کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت ماده ای ترکیبی از جنس پلاستیک و شیشه میباشد که برای ترمیم دندان های پوسیده از آن استفاده میشود. هم چنین از کامپوزیت دندان برای بهتر کردن ظاهر لبخند افراد به وسیله تغییر رنگ و یا مرتب کردن ظاهر آن ها استفاده میشود.

انواع کامپوزیت دندان کاربردهای آن

کامپوزیت دندان به دو دسته کامپوزیت ونیر و کامپوزیت رزین تقسیم می شود. این روش برای ترمیم دندان در موارد زیر به کار می رود:

مراحل کامپوزیت دندان

معمولا دندانپزشک ها لایه های کامپوزیت را بر روی یکدیگر برای پر کردن دندان استفاده میکنند و از نوعی لامپ پزشکی مخصوص نیز برای سفت کردن این لایه ها استفاده میکنند. پس از کامل شدن لایه ها دندان پزشک با مهارت خاص خود شکل نهایی سطح دندان را به وسیله کامپوزیت بر روی دندان ظاهر میکند و پس از آن نیز برای جلوگیری از لک افتادن روی دندان سطوح دندان را از برآمدگی ها و ناهمواری ها پاک میکند.

رفع پوسیدگی دندان

معمولا پر کردن دندان با کامپوزیت در یک جلسه درمانی صورت میگیرد و دندان پزشک در حالی که دندان را بی حس میکند اگر لازم باشد ابتدا قسمت های پوسیده را جدا میکند و سپس فضای خالی را با دقت زیاد تمیز میکند تا برای گذاشتن ماده کامپوزیت آماده باشد. اگر ناحیه پوسیده دندان نزدیک ریشه دندان باشد از دارو های خاصی برای مراقبت بیشتر استفاده میشود.

پر کردن دندان با مواد کامپوزیت

بعد از کار گذاشتن کامپوزیت، متخصص کامپوزیت دندان به دقت ماده را در لایه سطحی شکل داده و سپس آن را سمباده میکشد تا همواری های آن برطرف شود. پس از انجام این روند درمانی ممکن است تا مدت کوتاهی دندان شما به گرما و سرما حساسیت نشان دهد که با گذشت زمان این مساله برطرف میشود.

مراقبت های لازم بعد از کامپوزیت دندان

پس ازاتمام روند پر شدن دندان دندانپزشک تعدادی روند درمانی مراقبتی را نیز بر روی دندان شما انجام خواهد داد. جویدن غذا به طور سالم، عادت غذایی مناسب و هم چنین ویزیت های منظم با دندانپزشک باعث افزایش طول عمر دندان جدید شما خواهد شد.

مراحل کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است؟

هزینه انجام این کار با توجه به شرایط دندان ها متفاوت است اما معمولا پر کردن یک دندان با کامپوزیت دو برابر پر کردن آن با ماده نقره ای هزینه دارد. بسیاری از شرکت های بیمه دندان پزشکی تنها به اندازه قیمت ماده نقره ای هزینه های استفاده از کامپوزیت را پوشش میدهند و مابقی هزینه را بیمار باید پرداخت کند. هر چند با استفاده روزافزون از کامپوزیت سیاست های شرکت های بیمه به سمت پوشش دادن هزینه های این نوع ترمیم دندان رفته است.

هزینه کامپوزیت دندان

مزایا و معایب استفاده از کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان دقیقا هم رنگ دندان های شما میباشد و به هیچ عنوان اثر مشخصی بر دندان ها به جا نمیگذارد. این ماده به راحتی بر سطح دندان ها میچسبد و چسبندگی خوبی ایجاد میکند. طول عمر کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال میباشد و پس از آن باید دوباره آن را جایگزین کرد.

مزایای کامپوزیت دندان

مزایای ترمیم های کامپوزیت عبارتند از:

✔ زیبایی دندان ها

✔ حفاظت از ساختار دندان

✔ طول عمر خوب

✔ قابل تعمیر شدن

✔ پیوند به ساختار دندان

✔ به صرفه از نظر اقتصادی

معایب کامپوزیت دندان

معایب ترمیم های کامپوزیت عبارتند از:

❌ زمان قرارگیری نسبت به آمالگام و سایر مواد ترمیمی زمان بیشتری می برد.

❌ خطر ریزنشت و پوسیدگی ثانویه

❌ مراقبت دقیق از بهداشت دهان و دندان مورد نیاز است.

❌ مقاومت در برابر شکستگی پایین است.

تغییر رنگ کامپوزیت دندان

آیا می دانید علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان چیست؟ چه رنگی برای کامپوزیت دندان شما مناسب تر است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

تغییر رنگ کامپوزیت دندان

آیا کامپوزیت به دندان آسیب نمی رساند؟

کامپوزیت ونیر روشی کم تهاجمی است که هیچ گونه آسیبی به دندان نمیرساند و موجب زیبایی و درخشندگی دندان های شما شده و لبخندی زیبا را به شما عزیزان هدیه می دهد.

کامپوزیت دندان
ونیر پورسلین
انواع کامپوزیت دندان

انجام کامپوزیت دندان چقدر طول می کشد؟

با توجه به اینکه شرایط دندان شما چگونه است، مدت زمان عمل پر کردن دندان با کامپوزیت متفاوت می باشد. اما به طور کلی، استفاده از کامپوزیت، در مقایسه با سایر روش های پر کردن دندان، به زمان بیشتری نیاز دارد.

برای انجام کامپوزیت دندان مراحل متعددی وجود دارد. مثل: مرحله ی استفاده از «شامپو» و «تنظیم کننده» دندان قبل از شروع مرحله ی قرار دادن کامپوزیت. همچنین، کامپوزیت به طور لایه به لایه پر شده و هر لایه به طور جداگانه درون دندان قرار داده می شود. در نهایت، محل پر شده، تراشیده شده و با سطح سایر دندان ها تنظیم می شود.

تمام این مراحل، وقت گیر می باشند. پر کردن یک حفره ی کوچک و ساده می تواند تنها ۲۰ دقیقه برای دندان پزشک زمان بر باشد. البته، یک روکش دقیق و دست ساز می تواند تا یک ساعت طول بکشد.

چه زمانی مواد کامپوزیت دندان باید عوض شود؟

هنگامی که بین ماده پرکننده و دندان فاصله بیفتد در این حفره باکتری ها تجمع پیدا میکنند و باعث پوسیدگی دندان میشوند پس درد دندان پر شده نشان دهنده زنگ خطر برای جایگزینی ماده پرکننده میباشدو بی توجهی به این علامت ممکن است باعث ایجاد پوسیدگی در لایه های عمیق تر دندان و ایجاد مشکلات بعدی شود.

هم چنین اگر با زبان خود در دندان پر شده ترک یا شیاری را حس کردید نشان دهنده اتمام عمر کامپوزیت دندان است. در این هنگام معمولا دندان مورد نظر به سرما و گرما نیز حساس میشود.در بعضی از موارد ممکن است بیمار متوجه جداشدگی ماده کامپوزیت نشود و به خاطر همین مساله بیمار باید به صورت سالانه برای معاینه به دندان پزشک مراجعه کنند.

هنگامی که دندان پزشک متوجه جداشدگی ماده پرکننده شود، اقدام به تعویض آن میکند تا از آسیب های بعدی جلوگیری کند. گاهی اوقات نیاز است تا در همان قرار اول تعویض صورت گیرد اما در برخی از موارد نیز مشکل بیمار حاد نیست و دندان پزشک میتواند برای تنظیم وقت در آینده اقدام کند.

آیا با تفاوت های لمینت و کامپوزیت آشنا هستید؟ لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت؟ برای اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تفاوت لمینت با کامپوزیت

ردیف کردن دندان های کج به وسیله کامپوزیت

کامپوزیت دندان می تواند ظاهر دندان های کج و نامرتب را زیبا جلوه دهد. دندان پزشک با افزودن مقداری از این صمغ در نقاط استراتژیک، ایراد ها و نامرتب بودن دندان های شما را پنهان خواهد کرد. با این کار، بدون جا به جا کردن دندان ها، شما لبخندی بی نقص خواهید داشت.

البته، به خاطر داشته باشید که تنها ایراد های کوچک در زمینه ی نامرتب بودن و کجی دندان، با این روش قابل پوشاندن است.

برای زمانی که دندان های شما دچار ایرادات چشمگیر باشد، ما روش های دیگری مثل اورتودنسی را به شما پیشنهاد می کنیم.

ردیف کردن دندان های کج به وسیله کامپوزیت

استفاده از کامپوزیت دندان برای دندان های فک پایین

در برخی از موارد، کامپوزیت دندان برای ارتقاء بخشیدن ظاهر دندان های فک پایین هم مورد استفاده قرار می گیرد، اما دندان پزشک نکات دیگری را هم در نظر می گیرد. مثل توانایی گاز زدن فرد بعد از انجام عمل و اینکه دندان های ردیف بالا و پایین چگونه روی هم قرار می گیرند.

در صورتی که بیمار دچار عادت هایی مثل دندان قروچه باشد، استفاد از باندهای پزشکی مثل کامپوزیت، راهکار مناسبی نیست. زیرا صمغ کامپوزیت در برابر اینگونه نیروهای فشاری و اصطکاکی مقاومت کافی ندارد.

کامپوزیت یکی از بهترین روش ها برای پر کردن فاصله ی بین دندان ها است. چه در مواردی که تنها یک فاصله بین دندان های میانی وجود داشته باشد، چه در موارد دیگری که دندان های متعدد، دارای کجی و فاصله باشند، شما می توانید با استفاده از کامپوزیت دندان نتایج معجزه آسایی را تجربه کنید.

کامپوزیت برای دندان های فک پایین

دندان پزشک، صمغ کامپوزیت را روی دندان ها قرار داده و فاصله ی بین آنها را پوشش می دهد، یا در مواردی که پوشاندن این فاصله ممکن نباشد، این فاصله را کم تر می کند.

البته در مواردی که فاصله ی بین دندان ها بیش از حد زیاد باشد، دندان پزشک معمولاً با استفاده از یک اورتودنسی کوتاه مدت ابتدا این فاصله را معقول تر کرده و سپس با استفاده از کامپوزیت آن را پر می کند. علت این امر، پیشگیری از ساختن دندان های بیش از حد بزرگ می باشد، که ظاهر زیبایی ندارد.

کامپوزیت دندان برای پر کردن فاصله بین دندان ها

کامپوزیت یکی از بهترین روش ها برای پر کردن فاصله ی بین دندان ها است. چه در مواردی که تنها یک فاصله بین دندان های میانی وجود داشته باشد، چه در موارد دیگری که دندان های متعدد، دارای کجی و فاصله باشند، شما می توانید با استفاده از کامپوزیت دندان نتایج معجزه آسایی را تجربه کنید.

دندان پزشک، صمغ کامپوزیت را روی دندان ها قرار داده و فاصله ی بین آنها را پوشش می دهد، یا در مواردی که پوشاندن این فاصله ممکن نباشد، این فاصله را کم تر می کند.

البته در مواردی که فاصله ی بین دندان ها بیش از حد زیاد باشد، دندان پزشک معمولاً با استفاده از یک اورتودنسی کوتاه مدت ابتدا این فاصله را معقول تر کرده و سپس با استفاده از کامپوزیت آن را پر می کند. علت این امر، پیشگیری از ساختن دندان های بیش از حد بزرگ می باشد، که ظاهر زیبایی ندارد.

کلینیک دندانپزشکی دکتر سمانه شیرانی

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر