چگونگی انجام درمان عصب کشی دندان

زمانی که پوسیدگی دندان شدید شود اصلاحا به آن می گویند دندان به عصب رسیده و نیاز به عصب کشی دندان می باشد.یکی از اصطلاحات دیگر عصب کشی دندان درمان کانال ریشه یا درمان اندو می باشد. در ادامه شما را با مراحل درمان کانال ریشه هزینه و عوارض عصب کشی دندان آشنا می کنیم.

مراحل عصب کشی دندان

درمان عفونت کانال ریشه دندان به دو روش  درمان عصب کشی دندان و تخلیه دندان (خارج کردن دندان) صورت می گیرد.با این حال، کشیدن دندان معمولا توصیه نمی شود زیرا بهتر است تا حد امکان دندان های طبیعی حفظ شوند. پس از اینکه باکتری از بین رفت، کانال ریشه پر خواهد شد و دندان به وسیله یک ماده پر کننده یا یک روکش بسته می شود. در اغلب موارد بافت ملتهب اطراف دندان به صورت طبیعی التیام خواهد یافت.

قبل از انجام درمان عصب کشی، معمولا به فرد یک بی حس کننده موضعی داده می شود. این یعنی فرایند بدون درد نبوده و درد آن بیشتر از پر کردن یک دندان نخواهد بود.درمان عصب کشی معمولا موفقیت آمیز است. حدودا در ۹ مورد از هر ۱۰ مورد، یک دندان می تواند پس از درمان عصب کشی تا بیش از ۱۰ سال دوام آورد.


مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

درمان عصب کشی دندان

در مدت بهبودی پس از درمان عصب کشی مراقبت از دندان اهمیت دارد. فرد باید از جویدن مواد غذایی سخت اجتناب کند تا تمام درمان او تکمیل شود. پس از درمان نهایی، دندان ترمیم شده فرد با اینکه می تواند برای چندین روز حساس بوده اما نباید دردناک باشد.

دارو های مسکن بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن می توانند جهت تسکین هر گونه ناراحتی استفاده شوند. در صورت ادامه یافتن احساس درد یا ورم صورت پس از مصرف مسکن ها باید نزد دندانپزشک خود بازگردد.

در اغلب موارد با انجام موارد زیر می توان از نیاز به درمان های بیشتر عصب کشی پیشگیری کرد:

روت کانال دندان گزینه نهایی است

در گذشته دندانپزشکان بسیاری برای راحت شدن بیمار از درد، به عصب کشی دندان یا همان روت کانال دندان روی می آوردند. اما در دندانپزشکی نوین، اولویت سالم نگه داشتن اجزای دندان و ترمیم قسمت های بیمار است.

دندان های آسیا ۳ ریشه دارند. به تشخیص دندانپزشک متخص ممکن است، یک، دو و یا هر سه ریشه عصب کشی شود. میزان آسیب دیدگی و عفونت ریشه دندان تعداد این ریشه ها را مشخص می کند.

مراحل عصب کشی دندان - روت کانال دندان

درد دندان عصب کشی شده

معمولا  بعد از درمان کانال ریشه درد دندان خواهید داشت و دکتر برای از بین بردن عفونت ها و تسکین درد برای شما مسکن تجویز می کند . لطفا از مصرف خودسرانه مسکن بپرهیزید زیرا ممکن است شما مسکنی بخورید که با سیستم دفاعی بدن شما سازگاری نداشته باشد.

برای تسکین درد دندان عصب کشی شده چکار کنیم؟ درمان خانگی تسکین درد دندان به عصب رسیده چیست؟ برای اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درد عصب کشی دندان

عوارض عصب کشی دندان عفونی

عصب کشی دندان در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان ممکن است عوارض زیر را در پی داشته باشد.

عفونت دندان

در صورت نشت دادن ترمیم، عدم رعایت بهداشت دهانی مناسب توسط بیمار یا از بین رفتن مواد بستن دندان کانال ریشه می تواند دوباره عفونی شود. گاهی اوقات، امکان دارد بیش از تعداد عادی در یک دندان کانال ریشه وجود داشته باشد و دندانپزشک معالج با ندیدن کانال اضافی در عصب کشی دندان ناموفق عمل کند. امکان دارد این کانال در کنار بافت آلوده قرار گرفته و نیاز به پاکسازی و پر شدن داشته باشد. در صورتی که یک کانال ریشه دوباره آلوده به عفونت شود، این کانال می تواند دوباره به وسیله عصب کشی درمان شود.

جراحی لثه

در این فرایند، متخصص ریشه درمانی  ماده محکم کننده را از طریق مجرای درون دندان خارج کرده، کانال ها و هر گونه کانال اضافی را پاکسازی کرده و دوباره آن ها را خواهد بست. درمان مجدد احتمالا در دو جلسه درمانی انجام خواهد شد. گاهی اوقات، یک درمان دوباره ممکن نبوده و برای نجات دندان به یک فرایند جراحی نیاز است. در این مورد، متخصص ریشه درمانی می تواند فرایند آپیکوکتومی را انجام دهد که شامل دسترسی به ریشه دندان از طریق برشی می شود که بر روی لثه ها و استخوان به وجود آمده است. نوک ریشه می تواند بریده شده، آن ناحیه پاکسازی شده و از انتهای ریشه بسته شود.

مشکلات سینوسی

دندان های آسیای بالایی ریشه هایی که دارند که به حفره های سینوسی بسیار نزدیک می باشند. گاهی اوقات، ریشه ها به درون حفرات سینوسی راه پیدا می کنند. هنگامی که ریشه ها به وسیله فرایند عصب کشی درمان می شوند، امکان دارد مقداری احتقان سینوسی در اثر التهاب یا عفونت اطراف یک ریشه خاص به وجود آید. در صورتی که برخی دارو ها یا مواد محکم کننده ای که در حین عصب کشی استفاده شوند از انتهای ریشه دندان به درون حفره سینوس وارد شوند، مشکلات سینوسی به وجود خواهند آمد.

عوارض عصب کشی دندان

تغییر رنگ دندان

شرایطی دیگر که می تواند پس از عصب کشی بروز دهد تغییر رنگ دندان است. گاهی اوقات، این مورد حتی در مواردی رخ داده که عصب دندان مرده و می تواند اولین علامت نشان دهنده نیاز به عصب کشی باشد. به طور کلی رنگ دندان نسبت به دندان های اطراف بسیار بیشتر به رنگ های زرد تیره، قهوه ای یا خاکستری متمایل می شود. در صورتی که این رنگ از جنبه زیبایی (مخصوصا در دندان های جلو) یک نگرانی برای بیمار تلقی شود، می توان به وسیله سفید سازی (بلیچینگ) داخلی آن دندان یا پوشاندن آن به وسیله یک ونیر یا روکش برطرف شود.

سرطان  دهان

ادعا هایی وجود دارند که بیان دارند درمان کردن یک دندان به وسیله عصب کشی سبب مشکلات متعددی برای سلامتی از جمله سرطان دهان می شود. این ادعا ها بر اساس این فرض است که درمان عصب کشی هرگز نمی تواند به طور کامل بافت آلوده و ساختار دندانی را درمان کند و به همین دلیل نیز باقی ماندن بافت آلوده در دهان پاسخ بدن را تحریک کرده که آن به مشکلات سلامتی منجر می شود. چنین ادعا هایی بر اساس شواهد علمی معقول نبوده و بر رویداد های اتفاقی و ارتباط دادن وقایع تکیه می کنند. اغلب، چنین ادعا هایی برای ارتقای درمان جایگزین های پر هزینه درمان های سنتی دندان پزشکی انجام شده که سود آن نیز برای افراد مطرح کننده مدعا خواهد بود.

شواهد رد کننده این موضوع از شواهد حمایت کننده آن ها بیشتر هستند. افرادی که باور دارند به یک فرایند عصب کشی نیاز دارند باید دندانپزشکی معتبر را یافت کنند که قابل اعتماد بوده و بتواند درمان های دندانپزشکی استوار بر پایه های علمی را پیشنهاد دهد که از جمله این موارد می توان به درمان عصب کشی اشاره کرد.


عمر دندان عصب کشی شده چقدر است؟

عصب کشی ها در بیش از ۹۵ درصد مواقع موفقیت آمیز بوده و می توانند برای یک عمر دوام داشته باشند. مهم ترین مورد برای حفظ یک عصب کشی تا بیشترین حد ممکن دریافت بلافاصله مواد ترمیم کننده دائمی (پر کننده ها و روکش ها) بر روی دندان پس از انجام عصب کشی و همچنین حفظ آن ترمیم به وسیله رعایت مناسب بهداشت می باشد.

دندانی که عصب کشی شده نیز باز هم می تواند به یک حفره دچار شود. بنابراین، فرد باید جهت حفظ دندان های خود آن ها را به طور کامل مسواک زده و نخ بکشد. از آنجایی که هیچ عصبی در دندان وجود ندارد، فرد در صورت ابتلا به یک حفره در دندان خود هیچ علامتی را احساس نخواهد کرد. دندان تنها هنگامی دردناک می شود که شکسته شده و یا در اطراف آن آبسه ای به وجود آید. دندانپزشک تصاویر دوره ای به وسیله اشعه ایکس از دندان بیمار خواهد گرفت تا دندان او را از نظر ابتلای مجدد به عفونت یا دیگر علائم عدم موفقیت درمان بررسی کند.


نحوه ی درمان دندان درد عصبی چگونه است؟


هزینه عصب کشی دندان

هزینه عصب کشی بسته به دندان و درمان شدن آن به وسیله یک دندانپزشک عمومی یا داخلی متغییر خواهد بود. دندان های آسیا کانال های بیشتری دارند که نیازمند پر شدن هستند. به همین دلیل درمان آن ها پر هزینه تر بوده و متخصصان ریشه درمانی به دلیل مهارت های تخصصی خود هزینه بیشتری را دریافت می کنند. هزینه فرایند درمان دندانی تک ریشه (نیش یا پیش) می تواند از ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار باشد. هزینه درمان دندان های چند ریشه ای (آسیای کوچک و بزرگ) می تواند از ۵۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار باشد. اغلب برنامه های بیمه های دندانپزشکی هزینه درمان عصب کشی را پوشش می دهند.


آیا جایگزینی برای عصب کشی وجود دارد؟

نجات دادن دندان طبیعی معمولا بهترین گزینه است، به همین دلیل درمان عصب کشی درمان انتخابی است. تنها جایگزین انجام عصب کشی کشیدن دندان و پر کردن جای آن به وسیله ایمپلنت دندان  است. این فرایند ها پر هزینه تر از عصب کشی بوده و اغلب نیازمند زمان و فرایند های بیشتر برای درمان دندان ها و بافت های اطراف هستند. در صورتی که یک دندان کشیده شده و با یک نوع ترمیم جای آن پر نشود، عملکرد جوییدن فرد ناقص شده و امکان جا به جایی دندان ها وجود دارد.


چه زمانی باید به جای انجام عصب کشی دندان آن را کشید ؟

جهت تعیین مزایا و معایب درمان عصب کشی یا کشیدن دندان ، هر دندان به صورت جداگانه بررسی می شود. درمان عصب کشی جهت نجات دادن و حفظ دندان انجام می شود اما صرفا به دلیل اینکه یک دندان می تواند به وسیله عصب کشی درمان شود درمان آن پیشنهاد خوبی نخواهد بود. موارد زیر برخی از دلایلی هستند که چرا باید یک دندان را به جای درمان به وسیله عصب کشی از دهان خارج کرد:

شکستگی ریشه ای دندان

امکان دارد یک دندان شکستگی داشته باشد که تا ریشه ادامه یافته، قسمتی از تاج دندان به آسیب دیدن ادامه داده یا حتی پس از عصب کشی دوباره عفونی شود.

فقدان ساختار دندانی

در صورتی که ساختار دندانی سالم و کافی در بالای استخوان برای اتصال یک روکش وجود نداشته باشد، درمان عصب کشی بی ارزش خواهد بود. گاهی اوقات، فرایند امتداد دهی تاج انجام می شود که در آن جهت بیرون آمدن مقدار بیشتری از دندان، استخوان برداشته می شود. با این حال، این آزمایش باید با دقت و به وسیله دندانپزشک معالج انجام شود تا در صورت تعیین معایب دیگر این روش، از انجام آن خودداری شود.

آسیای سوم

آسیا های سوم یا دندان های عقل اغلب در موقعیتی عملکردی وجود نداشته و به جای حفظ شدن به وسیله درمان عصب کشی باید خارج شوند.

تحلیل چشم گیر

در صورتی که مقدار زیادی از یک دندان به وسیله تحلیل روی داخلی یا خارجی از بین رود، امکان دارد عصب کشی قادر به نجات آن نباشد. دندان های بسیاری در این شرایط باید از محل خود خارج شوند.

درمان مجدد ریشه دندان

درصد احتمال موفقیت عصب کشی با هر بار انجام این درمان کاهش می یابد. در صورتی که یک بیمار قبلا عصب کشی انجام داده و حال نیز مایل به انجام دوباره آن است باید عصب کشی را با گزینه های درمانی دیگری مقایسه کند که پس از کشیدن دندان آن را جایگزین می کنند.
در اغلب موارد، یک ایمپلنت که توسط یک روکش محافظت می شود احتمال موفقیت بیشتری نسبت به دندانی دارد که برای بار سوم یا چهارم به عصب کشی نیاز دارد.

در نهایت، بیمار باید میزان پیشروی خود برای حفظ دندان را مشخص و راحتی خود با دیگر گزینه های درمانی را بیان کند.دندانپزشک و متخصص ریشه درمانی با در نظر گرفتن شرایط دندان و احتمال موفقیت گزینه های درمانی مختلف در کمک به حفظ ظاهر دندان بسیار ارزشمند هستند.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام لفا بفرمایید که بعدازاینکه مشکوک به کورنا بودم وچند روز پشت سر هم تب میکردم بعداز اینکه تقریبا داشتم خوب میشدم زبانم زخم شد سابقه قبلی هم ندارم محبت کنید بفرمایید که چند روزه زخمهای زبانم خوب میشود
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام ببخشید به دلیل مشغله های کاری توان پاسخگویی به سایت رو نداشتم اگر مشکلی الان وجود دارد به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ پیام دهید ممنونم
 • تصویر کاربر ثنا یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر ببخشید من بیشتر دندونام عصب کشی شده 30 سالمه و هنوز باردار نشدم میخواستم بدونم طول عمر دندون عصب کشی شده چقدره؟ آیا لازم هست قبل از بارداری بازم به دندان پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   دندان عصب کشی شده اگر اصولی درمان شده باشد و ترمیم و روکش اصولی روی ان گذاشته شده باشد
   طول عمر بالایی دارد.برای بارداری حتما ۶ ماه قبل باید به دندانپزشک مراجعه کنید که همه دندانها و وضعیت لثه شما ارزیابی شود که در دوران بارداری دچار مشکل نشوید
   زیرا شرایط هورمونی بدن در دوران بارداری باعث تغیراتی در لثه و دندانها شده که اگر آنها در وضعیت سالمی نباشند باعث ایجاد مشکل خواهد شد

 • تصویر کاربر آرش سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  دکتر یه سوال دارم، عصب کشی دندان های جلو هم امکان پذیره؟ یعنی بافت روی دندان باید تخریب بشه؟ یا دندان باید کشیده بشه و جاش ایمپلنت گذاشت؟ چون من هر چی عکس و مطلب واسه عصب کشی دیدم همش دندان های آسیا بوده. ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   با سلام همه دندانها چه دندانهای جلو و چه دندان‌های عقب دارای قسمتی به اسم عصب دندان یا پالپ دندان می باشد که کار اصلی آن خون رسانی و تغذیه رسانی به ساختار دندان می باشد.قاعدتاً موقعی که پوسیدگی دندان به عصب دندان یا پالپ دندان می رسد که در دندان‌های جلو و چه در دندان‌های عقب که به آنها آسیا گفته می‌شود دندان نیازمند به درمان روت کانال یا عصب کشی می شود پس درمان رود کانال یا عصب کشی منحصر به دندان‌های عقب نمی باشد و در دندان‌های جلو هم اتفاق می‌افتد در مواقعی که پوسیدگی دندان های جلو به ناحیه عصب دندان برسد که در این موارد بعد از روت کانال دندان مورد نظر اگر تخریب زیادی اتفاق نیفتاده باشد با همان مواد ترمیمی همرنگ دندان یعنی کامپوزیت ترمیم می‌شود و اگر تخریب زیاد بوده باشد با روکش و یا پست و روکش ترمیم میشود.
   متشکرم

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر