ترمیم تخصصی دندان چیست؟

کلمه ترمیم دندان در حوزه دندانپزشکی به شرایطی گفته می شود که پزشک به تعمیر یک ساختار دندانی آسیب دیده یا خالی می پردازد. ترمیم های دندانی به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند.

ترمیم دندان چیست؟

ترمیم دندان یعنی چه؟ ترمیم های مستقیم، پروسه های درمانی هستند که در داخل دهان فرد به صورت پر کردگی انجام می شوند در حالی که ترمیم های غیر مستقیم در بیرون دهان فرد انجام می شوند و سپس در یک پروسه درمانی جداگانه به دندان ها مرتبط می شوند، به عنوان مثال ونیر ها و روکش های دندانی. چیزی که برای شما مناسب است بستگی به مشکلی دارد که با آن دست و پنجه نرم می کنید، اما ترجیح شخصی شما نیز می تواند نقشی در پروسه تصمیم گیری داشته باشد.

انواع ترمیم دندان

پر کردن دندان به روش های مختلفی انجام می شود. اگر بخواهیم انواع ترمیم دندان را معرفی کنیم به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

 1. ترمیم مستقیم دندان ها
 2. ترمیم غیر مستقیم دندان ها

ترمیم مستقیم دندان ها

در ترمیم مستقیم مشکلات دهان و دندانی، تمامی کارها در داخل فضای دهان انجام شده و پیش می روند. این پروسه که معمولا به آن پر کردن و یا قرار دادن پروتز می گویند، شامل قرار دادن یک ماده نرم و قابل انعطاف به داخل یک حفره دندانی آماده شده و تمیز می شود. سپس این مواد سخت و محکم می شوند تا بتوانند ساختار درون دندان آسیب دیده فرد را ترمیم کنند و گاهی نیز ظاهر آن را بهتر نمایند.

پر کردن و پروتز های درون دندانی معمولا مقرون به صرفه ترین راه هستند که با کمترین میزان تهاجم می توانند مشکل بیماران را برطرف کنند. برای این کار معمولا از سه نوع ماده اولیه استفاده می شود:

ترمیم دندان های پوسیده

ترمیم دندان با آمالگام

• آمالگام نقره یک ترکیب تشکیل شده از ۵۰ درصد جیوه و ۵۰ درصد نقره، قلع، روی و مس است. از جمله مزایای آمالام نقره می توان به قیمت پایین، قرار دادن آسان آن در دندان و قدرت و دوام استثنایی اشاره کرد. در طرف مقابل، از لحاظ زیبایی آمالگام یک گزینه مناسب نیست چرا که امکان بزرگتر شدن و یا کوچکتر شدن آن درون دندان وجود دارد. همین موضوع می تواند منجر به ترک خوردگی دندان شود و یا اجازه دهد غذا و باکتری ها وارد دندان شده و منجر به ایجاد پوسیدگی و حفره دندانی شود. استفاده از جیوه در این روش نیز کماکان جای بحث زیادی دارد.

ترمیم دندان با کامپوزیت

پروتز های کامپوزیت که از رزین های ترکیبی تولید می شوند، بسیار محبوب هستند چرا که می توانند رنگی متناسب با رنگ سایه دندان های اصلی شما پیدا کنند. با این حال به نسبت آمالگام نقره، این گزینه بسیار گران تر است و دوام آن نیز پایین تر خواهد بود. به صورت میانگین باید هر ۵ سال یک بار این پروتز های کامپوزیتی را تعویض کنید.

ترمیم دندان با پروتز های اینومر

پروتز های اینومر شیشه ای به کمک ترکیب کردن شیشه سیلیکات و اسید پلی اکریلیک ساخته می شوند تا یک ترکیب مستحکم و به رنگ کرم تولید شود. این پروتز ها تا حدی ضعیف هستند و عموما بر روی دندان های کودکان و سطح دندان هایی که در حوزه گاز گرفتن غذا نیستند مورد استفاده قرار می گیرند. از یک طرف دیگر، قیمت آن ها نسبتا متعادل است، تغییر حالت نداده و منقبض نمی شوند و دارای مواد حاوی فلوراید هستند که از پوسیدگی دندان جلوگیری به عمل می آورد.

یک نوع دیگر از ترمیم مستقیم، باندینگ مستقیم دندان ها است. در این پروسه درمانی از یک ترکیب خاص استفاده می شود تا ترک خوردگی های روی دندان را تعمیر کنند، شکل و حالت دندان را تغییر دهند و یا فاصله بین دندان ها را از بین ببرند. این ماده باندینگ خاص جوری طراحی می شود که بتواند ظاهری مشابه با خود دندان داشته باشد و سپس به کمک یک لامپ خاص در درون دهان فرد خشک می شود.

آیا می دانید ترمیم دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟ پر کردن دندان با مواد سفید را ترجیح می دهید یا سیاه؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

آمالگام بهتر است یا کامپوزیت

ترمیم غیر مستقیم دندان ها

در حوزه ترمیم غیر مستقیم دندان ها، ساخت مواد و مراحل اولیه در بیرون از دهان فرد انجام می شود. از جمله مثال های آن نیز می توان به ونیر ها، تاج ها، پل ها و ایمپلنت ها اشاره کرد. در حالی که برخی افراد معتقدند پروتز های دندانی نوعی از ترمیم غیر مستقیم به شمار می رود، این عبارت معمولا مربوط به یک تعمیر دائم یا نیمه دائم می شود و امکان خارج کردن آن وجود ندارد.

از آنجای که این پروسه به کار بیشتری نیاز دارد (مراحلی از قبیل، معاینه دهان و دندان ها، آماده کردن دندان، ساخت مواد و یک ونیر موقت، روکش های دندانی قیمت این روش معمولا بالا است. از طرفی آن ها می تواند ظاهر دندان های شما را بهبود بخشند و یک راهکار پایدار، طولانی مدت و خوب را برای آسیب های دندانی شدید شما باشند.

باندینگ دندان

ونیر ها، یا همان باندینگ های غیر مستقیم دندانی، لایه های باریکی از پورسلین هستند که می توانند جایگزین و یا پوسته روی مینای یک دندان آسیب دیده، لک شده و یا دارای شکل نامناسب باشند. این روکش ها متناسب با شکل و رنگ دندان های شما طراحی و تولید می شوند و بسیار جذاب و خواستنی هستند چرا که رنگ و شفافیت آن ها شباهت زیبایی به مینای دندان طبیعی شما دارد.

روکش های دندان

روکش های دندانی که به آن ها سر پوش های دندان نیز می گویند ، موادی هستند که به شکل کامل سطح دندان ها را می پوشانند. این روکش ها معمولا بر روی یک سطح از قلب آماده شده و به کمک چسب مخصوص دندان قرار می گیرند. در نتیجه قدرت و ظاهر یک دندان بهبود خواهد یافت. روکش ها ممکن است به کمک فلز ( نظیر طلا یا تیتانیوم)، سرامیک (نظیر زیرکونیا، سیلیکا یا آلومینا) و یا یک کامپوزیت ترکیبی فلز و سرامیک تولید شوند.

پل های دندان

پل های دندانی، در واقع دندان های مصنوعی هستند که بین دندان های واقعی افرد قرار می گیرند تا فضای بین آن ها را پر کنند به عنوان مثال در جایی که دندانی کشیده شده باشد و یا وجود نداشته باشد. دندان طبیعی که این پل ها را ساپورت می کند را اباتمنت می گویند. یک پل ممکن است فیکس باشد ( در بین دو اباتمنت قرار داشته باشد)، فقط به یک اباتمنت متصل باشد و یا به اباتمنت های نزدیک خود با چسب متصل گردد. پل های دندانی عموما از جنس پوسلین، فلز و یا ترکیب پورسلین و فلز ساخته می شوند.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها ابزاری مخصوص دندان هستند که به کمک عمل جراحی به استخوان فک افراد متصل می شوند. ممکن است از ایمپلنت دندان برای نگه داشتن یک روکش دندان یا پل استفاده شود. این پروسه می تواند معمولا به قدم های متعددی نیاز داشته باشد تا یک پروتز موقت ایجاد شود، دندان آسیب دیده کشیده شود، محل مربوط به ایمپلنت آماده شود، پروتز دائمی تولید شود و در نهایت در جای خود قرار گیرد. پس از اتمام این پروسه ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد تا استخوان جدید در اطراف ایمپلنت شکل گیرد که آن را در یک مکان به خوبی نگه دارد.

آیا می دانید بلیچینگ دندان چیست؟ آیا با روش های سفید کردن دندان اشنا هستید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سفید کردن دندان بر روی دکمه زیر کلیک کنید

سفید کردن دندان

ترمیم دندان جلو

اگر فقط یک تکه کوچک از مینای دندان شما خرد شده باشد، دندانپزشک شما ممکن است آسیب را با استفاده از یک پر کننده برطرف کند. اگر دندان جلو شما آسیب دیده باشد وهنگام لبخند زدن دیده شود، دندانپزشک احتمالاً از روشی به نام باندینگ استفاده می کند که از رزین کامپوزیت به رنگ دندان استفاده می کند.

روکش دندان جلو

اگر دندان جلو شکسته یا بریده شده باشد، روکش دندان باعث می شود تا دوباره سالم به نظر برسد. روکش دندان پوسته ای نازک از مواد کامپوزیتی چینی یا رزین به رنگ دندان است که تمام قسمت جلوی دندان را می پوشاند.

 آیا ترمیم دندان درد دارد

آیا ترمیم دندان نیاز به بی حسی دارد؟ ترمیم دندان درد ندارد زیرا تمام مراحل ترمیم تحت بی حسی موضعی انجام می شود. عصب کشی دندان ممکن است درد داشته باشد درد آن هم تنها در صورتی است که بیمار مواد مخدر یا سیگار مصرف کند  زیرا در این صورت بی حسی موضعی دیر عمل می کند.

آیا ترمیم دندان درد دارد

آیا پرکردن دندان درد دارد؟

این کاملا عادی است که شما پس از پر کردن یک دندان احساس درد و یا حساسیت در آن داشته باشید. به هر حال یک دندان پزشک در پروسه درمانی در حال استفاده از یک دریل خاص در درون دندان بوده است. معمولا هر گونه ناراحتی و درد پس از یک تا دو روز از بین می رود.

مواد به کار رفته در پر کردن دندان

اگر هنوز هم مشکل حساسیت و یا درد را تا چند روز پس از پر کردن دندان خود دارید، ممکن است دلیل آن مربوط به مشکل خود پروتز یا ماده مورد استفاده باشد.

ایا بعد از ترمیم دندان درد دارد؟

یک دلیل رایج برای درد در دندان پس از داشتن یک پر کردگی این است که ماده مربوطه در ناحیه خوبی قرار نگرفته است و با ناحیه گاز شما تداخل دارد. یک ماده پروتز که خیلی در بالا قرار گرفته باشد می تواند از قرار گرفتن مناسب دندان ها روی همدیگر جلوگیری به عمل آورد.

حساسیت بعد از ترمیم دندانها

نوع ماده و پرکردگی که دندانپزشک شما استفاده می کند نیز می تواند منجر به ایجاد حساسیت و ناراحتی در دندان شما شود. به عنوان مثال، زمانی که یک کامپوزیت رزین در داخل پر کردگی استفاده می شود، احتمال بروز حساسیت وجود خواهد داشت. یک تحقیق منتشر شده در ژورنال دندانپزشکی کانزروتیو اعلام کرده است که این حساسیت می تواند نتیجه کوچک شدن ماده پر کردگی باشد که در نتیجه آن یک حفره خالی در زیرش به وجود می آید. راه های زیادی برای تحمل کردن و یا از بین بردن حساسیت مربوط به پروتز های کامپوزیت وجود دارد، از تغییر ماده مورد استفاده گرفته تا تغییر روش قرار دادن ماده مربوطه در دندان.

قرارگیری نادرست پروتز دندانی

اگر مشکل قرار گیری نادرست و نامناسب دندان ها و ماده پر کننده باشد که خیلی بالا قرار گرفته است، دندانپزشک شما ارتفاع پروتز شما را تغییر می دهد تا بتوانید بدون درد و به راحتی غذا را گاز بزنید. اگر مشکل شما حساسیت مربوط به جنس پروتز کامپوزیت باشد، دندانپزشک شما ممکن است تغییر مواد اولیه سازنده را پیشنهاد کند.

دندان های به عصب رسیده

در نهایت، اگر یک رشته عصبی ملتهب و یا یک پالپ دندان که در معرض بیرون قرار گرفته شده دلیل درد و ناراحتی شما باشد، گزینه پیش روی شما درمان عصب کشی توسط دندانپزشک است و در نهایت از یک پل یا ایمپلنت در این ناحیه استفاده خواهد شد.

مراحل ترمیم دندان

ابتدا عکس از دندان های بیمار گرفته می شود سپس عکس ارزیابی شده و معاینات داخل دندانی صورت می گیرد در این صورت پزشک متوجه می شود دندان از نوع یک سطحی، دو سطحی، سه سطحی و ممکن است در این مرحله پزشک معالج متوجه شود دندان به عصب رسیده است

در مرحله بعد پزشک از بیمار سوال می کند سابقه آلرژی دارد یا خیر؟ در صورتی که بیمار به مواد بی حسی آلرژی داشته باشدو دچا تپش قلب و اضطراب شود از مواد بی حسی خاص دیگری استفاده می شود تا دندان بیمار بی حس شود

در مرحله بعد پزشک دندان بیمار را توسط توربین دندانپزشکی  تراش داده و شست و شو می دهد سپس با مواد آمالگام یا کامپوزیت دندان پر می شود. در مقالات بعدی تفاوت ترمیم و پر کردن دندان با کامپوزیت و آمالگام را بیان می کنیم.

ترمیم دندان چیست

مراقبت های پس از ترمیم دندان

اگر می خواهید از بروز حفره دندانی و پوسیدگی در همان مرحله اول اجتناب کنید، عادات خوبی از مراقب و بهداشت دهان و دندان ها را در خانه شروع کنید و آن را منظم دنبال کنید. مسواک زدن دو بار در روز می تواند مینای دندان های شما را تقویت کند و از بروز پوسیدگی بر روی آن ها جلوگیری به عمل آورد. نخ دندان کشیدن روزانه نیز می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند و به سلامت لثه های شما کمک خواهد کرد. معاینات منظم دندانپزشک نیز گزینه مهمی است تا مشکلات شما خیلی زود شناسایی و برطرف گردند.

ترمیم دندان بیلد آپ چیست؟

این نوع ترمیم مخصوص دندان های عصب کشی شده می باشد. در این نوع ترمیم دندانی کل تاج دندان باید بازسازی شود و دیدی از داخل کانال دندان گرفته شود.

ترمیم دندان در خانه

قبل از اینکه در مورد روش های ترمیم دندان در خانه صحبت کنیم، لطفاً بدانید که ما به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم هر نوع تعمیر دندان در خانه انجام دهید. پیشنهادات ما تنها اقدامات موقتی است که می توانید تا زمان مراجعه به دندانپزشک استفاده کنید.

 • اگر کل دندان شما ریخته است ولی ریشه آن سالم است، آن را در یک ظرف کوچک با شیر قرار دهید. این کار به حفظ ریشه کمک می کند در حالی که قرار دادن آن در آب باعث تورم و ترکیدگی ریشه می شود. دندانپزشک شما امیدوار است که بتواند این دندان را دوباره در دهان شما قرار دهد.
 • اگر دندان باقیمانده لبه تیز دارد ، می توانید روی آن را با آدامس ، گاز یا موم بپوشانید.
 • اگر درد زیادی را تجربه می کنید ، سعی کنید از داروی مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

هزینه ترمیم دندان

هزینه ترمیم دندان به موارد زیادی بستگی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 میزان پوسیدگی دندان 

یکی از دلایل اصلی در تعیین قیمت ترمیم دندان میزان پوسیدگی دندان می باشد.

مواد به کار رفته در ترمیم دندان

مورد دیگری که در هزینه ترمیم دندان تاثیر دارد مواد به کار رفته در ترمیم می باشد.

مواد آمالگام که در ابتدای کار به رنگ نقره ای هستند و بعد به مرور زمان در دهان سیاه رنگ می شوند.

ترمیم با کامپوزیت که همرنگ دندان ها هستند. هزینه های طبق تعرفه سال۱۳۹۸ همراه با تخفیف ویژه ارائه می گردد.

ترمیم یک سطحی چیست؟

ترمیم های مربوط به سطح جونده دندان ترمیم یک سطحی دندان نامیده می شود.

ترمیم دو سطحی چیست؟

دندان هایی که به غیر از سطح جونده سطوح بین دندانی هم در بر دارد ترمیم دو سطحی دندان نامیده می شود.

ترمیم سه سطحی چیست؟

در ترمیم های سه سطحی قاعدتا هر دو سطح بین دندانی و سطح جونده درگیر خواهد شد.

متخصص ترمیم دندان

جهت ترمیم دندان های خود باید حتما به یک دندان پزشک حرفه ای و باتجربه مراجعه نمایید. زیرا اگر دندانئهای خود را نزد یک دندانپزشک غیر حرفه ای انجام دهید ممکن است دچار عوارض جبران ناپذیری شوید. ویژگی های یک متخصص ترمیم دندان باید بتواند کارهای زیر را انجام دهد:

 1. پوسیدگی را از روی دندان ها برداشته و حفره ها را پر کند.
 2. دندانهای آسیب دیده را ترمیم کند.
 3. مواد درزگیر یا سفید کننده را روی دندان ها قرار دهد.
 4. داروهای بیهوشی برای جلوگیری از درد بیماران در طی مراحل انجام دهد.
 5. آنتی بیوتیک یا سایر داروها را تجویز کند.
 6. برای تشخیص مشکلات ، اشعه ایکس دندان، لثه، فک و نواحی اطراف را بررسی کند.
 7. برای وسایل دندانپزشکی، از قبیل پروتزهای مصنوعی، مدل و اندازه گیری انجام دهد.
 8. به بیماران در مورد رژیم های غذایی، استفاده از نخ دندان، استفاده از فلوراید و سایر موارد مراقبت از دندان ها را بیاموزد.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر