روکش دندان عصب کشی شده لازم است؟

در یک شرایط ایده آل، روکش گذاری دندان، آخرین مرحله ی عصبی کشی است. پس از ترمیم درون دندان با عصب کشی، روکش از قسمت خارجی دندان محافظت می کند. بنابراین ترکیب این دو روش درمانی، باعث محافظت از تمام دندان می شود. در این مقاله، در مورد نحوه و مراحل روکش دندان عصب کشی شده می پردازیم.

پس از عصب کشی، یکپارچگی ساختاری دندان ضعیف می شود، بنابراین روکش گذاشتن دندان درمان شده، به ویژه دندانهای عقب ضروری است. درمان عصب کشی دندان، پالپ عفونی را از دندان خارج می کند. این کار برای نجات دندان و نیز جلوگیری از انتشار عفونت و پوسیدگی به دندانهای دیگر انجام می شود. لازم به یادآوری ست که دندان عصب کشی شده، یک دندان مرده یا از دست رفته است. بنابراین، به مرور زمان این دندان استحکام خود را از دست می دهد و احتمال شکستگی آن افزایش پیدا می کند.

روکش دندان، پروتزی است که روی درمان عصب کشی شده قرار داده می شود تا از آن محافظت کند و شما به راحتی بتوانید مواد غذایی سخت را بجوید. دندانهای عصب کشی شده ی جلو نیازی به روکش ندارند، اما برای دندانهای عقب، استفاده از روکش ضروری است.

آیا روکش دندان عصب کشی شده ضروری است

دندانهای جلو ممکن است نیازی به روکش گذاری نداشته باشند، زیرا به این دندانها نسبت به دندانهای عقب، فشار کمتری وارد می شود. به دلیل فشاری که با گاز زدن به دندانهای عقب وارد می شود، باید پس از عصب کشی روکش شوند. نیروی زیاد گاز زدن می تواند به راحتی دندان عصب کشی شده را بشکند. در صورتی که دندان روکش گذاری نشود، احتمال ترک برداشتن آن زیاد است و ممکن است نیاز به کشیدن و یا ایمپلنت داشته باشد.

روکش، محافظی ست که دندان را کاملاً می پوشاند. برای جلوگیری از شکستگی دندان، انجام روکش دندان عصب کشی شده ضروری است. روکش ها از مواد مختلفی ساخته می شوند که عبارتند از:

دندانپزشک دندان شما را می تراشد و از روکش برای جایگزینی مواد خارج شده استفاده می کند. برای اطمینان از اندازه بودن روکش، قالبی از دندان شما ساخته می شود. زمانی که روکش ساخته شد، از سیمان برای چسباندن روکش به دندان کوتاه شده استفاده می شود. اگر پس از عصب کشی، تنها بخش کوچکی از دندان باقی مانده باشد، برای کمک به قرار گرفتن روکش در جای مناسب، می توان از یک پایه در کانال ریشه استفاده کرد.

روکش دندان چیست

روکش دندان عصب کشی شده در چه مواقعی انجام می شود؟

عصب کشی ممکن است از عفونت بیشتر دندان جلوگیری کند اما نمی تواند دندان را از ضعیف شدن نجات دهد. عصب کشی با برداشتن مقداری از بافت سالم درون دندان همراه با پوسیدگی های دندان، آن را ضعیف می کند. دندانپزشک توصیه می کند که برای جلوگیری از تجزیه دندان از روکش استفاده کنید. پس از عصب کشی از روکش دندان در موارد زیر استفاده می شود:

زمانی که دندان ضعیف می شود

پوسیدگی دندان و نیز خارج شدن مقدار زیادی از بافت دندان در طول فرایند عصب کشی، باعث ضعیف شدن دندان می شود. بنابراین، وقتی که دندان در معرض فشار جویدن و خرد کردن غذا قرار بگیرد، احتمال فروریختن آن بیشتر می شود. روکش، دندان را می پوشاند و لایه ی خارجی آن را مستحکم می کند و از شکسته شدن آن جلوگیری می کند.

وقتی که دندان حساس می شود

گاهی اوقات، در طول عصب کشی، تنها بخشی از پالپ دندان باید خارج شود. موادی که باقی می ماند ممکن است به گرما، سرما، فشار، اسید و شیرینی بسیار حساس باشد. روکش تمام دندان را می پوشاند و از دندان محافظت می کند.

وقتی که دندان تغییر رنگ می دهد

پوسیدگی یا عصب کشی ممکن است باعث تغییر رنگ دندان شود. در چنین موردی، از روکش برای زیبایی ظاهر دندان استفاده می شود.

وقتی که دندان قبلاً ترمیم شده باشد

اگر عصب کشی روی دندانی انجام شود که قبلاً پوسیدگی آن ترمیم شده باشد، این دندان به احتمال زیاد در آینده دچار مشکلات دیگری خواهد شد. روکش به طور کامل دندان را می پوشاند و از بروز عفونت های بعدی جلوگیری می کند.

مراحل روکش دندان عصب کشی شده

تصویر زیر مراحل روکش دندان عصب کشی شده را نشان می دهد. ابتدا، دندانپزشک بخشی از دیواره دندان را می تراشد. سپس روکش مناسب دندان شما را در لابراتوار ساخته و در جلسات بعد آن را روی دندان تراشیده شما قرار می دهد.

مراحل روکش دندان عصب کشی شده

مزایا و معایب روکش دندان چیست؟

روکش های دندان، راهی برای محافظت از دندانهای ضعیف یا شکسته شده هستند. آنها همچنین به بهبود ظاهر دندانهای نامنظم یا لکه دار کمک می کنند. اگر از روکش ها به خوبی مراقبت شود، چندین سال می توانند دوام داشته باشند، اما گاهی اوقات به دلیل پوسیدگی دندان زیر روکش ممکن است بشکنند یا بیفتند.

همچنین بخوانید:

آیا روکش دندان عصب کشی شده درد دارد؟

شما ممکن است پس از روکش دندان عصب کشی شده خود، مقداری احساس ناراحتی کنید، اما پس از چند هفته، این ناراحتی از بین می رود. دندان درد ممکن است به دلیل عفونت ها، حفره های دندانی، شکستگی یا مشکلات دیگر باشد و اگر از بین نرفت، به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل شما را تشخیص دهد.

مطلب مرتبط: درد دندان بعد از عصب کشی

آیا روکش دندان عصب کشی شده درد دارد

بعد از افتادن روکش دندان عصب کشی شده چه باید کرد؟

این صحنه را تصور کنید: شما یک گاز به غذا می زنید، چیز عجیب و  زبری را روی زبانتان احساس می کنید. روکش دندان شما جدا شده و در دهانتان شناور می شود. اگر این اتفاق برای شما افتاد، مهمترین کاری که برای نجات روکش باید انجام دهید، بردن آن به دندانپزشک است. این احتمال وجود دارد که او بتواند روکش را تمیز کند و دوباره در جای خود قرار دهد.

پس بعد از افتادن روکش دندان عصب کشی شده با دندانپزشک تماس بگیرید و از او بپرسید آیا تا زمان فرا رسیدن نوبت شما، دستورالعمل خاصی باید انجام دهید یا خیر. برخی از دندانپزشکان ممکن است پیشنهاد کنند که روکش را دوباره در جای خود قرار دهید. در این صورت، ابتدا باید درون روکش را به آرامی با خمیر دندان تمیز کنید.

سپس از چسب دندان (یا حتی خمیردندان یا آدامس بدون قند) برای چسباندن موقت روکش در همان نقطه استفاده کنید. می توانید چسب دندان موقت را از داروخانه یا فروشگاه تهیه کنید. تا زمانی که روکش جدید روی دندان شما گذاشته شود، باید به هنگام غذا خوردن مراقب باشید و از جویدن غذا روی دندان مورد نظر خودداری کنید و سعی کنید غذاهای نرم و مایعات بخورید.

آیا جایگزینی برای روکش های دندان وجود دارد؟

روش های مختلفی برای جایگزینی روکش وجود دارند. اگر می خواهید رنگ دندانهای خود را تغییر دهید، ونیرها لایه های نازکی هستند که روی سطح جلوی دندان شما تثبیت می شوند. اگر دندان شما شکسته شده باشد، دندانپزشک با استفاده از مواد پر کردنی، ساختار دندان شما را ترمیم می کند.

دکتر سمانه شیرانی متخصص زخم های دهانی

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر