موثرترین روش سفید کردن دندان به صورت دائم کدام است؟

سفید کردن دندان ها یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی در حوزه دندان پزشکی است که راهی سریع و مقرون به صرفه برای زیبا کردن خنده است. به طور کلی برای مردان و زنان ارزش برابری دارد، سفید کردن دندان ها برای هر نوع خواسته و در هر زمان از زندگی برای تمام افراد در درسترس است. به صورتی که از سفید کردن حرفه ای که در مدت یک جلسه یک ساعته در مطب یا کلینیک دندان پزشکی یا استفاده از مواد سفید کننده دندان در داروخانه و محلول های آن.

عملا افرادی که از محلول های سفید کننده استفاده میکنند بهبودی متوسط و قابل توجهی در درخشندگی دندان ها و سفید شدن لبخندشان مشاهده میکنند. محلول سفید کننده دندان اثر تغییر رنگ دائمی ندارد و نیاز به استفاده از موارد نگهدارنده برای اثرات طولانی مدت میباشد.

تفاوت بلیچینگ و سفید کردن دندان

براساس گفته های FDA، بلیچینگ فقط مربوط به زمانی است که دندان ها از نمای طبیعی خود سفیدتر شوند. این کار به شدت به محصول هایی که حاوی سفید کننده هایی نظیر پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید هستند تکیه دارد.

سفید کردن دندان چیست؟

واژه ی “سفیدکردن” به نحوی دیگر، به بازسازی مجدد رنگ سطح دندان با زدودن آلایش ها و مواد باقی مانده روی دندان است. پس به زبان تخصصی، هر محصولی که برای پاک کردن دندان استفاده میشود (مانند خمیر دندان) یک سفید کننده درنظر گرفته میشود. البته، واژه ی سفید کننده از واژه بلیچینگ بهتر به نظر می رسد، پس بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، حتی زمانی که حاوی مواد بلیچینگ باشد.

بلیچینگ دندان چیست؟

مواد بلیچینگ به سفید کننده هایی که در مطب استفاده میشوند اطلاق می گردد، جایی که استفاده از پراکسید هیدروژن برای دندان در زمان محدود، قدرت بالا و اثر سریع است. در هنگام بلیچینگ غلظت پراکسید هیدروژن بین ۴۰ تا ۹ درصد است.
درمقابل آن، ماده بلیچینگی که در خانه استفاده میشود، پراکسید کربماید با اثری آهسته تر است، ماده که به پراکسید هیدروژن شکسته میشود و عمل میکند. پراکسید کربماید تقریبا یک سوم پراکسید هیدروژن قدرت دارد. این به معنی آن است که محلول ۱۵ درصد پراکسید کربماید اثری برابر با محلول ۵ درصد پراکسید هیدروژن خواهد داشت.

برای ماندگاری طولانی مدت بلیچینگ دندان چه اقداماتی لازم است ؟

برخی از اقدامات بعد از بلیچینگ را میتوان انجام داد تا دندان های سفید شده را بتوان بیشتر نگه داشت:

مراجعت سالانه به پزشک برای بلیچینگ مجدد و کنترل دندان ها
خودداری از خوردن غذاهای رنگی مانند قهوه حداقل یک هفته پس از انجام بلیچینگ
تا حد ممکن نوشیدنی های رنگی را با نی بنوشید
بهداشت دهان و دندان را به خوی رعایت کنید و از مسواک و خمیر دندان خوب استفاده کنید.

دلیل اصلی زردی دندان چیست؟

معاینه مینای دندان

بسیاری از ما دندان هایمان درابتدا ظاهری سفید و درخشان دارند، با توجه به مینای سطحی دندان. مینای دندان از میله های کریستالی میکروسکوپی تشکیل شده است، برای محافظت از دندان از اثرات جویدن، فشردن دندان ها به هم، ضربات و اسیدی ناشی از تجزیه قند ها طراحی شده است. اما با گذشت زمان مینای دندان شروع به تخریب میکند، شفاف شده و تغییر رنگ زرد روی آن ایجاد میشود.

در طی جویدن معمولی، عاج دندان دست نخورده باقی می ماند در حالی که ضایعات کوچک فراوانی روی مینای دندان ایجاد می گردد. این ها ترک های کوچکی بین میله ها ایجاد میکنند که جرم و لکه ها آن فضا را پر میکند. درنتیجه، دندان در نهایت ظاهری لکه دار و کدر به خود می گیرد.
سفید کردن دندان جرم ها و لکه ها را از بین می برد و باعث میشود ترک های مینای دندان خالی شده و در دسترس قرار بگیرند. بعضی از ترک ها به سرعت توسط بزاق با مینا پر میشوند، در حالی که دیگر ترک ها با جرم های ارگانیک پر میشوند.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

لکه های موجود در دندان

در مجموع دو نوع لکه در دندان ها وجود دارد: لکه های خارجی و لکه های داخلی

لکه های خارجی دندان

لکه های خارجی آن هایی هستند که بر سطح خارجی دندان ها به خاطر تماس دندان با مواد غذایی و رنگی ماننذ قهوه و تنباکو حاصل میشوند. لکه های سطحی خارجی زیاد جدی نیستند و میتوان به وسیله مسواک زدن و یا دهان شویه آن ها را پاک کرد. لکه های عمقی تر اگر سریع تر پاک نشوند میوانند به داخل دندان نفوذ کرده و باعث پوسیدگی دندان شوند.

لکه ها داخلی دندان

لکه های داخلی نیز لکه هایی هستند که بر سطح داخلی دندان ها ظاهر میشوند و میتوانند به مرور زمان به خاطر افزایش سن و یا ضربه و یا تماس بیش از حد دندان ها با فلوراید به وجود می آیند. امروزه پاک کردن لکه های داخلی به وسیله بلیچینگ کار ساده ای نمی باشد اما تکنولوژی های جدید دندان پزشکی که برای سفید کردن سطح داخلی دندان استفاده میشوند میتواند در این زمینه موثر باشد. اما اگر همه روش های سفید کردن دندان بی اثر باشد میتوان از راه حل های دیگری مانند روکش دندان نیز استفاده کرد.

چه چیزی باعث لکه دار شدن دندان ها میشود؟

در ادامه می خواهیم بر عوامل موثر بر لکه دار شدن دندان صحبت کنیم

افزایش سن

با افزایش سن لکه دار شدن دندان ها به مرور زمان اتفاق می افتد. خیلی بعید است که کسی در دوران نوجوانی نیازی به سفید کردن دندان هایش داشته باشد اما با افزایش سن و ورود به دهه ۲۰ زندگی پلاک زرد رنگ بر روی دندان ها افزایش میابد و احتمال نیاز به سفید کردن دندان ها بیشتر میشود.

رنگ ابتدایی دندان ها

همه ما در هنگام تولد ممکن است رنگ متفاوتی در دندان های خود داشته باشیم. بعضی ها رنگ زمینه دندان هایشان زرد کمرنگ به سمت قهوه ای و برخی دیگر نیز سبز به سمت خاکستری میباشد. دندان های زرد و قهوه ای رنگ معمولا بهتر از دندان های سبز و خاکستری به بلیچینگ جواب می دهند.

وراثت و ضخامت دندان ها

برخی از موارد وراثت و ژنتیک نیز در این پدیده نقش دارد برخی از افراد دندان هایشان درخشش بیشتری دارد و هم چنین ضخامت بیشتری نیز دارد، ضخامت زیاد دندان ها باعث میشود که بتوان تعداد دفعات بیشتری جرم گیری دندان و سفید کردن دندان ها را انجام داد.

اثر عادات غذایی بر لکه دار شدن دندان

مواد غذایی رنگی مانند چای، قهوه، پرتقال، هویچ و هر ماده غذایی دیگری در طولانی مدت میتواند باعث رنگی شدن دندان ها شود. هم چنین مواد و غذاهای اسیدی نیز میتوانند باعث ایجاد خوردگی و برآمدگی هایی در سطح دندان شوند که باعث ایجاد شرایط مناسب برای رنگی شدن دندان ها میشود.

اثر سیگار بر لکه دار شدن دندان

نیکوتین لکه های قهوه ای رنگی بر روی دندان به جا میگذارد که اندک اندک باعث لکه دار شدن سطح خارجی دندان میشود.

اثر دارو ها و مواد شیمیایی بر لکه دار دشن دندان

موادی مانند تتراسایکلین ها (آسپیرین) و فلوراید میتواند باعث ایجاد لک بر روی دندان ها شود.

تاثیر ضربه بر لکه دار دشن دندان

ضربات متعدد به دندان ها باعث ایجاد ناهمواری هایی بر سطح دندان ها میشود که باعث استعداد دندان ها به لکه دار شدن می گردد.

روش های سفید کردن دندان

در حال حاضر سه راهکار برای سفید کردن دندان ها موجود است

سفید کردن دندان در دندانپزشکی

در حال حاضر یکی از راه هایی که در کوتاه مدت باعث ایجاد تغیرات چشم گیر در رنگ دندان های شما میشود سفید کردن دندان ها در دفتر میباشد. روند انجام کار به این صورت است که حجم زیادی از ژل پروکساید برای روی دندان های شما مالیده میشودو برای ۱۵ الی ۲۰ دقیقه باقی میماند. برخی از لکه ها ممکن است عمیق تر باشند و نیاز باشد عمل بلیچینک را برای دفعات بیشتری روی آن ها انجام داد.

سفید کردن دندان

عکس قبل و بعد سفید کردن دندان در مطب دکتر مجیدزاده

کیت های تخصص سفید کردن دندان ها

بسیای از دندان پزشکان بر این باورند که استفاده از این کیت ها میتوان بهترین نتیجه ممکن را حاصل کند. در این روش مقادیری از ژل با دوز کمتر ژل پروکساید در بسته ها کوچکی وجود دارد که برای مدت بیشتری که حدودا یک ساعت پیشنهاد میشود بر روی دندان میماند و استفاده روزانه از این کیت ها میتواند نتایج بسیار خوبی داشته باشد و برای طولانی مدت تغییر رنگ بهتری را در دندان های شما ایجاد کند.

انواع مواد سفید کننده دندان در داروخانه

یکی از راحت ترین و در دسترس ترین راه های موجود برای سفید کردن دندان ها استفاده از ماده سفید کننده دندان در داروخانه و جرم گیر دندان داروخانه و قرص سفید کننده دندان طبیعی و … می باشد. البته استفاده از این روش چون تخصصی نیست ممکن است نتیجه دلخواه شما را حاصل نکند و گاهی این دسته از محصولات فقط سطح بیرونی دندان را سفید میکنند.

سفید کردن دندان طی ۵ تا ۱۰ سال گذشته بسیار مرسوم شده است. بیماران همیشه در جستجوی بهترین روش ها برای درخشیدن لبخند خود هستند. برخی از محصولات بدون نسخه موجود در داروخانه ها برای سفید کردن دندان عبارتد از:

 • جرم گیر های دندان
 • ماده های سفید کننده
 • خمیر دندان های سفید کننده
 • ژل سفید کننده دندان
 • و …

پراکسید هیدروژن برای دندان

از پراکسید هیدروژن به طور گسترده ای برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود. اگر از هیدروژن پراکسید با دقت استفاده شود، می توان آن را یک راه موثر برای سفید کردن دندان دانست. اما اگر به اشتباه استفاده شود و در غلظت هایی که بیش از حد زیاد هستند یا اگر زیاد استفاده شوند می تواند موجب آسیب جدی به دندان شود. اگر می خواهید دندان های خود را با پراکسید هیدروژن سفید کنید ، این کار را با احتیاط انجام دهید.

بیشتر بخوانید: نحوه ی درمان تبخال داخل دهان

تا چه حد میتوان دندان ها را سفید کرد؟

پاسخ به این سوال بسته به میل افراد و جنس دندان ها در افراد مختلف متفاوت است . پس بهتر است قبل از شروع درمان با دندان پزشک خود در این باره مشورت کنید تا نقشه راه و برنامه درمانی شما را برایتان تنظیم کند.

راهنمای رنگ دندان

معمولا در مطب های دندان پزشکی قبل و بعد از انجام عمل سفید کردن دندان ها از شیت های راهنمای رنگ استفاده میکنند که بر روی آن ۱۶ رنگ مختلف دندان نمایش داده شده است. با استفاده از این راهنما میتوان تعیین کرد که تغییرات حاصل شده چقدر است و یا اینکه آیا بیمار به نتیجه دلخواه خود رسیده است یا خیر.

عوارض سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها یکی از بهترین و بی خطر ترین روند های درمانی موجود میباشد اما اخیرا تعدادی خطرات و عوارض ممکن برای آن مطرح شده است.

حساسیت دندان ها

بلیچینگ میتواند باعث افزایش حساسیت دندان ها به تغییرات دمایی و هم چنین لمس دندان ها شود. حتی گاهی بعد از بلیچینگ های مکرر برخی از افراد از تجربه درد های تیر کشنده و سوزش در دندان ها نیز ذکر کرده اند.

حساسیت لثه ها

بر بسیاری از افرادی که بلیچینگ انجام میدهند ممکن است حساست و یا زخم هایی در لثه ها ایجاد شود که این امر با به تاخیر انداختن دفعات بلیچینگ کم کم بهتر میشود.

دندان های رنگارنگ

از آن جا که دندان ها هر کدام مقادیر متفاوتی از بلیچینگ نیاز دارند تا دفعه بعد مراجعه به مطب تغییر رنگ دندان ها میتواند در دهان شما باعث ایجاد یک نمای رنگارنگ از دندان ها شود.

دکتر سمانه شیرانی دندانپزشک متخصص کودکان و بزرگسالان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیمان شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام دندان هام خیلی سیاه بد رنگ شده کمکم کنید راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   عکس ارسال کتید
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من جراحی لثه انجام دادم الان دو هفته از جراحی لثه میگذره ولی التهاب و قرمزی همچنان در قسمت جراحی وجود داره میخواستم بدونم طبیعی هستش؟ چه مراقبت هایی بعد از جراحی لثه لازم هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام بله طبیعی هست و جهت ارزیابی به دکتر تون مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سعیده یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر من دندونام به شدت زرد شده و لثه هام داره تحلیل میره میخواستم بدونم خمیردندونی هست که بیتونه دندان هارو سفید کنه و برای لثه های حساس مفید باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام برای تحلیل لثه هاتون حتما به یک متخصص لثه مراجعه نمایید و برای سفید کردن دندانهایتان هم ممنون میشم عکس از لبخند تون برام ارسال کنید که مشاوره بدهم

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر