انواع زخم های دهان

غالبا زخم های محیط دهان توسط غشای کاذب سفید رنگی که از سطح زخم قابل برداشته شدن است پوشانده می شود . در این مبحث می خواهیم به زخم های سفید رنگی که ممکن است در دهان خود با آن مواجه شوید اشاره کنیم.

علت زخم شدن دهان و زخم کنار زبان به دلایل متفاوتی خواهد بود که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

انواع زخم های دهان

در ادامه شما را با انواع زخم های دهان آشنا می کنیم. برای راحتی بیشتر انواع زخم های رایج دهانی را در یک اینفوگرافی برای شما گردآوری کرده ایم. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع زخم دهان و درمان زخم دهان، ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

اینفوگرافی انواع زخم های دهان

تبخال

تبخال یکی از مشکلات دهانی رایج بوده که در اثر تب کردن یا سرما خوردگی به وجود نمی آید اما این موارد می توانند محرک بروز آن باشند. ویروسی که تبخال را به وجود می آورد معمولا از طریق پوسیدگی دندان ، استفاده از لوازم مشترک (همانند وسایل غذا خوردن) یا دیگر تماس های نزدیک منتقل می شود. روغن ها و پماد های بدون نسخه می توانند ناراحتی را تسکین داده و سرعت بهبودی را بیشتر کنند. بروز مکرر تبخال ها نیازمند تجویز دارو است.

این نوع زخم درهان در هر سنی مشاهده می شود ولی بیشتر در افراد میانسال و مسن بروز می کند.با توجه به این که بروز همزمان آن با پریود ماهانه زنان مشاهده شده است شاید بتوان وقوع بیشتر آن را در این جنسیت انتظار داشت.

تبخال

برفک دهان

برفک دهان توسط قارچی (مخمر) به نام کاندیدا ایجاد شده و بیشترین شیوع را در بین نوزادان و افراد مسن دارد. تضعیف سیستم ایمنی، دارو های دیابت، آنتی بیوتیک یا برخی دارو های خاص همانند کورتیکو استروئیدهای استنشاقی می توانند امکان رشد بیش از حد را برای کاندیدا فراهم کنند. پاک کردن نواحی مبتلا به کاندیدا سبب ایجاد زخم خواهد شد. جهت دستیابی به تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه شود.

یکی از انواع زخم های دهانی که در دوره شیمی درمانی ایجاد می شود برفک است. این بیماری در نوزادان ، بیماران پرتو درمانی و بیماران مسن و ضعیف شیوع بیشتری دارد. برفک ها در هر ناحیه ای از مخاط دهان دیده می شوند.

زخم دهانی برفک

 

آیا استفاده از مواد کامپوزیت ممکن است باعث ایجاد زخم های دهان می شود؟ آیا می دانید کامپوزیت دندان چیست؟ آیا می دانید هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

کامپوزیت دندان

زبان سیاه مو دار

این بیماری بدون درد هنگامی بروز می کند که پرز های زبان کشیده شده و باکتری های موجود در دهان را به دام می اندازند. این پدیده سبب می شود تا زبان، سیاه و مو دار به نظر برسد. عوامل این بیماری شامل مصرف آنتی بیوتیک، بهداشت دهانی ضعیف، مصرف زیاد چای یا قهوه و عدم ترشح کافی بزاق می شوند. با اینکه گاهی اوقات برای درمان این بیماری به مصرف دارو نیاز است اما معمولا با مسواک زدن زبان برطرف می شود.این نوع زخم دهانی در مرد ها بیشتر دیده می شود. تقریبا ۱۵ در صد جامعه با این نو ع زخم دهان رو به رو می شوند.

زبان سیاه مودار

آفت دهان

علت بروز این تاول های کوچک و بدون درد در دهان مشخص نیست اما از جمله محرک های آن می توان به حساسیت بیش از حد، عفونت، هورمون ها، استرس و عدم دریافت مقدار کافی از برخی ویتامین ها اشاره کرد.  آفت دهان بر روی زبان، گونه و حتی لثه ها پدیدار شده و معمولا به مدت یک یا دو هفته به طول می انجامد. آفت های پایدار و شدید را می توان با استفاده از پماد های بی حس کننده، دارو های تجویزی یا لیزر های مخصوص دهان و دندان درمان کرد.

زخم های آفت دهان

آیا می دانید بیماران مبتلا به سرطان برای مشکلات دهان و دندان باید به کدام دندانپزشکی مراجعه کنند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

دندانپزشکی بیماران مبتلا به سرطان

لکوپلاکیا

لکوپلاکایا واکنشی نسبت به یک محرک است که از جمله این محرک ها می توان به دندان های مصنوعی با اندازه نامناسب، فرسایش اسیدی دندان ها، مصرف سیگار و مصرف تنباکوی بدون دود اشاره کرد. این عارضه می تواند به صورت پلاک ها یا نواحی سفیدی در دهان پدیدار شود که معمولا بدون درد بوده و پاک نمی شوند. لکوپلاکیا می تواند یک وضعیت پیش سرطانی باشد. نواحی مبتلا به لکوپلاکیا مقاوم و دیگر تغییرات دهانی به ارزیابی توسط یک دندانپزشک نیاز دارند.

زخم های دهانی لوکوپلاکیای بیشتر در چه افرادی شایع است:

لکوپلاکیا

لیکن پلان

این عارضه یک تحریک پوستی نادر است که به صورت نواحی سفید و تور مانند یا برآمدگی هایی قرمز و درخشان بر ناحیه داخلی گونه یا زبان پدیدار می شود. علت بروز این بیماری مشخص نبوده و معمولا نوع خفیف آن نیازی به درمان ندارد. در صورتی که لیکن پلان سبب بروز درد یا زخم شود، می توان آن را به وسیله دارو های موضعی یا خوراکی درمان کرد. لیکن پلان دهانی می تواند مزمن بوده و خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد. علاوه بر این موارد، این بیماری می تواند پوست، پوست سر، ناخن ها و نواحی تناسلی را نیز آلوده کند.

لیکن پلان

آیا درمان عصب دندان هم ممکن است باعث ایجاد زخم های دهان شود؟ درمان عصب کشی دندان چگونه است؟ جهت کسب اطلاعات بیستر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان عصب کشی دندان

زبان جغرافیایی

هنگامی که بخش هایی از پرز های زبان از بین می روند نواحی با ارتفاع متفاوت بر روی زبان شکل می گیرد که به آن ظاهری شبیه به یک نقشه می دهد. این نواحی قادرند موقعیت، الگو و اندازه خود را ظرف چند دقیقه تا چند ساعت تغییر دهند. زبان جغرافیایی مضر نبوده و می تواند به صورت مکرر رفع شده و دوباره عود کند. این مورد نیازی به درمان نداشته اما در صورت وجود درد می توان از دارو های ضد التهاب و مسکن های بدون نسخه استفاده کرد.

زخم زبان جغرافیایی
سرطان دهان

سرطان دهان، زخمی دهانی است که بهبود نمی یابد. بی حسی بدون دلیل در صورت، دهان یا گردن و همچنین اختلال در جویدن، صحبت کردن یا بلعیدن از نشانه های سرطان دهان هستند. عوامل بروز سرطان دهان شامل مصرف تنباکوی بدون دود، مصرف بیش از حد الکل، قرار گیری بیش از حد در معرض آفتاب و سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان دهان می شوند. این سرطان با ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV نیز ارتباط داده شده است. فرد نباید اجازه دهد که ترس، مانع مراجعه او به پزشک شود. تشخیص زودهنگام سرطان دهان قابل مداوا و درمان است.

سرطان دهان
خالکوبی آمالگام

امکان دارد، تاکنون پس از انجام یک فرایند دندانپزشکی متوجه لکه ای آبی یا خاکستری رنگ در بافت نرم دهان خود شده باشید. این موارد خالکوبی آمالگام نامیده شده و در اثر قرار گرفتن مقدار اندکی از ماده پر کننده آمالگام  در هنگان ترمیم دندان در گونه یا لثه به وجود می آیند. در این پدیده، نقره موجود در ماده آمالگام به درون بافت نرم دهان انتشار یافته و منجر به ایجاد لکه هایی می شود که به یک خالکوبی کوچک شباهت دارند. خالکوبی آمالگام هیچ ضرری ندارد اما در صورتی که لکه های آبی یا خاکستری رنگ رشد کرده و یا تغییر رنگ دهند، به احتمال زیاد خالکوبی آمالگام نبوده و باید توسط دندانپزشک بررسی شوند.

زخم شدن دهان با آمالگام

آیا ایمپلنت دندان ممکن است باعث ایجاد زخم در دهان شود؟ آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ آیا با مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درد ایمپلنت دندان

بیماری لثه

هنگامی که بیماری پریودنتال (لثه) به وجود می آید باکتری های موجود در پلاک های دندانی در امتداد خط لثه تجمع می یابند. ژینژیویت اولین مرحله بیماری لثه است. علائم این بیماری شامل قرمز شدن، ورم صورت و خونریزی لثه ها می باشد. بهداشت دهانی مناسب می تواند به پیشگیری از بروز بیماری پریودنتال کمک کند. از طرف دیگر، مصرف سیگار، رژیم غذایی نامناسب و استرس می توانند بیماری لثه را بدتر کنند. بیماری پیشرفته لثه به استخوان حمایت کننده دندان ها آسیب رسانده و یکی از عوامل اصلی از دست دادن دندان ها در افراد بالغ است. جهت درمان عقب نشینی لثه ها باید به دندانپزشک مراجعه شود.

بیماری لثه
پریودنتیت

مرحله بعدی بیماری لثه پریودنتیت یا عفونت لثه است. التهاب شدید سبب عقب نشینی لثه ها و تشکیل پاکت بین دندان ها و لثه می شود. این پاکت ها جرم، پلاک و رسوبات مواد غذایی را در خود به دام می اندازند که این وضعیت در نهایت به پیدایش عفونت و آبسه دندان منجر می شود.

پریودنتیت
سوختگی ناشی از آسپرین

در صورتی که با هدف تسکین سریع تر درد دندان یا لثه، قرص آسپرین در بین لثه و گونه قرار داده شود اسید موجود در آسپرین سبب بروز یک ضایعه سفید و ناهموار بر روی لثه یا ناحیه داخلی گونه می شود. پیشگیری از سوختگی ناشی از آسپرین ساده است و تنها باید این مسکن ها را بلعید. درمان سوختگی آسپرین نیز گذشت زمان است. سوختگی های ساده ظرف مدت تقریبا دو هفته التیام می یابند.

فراوانی در افرادی که از قرص های حاوی آسپرین به صورت موضعی برای رفع دندان درد استفاده می کنند و یا در مواردی که سهوا مواد سوزانده و محرک توسط دندان پزشک با مخاط تماس یابند، یا در کسانی که از دهان شویه غلیظ استفاده می کنند بیشتر دیده می شود. در هر سنی ممکن است دیده شود.

سوختگی ناشی از آسپرین

بوی بد دهان

مسواک نزدن دندان ها سبب تجمع ذرات غذایی در اطراف آن ها، تکثیر باکتری ها و در نهایت ایجاد بوی بد دهان می شود. پایدار بودن بوی بد یا احساس مزه ای بد در دهان می تواند ناشی از تنفس دهانی مداوم، خشکی دهان و پوسیدگی دندان ها بوده یا نشانه از یک بیماری لثه ای و حتی دیابت باشد. می توان با مسواک زدن دندان و زبان، نخ کشیدن دندان ها، شستشوی روزانه دهان به وسیله دهان شویه ضد عفونی کننده، نوشیدن آب و اجتناب از خوردن مواد غذایی بو دار با بوی بدن دهان مقابله کرد. در صورت پایدار بودن بوی دهان باید به دندانپزشک مراجعه شود.

بوی بد دهان

 

درمان زخم دهان

همان طور که پیش از این خواندید بسیاری از انواع زخم های دهان، نیاز به درمان توسط دندانپزشک دارند. بعضی از این زخم های دهانی با رعایت بهداشت دندان به مرور بهبود پیدا می کنند.

بعضی دیگر نیز با دارو های بدون نسخه و بهبود منبع التهاب درمان می شوند.

اما درمان زخم  دهان و  مشکلاتی مثل پریودنتیت، بیماری لثه، لکوپلاکیا، زبان سیاه مودار، آبسه، آفت، زبان جغرافیایی، برفک و زخم های سرطانی دهان حتما نیاز به مراجعه دندانپزشک متخصص آسیب های دهان و دندان دارند.

دکتر سمانه شیرانی متخصص آسیب های دهان و دندان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریا جمعه ۴ مهر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.دکتر جان ازدوشنبه لثه ی دندون عقلم کمی سوزش گرفت و کم کم از دندونم فاصله گرف و سوزشش شدیدتر شد تا حدی که آب ب زور قورت میدادم . رفتم دندونپزشکی گفتن عکس بگیرم ک بعد از عکس گفتن این عفونت بخاطر دندون عقلم هست ک ریشه ش جا نداره و گفتن جراحی میخواد
  همون روز جراحی شدم و دندونم خارج شد .اون روز تب ۳۸ درجه کردم.با ژلوفن و آنتی بیوتیک هایی ک نسخه شده بود واسم روز اول جراحی رو گذروندم .فرداش مجدد تبم بیشتر شد و ۳۹ رسید .دکترم گفتن ۳تا پنی سیلین۸۰۰ هر ۱۲ ساعت بزنم . که با این حال تب تا ۳۹/۶ رسید .با حال عمومی بسیار بد باز ب اورژانس مراجعه کردم .که گفتن امکان داره این عفونت بخاطر دندون نباشه و ویروسه دیگه یا حتی کرونا باشه .از علایم کرونا هیچ کدومش به جز تب و لرز رو ندارم .آپوتل دریافت کردم و تبم قطع شد.روز بعد مجدد تب کردم ک با شیاف دیکلوفناک کنترلش کردم .چیزی که الان خیلی اذیتم میکنه اینه که بخاطر تب های شدیدی که دارم داخل دهانم پر از آفت شده تا جایی ک هیچی حتی آب بسختی میتونم بخورم . و اینکه لثه ی دندون عقل دیگه ام هم توی این چن روز دقیقا همون جوری باز شده و از دندونم فاصله گرفته و سوزش شدیدی داره.همچنان هر چن ساعت یک بار تب میکنم .داروهام رو طبق دستور مصرف میکنم .از شما خواهشمندم تصاویر رو ببینید و منو راهنمایی کنید .همه ی این اتفاقات در ۵ روز بوده . عکسی که علامت زدم لثه ی دندون دوم هست ک درحال جداشدنه
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۴ مهر ۹۹( 2 روز پیش)
   به موبایل مطب ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ تماس بگیرید ویزیت آنلاین شوید باید برایتان دهان شویه تجویز کنم
 • تصویر کاربر Saadat جمعه ۴ مهر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  در ناحیه ی کام زخم همراه با چرک و درد وسوزش هنگام غذا خوردن در نزدیکی ایمپلنت ایجاد شده،ممکن است به خاطر ایمپلنت باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۴ مهر ۹۹( 2 روز پیش)
   باید براتون دهانشویه تجویز کنم، سابقه تبخال دارید؟ خیر ربطی به ایمپلنت تان ندارد
 • تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.
  مدتیه سقف دهانم از قسمت کام جلو یعنی پشت دو دندان جلو متورم میشه و سوراخ های ریزی درونش مشاهده میشه که دردناک هست و موقع غذا خوردن اذیتم میکنه و پس از یک هفته بهتر میشه و دوباره بعدها ممکنه مثلا یک ماه بعد بروز کنه . البته این تورم روی نوک زبون بصورت برجستگی و یا وسط زبونم هم اتفاق افتاده . البته عکسش رو هم براتون ارسال میکنم و ممنون میشم بگین مشکل چیه.
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 4 روز پیش)
   باید ویزیت شوید یا انلاین و یا حضوری با شماره ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ تماس بگیرید
 • تصویر کاربر النا چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وخسته نباشید.
  وممنون از وقتی که میذارید.
  خانم دکتر من ۳۳ سالمه،گوشه داخلی لب بالام سمت چپ تقریبا ۱۱ تا ۱۵ تا شبیه نقطه های ریز سفید کنارهم دراومده،وان یگی گوشه لبم هم همینطور ولی کمتر.
  اینا چیه خیلی ترسیدم تو اینترنت به سرطان هم ربط داده بود‌.
  اگه براتون مقدوره لطفا تروخدا جواب بدید،چون از ترس کرونا جرات نمیکنم برم مطب پزشک،این عکس هم بسختی گرفتم ببخشید اگه بده.
  بازهم ممنون
  ممنون از زحماتتون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   عکس ارسال کنید

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .من مادرم دندونش درد گرفت بعد از درد شروع ب عفونت کرد حالا پس از چند روز داخل دهانش ی زخم افتاده خواستم بپرسم بینم مشکلش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   عکس زخم دهانی را ارسال کنید

 • تصویر کاربر پری چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آسیابم شکسته و زبونم میخوره بهش زخم شده چیکار کنم برای درمان زخم زبونم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   بازسازی دندان شکسته و اگر تمایل داسته باشید جهت دریافت نسخه دهان شویه برای زخم دهانی تون ویزیت انلاین شوید

 • تصویر کاربر حانیه چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌خانم دکتر من چند روز هست که روی زبانم زخم ایجاد میشه و کل دهانم و زبانم و و همینطور سقف دهانم درد میکنه ته گلوم هم لک مانند های قرمز ایجاد شده ۳،۴ تا اندازه عدس
  به خاطر کرونا از دکتر رفتن هم میترسم
  چه اقدامی انجام بدم و چه دارویی مصرف کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   جهت ویزیت آنلاین و دریافت نسخه به شماره ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ تماس بگیربد

 • تصویر کاربر افروز یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ،وقتتون بخیر.
  پدرم چندروز پیش کنار لبشون ی زخمی بود مثل تبخال که پماد هم استفاده کردن ولی هنوز خوب نشده و اینکه امروز که دیدمشون اون زخم ها همه جای صورتشون بصورت پراکنده ایجاد شده بودن، دلیلش چیه و اینکه راه درمان رو ممنون میشم دراختیارم قراربدید بخاطر کرونا میترسیم ببریمش بیمارستان.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   عکس ارسال کنید

 • تصویر کاربر جلالی یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من پدرم بیماری لثه دارن و دوتا از دندان های خودشونو ازدس دادن.الان من 1سال هست لثه ام ورم کرده قرمزه و جدیدا اگ مک بزنم یکم خون میاد
  چیکار کنم؟ایاجرمگیری اثر داره؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   باید جراحی لثه انجام دهند

 • تصویر کاربر مهوین یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر،پدر من ۵۳سالشونه و چند سالی هست ک روی لبشون لکه های سفیدی ایجاد شده ک به طور متناوب خوب میشه و دوباره ایجاد میشه و درد هم داره،چندباری هم به پزشک مراجعه کردند که گفتند از ضعف سیستم ایمنی هست چون دیابت هم دارند اما الان شدیدتر شده و انگار مثل جوش های سفید شده به نظر شما باید چکار کمیم و به چه پزشکی مراجعه کنیم؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   در وات ساپ جواب تان داده شد

   نمونه برداری انجام دهید

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر