پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام

در این مقاله می خواهیم به بررسی مقایسه کامپوزیت با آمالگام بپردازیم . در ادامه ابتدا شما را با مفمهوم کامپوزیت و آمالگام آشنا کرده سپس بررسی می کنیم ترمیم دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام.

کامپوزیت دندان (لایه پلاستیکی سفیدی که از آن با تکنیک باندینگ دندان استفاده می شود) به صورت متداول استفاده می شود تا برای دندان های عقب افراد لایه پر کردنی یا همان فیلینگ تولید شود.

اما بر اساس ویژگی های فیزیکی آن و نیاز به دقت در تکنیک مورد استفاده باعث ایجاد شک و تردید شده است که آیا گزینه مناسب تری به نسبت آمالگام دندان هست یا خیر. از آمالگام که یک فلز خاص است برای ساختن فیلینگ های نقره ای دندان استفاده می شود. بهتر است بگوییم که یک ترمیم کامپوزیت می تواند گزینه مناسبی برای برخی از شرایط خاص باشد.

مقایسه کامپوزیت با آمالگام

پروتز های دندانی آمالگام دارای طبیعتی خود پوشاننده هستند. تغییراتی در خود فلز مورد استفاده به وجود می آید که می تواند هر گونه فضای ریزی که بین دندان ها و یا داخل آن ها است را پر کند. در طرف که ترمیم های باندینگ شده وقتی که خم شوند تا حدی کوچک تر می شوند و در نتیجه احتمال شکل گیری فضای خالی بین آنها وجود دارد.به دلیل همین تفاوت، آمالگام دندان می تواند گزینه بهتری برای افرادی باشد که ضریب پوسیدگی دندان فعال دارند.

مقایسه کامپوزیت با آمالگام

آیا با تفاوت های لمینت و کامپوزیت آشنا هستید؟ لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت؟ برای اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تفاوت لمینت با کامپوزیت

تفاوت رنگ آمالگام با کامپوزیت

کامپوزیت های دندانی دارای رنگ و سایه های مختلفی از دندان های طبیعی افراد هستند در حالی که آمالگام دندان فقط در رنگ نقره ای وجود دارد.هیچ شکی نیست که مراجعه کنندگان استفاده از فیلینگ های سفید رنگ را ترجیح می دهند و در شرایطی که هر کدام از دو راهکار پیش رو، کامپوزیت یا آمالگام، فاکتور تعیین کننده رنگ خواهد بود.پروتز های نقره ای معمولا منجر به لک دندان ها می شوند

فیلینگ های نقره ای آمالگام نه تنها به راحتی قابل تشخیص هستند بلکه می توانند مشکلات دیگری در حوزه زیبایی دندان ایجاد کنند. رنگ فلز معمولا در ساختار دندان های فرد مشخص است. این تاثیر می تواند با گذر زمان از ترمیم اولیه بیشتر شود.

کاهش حساسیت به گرما

از آنجایی که آمالگام در واقع یک فلز است، در نتیجه یک هادی گرمایی خوب به حساب می آید و وقتی که از آن برای ساخت پروتز های دندانی استفاده می شود ( به خصوص در اندازه های بزرگ) بسیار رایج است که حساسیت دندان های فرد نسبت به غذاهای سرد و گرم و نوشیدنی ها بیشتر می شود. در بیشتر موارد این حساسیت با گذر روزها و هفته ها از بین می رود. اما برای برخی افراد ادامه دار بوده و ناراحت کننده خواهد بود به خصوص زمانی که غذاهای سرد نظیر بستنی مصرف می شوند.از آنجایی که کامپوزیت از جنس پلاستیک است میزان هدایت حرارت در آن کم بوده و چنین مشکلی برای افراد به وجود نمی آید.

سرعت چسبندگی در ترمیم با کامپوزیت بیشتر است یا آمالگام؟

آمالگام ها پس از قرار گرفتن در جای خود به چندین ساعت زمان برای سختتر شدن و استفاده نیاز دارند. در طرف مقابل، یک فیلینگ باند شده در دندان در حین پروسه قرارگیری در دهان به خوبی آماده می شود. بدین معنا که پس از اتمام این پروسه کار فرد می تواند از دندان خود استفاده کند.امکان ترمیم و تعمیر برای فیلینگ های باندینگ شده وجود دارد.

کامپوزیت

اگر یک مشکل در ترمیم کامپوزیت دندان وجود داشته باشد، دندانپزشک این امکان را دارد که بخواهد آن را ترمیم کرده و یا به کلی عوض کند. دلیل نیز آن است که کامپوزیت جدیدی که به دهان اضافه شده است می تواند یک تماس با دندان و یا پروتز از قبل موجود برقرار کند.

آمالگام

اما داستان در مورد آمالگام دندان کاملا متفاوت است. یک ترمیم جدید نمی تواند به یک پروتز از قبل موجود متصل شود. پس همیشه بهتر است مورد قدیمی را همیشه از دهان حذف کنیم و سپس از آمالگام جدید استفاده کنیم.

آیا می دانید لومینیرز دندان چیست؟ آیا می دانید لومینیرز دندان با کامپوزیت چه تفاوتی دارد؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

 

لومینیرز دندان

تفاوت در آماده سازی حفره برای آمالگام و کامپوزیت دندان

۱) آماده سازی حفره برای آمالگام

در مورد ترمیم های فلزی، یکی از فاکتور های مهم در موفقیت طولانی مدت پروتز مربوطه این است که شکل حفره ای که در آن قرار می گیرد مناسب باشد. آمالگام باید به خوبی طراحی شود، در غیر این صورت احتمال ناموفق بودن پروسه ترمیم وجود دارد.

۲) آماده سازی حفره ها برای کامپوزیت دندان

در مورد فیلینگ های کامپوزیت که با باندینگ در دندان قرار می گیرند، قانون مربوط به شکل حفره ها آنچنان تاثیرگذار و کلیدی نیست. با این حال برخی ملاحظات در حوزه طراحی و آماده سازی حفره باید مورد نظر قرار بگیرند. این بدان معناست که کامپوزیت ها معمولا کوچک تر هستند و نسبت به آمالگام فضای کمتری را اشغال می کنند.

کامپوزیت در تقویت دندان موثر تر است یا مواد آمالگام؟

در زمینه آمالگام های فلزی، شکل حفره ای که در آن قرار می گیرند در نگه داشتنشان به صورت ثابت اهمیت دارد. اما کامپوزیت های دندانی شرایط دیگری دارد، بدین صورت که خود پروتز به کار گرفته شده یک اتصال با دندان پیدا خواهد کرد. با دانستن این تفاوت، می توان این نتیجه را گرفت که نحوه قرارگیری یک پروتز ترمیمی در واقع به تقویت دندان کمک می کند.

هزینه پرکردن دندان با آمالگام بیشتر است یا کامپوزیت؟

در زمینه هزینه های مورد نیاز برای ترمیم برخی تحقیقات نشان داده اند که ترمیم های به کمک کامپوزیت حدود ۱.۷ الی ۳.۵ برابر گران تر از آمالگام بوده اند. آن هم به دلیل بالاتر بودن فی مربوط به کامپوزیت و همچنین نیاز مکرر به تعویض کامپوزیت ها.

موارد استفاده از آمالگام

آیا بیمه هزینه ترمیم با کامپوزیت را پرداخت میکند؟

اگر شما تحت پوشش برنامه یک بیمه خاص هستید حتما در مورد قوانین و سیاست های خاص با دندانپزشک یا متخصص بیمه مشورت کنید. برخی از برنامه های پوششی بیمه، هزینه انجام ترمیم با کامپوزیت را تنها تا سقفی برابر با آمالگام های فلزی پرداخت می کنند.

مدت زمان ترمیم دندان با کامپوزیت بیشتر است یا با آمالگام؟

ترمیم های کامپوزیت به زمان بیشتری برای جایگذاری نیاز دارند پروسه قرار دادن پروتز های کامپوزیت دندان به تکنیک و دقت بیشتری نیاز دارد و در نتیجه زمان بیشتری را صرف خواهد کرد. حالا مدت زمان این پروسه می تواند بر اساس فاکتور های مختلفی تغییر کند.

حساسیت دندان پس از ترمیم با کامپوزیت بیشتر است یا با آمالگام؟

افرادی که از پروتز های پرکردنی در دهان خود استفاده می کنند معمولا در دوران پس از ترمیم، با حساسیت دندان ها مواجه می شوند. با این که گاهی اوقات نمی توان دلیل اصلی این موضوع را تشخیص داد اما معمولا دلیل آن کلینیکی است ( انتخاب نامناسب مواد اولیه، و عدم قرار دادن درست پروتز ها بر روی دندان ها و حفره های مربوطه).

تفاوت تغییر رنگ آمالگام و کامپوزیت دندان

پروتز های سفید و کامپوزیت معمولا تغییر رنگ می دهند

طبیعت کامپوزیت های دندانی این است که با مرور زمان لک دار می شوند. با این حال میزان مشکلی که این موضوع می تواند برای دندان های عقبی به وجود آورد می تواند قابل بحث باشد. همچنین احتمال این که یک روکش کامپوزیت همچون یک آمالگام فلزی تیره شود بسیار کم است.

طول عمر کامپوزیت دندان بیشتر است یا آمالگام

در این زمینه معمولا سوال اصلی افراد این است که آیا یک ترمیم کامپوزیت می تواند دوام و ماندگاری آمالگام های فلزی دندان را داشته باشد؟

آمالگام به عنوان استانداردی شناخته می شود که مواد جدید همیشه با آن مقایسه می شوند و صادقانه می توان گفت که اخیرا کامپوزیت دندان توانسته است رشد زیادی در جهت رسیدن به آن داشته است که از این موضوع می توان نتیجه گرفت که در زمینه دوام، آمالگام موردی است که عمر قابل پیش بینی و بیشتری به نسبت آن دارد.
یک مشکل در ارزیابی پروتز های کامپوزیت دندان این است که مواد مورد استفاده در آن و نحوه جایگذاری همیشه در حال تکامل و بهبود یافتن هستند.

مواد کامپوزیت بهتر است یا آمالگام

کدام یکی از پروتز های دندان برای شما مناسب است؟

در بخش اولیه از این مقاله پیرامون فاکتور هایی که دندانپزشک شما باید در انتخاب یکی از این دو گزینه برایتان در نظر بگیرد بحث خواهیم کرد. در بخش بعدی سعی می کنیم مزایا و نکات منفی کامپوزیت دندان و همچنین آمالگام را بررسی کنیم.

اندازه پروتز (فیلینگ)

فیلینگ ها به دو دسته پروتز بزرک و پروتز کوچک تقسیم بندی می شوند

پروتز های بزرگ

معمولا قدرت و ویژگی های فرسایشی مربوط به کامپوزیت های دندانی در حد آمالگام نبود و به همین دلیل گزینه مناسبی نسبت به آن در نظر گرفته نمی شود. اما امروزه با بهبود هایی که در حوزه مواد باندینگ شاهد بوده ایم، موضوع قدرت و شدت ساییدگی دیگر مشکلات بزرگی مثل قبل نیستند. برخی از تحقیقات اخیر تنها میزان کمی از تفاوت را بین دو ماده اولیه مد نظر گزارش کرده اند.

پروتز های کوچکتر

همانطور که احتمالا انتظارش را دارید، میزان فشار فیزیکی که بر روی فیلینگ های کوچکتر گذاشته می شود، به خصوص آن هایی که بر روی ناحیه ای از دندان قرار دارند که زیاد در جریان جویدن غذا قرار ندارد، در مقایسه با موارد بزرگتر کمتر است. در نتیجه هم آمالگام و هم کامپوزیت می توانند گزینه مناسبی در این حوزه باشند.

قرار گرفتن در معرض فشار های زیاد

یکی از علل اصلی بروز مشکل در پروتز های باندینگ شده دهان، اصطحکاک است. به همین دلیل کامپوزیت های دندان معمولا برای ترمیم هایی که ناحیه مربوطه برای آن ها در معرض جویدن و فشار زیادی قرار دارد گزینه مناسبی نیستند و آمالگام می تواند یک پیشنهاد بهتر در چنین شرایطی باشد به خصوص برای کسانی که عادت به فشار و کشیدن دندان های خود روی هم درند.

مزایا و معایب آمالگام

یکی از مواد تشکیل دهنده آمالگام دندان جیوه است و در چند دهه گذشته بحث هایی پیرامون تاثیرات بد این ماده بر روی سلامت انسان مطرح شده اند. البته این بحث ها بیشتر در بین رسانه های محبوب بوده است نه در حوزه دهان و دندان)

در دفاع از آمالگام باید بگوییم که  بیش از ۱۵۰ سال است که در حوزه دندانپزشکی استفاده می شود و بسیار محبوب بوده است. و در حین این دوره طولانی بیش از میلیارد ها آمالگام در دهان مراجعه کنندگان به کار گرفته شده اند. حالا اگر واقعا خطری بزرگ در این حوزه وجود داشته باشد قطعا تا الان به شکل سند تحقیقاتی ارائه میشد. اما خبری از چنینی گزارشی نیست.

بسیاری از سازمان های ملی و بین المللی از جمله اتحادیه دهان و دندان ایالات متحده آمریکا، سازمان غذا و دارو، سازمان سلامت جهانی و اف دی آی اعلام کرده اند که پس از انجام بررسی های جامع و پژوهشی هیچ مشکلی در زمینه خطرات آمالگام بر روی سلامت انسان پیدا نکرده اند.

آلرژی به فلز

با این که چنین چیزی نادر است، ممکن است افراد به برخی از فلز های مورد استفاده در آمالگام آلرژی داشته باشند. پس در چنین شرایطی، ترمیم به کمک کامپوزیت گزینه بهتری خواهد بود. در پژوهش های ثبت شده تاکنون کمتر از ۱۰۰ مورد در این حوزه سندی گزارش شده است.

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید،ببخشید می خواستم بدونم عمر متوسط کامپوزیت دندان چند سال است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   بستگی به خودتون دارد و نحوه مراقبت از ان
 • تصویر کاربر mohsen یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر. من چند ماه پیش دندونم رو با ماده آمالگام پر کردم الان چند روزه تو دهنم یه مزه جدیدی رو حس میکنم و احساس میکنم منبع این مزه از همون دندون باشه.خواستم بدونم آیا ممکنه این ماده تو دهنم تجزیه بشه و خطری داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر زری جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  به تازگی دندان ۵.۶.۷ رو ترمیم امالگام کردم. ظاهرش اصلا قشنگ نیس و رنگ فلزش رو دوست ندارم. میشه روش روکش بزنم؟
  میتونم بعد یه مدتی امالگام رو خارج و جاش کامپوزیت بذارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام ‌در صورتی میشه امالگام را با کامپوریت جایگزین کرد که میزان حفره ترمیم شما زیاد بزرگ نباشد و از طرفی به عصب دندان هم زیاد نزدیک نباشد.

   چون بعد از جایگزینی کامپوزیت ممکن است دندان به شدت حساس شود.در مورد روکش، بنده روی دندانهای عصب کشی شده روکش نمیگذارم.

  2. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام ‌در صورتی میشه امالگام را با کامپوریت جایگزین کرد که میزان حفره ترمیم شما زیاد بزرگ نباشد و از طرفی به عصب دندان هم زیاد نزدیک نباشد.

   چون بعد از جایگزینی کامپوزیت ممکن است دندان به شدت حساس شود.در مورد روکش، بنده روی دندانهای عصب کشی شده روکش نمیگذارم.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت خانم دکتر من از شما خواهش میکنم به این سوال من جواب بدید من 21سالمه و دندون 4سمت چپم به دلیل پوسیدگی یک روز که درحال غذاخوردن بووم افتاد قبلاخیلی درد میکرد وپوسیدگیش کم بود اما چون دانشجو بودم و پول نداشتم ولش کردم اما الان ک افتاد یهویی خیلی روی روحیم تاثیر منفی گذاشته من ریششو دارم اما نمیدونم سالم هست یا نه ولی چون ریششو دارم بنظرتون کامپوزیتش کنم یا دربیارمش و ایمپلنت کنم لطفا به من بگید من با مطالبی ک خوندم از مقالاتتون فک کردم شاید کامپوزیت گزینه مناسبی باشه لطفا لطفاااااا کمکم کنید😢
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام بدون دیدن دندان و رادیوکرافی ان نمیتوانم اظهار نظر کنم اما اصولن اگر طول ریشه دندان موردنظر خوب باشد و دندان قابل ترمیم و یا قابل نگهداری باشد نیازی به ایمپلنت نیست
   اما اگر ریشه دندان کوتاه باشد ودندان قابلیت ترمیم نداشته باشد درمان ایمپلنت مطرح است
   به هرحال جهت مشاوره دقیق باید به یک دندانپزشک مراجعه بفرمایید.

 • تصویر کاربر آرین سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 515 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر، من خیلی سال پیش که دندان آسیابم رو پر کردن، با آمالگام پر کردند، میخوام امسال دندان های جلو رو کامپوزیت کنم، داشتم فکر میکردم اگر دندان های عقبی هم سفید بود خیلی قشنگ تر می شد. امکانش هست دندان های عقبی رو دوباره با کامپوزیت پر کرد؟ توصیه شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام در مورد جایگزینی ترمیمهای آمالگام با ترمیم های کامپوزیت( مواد همرنگ دندان) هیچ مشکلی وجود ندارد چون این دو ماده ترمیمی هر دو مواد بسیار خوبی هستند خصوصا نسل های جدید انها که الان در بازار موجود هستند .
   تنها چیزی که باعث تفاوت در کاربرد این دو ماده در ترمیم دندانها میشود، شرایط دندانی است که نیاز به ترمیم دارد. توصیه من به شما می کنم این است که یک عکس کامل از دندانهای خلفی بگیرید و سپس دندانپزشک معاینه کند. دندان‌هایی که نزدیک به عصب دندان یا بهتره بگویم نزدیک به پالپ دندان نیست پر کردگی امالگام با کامپوزیت جایگزین شود ولی دندان‌هایی که ترمیم های انها عمیق است به صورتی که نزدیک عصب دندان هستند و حتی کف بندی هم شده اند، توصیه برای تعویض امالگام و جایگزینی آنها با کامپوزیت نمی‌کنم. کامپوزیت منظورم همان مواد همرنگ است. بخاطر اینکه دندان به شدت حساس میشود و مقاومتی که آمالگام ایجاد میکند در برابر نیروهای جویدن در دندانهایی با تخریب وسیع کامپوزیت ایجاد نمیکند.
   پس اگر مدنظر شما فقط زیبایی باشد به نظرم این کار منطقی نیست ولیکن اگر هدفتان این باشد که در کنار زیبایی، دندانهای خلفی هم دچار مشکل نباشند بهترین کار اینه که این تصمیم را بر عهده دندانپزشک بگذارید که خدمتتون توصیه میکند که کدام دندانها را با کامپوزیت جایگزین کنید و کدام دندانها را با کامپوزیت جایگزین نفرمایید متشکرم

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر