های زیرکونیوم دندان در قیاس با سایر روکش های سرامیکی دارای زمان ماندگاری بسیار طولانی تری نیز می باشد. علت اصلی این ماندگاری، مقاومت بالای زیرکونیوم در برابر لب پر شدن و ترک خورگی است.

قابلیت تنظیم، تغییر شکل و تغییر رنگ آسان

با وجود مقاومت و استحکام بسیار بالای این مواد، روکش های زیرکونیوم به راحتی قابلیت تغییر شکل، سایز و رنگ دارد. به این ترتیب، این روکش ها می توانند به راحتی با دندان های طبیعی بیمار هماهنگ شوند. قابلیت تغییر شکل آسان ماده ی زیرکونیوم، اجازه می دهد تا روکش های ایجاد شده در مقایسه با سایر روکش ها، شکلی طبیعی تر و زیباتر داشته باشد.

زیرکونیوم دندان

نیاز کمتر به تراشیدن دندان

معمولاً در زمان قرار دادن یک روکش دندانی، لایه ای از دندان اصلی شما برداشته می شود تا روکش به درستی روی آن قالب شود. قدرت بالای زیرکونیوم باعث می شود دندان پزشک بتواند لایه ی نازک تری در قیاس با سایر روکش ها نیاز داشته باشد. بنابراین، دندان پزشک مقدار کمتری از دندان اصلی شما را می تراشد.

زیبایی ظاهری

زیرکونیوم دندان به علت جنس کریستالی، دارای رنگی نیمه شفاف می باشند. خاصیت نیمه شفاف بودن این مواد باعث می شود تا این ماده قابلیت پذیرفتن انواع رنگ ها را داشته باشد. بنابراین دندان پزشک می تواند روکشی همرنگ با دندان طبیعی شما بسازد. روکش های سرامیکی یا طلا، این خاصیت را ندارند.

زیبایی ظاهری روکش زیرکونیوم

بدون نیاز به فلز

بر خلاف روکش های طلا یا سرامیکی دیگر، روکش های زیرکونیوم نیاز به پایه ی فلزی ندارند. پایه ی فلزی برای قرار گرفتن زیر لایه ی اصلی روکش به کار می رود. وجود این پایه فلزی در سایر روکش ها باعث می شود غیر طبیعی بودن آنها بیش از پیش قابل تشخیص باشد. زیرکونیوم دندان به شما دندانی راحت، پایدار، مطمئن، با ظاهری طبیعی را هدیه می دهد.

نقاط ضعف زیرکونیوم دندان چیست؟

مانند هر عمل پزشکی دیگری روکش های زیرکونیوم نیز نقطه ضعف هایی دارند:

هماهنگ سازی دشوار

یکی از مشکلات احتمالی زیرکونیوم دندان، جنس مات آنها می باشد، که می تواند باعث جلوه ای غیر طبیعی شود. این مشکل در روکش های زیرکونیوم خالص بیشتر خود را نشان می دهد. البته، این مشکل برای دندان های پشتی قابل چشم پوشی است.

آسیب های احتمالی به دندان های مجاور

برخی از دندان پزشکان به علت نگرانی از خطر احتمالی خوردگی دندان های مجاور و رو به رو در مواجهه با سختی بالای روکش زیرکونیا، از استفاده از آن خودداری می کنند.

در حالی که این مورد سبب نگرانی برخی از دندان پزشکان می شود، یک تحقیق در سال ۲۰۱۲ که در ژورنال دندان پزشکی ثبت شده است نشان می دهد که روکش های سرامیکی چینی، به مراتب خوردگی بیشتری در مینای دندان های مقابل ایجاد می کنند!

بهداشت دهان برای افرادی که روکش زیرکونیا دارند

فارغ از اینکه شما چه گزینه ای را برای جنش روکش دندان خود انتخاب کرده اید، باید همواره بهداشت این روکش را مانند بهداشت سایر دندان ها به طور کامل رعایت کنید. حداقل ۲ بار در روز مسواک بزنید و با نخ دندان یا روشی دیگر، بین دندان های خود را تمیز کنید. همچنین، سایر موارد بهداشت دهان مثل مسواک زبان یا دهان شویه استفاده کنید، به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید، تا جرم گیری و بررسی وضعیت روکش دندان ها مرتباً انجام شود.

بهداشت دهان برای روکش زیرکونیا

اگر یکی از دندان های شما دچار خوردگی، ترک یا لب پر شدگی می باشد و شما زیرکونیوم دندان را برای خود در نظر گرفته اید، می توانید برای قطعی کردن این تصمیم با دندان پزشک مشورت کنید. امیدواریم با این اطلاعاتی که در اختیار شما قرار داده ایم، بتوانید به عنوان فردی مطلع این مشاوره ی پزشکی را انجام دهید، تا بر پایه ی شرایط به خصوص شما مانند محل دندان، آسیب دیدگی، کارایی دندان، هزینه و زیبایی آن بهترین تصمیم را بگیرید.

دکتر سمانه شیرانی متخصص زخم های دهانی

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر