لمینت و کامپوزیت چه تفاوت هایی دارند؟

برای زیباسازی طرح لبخند  و ترمیم دندان معمولا از لمینت و کامپوزیت استفاده می کنند. آیا می دانید لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ در ادامه قبل از اینکه به بررسی فرق لمینت با کامپوزیت بپردازیم کمی راجع به انواع روکش های ونیر و مشکلات آنها صحبت خواهیم کرد.

ونیر دندان چیست؟

ونیر های دندان که به آن ها ونیر پورسلین یا ونیر کامپوزیت نیز می گویند، پوسته های باریکی هستند که به رنگ دندان های افراد در آمده و از پورسلین یا رزین کامپوزیت شفاف بر روی آن ها استفاده می شود. این روکش ها به شکل اختصاصی طراحی می شوند تا بر روی دندان های افراد قرار گرفته و رنگ، شکل و ظاهر کلی آن ها را بهبود بخشند. قرار دادن روکش های ونیر دندان می تواند تا حد زیادی در بهبود لبخند زیبای شما و دندان هایتان تاثیرگذار باشد.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان از زبان متخصص

در شبکه های اجتماعی از اصطلاح ونیر بودن تراش به کرات استفاده می شود. دکتر شیرانی متخصص دندانپزشک، تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان و حقایق مورد نیاز بیماران در مورد میزان تراشیدن دندان به طور کامل تشریح کرده اند. فایل صوتی زیر را گوش دهید.

لمینت دندان چیست

معایب روکش های ونیر دندان

برخی افراد برای پروسه جایگذاری روکش های ونیر از عبارت « ارتودونسی فوری» استفاده می کنند چرا که می توان از این روکش ها برای پوشش و حل مشکلات مختلف دهان و دندانی به خصوص در حوزه لبخند افراد استفاده کرد. از جمله این موارد می توان به مشکلات زیر اشاره داشت:

روکش های ونیر دندان می توانند ظاهر دندان ها و لبخند افراد را بهبود بخشند اما توانایی حل مشکلات فک و یا گاز زدن غذا با دندان ها را ندارند. برای حل این مشکلات پیچیده و اساسی حتما باید به سراغ ارتودونسی بروید.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت دندان چیست؟

ونیر پورسیلن در اصلاح لمینت نامیده می شود. لمینت امروزه یکی از پرکاربردترین متدهای سفید کردن دندان می باشد.

کامپوزیت دندان چیست؟

نزدیک ترین جایگزین مقرون به صرفه و زیبایی به لمینت های سرامیکی ، رزین کامپوزیت است. رزین کامپوزیت یک پروتز دندان مخصوص با مواد اولیه هم رنگ دندان ها است و از آنها برای درست کردن روکش های ونیر استفاده می شود. شاید بتوان از تاج های دندانی نیز برای حل مشکلاتی مشابه استفاده کرد، اما این پروسه به هیچ وجه ارزان تر و ساده تر نیست.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

در ادامه به بررسی معایب و مزایای لمینت و کامپوزیت می پردازیم و آنها را باهم مقایسه می کنیم.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

مزایای لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت دندان

روکش های لمینت سرامیکی دارای مزایای مختلفی نسبت به رزین کامپوزیت هستند که در ادامه این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد:

ماندگاری لمینت دندان

روکش های لمینت (سرامیکی) دارای دوام بالایی هستند. با این که ونیر های پورسلین روکش هایی بسیار باریک هستند، با ضخامتی معمولا بین ۰.۵ الی ۰.۷ میلی متر، وقتی که بر روی دندان های سالم سوار شوند بسیار محکم خواهند شد. ونیر های سرامیکی می توانند تا سال ها دوام داشته باشند، حدودا بین ۵ الی ۱۰ سال، به خصوص اگر بهداشت آن ها را به خوبی رعایت کنید و از آن ها برای شکستن و جویدن موارد سخت نظیر یخ یا آجیل استفاده نکنید.

 

ظاهر طبیعی لمینت دندان

روکش های ونیر پورسلین می توانند ظاهری بسیار طبیعی و نزدیک به دندان های شما داشته باشند. مواد اولیه شفاف و مخصوص در روکش سرامیک به روکش های ونیر اجازه می دهد تا دریافت و بازتاب نوری مشابه با مینای دندان را به همراه داشته باشد و در نتیجه عمقی خاص به روکش اضافه می شود که در هیچ کدام از مواد اولیه باندینگ دیگر در حوزه زیبایی نظیر آن را پیدا نخواهید کرد.

مقاومت لمینت دندان در مقابل لک شدن

روکش های لمینت سرامیکی در مقابل لک شدن مقاوم هستند. برخلاف دیگر مواد اولیه باندینگ دندان ها، پورسلین بسیار یکدست و صاف است و در نتیجه در اثر سیگار کشیدن و یا مصرف مایعات تیره نظیر قهوه و چای یا افزودنی ها لک های دائمی بر روی آن ها به وجود نمی آید.

نصب لمینت دندان

معایب لمینت سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت

در ادامه مقایسه لمینت و کامپوزیت دندان ، به بررسی معایب لمینت نسبت به کامپوزیت می پردازیم.

روکش های ونیر پورسلین به صورت آماده در دسترس نیستند

این روکش ها به صورت شخصی و در آزمایشگاه خاصی تولید می شوند و در نتیجه حداقل به دو جلسه معاینه برای آن ها نیاز دارید. با این حال رزین های کامپوزیت در یک جلسه تهیه و بر روی دندان ها قرار می گیرند.

تراشیدن دندان برای لمینت دندان

فرق لیمینت و کامپوزیت دندان در مقدار تراشیدن دندان پایه نیز هست. در کامپوزیت تنها حجم اندکی از دندان برداشته می شود و شاید بدون هیچ تراشی از این روکش ها بر روی دندان استفاده شود. 

ولی در لمینت دندان معمولا نیاز است که حجم بیشتری از دندان برای ایجاد فضای مناسب کاشت لمینت تراشیده شود، به همین علت معمولا عمل لمینت، بازگشت پذیر نیست.

قیمت لمینت دندان

روکش های ونیر پورسلین معمولا گران تر از کامپوزیت های ونیر هستند. جایگذاری ونیر ها معمولا به زمان، مهارت و منابع بیشتری نیاز دارد تا این روکش ها تولید شده و در نهایت بر روی دندان قرار گیرند و در نتیجه هزینه پرداختی فرد نیز بالا خواهد رفت.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان در میزان تراش

مراحل قرار دادن لمینت سرامیکی

برای این کار معمولا به دو جلسه معاینه توسط دندانپزشک نیاز است. اولین جلسه ملاقات ممکن است یک الی دو ساعت به طول بیانجامد. در حین این جلسه معاینه اتفاقات زیر خواهد افتاد:

معاینه دندان توسط دندانپزشک

دندان های شما توسط متخصص دندانپزشک معاینه می شوند و نتیجه دلخواه و انتظاراتی که دارید را علاوه بر رنگ دلخواه روکش با وی مطرح می کنید. این خیلی مهم است که شما نقشی فعال در پروسه طراحی لبخند خود داشته باشید. اندازه و شکل دندان های شما در این جلسه بررسی خواهند شد. علاوه بر این، محدودیت های خاص مربوط به روکش های ونیر پورسلین به شما اطلاع داده می شود.

تراشیدن دندان

دندان شما با تراش خوردن مینای آن ها از سمت جلو و حاشیه هایی آن برای دریافت روکش ونیر آماده می شود تا بتواند ضخامت لازم از ونیر را همراهی کند و بدون اضافه شدن حجم دندان، لبخند زیبایی را داشته باشید. معمولا ۰.۵ الی ۰.۷ میلی متر از مینای دندان تراش می خورد.

تولید روکش دندان در آزمایشگاه

یک نمونه از روی دندان برداشته می شود تا در آزمایشگاه نسخه ای کاملا مشابه با دندان های طبیعی شما طراحی و تولید کنند. در نتیجه روکش های شما کاملا شخصی سازی شده تولید می شوند.

روکش ونیر موقت

ممکن است از روکش های ونیر موقت استفاده شود و آن ها بر روی دندان های شما قرار گیرند، این موضوع به میزان حجم برداشته شده از روی دندان و نوع تغییراتی که قرار است انجام شود بستگی دارد. در صورت استفاده از روکش های ونیر موقت، آن ها از روی سطح دندان ها برداشته می شوند.

انتخاب و فیت کردن روکش

 فیت بودن روکش های ونیر پورسلین توسط پزشک یا متخصص روکش های زیبایی و سپس شما ارزیابی می شود. در این زمان می توانید شکل و رنگ دندان خود، فیت بودن روکش بر روی آن ها را با انتظاراتی که در ذهن دارید مقایسه کنید تا سپس آن ها را بر روی دندان شما قرار دهند. قبل از قرار گرفتن نهایی روکش ها بر روی دندان می توان تغییراتی که مد نظر دارید را به اطلاع پزشک برسانید تا انجام شوند.

نصب روکش دندان با چسب

 پس از این که روکش های ونیر خود را تایید کردید، دندان های شما با یک محلول اسیدی ضعیف تمیز می شوند. یک چسب هم رنگ دندان بر روی دندان های شما قرار می گیرد و در نهایت روکش ونیز بر روی دندان شما قرار گرفته و محکم خواهد شد. این کار با یک نور لیزر خاص انجام می شود.

پالیش دندان

 پس از باندینگ نهایی روکش های ونیر بر روی دندان، هر گونه چسب اضافی از ناحیه مربوطه برداشته می شود و سپس دندان های شما فلاس خواهند شد و روکش های ونیر پالیش می شوند.

مراحل کامپوزیت دندان

بخشی کافی از ساختار دندان تراشیده می شود تا امکان قرار گرفتن رزین کامپوزیت در حالت دلخواه بدون بیشتر شدن حجم دندان ها فراهم گردد. سپس ماده مخصوص باندینگ مورد استفاده قرار می گیرد. در نهایت رزین کامپوزیت به پوسته دندان اضافه می شود و به کمک لیزر محکم خواهد شد. در نهایت پروسه مربوطه با انجام پولیش نهایی به اتمام خواهد رسید.

مراحل کامپوزیت دندان

روکش های دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

روکش های ونیر دندان برای هر فرد و یا هر دندانی گزینه مناسب نیستند. انتخاب کیس های مناسب یک فاکتور بسیار مهم در حوزه موفقیت روکش های ونیر دندان به شمار می رود. استفاده از ونیر بر روی دندان ها یک پروسه قابل برگشت نیست.

اگر بخشی از ساختار دندان باید برای رسیدن به نتیجه دلخواه شما تراشیده شود، تنها یک جلسه معاینه با دندانپزشک می تواند مشخص کند که آیا روکش های ونیر برای تغییرات مورد دلخواه شما مناسب هستند یا خیر. از جمله برخی شرایط که در آن، دندان یا اشخاص کاندیدای خوبی برای روکش های ونیر دندان نیستند عبارتند از موارد زیر:

دندان ناسالم

پوسیدگی دندان و یا بیماری فعال لثه باید قبل از ساخت روکش های ونیر و باندینگ آن ها به شکل کامل برطرف گردند.

دندان های ضعیف شده

اگر بخش قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته باشد و یا توسط یک ماده پر شده باشد، دندان مربوطه قدرت این را ندارد که یک روکش ونیر را بر روی خود ساپورت کند.

حجم ناکافی مینا دندان

دندانی که دارای حجم ناکافی از مینا بر روی خود باشد کاندیدای خوبی برای روکش های ونیر نیست. این روکش ها زمانی موفق و خوب هستند که بر روی مینای دندان ثابت شوند.

افرادی که از روی عادت دندان های خود را به روی هم می کشند

این عادت بد که معمولا در حین خواب اتفاق می افتد می تواند به راحتی روکش های ونیر دندان را شکسته و یا لب پر کند. برای چنین شرایطی استفاده از محافظ های دهان شبانه می تواند راهکار مناسبی باشد.

دندان هایی که کنارهم قرار نگرفته باشد

داشتن دندان هایی که به خوبی در کنار هم قرار نگرفته باشند. برای رسیدن به نتایج دلخواه باید حتما درمان ارتودونسی اتفاق بیوفتد.

مراقبت های پس از لمینت دندان

در صورتی که به خوبی از لمینت دندان مراقبت نکنید ممکن است لب پر شده و یا از جای خود خارج شوند.  برای این که مدت دوام آن ها را بهبود بخشید باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کرده و به طور مرتب در جلسات معاینه با متخصص خود شرکت کنید و حداقل دو بار در سال جلسه پالیش یا همان تمیز کردن دندان را داشته باشید. علاوه بر این، همچنین از گاز زدن اشیا سخت و محکم نظیر آجیل و یخ توسط این روکش ها اجتناب کنید.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  با سلام ؛ دندان های من از کنار لثه دچار پوسیدگی می شوند . چند سال داروی فشار خون amlodipine , atenolol ,مصرف می کنم . دخانیات هم مصرف نمی کنم ممنون می شوم مرا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   حضوری تشریف بیاورید ارزیابی کنم و راه پیشگیری را عرض کنم خدمتتون

 • تصویر کاربر طیبه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام دکتر میخواستم بدونم علت خورد شدن کامپوزیست دندان چیه؟ من خیلی مراقبت کردم نه آجیل خوردم نه تخمه ممنون از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام باید دندان های شما رو ویزیت کنم که علت رو متوجه بشم
   چون شکستن کامپوزیت علت های زیادی دارد و بدون مشاهده دندان نمیتوان قضاوت کرد

 • تصویر کاربر مانا سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  دکتر من دندونم رو لمینت سرامیکی کردم، الان بعد از چند ماه، وقتی چیز خیلی سرد میخورم، دندانهای پیشینم درد میگیره، مشکل از کجاست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   با سلام در درمان لمینیت های سرامیکی های تراش های جزئی محدود به مینا روی دندان‌ها زده می‌شود و همین ممکن است عامل حساسیت دندانی شما باشد توصیه ای که بنده می کنم مراجعه به دندانپزشک خود هست که دندان‌های شما را معاینه کند.
   در صورت نبودن مشکل خاصی، از خمیر دندان ها و دهان شویه های ضد حساسیت استفاده کنید که این حساسیت های دندانی که دلیل خاصی برای آنها وجود نداره برای شما قابل تحمل شود. متشکرم

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر