لمینت و کامپوزیت چه تفاوت هایی دارند؟

برای زیباسازی طرح لبخند و ترمیم دندان معمولا از لمینت و کامپوزیت استفاده می کنند. آیا می دانید لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ کامپوزیت و لمینت دندان، هر دو روش هایی رایج جهت بهبود ظاهر کلی لبخند هستند. هر دوی این موارد از نظر اندازه، شکل و رنگ در نهایت درمان هایی غیر تهاجمی برای بهبود ظاهر نامطلوب لبخند هستند. اما تفاوت لمینت و کامپوزیت در چیست؟

در ادامه قصد داریم فرق لمینت و کامپوزیت را در مواردی مانند قیمت، استحکام و … شرح دهیم و در رابطه با مسائل پیرامون هر یک از این دو روش به صورت جداگانه صحبت کنیم.

ونیر های دندان که به آن ها ونیر پورسلین، ونیر کامپوزیت و یا کامپوزیت نیز می گویند، پوسته های باریکی هستند که به رنگ دندان های افراد در آمده و از پورسلین یا رزین کامپوزیت شفاف بر روی آن ها استفاده می شود. این روکش ها به شکل اختصاصی طراحی می شوند تا بر روی دندان های افراد قرار گرفته و رنگ، شکل و ظاهر کلی آن ها را بهبود بخشند. قرار دادن روکش های ونیر دندان می تواند تا حد زیادی در بهبود لبخند زیبای شما و دندان هایتان تاثیرگذار باشد.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره کامپوزیت دندان

کامپوزیت یا ونیر

لمینت دندان چیست؟

لمینت ها نیز عملکردی همچون کامپوزیت داشته و گاهی اوقات این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می شوند. لمینت ها به دلیل نازکی بیشتر و نیاز به برداشت مقدار کمتر از مینای دندان، احساس متفاوتی را به فرد القا می کنند.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره لمینت دندان

فرق لمینت و کامپوزیت دندان از زبان متخصص

در شبکه های اجتماعی از اصطلاح ونیر بودن تراش به کرات استفاده می شود. دکتر شیرانی متخصص دندانپزشک، تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان و حقایق مورد نیاز بیماران در مورد میزان تراشیدن دندان به طور کامل تشریح کرده اند. فایل صوتی زیر را گوش دهید.

آیا تفاوت کامپوزیت و لمینت اهمیت دارد؟

آگاهی از فرق لمینت و کامپوزیت در انتخاب گزینه مناسب برای دندان ها و لبخند خود، به شما کمک می کند. برای مثال، در افراد مبتلا به کجی یا فاصله بین دندانی، کامپوزیت ها به دلیل انعطاف و پایداری بیشتر نسبت به لمینت ها گزینه مناسب تری به شمار می روند. با این حال، در صورتی که مشکل فرد شکستگی های کوچک و تغییر رنگ دندان باشد، لمینت به دلیل وزن کمتر و عدم نیاز به برداشت مینای دندان، گزینه ای فوق العاده است.

فرق لمینت با کامپوزیت در چیست؟

کامپوزیت ها پوسته هایی نازک از جنس چینی هستند که به سطح بیرونی دندان چسبانده می شوند. لمینت ها رزین های مهندسی شده هستند که به سطح خارجی دندان متصل می شوند. هر دوی این موارد از نظر اندازه و رنگ با دندان ها همسان شده و لبخند فرد را زیبا می کنند؛ اما در برخی موارد با هم تفاوت هایی دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

فرق لمینت و کامپوزیت در زمان: کامپوزیت ها سریع تر هستند

کامپوزیت سریع تر از لمینت بر روی دندان ها قرار می گیرند. علت این تفاوت نیز امکان اتصال آن ها در همان جلسه ملاقات با دندانپزشک است. دندانپزشک رزینی را انتخاب می کند که از نظر رنگ با دندان های مجاور همخوانی داشته و طبیعی ترین ظاهر را ایجاد کند. این رزین پس از اتصال بر روی دندان، لیزر دریافت کرده و جلا داده می شود. افراد در همان جلسه می توانند با لبخندی جدید از مطب بیرون روند.

در مقابل، انجام لمینت دندان حداقل به دو جلسه نیاز دارد. دندانپزشک یک لایه بسیار نازک از مینای دندان را جدا کرده و سپس با نمونه برداری از شکل دندان، سفارش ساخت لمینت مخصوص را به آزمایشگاه ارسال می کند. در طول مدت انتظار برای ساخته شدن لمینت خود می توانی از ونیر های موقت استفاده کنید. در جلسه دوم درمان، لمینت ها با استفاده از یک سیمان خاص به دندان ها اتصال می یابند.

فرق لمینت و کامپوزیت در استقامت: لمینت با دوام تر است

لمینت دندان با مراقبت کافی ۱۰ تا ۱۵ سال دوام دارند. از سوی دیگر، کامپوزیت معمولا دوامی ۴ تا ۸ ساله دارند. درست است که لمینت شکننده است، اما پس از اتصال با دندان بسیار مقاوم خواهد شد. با این که کامپوزیت نیز مقاوم است، اما استحکام لمینت را نداشته و بیشتر دچار لب پریدگی می شود. با این حال، لمینت ها برخلاف انواع کامپوزیت در صورت آسیب دیدن امکان ترمیم نداشته و باید تعویض شوند.

جنبه زیبایی: لمینت لکه دار نمی شود

لمینت با داشتن ظاهری مات می تواند دقیقا همچون دندان های طبیعی نور را به خود جذب کند. یکی از مزایای فوق العاده لمینت دندان، مقاومت بسیار آن ها در برابر لکه دار شدن است. در صورتی که لمینت بر دندان های بالا و پایین فرد قرار گیرد، بدان معناست که فرد دیگر نیازی به سفید کردن دندان های خود نخواهد داشت. اما رزین های کامپوزیت همچون دندان های طبیعی لکه دار می شوند.

مطلب مرتبط: علت تغییر رنگ کامپوزیت دندان

نکته قابل توجه دیگر این است که لمینت دندان قابل برگشت نیست، یعنی نمی توان آن را برداشت. اما اگر به هر دلیل از نتیجه کامپوزیت راضی نبودید، می توانید آن را بردارید.

فرق لمینت و کامپوزیت

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت: لمینت گران تر است

لمینت ها هزینه بیشتری نسبت به کامپوزیت ها دارند. جایگذاری لمینت دندان به زمان، مهارت و منابع بیشتری نیاز دارد. دندانپزشک هایی که در آزمایشگاه دندانپزشکی کار می کنند، کاملا با دقت انتخاب شده و دستمزد های بالایی بابت ساخت این محصولات دریافت می کنند. اما در بلند مدت ممکن است هزینه ترمیم یا تعویض کامپوزیت دندان نسبت به لمینت بیشتر شود.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

تصمیم اینکه لمینت بهتر است یا کامپوزیت، در نهایت به نظر بیمار و دندانپزشک بستگی دارد. پاسخ این سوال بسته به نیاز هر بیمار متفاوت بوده و عواملی همچون نیاز های شخصی، هزینه و موارد دیگر در آن نقش خواهند داشت. کامپوزیت ها و لمینت های دندانی گزینه هایی فوق العاده جهت داشتن لبخندی زیبا هستند.

هدف ما از صحبت درباره فرق لمینت و کامپوزیت یاری شما در تصممی گیری بود. در صورت نیاز به استفاده از این محصولات و تصمیم گیری درباره گزینه بهتر باید به دندانپزشک خود مراجعه کرد.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

لمینت طبیعی تر است یا کامپوزیت؟

ونیر های دندانی، محصولاتی سفارشی هستند که علاوه بر رفع مشکل، تا حد ممکن شبیه به شکل و رنگ دندان های طبیعی فرد ساخته می شوند. با این حال، لمینت ها ظاهری طبیعی تر داشته و مواد آن ها نور را همچون مینای دندان بازتاب می دهد. کامپوزیت در صورت جلا دادن نیز ظاهری طبیعی دارند.

معایب کامپوزیت دندان

برخی افراد برای پروسه جایگذاری روکش های ونیر از عبارت « ارتودونسی فوری» استفاده می کنند چرا که می توان از این روکش ها برای پوشش و حل مشکلات مختلف دهان و دندانی به خصوص در حوزه لبخند افراد استفاده کرد. از جمله این موارد می توان به مشکلات زیر اشاره داشت:

روکش های کامپوزیت دندان می توانند ظاهر دندان ها و لبخند افراد را بهبود بخشند اما توانایی حل مشکلات فک و یا گاز زدن غذا با دندان ها را ندارند. برای حل این مشکلات پیچیده و اساسی حتما باید به سراغ ارتودونسی بروید.

مزایای لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت دندان

روکش های لمینت سرامیکی دارای مزایای مختلفی نسبت به رزین کامپوزیت هستند که در ادامه این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد:

ماندگاری لمینت دندان

روکش های لمینت (سرامیکی) دارای دوام بالایی هستند. با این که ونیر های پورسلین روکش هایی بسیار باریک هستند، با ضخامتی معمولا بین ۰.۵ الی ۰.۷ میلی متر، وقتی که بر روی دندان های سالم سوار شوند بسیار محکم خواهند شد. ونیر های سرامیکی می توانند تا سال ها دوام داشته باشند، حدودا بین ۵ الی ۱۰ سال، به خصوص اگر بهداشت آن ها را به خوبی رعایت کنید و از آن ها برای شکستن و جویدن موارد سخت نظیر یخ یا آجیل استفاده نکنید.

ظاهر طبیعی لمینت دندان

روکش های ونیر پورسلین می توانند ظاهری بسیار طبیعی و نزدیک به دندان های شما داشته باشند. مواد اولیه شفاف و مخصوص در روکش سرامیک به روکش های ونیر اجازه می دهد تا دریافت و بازتاب نوری مشابه با مینای دندان را به همراه داشته باشد و در نتیجه عمقی خاص به روکش اضافه می شود که در هیچ کدام از مواد اولیه باندینگ دیگر در حوزه زیبایی نظیر آن را پیدا نخواهید کرد.

مقاومت لمینت دندان در مقابل لک شدن

روکش های لمینت سرامیکی در مقابل لک شدن مقاوم هستند. برخلاف دیگر مواد اولیه باندینگ دندان ها، پورسلین بسیار یکدست و صاف است و در نتیجه در اثر سیگار کشیدن و یا مصرف مایعات تیره نظیر قهوه و چای یا افزودنی ها لک های دائمی بر روی آن ها به وجود نمی آید.

معایب لمینت سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت

در ادامه مقایسه لمینت و کامپوزیت دندان ، به بررسی معایب لمینت نسبت به کامپوزیت می پردازیم.

لمینت ها به صورت آماده در دسترس نیستند

این روکش ها به صورت شخصی و در آزمایشگاه خاصی تولید می شوند و در نتیجه حداقل به دو جلسه معاینه برای آن ها نیاز دارید. با این حال رزین های کامپوزیت در یک جلسه تهیه و بر روی دندان ها قرار می گیرند.

تراشیدن دندان برای لمینت دندان

فرق لیمینت و کامپوزیت دندان در مقدار تراشیدن دندان پایه نیز هست. در کامپوزیت تنها حجم اندکی از دندان برداشته می شود و شاید بدون هیچ تراشی از این روکش ها بر روی دندان استفاده شود. 

ولی در لمینت دندان معمولا نیاز است که حجم بیشتری از دندان برای ایجاد فضای مناسب کاشت لمینت تراشیده شود، به همین علت معمولا عمل لمینت، بازگشت پذیر نیست.

قیمت لمینت دندان

لمینت معمولا گران تر از کامپوزیت است. جایگذاری لمینت ها معمولا به زمان، مهارت و منابع بیشتری نیاز دارد تا این روکش ها تولید شده و در نهایت بر روی دندان قرار گیرند و در نتیجه هزینه پرداختی فرد نیز بالا خواهد رفت.

معایب لمینت

مراحل قرار دادن لمینت سرامیکی

برای این کار، معمولا به دو جلسه معاینه توسط دندانپزشک نیاز است. اولین جلسه ملاقات ممکن است یک الی دو ساعت به طول بیانجامد. در حین این جلسه معاینه اتفاقات زیر خواهد افتاد:

معاینه دندان توسط دندانپزشک

دندان های شما توسط متخصص دندانپزشک معاینه می شوند و نتیجه دلخواه و انتظاراتی که دارید را علاوه بر رنگ دلخواه روکش با وی مطرح می کنید. این خیلی مهم است که شما نقشی فعال در پروسه طراحی لبخند خود داشته باشید. اندازه و شکل دندان های شما در این جلسه بررسی خواهند شد. علاوه بر این، محدودیت های خاص مربوط به روکش های ونیر پورسلین به شما اطلاع داده می شود.

تراشیدن دندان

دندان شما با تراش خوردن مینای آن ها از سمت جلو و حاشیه هایی آن برای دریافت روکش ونیر آماده می شود تا بتواند ضخامت لازم از ونیر را همراهی کند و بدون اضافه شدن حجم دندان، لبخند زیبایی را داشته باشید. معمولا ۰.۵ الی ۰.۷ میلی متر از مینای دندان تراش می خورد.

تولید روکش دندان در آزمایشگاه

یک نمونه از روی دندان برداشته می شود تا در آزمایشگاه نسخه ای کاملا مشابه با دندان های طبیعی شما طراحی و تولید کنند. در نتیجه روکش های شما کاملا شخصی سازی شده تولید می شوند.

روکش ونیر موقت

ممکن است از روکش های ونیر موقت استفاده شود و آن ها بر روی دندان های شما قرار گیرند، این موضوع به میزان حجم برداشته شده از روی دندان و نوع تغییراتی که قرار است انجام شود بستگی دارد. در صورت استفاده از روکش های ونیر موقت، آن ها از روی سطح دندان ها برداشته می شوند.

مراحل لمینت دندان

انتخاب و فیت کردن روکش

 فیت بودن روکش های ونیر پورسلین توسط پزشک یا متخصص روکش های زیبایی و سپس شما ارزیابی می شود. در این زمان می توانید شکل و رنگ دندان خود، فیت بودن روکش بر روی آن ها را با انتظاراتی که در ذهن دارید مقایسه کنید تا سپس آن ها را بر روی دندان شما قرار دهند. قبل از قرار گرفتن نهایی روکش ها بر روی دندان می توان تغییراتی که مد نظر دارید را به اطلاع پزشک برسانید تا انجام شوند.

نصب روکش دندان با چسب

 پس از این که روکش های ونیر خود را تایید کردید، دندان های شما با یک محلول اسیدی ضعیف تمیز می شوند. یک چسب هم رنگ دندان بر روی دندان های شما قرار می گیرد و در نهایت روکش ونیز بر روی دندان شما قرار گرفته و محکم خواهد شد. این کار با یک نور لیزر خاص انجام می شود.

روش لمینت دندان

پالیش دندان

 پس از باندینگ نهایی روکش های ونیر بر روی دندان، هر گونه چسب اضافی از ناحیه مربوطه برداشته می شود و سپس دندان های شما فلاس خواهند شد و روکش های ونیر پالیش می شوند.

مراحل کامپوزیت دندان

بخشی کافی از ساختار دندان تراشیده می شود تا امکان قرار گرفتن رزین کامپوزیت در حالت دلخواه بدون بیشتر شدن حجم دندان ها فراهم گردد. سپس ماده مخصوص باندینگ مورد استفاده قرار می گیرد. در نهایت رزین کامپوزیت به پوسته دندان اضافه می شود و به کمک لیزر محکم خواهد شد. در نهایت پروسه مربوطه با انجام پولیش نهایی به اتمام خواهد رسید.

مراحل کامپوزیت دندان

روکش های دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

روکش های ونیر دندان برای هر فرد و یا هر دندانی گزینه مناسب نیستند. انتخاب کیس های مناسب یک فاکتور بسیار مهم در حوزه موفقیت روکش های ونیر دندان به شمار می رود. استفاده از ونیر بر روی دندان ها یک پروسه قابل برگشت نیست.

اگر بخشی از ساختار دندان باید برای رسیدن به نتیجه دلخواه شما تراشیده شود، تنها یک جلسه معاینه با دندانپزشک می تواند مشخص کند که آیا روکش های ونیر برای تغییرات مورد دلخواه شما مناسب هستند یا خیر. از جمله برخی شرایط که در آن، دندان یا اشخاص کاندیدای خوبی برای روکش های ونیر دندان نیستند عبارتند از موارد زیر:

دندان ناسالم

پوسیدگی دندان و یا بیماری فعال لثه باید قبل از ساخت روکش های ونیر و باندینگ آن ها به شکل کامل برطرف گردند.

دندان های ضعیف شده

اگر بخش قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته باشد و یا توسط یک ماده پر شده باشد، دندان مربوطه قدرت این را ندارد که یک روکش ونیر را بر روی خود ساپورت کند.

حجم ناکافی مینا دندان

دندانی که دارای حجم ناکافی از مینا بر روی خود باشد کاندیدای خوبی برای روکش های ونیر نیست. این روکش ها زمانی موفق و خوب هستند که بر روی مینای دندان ثابت شوند.

روکش های دندان برای چه کسانی مناسب نیست

افرادی که از روی عادت دندان های خود را به روی هم می کشند

این عادت بد که معمولا در حین خواب اتفاق می افتد می تواند به راحتی روکش های ونیر دندان را شکسته و یا لب پر کند. برای چنین شرایطی استفاده از محافظ های دهان شبانه می تواند راهکار مناسبی باشد.

دندان هایی که کنارهم قرار نگرفته باشد

داشتن دندان هایی که به خوبی در کنار هم قرار نگرفته باشند. برای رسیدن به نتایج دلخواه باید حتما درمان ارتودونسی اتفاق بیوفتد.

مراقبت های پس از لمینت دندان

در صورتی که به خوبی از لمینت دندان مراقبت نکنید، ممکن است لب پر شده و یا از جای خود خارج شوند.  برای این که مدت دوام آن ها را بهبود بخشید باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کرده و به طور مرتب در جلسات معاینه با متخصص خود شرکت کنید و حداقل دو بار در سال جلسه پالیش یا همان تمیز کردن دندان را داشته باشید. علاوه بر این، همچنین از گاز زدن اشیا سخت و محکم نظیر آجیل و یخ توسط این روکش ها اجتناب کنید.

امیدواریم با دانستن فرق لمینت و کامپوزیت و ویژگی های هر کدام، بتوانید تصمیم درستی برای زیبایی دندان هایتان بگیرید.

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  با سلام ؛ دندان های من از کنار لثه دچار پوسیدگی می شوند . چند سال داروی فشار خون amlodipine , atenolol ,مصرف می کنم . دخانیات هم مصرف نمی کنم ممنون می شوم مرا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   حضوری تشریف بیاورید ارزیابی کنم و راه پیشگیری را عرض کنم خدمتتون

 • تصویر کاربر طیبه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام دکتر میخواستم بدونم علت خورد شدن کامپوزیست دندان چیه؟ من خیلی مراقبت کردم نه آجیل خوردم نه تخمه ممنون از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام باید دندان های شما رو ویزیت کنم که علت رو متوجه بشم
   چون شکستن کامپوزیت علت های زیادی دارد و بدون مشاهده دندان نمیتوان قضاوت کرد

 • تصویر کاربر مانا سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  دکتر من دندونم رو لمینت سرامیکی کردم، الان بعد از چند ماه، وقتی چیز خیلی سرد میخورم، دندانهای پیشینم درد میگیره، مشکل از کجاست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   با سلام در درمان لمینیت های سرامیکی های تراش های جزئی محدود به مینا روی دندان‌ها زده می‌شود و همین ممکن است عامل حساسیت دندانی شما باشد توصیه ای که بنده می کنم مراجعه به دندانپزشک خود هست که دندان‌های شما را معاینه کند.
   در صورت نبودن مشکل خاصی، از خمیر دندان ها و دهان شویه های ضد حساسیت استفاده کنید که این حساسیت های دندانی که دلیل خاصی برای آنها وجود نداره برای شما قابل تحمل شود. متشکرم

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر