انواع زخم های دهان

غالبا زخم های محیط دهان توسط غشای کاذب سفید رنگی که از سطح زخم قابل برداشته شدن است پوشانده می شود . در این مبحث می خواهیم به زخم های سفید رنگی که ممکن است در دهان خود با آن مواجه شوید اشاره کنیم.

علت زخم شدن دهان و زخم کنار زبان به دلایل متفاوتی خواهد بود که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

انواع زخم های دهان

در ادامه شما را با انواع زخم های دهان آشنا می کنیم. برای راحتی بیشتر انواع زخم های رایج دهانی را در یک اینفوگرافی برای شما گردآوری کرده ایم. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع زخم دهان و درمان زخم دهان، ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

اینفوگرافی انواع زخم های دهان

تبخال

تبخال یکی از مشکلات دهانی رایج بوده که در اثر تب کردن یا سرما خوردگی به وجود نمی آید اما این موارد می توانند محرک بروز آن باشند. ویروسی که تبخال را به وجود می آورد معمولا از طریق پوسیدگی دندان ، استفاده از لوازم مشترک (همانند وسایل غذا خوردن) یا دیگر تماس های نزدیک منتقل می شود. روغن ها و پماد های بدون نسخه می توانند ناراحتی را تسکین داده و سرعت بهبودی را بیشتر کنند. بروز مکرر تبخال ها نیازمند تجویز دارو است.

این نوع زخم درهان در هر سنی مشاهده می شود ولی بیشتر در افراد میانسال و مسن بروز می کند.با توجه به این که بروز همزمان آن با پریود ماهانه زنان مشاهده شده است شاید بتوان وقوع بیشتر آن را در این جنسیت انتظار داشت.

تبخال

برفک دهان

برفک دهان توسط قارچی (مخمر) به نام کاندیدا ایجاد شده و بیشترین شیوع را در بین نوزادان و افراد مسن دارد. تضعیف سیستم ایمنی، دارو های دیابت، آنتی بیوتیک یا برخی دارو های خاص همانند کورتیکو استروئیدهای استنشاقی می توانند امکان رشد بیش از حد را برای کاندیدا فراهم کنند. پاک کردن نواحی مبتلا به کاندیدا سبب ایجاد زخم خواهد شد. جهت دستیابی به تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه شود.

یکی از انواع زخم های دهانی که در دوره شیمی درمانی ایجاد می شود برفک است. این بیماری در نوزادان ، بیماران پرتو درمانی و بیماران مسن و ضعیف شیوع بیشتری دارد. برفک ها در هر ناحیه ای از مخاط دهان دیده می شوند.

زخم دهانی برفک

 

آیا استفاده از مواد کامپوزیت ممکن است باعث ایجاد زخم های دهان می شود؟ آیا می دانید کامپوزیت دندان چیست؟ آیا می دانید هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

کامپوزیت دندان

زبان سیاه مو دار

این بیماری بدون درد هنگامی بروز می کند که پرز های زبان کشیده شده و باکتری های موجود در دهان را به دام می اندازند. این پدیده سبب می شود تا زبان، سیاه و مو دار به نظر برسد. عوامل این بیماری شامل مصرف آنتی بیوتیک، بهداشت دهانی ضعیف، مصرف زیاد چای یا قهوه و عدم ترشح کافی بزاق می شوند. با اینکه گاهی اوقات برای درمان این بیماری به مصرف دارو نیاز است اما معمولا با مسواک زدن زبان برطرف می شود.این نوع زخم دهانی در مرد ها بیشتر دیده می شود. تقریبا ۱۵ در صد جامعه با این نو ع زخم دهان رو به رو می شوند.

زبان سیاه مودار

آفت دهان

علت بروز این تاول های کوچک و بدون درد در دهان مشخص نیست اما از جمله محرک های آن می توان به حساسیت بیش از حد، عفونت، هورمون ها، استرس و عدم دریافت مقدار کافی از برخی ویتامین ها اشاره کرد.  آفت دهان بر روی زبان، گونه و حتی لثه ها پدیدار شده و معمولا به مدت یک یا دو هفته به طول می انجامد. آفت های پایدار و شدید را می توان با استفاده از پماد های بی حس کننده، دارو های تجویزی یا لیزر های مخصوص دهان و دندان درمان کرد.

زخم های آفت دهان

آیا می دانید بیماران مبتلا به سرطان برای مشکلات دهان و دندان باید به کدام دندانپزشکی مراجعه کنند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

دندانپزشکی بیماران مبتلا به سرطان

لکوپلاکیا

لکوپلاکایا واکنشی نسبت به یک محرک است که از جمله این محرک ها می توان به دندان های مصنوعی با اندازه نامناسب، فرسایش اسیدی دندان ها، مصرف سیگار و مصرف تنباکوی بدون دود اشاره کرد. این عارضه می تواند به صورت پلاک ها یا نواحی سفیدی در دهان پدیدار شود که معمولا بدون درد بوده و پاک نمی شوند. لکوپلاکیا می تواند یک وضعیت پیش سرطانی باشد. نواحی مبتلا به لکوپلاکیا مقاوم و دیگر تغییرات دهانی به ارزیابی توسط یک دندانپزشک نیاز دارند.

زخم های دهانی لوکوپلاکیای بیشتر در چه افرادی شایع است:

 • در بیمارانی که به علت هموفیلی و یا سایر بیماریها لازم است که از فرآورده های خونی استفاده کنند.
 • افرادی که از مواد مخدر به صورت تزریقی استفاده می کنند.
 • مردان همجنس گرا

لکوپلاکیا

لیکن پلان

این عارضه یک تحریک پوستی نادر است که به صورت نواحی سفید و تور مانند یا برآمدگی هایی قرمز و درخشان بر ناحیه داخلی گونه یا زبان پدیدار می شود. علت بروز این بیماری مشخص نبوده و معمولا نوع خفیف آن نیازی به درمان ندارد. در صورتی که لیکن پلان سبب بروز درد یا زخم شود، می توان آن را به وسیله دارو های موضعی یا خوراکی درمان کرد. لیکن پلان دهانی می تواند مزمن بوده و خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد. علاوه بر این موارد، این بیماری می تواند پوست، پوست سر، ناخن ها و نواحی تناسلی را نیز آلوده کند.

لیکن پلان

آیا درمان عصب دندان هم ممکن است باعث ایجاد زخم های دهان شود؟ درمان عصب کشی دندان چگونه است؟ جهت کسب اطلاعات بیستر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان عصب کشی دندان

زبان جغرافیایی

هنگامی که بخش هایی از پرز های زبان از بین می روند نواحی با ارتفاع متفاوت بر روی زبان شکل می گیرد که به آن ظاهری شبیه به یک نقشه می دهد. این نواحی قادرند موقعیت، الگو و اندازه خود را ظرف چند دقیقه تا چند ساعت تغییر دهند. زبان جغرافیایی مضر نبوده و می تواند به صورت مکرر رفع شده و دوباره عود کند. این مورد نیازی به درمان نداشته اما در صورت وجود درد می توان از دارو های ضد التهاب و مسکن های بدون نسخه استفاده کرد.

زخم زبان جغرافیایی
سرطان دهان

سرطان دهان، زخمی دهانی است که بهبود نمی یابد. بی حسی بدون دلیل در صورت، دهان یا گردن و همچنین اختلال در جویدن، صحبت کردن یا بلعیدن از نشانه های سرطان دهان هستند. عوامل بروز سرطان دهان شامل مصرف تنباکوی بدون دود، مصرف بیش از حد الکل، قرار گیری بیش از حد در معرض آفتاب و سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان دهان می شوند. این سرطان با ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV نیز ارتباط داده شده است. فرد نباید اجازه دهد که ترس، مانع مراجعه او به پزشک شود. تشخیص زودهنگام سرطان دهان قابل مداوا و درمان است.

سرطان دهان
خالکوبی آمالگام

امکان دارد، تاکنون پس از انجام یک فرایند دندانپزشکی متوجه لکه ای آبی یا خاکستری رنگ در بافت نرم دهان خود شده باشید. این موارد خالکوبی آمالگام نامیده شده و در اثر قرار گرفتن مقدار اندکی از ماده پر کننده آمالگام  در هنگان ترمیم دندان در گونه یا لثه به وجود می آیند. در این پدیده، نقره موجود در ماده آمالگام به درون بافت نرم دهان انتشار یافته و منجر به ایجاد لکه هایی می شود که به یک خالکوبی کوچک شباهت دارند. خالکوبی آمالگام هیچ ضرری ندارد اما در صورتی که لکه های آبی یا خاکستری رنگ رشد کرده و یا تغییر رنگ دهند، به احتمال زیاد خالکوبی آمالگام نبوده و باید توسط دندانپزشک بررسی شوند.

زخم شدن دهان با آمالگام

آیا ایمپلنت دندان ممکن است باعث ایجاد زخم در دهان شود؟ آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ آیا با مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درد ایمپلنت دندان

بیماری لثه

هنگامی که بیماری پریودنتال (لثه) به وجود می آید باکتری های موجود در پلاک های دندانی در امتداد خط لثه تجمع می یابند. ژینژیویت اولین مرحله بیماری لثه است. علائم این بیماری شامل قرمز شدن، ورم صورت و خونریزی لثه ها می باشد. بهداشت دهانی مناسب می تواند به پیشگیری از بروز بیماری پریودنتال کمک کند. از طرف دیگر، مصرف سیگار، رژیم غذایی نامناسب و استرس می توانند بیماری لثه را بدتر کنند. بیماری پیشرفته لثه به استخوان حمایت کننده دندان ها آسیب رسانده و یکی از عوامل اصلی از دست دادن دندان ها در افراد بالغ است. جهت درمان عقب نشینی لثه ها باید به دندانپزشک مراجعه شود.

بیماری لثه
پریودنتیت

مرحله بعدی بیماری لثه پریودنتیت یا عفونت لثه است. التهاب شدید سبب عقب نشینی لثه ها و تشکیل پاکت بین دندان ها و لثه می شود. این پاکت ها جرم، پلاک و رسوبات مواد غذایی را در خود به دام می اندازند که این وضعیت در نهایت به پیدایش عفونت و آبسه دندان منجر می شود.

پریودنتیت
سوختگی ناشی از آسپرین

در صورتی که با هدف تسکین سریع تر درد دندان یا لثه، قرص آسپرین در بین لثه و گونه قرار داده شود اسید موجود در آسپرین سبب بروز یک ضایعه سفید و ناهموار بر روی لثه یا ناحیه داخلی گونه می شود. پیشگیری از سوختگی ناشی از آسپرین ساده است و تنها باید این مسکن ها را بلعید. درمان سوختگی آسپرین نیز گذشت زمان است. سوختگی های ساده ظرف مدت تقریبا دو هفته التیام می یابند.

فراوانی در افرادی که از قرص های حاوی آسپرین به صورت موضعی برای رفع دندان درد استفاده می کنند و یا در مواردی که سهوا مواد سوزانده و محرک توسط دندان پزشک با مخاط تماس یابند، یا در کسانی که از دهان شویه غلیظ استفاده می کنند بیشتر دیده می شود. در هر سنی ممکن است دیده شود.

سوختگی ناشی از آسپرین

بوی بد دهان

مسواک نزدن دندان ها سبب تجمع ذرات غذایی در اطراف آن ها، تکثیر باکتری ها و در نهایت ایجاد بوی بد دهان می شود. پایدار بودن بوی بد یا احساس مزه ای بد در دهان می تواند ناشی از تنفس دهانی مداوم، خشکی دهان و پوسیدگی دندان ها بوده یا نشانه از یک بیماری لثه ای و حتی دیابت باشد. می توان با مسواک زدن دندان و زبان، نخ کشیدن دندان ها، شستشوی روزانه دهان به وسیله دهان شویه ضد عفونی کننده، نوشیدن آب و اجتناب از خوردن مواد غذایی بو دار با بوی بدن دهان مقابله کرد. در صورت پایدار بودن بوی دهان باید به دندانپزشک مراجعه شود.

بوی بد دهان

 

درمان زخم دهان

همان طور که پیش از این خواندید بسیاری از انواع زخم های دهان، نیاز به درمان توسط دندانپزشک دارند. بعضی از این زخم های دهانی با رعایت بهداشت دندان به مرور بهبود پیدا می کنند.

بعضی دیگر نیز با دارو های بدون نسخه و بهبود منبع التهاب درمان می شوند.

اما درمان زخم  دهان و  مشکلاتی مثل پریودنتیت، بیماری لثه، لکوپلاکیا، زبان سیاه مودار، آبسه، آفت، زبان جغرافیایی، برفک و زخم های سرطانی دهان حتما نیاز به مراجعه دندانپزشک متخصص آسیب های دهان و دندان دارند.

دکتر سمانه شیرانی متخصص آسیب های دهان و دندان

این نوشته رو دوست داشتید؟

67
Share on facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
Share on twitter
اشتراک گذاری در توییتر
Share on linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما بنده مدتی هست دیواره زبانم تقریبا طولی افت میزنه هر دفعه هم نوبتی یه طرف میزنه بطوری که اب دهانمم نمیتونم قورت بدم چند تا دکتر رفتم چکاپ کاملم دادم متوجه نشدن که علتش چی هست ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   عکس دهانتان را ارسال کنید

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ممنون میشم راهنمایی کنید در مورد این بیماری بنده دهانم هر چند روز یکبار پر میشه از آفت بطوری که اصلا نمیتونم چیزی بخورم حتی آب..
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام افت دهان علت های زیادی دارد بعد از قرنطیه کرونا تشریف بیارید مطب که دقیق ارزیابی کنم و دارو تجویز کنم خدمتتان

 • تصویر کاربر حسینی چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود
  متاسفانه بنده خیلی وقته که زخم هایی فقط پشت لب بالایی خودم دارم که بعد از یک آندوسکوپی برای اولین بار ایجاد شد، شباهتی به آفت نداره (آفت زیاد زدم و این مورد کاملاً متفاوتِ) به شکلی هست که انگار پوست لبم از بین رفته و اون نواحی کاملاً قرمز شده و به شدت سوزش داره و مشکلات زیادی در خوردن و حتی نوشیدن آب برام ایجاد میکنه، بعد از یک مدت خود به خود خوب میشه ولی بعد دوباره میاد مخصوصاً مواقعی که چیزهایی شبیه پرتقال و نارنگی میخورم، ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام تصویرش را برای بنده ارسال کنید

 • تصویر کاربر Frozn یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانم دکتر ببخشید سقف دهان من بخش سخت کام متورم شده و کمی درد میکنه ایا عفونت هست یا تبخال؟و اینکه چیکار کنم تا خوب شه
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام تصویرش را ارسال کنید

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من از سال ۹۵ هر سال تقریبا ۲ بار یکی برج ۶ یا ۷ و یکی برج ۱۱ یا ۱۲ یک مشکلی توی بدنم ایجاد میشه، اولا چشمهام دچار یووئیت میشه، دوما یک درد و ناراحتی توی مفاصلم ایجاد میشه که دائم حرکت میکنه و از یه جا به جای دیگه میره البته خفیف البته همیشه متخصص چشم بعد از درمان یووئیت منو ارجاع دادن به روماتولوژیست و همیشه اوناام بعد از آزمایشا و نوار عصب و حتی سی تی اسکن چشم و ... خلاصه گفتن هیچ مشکل روماتولوژی نداری و این دردهای جزئی مهم نیست. خانم دکتر مورد سوم اینه که همیشه این مواقع در حد یکی دو تا آفت دهنم میزنه که بخاطر همین قبلا روماتولوژیست تشخیص بهجت داده بود ولی بعدا با تست پاتولوژی معلوم شد اونم نیست. من متخصص چشم و روماتولوژی زیاد رفتم ولی آفت دهان در تخصص شماست شاید بتونید راهنمایی کنید که بهم کمک کنه الانم از برج ۷ تقریبا با مشکل چشمهام درگیر بودم بعد درد مفاصل یه چیزی مثل AS ولی گذرا و بدون عارضه چند روزه آفت زده دهنم فقط یکی ولی دهنم بوی خیلی بدی هم میده. میشه لطفا راهنماییم کنین؟؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام حضوری تشریف بیارید مطب، اطلاعات تماس و نوبت دهی در قسمت تماس با ما سایت موجود است.

 • تصویر کاربر Asghar یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید تو سقف دهان من زخم های و جوش هایی بی دلیل در امده اند که حدود نه ماه است خوب نمیشوند...و وقتی غذا های ترش میخورم مثل آبمیوه و دوغ بزرگ تر میشو و بعد از مدتی کوتاه دوباره خوب میشوند...میتونید بگید دلیل این زخم ها چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام مراجعه کنید مطب و یا تصویر دهانتان را ارسال کنید

 • تصویر کاربر ن چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشين خانم دكتر من ٢١هفته باردارم hpvدارم حدودنه ماه قبل قسمتهاي كناري ناحيه قدامي زبانم بصورت ناگهاني برامدگي زدكه خفيف بودهرازگاهي مشخص ميشدوحذف ميشدهرطرف زبانم سه تا حس ميكنم توناحيه خلفي روي زبانم هم هست اين برامدگي ها الانم حدوددوماه قسمت خلفي كنارزبانم طرف راست يه جوش ياخال مانندسفيدزده و برامدگي ناحيه قدامي طرف چپم كه خارجي ترين برامدگي هست بزرگ شده حتي يه خط سفيد نازك افتاده كنارش خيلي استرس دارم باتوجه به بارداريم هم ميترسم به پزشك مراجعه كنم خودمم شهرستانم لطفاراهنماييم كنين ايااگه قراربه مراجعه به پزشك باشه ميتونم ٤ماه بعدپس اززايمانم مراجعه كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام تصویر زبان تان را ارسال کتید

 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خانم دکتر دوشب پیش دخترم تب شدی داشت ما متوجهش نشده بودیم بعد گذشت چند ساعت فهمیدیم ولی بعد اون روز لثه های دخترم ورم کرده زخم شده داروخانه یه دهان شوی ساده داد گفت درست میشه البته دیروز بهتر بود ولی امروز دوباره شدت گرفته نمیدونم دیگه چکار کنم آیا لازمه به پزشک مراجعه کنم یا درمان خانگی... یا داروی مناسب درضمن دخترم 12سالشه ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام بله به متخصص بیماریهای دهان مراجعه کتید
   اگر تهران هستید تشریف بیارید مطب. آدرس و ساعات کاری مطب در صفحه تماس با ما موجود است.

 • تصویر کاربر Vali یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید خانم دکتر
  من بیماری بحجت دارم مدتی هست زبانم قارچ زده سیاهی زبانم رفع شده الان سفید میشه و بیشتر اوغات دهانم ترش هستش شیرین شکر زیاد متوجه نمیشم مراتب زبانم مسواک میزنم با آب نمک قرقره میکنم هفته ای ۲بار سیر استفاده میکنم سیگار می کشم مصرف الکل ۲ماه یک بار مصرف علف هم ۳ماه متوقف کردم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام، سیاهی زبانتان رفع شده است؟ الان چه مشکلی دقیقا دارید؟

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین..
  من بین زبان و دندان عقلم تبخال زده که باعث دندون درد شدید شده حالا کنار همون تبخال یه پف کرده قهوایی مث حالت سوختگی کنارش در اومده میخوام ببینم چیه؟؟
  ممنونم پیشاپیش..
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام، لطفا عکس واضح آن را ارسال کنید

درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر