انواع زخم های دهان

غالبا زخم های دهانی توسط غشای کاذب سفید رنگی که از سطح زخم قابل برداشته شدن است پوشانده می شود. در این مبحث می خواهیم به زخم های سفید رنگی که ممکن است در دهان خود با آن مواجه شوید اشاره کنیم. زخم زبان و دهان مشکلاتی هستند که گاهی ساده و گذار به نظر می رسند، اما ممکن است نیازمند توجه و درمان های پزشکی باشند. علت زخم شدن زبان، علت زخم دهان و زخم کنار زبان و روش های درمان آن ها مواردی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

در ادامه شما را با انواع زخم های دهان آشنا می کنیم. برای راحتی بیشتر انواع زخم های رایج دهانی را در یک اینفوگرافی که عکس زخم دهان است را برای شما گردآوری کرده ایم. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع زخم دهان و درمان زخم دهان، ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

اینفوگرافی انواع زخم های دهان

زخم دهان از نوع تبخال

تبخال یکی از زخم دهانی رایج بوده که در اثر تب کردن یا سرما خوردگی به وجود نمی آید اما این موارد می توانند محرک بروز آن باشند. ویروسی که تبخال را به وجود می آورد معمولا از طریق پوسیدگی دندان، استفاده از لوازم مشترک (همانند وسایل غذا خوردن) یا دیگر تماس های نزدیک منتقل می شود. روغن ها و پماد های بدون نسخه می توانند ناراحتی را تسکین داده و سرعت بهبودی را بیشتر کنند. بروز مکرر تبخال ها نیازمند تجویز دارو است.

این نوع زخم دهان در هر سنی مشاهده می شود ولی بیشتر در افراد میانسال و مسن بروز می کند.با توجه به این که بروز همزمان آن با پریود ماهانه زنان مشاهده شده است شاید بتوان وقوع بیشتر آن را در این جنسیت انتظار داشت.

تبخال

برفک دهان 

برفک دهان توسط قارچی (مخمر) به نام کاندیدا ایجاد شده و بیشترین شیوع را در بین نوزادان و افراد مسن دارد. تضعیف سیستم ایمنی، دارو های دیابت، آنتی بیوتیک یا برخی دارو های خاص همانند کورتیکو استروئیدهای استنشاقی می توانند امکان رشد بیش از حد را برای کاندیدا فراهم کنند. پاک کردن نواحی مبتلا به کاندیدا سبب ایجاد زخم خواهد شد. جهت دستیابی به تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه شود.

یکی از انواع زخم های دهانی که در دوره شیمی درمانی ایجاد می شود برفک است. این بیماری در نوزادان، بیماران پرتو درمانی و بیماران مسن و ضعیف شیوع بیشتری دارد. برفک ها در هر ناحیه ای از مخاط دهان دیده می شوند.

زخم دهانی برفک

 

زبان سیاه مو دار

این بیماری بدون درد هنگامی بروز می کند که پرز های زبان کشیده شده و باکتری های موجود در دهان را به دام می اندازند. این پدیده سبب می شود تا زبان، سیاه و مو دار به نظر برسد. عوامل این بیماری شامل مصرف آنتی بیوتیک، بهداشت دهانی ضعیف، مصرف زیاد چای یا قهوه و عدم ترشح کافی بزاق می شوند. با اینکه گاهی اوقات برای درمان این بیماری (زخم زبان) به مصرف دارو نیاز است اما معمولا با مسواک زدن زبان برطرف می شود.این نوع زخم دهانی در مرد ها بیشتر دیده می شود. تقریبا ۱۵ در صد جامعه با این نو ع زخم دهان رو به رو می شوند.

زبان سیاه مودار

زخم دهان از نوع آفت 

آفت یکی از انواع زخم زبان و دهان است. علت بروز این تاول های کوچک و بدون درد در دهان مشخص نیست اما از جمله محرک های آن می توان به حساسیت بیش از حد، عفونت، هورمون ها، استرس و عدم دریافت مقدار کافی از برخی ویتامین ها اشاره کرد. آفت دهان بر روی زبان، گونه و حتی لثه ها پدیدار شده و معمولا به مدت یک یا دو هفته به طول می انجامد. آفت های پایدار و شدید را می توان با استفاده از پماد های بی حس کننده، دارو های تجویزی یا لیزر های مخصوص دهان و دندان درمان کرد.

زخم های آفت دهان

لکوپلاکیا

زخم دهان لیکن پلان

این عارضه یک تحریک پوستی نادر است که به صورت نواحی سفید و تور مانند یا برآمدگی هایی قرمز و درخشان بر ناحیه داخلی گونه یا زبان پدیدار می شود. علت بروز این بیماری مشخص نبوده و معمولا نوع خفیف آن نیازی به درمان ندارد. در صورتی که لیکن پلان سبب بروز درد یا زخم زبان شود، می توان آن را به وسیله دارو های موضعی یا خوراکی درمان کرد. لیکن پلان دهانی می تواند مزمن بوده و خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد. علاوه بر این موارد، این بیماری می تواند پوست، پوست سر، ناخن ها و نواحی تناسلی را نیز آلوده کند.

لیکن پلان

آیا درمان عصب دندان هم ممکن است باعث ایجاد زخم های دهان شود؟ درمان عصب کشی دندان چگونه است؟ جهت کسب اطلاعات بیستر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان عصب کشی دندان

زخم زبان از نوع زبان جغرافیایی

هنگامی که بخش هایی از پرز های زبان از بین می روند نواحی با ارتفاع متفاوت بر روی زبان شکل می گیرد که به آن ظاهری شبیه به یک نقشه می دهد. این نواحی قادرند موقعیت، الگو و اندازه خود را ظرف چند دقیقه تا چند ساعت تغییر دهند. زبان جغرافیایی مضر نبوده و می تواند به صورت مکرر رفع شده و دوباره عود کند. این مورد نیازی به درمان نداشته اما در صورت وجود درد می توان از دارو های ضد التهاب و مسکن های بدون نسخه برای درمان زخم زبان استفاده کرد.

زخم زبان جغرافیایی
جدی ترین زخم دهان، سرطان دهان

سرطان دهان، یکی از بدترین انواع زخم دهان است که بهبود نمی یابد. بی حسی بدون دلیل در صورت، دهان یا گردن و همچنین اختلال در جویدن، صحبت کردن یا بلعیدن از نشانه های سرطان دهان هستند. عوامل بروز سرطان دهان شامل مصرف تنباکوی بدون دود، مصرف بیش از حد الکل، قرار گیری بیش از حد در معرض آفتاب و سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان دهان می شوند. این سرطان با ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV نیز ارتباط داده شده است. فرد نباید اجازه دهد که ترس، مانع مراجعه او به پزشک شود. تشخیص زودهنگام سرطان دهان قابل مداوا و درمان است.

سرطان دهان
زخم دهان ناشی از خالکوبی آمالگام

امکان دارد، تاکنون پس از انجام یک فرایند دندانپزشکی متوجه لکه ای آبی یا خاکستری رنگ در بافت نرم دهان خود شده باشید. این موارد خالکوبی آمالگام نامیده شده و در اثر قرار گرفتن مقدار اندکی از ماده پر کننده آمالگام  در هنگان ترمیم دندان در گونه یا لثه به وجود می آیند. در این پدیده، نقره موجود در ماده آمالگام به درون بافت نرم دهان انتشار یافته و منجر به ایجاد لکه هایی (زخم داخل دهان) می شود که به یک خالکوبی کوچک شباهت دارند.

خالکوبی آمالگام هیچ ضرری ندارد اما در صورتی که لکه های آبی یا خاکستری رنگ رشد کرده و یا تغییر رنگ دهند، به احتمال زیاد خالکوبی آمالگام نبوده و باید توسط دندانپزشک بررسی شوند.

زخم شدن دهان با آمالگام

بیماری لثه

هنگامی که بیماری پریودنتال (لثه) به وجود می آید باکتری های موجود در پلاک های دندانی در امتداد خط لثه تجمع می یابند. ژینژیویت اولین مرحله بیماری لثه است. علائم این بیماری شامل قرمز شدن، ورم صورت و خونریزی لثه ها می باشد. بهداشت دهانی مناسب می تواند به پیشگیری از بروز بیماری پریودنتال کمک کند. از طرف دیگر، مصرف سیگار، رژیم غذایی نامناسب و استرس می توانند بیماری لثه را بدتر کنند. بیماری پیشرفته لثه به استخوان حمایت کننده دندان ها آسیب رسانده و یکی از عوامل اصلی از دست دادن دندان ها در افراد بالغ است. جهت درمان عقب نشینی لثه ها باید به دندانپزشک مراجعه شود.

بیماری لثه
پریودنتیت

مرحله بعدی بیماری لثه پریودنتیت یا عفونت لثه است. التهاب شدید سبب عقب نشینی لثه ها و تشکیل پاکت بین دندان ها و لثه می شود. این پاکت ها جرم، پلاک و رسوبات مواد غذایی را در خود به دام می اندازند که این وضعیت در نهایت به پیدایش عفونت و آبسه دندان منجر می شود.

پریودنتیت
سوختگی ناشی از آسپرین

در صورتی که با هدف تسکین سریع تر درد دندان یا لثه، قرص آسپرین در بین لثه و گونه قرار داده شود اسید موجود در آسپرین سبب بروز یک ضایعه سفید و ناهموار بر روی لثه یا ناحیه داخلی گونه می شود. پیشگیری از سوختگی ناشی از آسپرین ساده است و تنها باید این مسکن ها را بلعید. درمان سوختگی آسپرین نیز گذشت زمان است. سوختگی های ساده ظرف مدت تقریبا دو هفته التیام می یابند.

فراوانی در افرادی که از قرص های حاوی آسپرین به صورت موضعی برای رفع دندان درد استفاده می کنند و یا در مواردی که سهوا مواد سوزانده و محرک توسط دندان پزشک با مخاط تماس یابند، یا در کسانی که از دهان شویه غلیظ استفاده می کنند بیشتر دیده می شود. در هر سنی ممکن است دیده شود.

سوختگی ناشی از آسپرین

علت زخم شدن زبان

تعدادی از شرایط مختلف می توانند منجر به درد، ناهنجاری، برجستگی و زخم شدن زبان گردند. زخم شدن زبان می تواند در اثر  عفونت، تومور (سرطان دهان) و شرایط پزشکی مزمن ایجاد شود. 

التهاب زبان از نظر پزشکی به عنوان گلوسیت شناخته می شود. درد در زبان به عنوان گلوسودینیا شناخته می شود. ممکن است زخم در کناره های زبان، نوک زبان، در پشت زبان یا در سراسر زبان ایجاد شود. از آنجا که زخم در زبان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، برخی از دلایل عبارتند از:

زخم شدن زبان می تواند منجر به آسیب جوانه های چشایی و حسگرهای کوچک در سطح زبان شود.

زخم کنار زبان

زخم کنار زبان می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود. اغلب، زخم های دهان نشانه یک بیماری جدی نیستند و ممکن است نتیجه یک جراحت جزئی یا تبخال باشند. علت زخم کنار زبان می توان یکی از موارد زیر باشد:

زخم کنار زبان معمولا باعث درد و ناراحتی شوند اما معمولاً به خودی خود بهبود می یابند. افراد می توانند از داروخانه داروهای بدون نسخه تهیه کرد و استفاده کنند. زخم های مکرر در کنار زبان ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. در این موارد، پزشک یا دندانپزشک می تواند علت را تعیین کرده و روش درمانی را تعیین کند.

درمان زخم زبان

زبان به درد حساس است. زخم های پوستی ، آسیب ها یا عفونت ها ممکن است باعث ناراحتی در قسمت یا کل زبان شود. روش ماسب برای درمان زخم زبان تا حد زیادی به علت آن بستگی دارد.

پرهیز از استعمال سیگار: تنباکو می تواند ترمیم زخم را کند کرده و زبان را تحریک کند. افراد مبتلا به زخم زبان که به طور منظم سیگار می کشند ممکن است مایل به استفاده از تکه های نیکوتین برای از بین بردن عادت خود باشند.

ژل موضعی: ژل های موضعی با بی حس کردن ناحیه درد می توانند به تسکسن درد آن کمک کننند این ژل ها بدون نسخه پزشک هم در دسترس می باشند.

مکمل ها و ویتامین ها: کمبود برخی ویتامین ها ممکن است خطر ابتلا به زخم های  دهان و زبان را افزایش دهد. افراد می توانند از مکمل ها برای کاهش این خطر و حمایت از سیستم ایمنی بدن خود استفاده کنند.

آنتی بیوتیک: اگر زخم زبان به دلیل عفونت باکتریایی باشد ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

قرار دادن عسل روی زخم: در یکی از تحقیقات مشخص شد که که عسل خاصیت ضد باکتری دارد و ممکن است باعث ترمیم زخم زبان شود. در یکی از آزمایشات انجام شده شرکت کنندگان ۴ بار در روز و به مدت ۵ روز عسل را بر روی زخم های زبان و دهان خود آغشته کردند. پس از آن، آنها کاهش درد و اندازه زخم را گزارش کردند.

زخم دهان

عکس زخم دهان

علت زخم دهان

علت زخم شدن زبان اصلا مشخص نیست. با این حال، علت زخم دهان و گلو می تواند موارد زیر باشد:

❌ آسیب جزئی دهان در اثر کار دندانپزشکی، مسواک زدن سخت یا گاز گزفتن تصادفی

❌ تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی

❌ عفونت های باکتریایی، ویروسی یا قارچی

❌ حساسیت های غذایی به غذاهای اسیدی مانند توت فرنگی ، مرکبات و آناناس و سایر غذاهای محرک مانند شکلات و قهوه

❌ استرس و اضطراب 

زخم های دهان گاهی اوقات می توانند به دلیل برخی شرایط پزشکی یا بیماری های خاص مانند آبله مرغان، ایدز، بیماری سلیاک و … ایجاد شوند.

علت تاول داخل دهان

تاول داخل دهان از مواردی است که معمولا ارتباطی با بیماری جدی ندارد و پس از چند روز از بین می رود. علت تاول داخل دهان یکی از دلایل زیر می تواند باشد:

زخم سقف دهان

زخم سقف دهان ممکن است به دلیل التهاب ناشی از عفونت یا واکنش آلرژیک باشد، یا ممکن است ناشی از عوامل تحریک کننده مانند سیگار کشیدن، ضربه به دندان یا خوردن غذاهای سقف و تیز باشد. درد در سقف دهان می تواند فعالیت های روزانه مانند غذا خوردن و صحبت کردن را دشوار کند. اگر دلیل زخم صقف دهان مواردی که اشاره کردیم باشد، معمولا خود به خود بهبود می یابد. اما اگر این زخم ادامه یافت،می تواند نشانه عفونت زمینه ای یا بیماری سیستمیک باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

درمان زخم دهان

همان طور که پیش از این خواندید بسیاری از انواع زخم های دهان، نیاز به درمان توسط دندانپزشک دارند. بعضی از این زخم های دهانی با رعایت بهداشت دندان به مرور بهبود پیدا می کنند.

بعضی دیگر نیز با دارو های بدون نسخه و بهبود منبع التهاب درمان می شوند.

در مواردی که بیماری دهان پیشرفته نمی باشد، چند روش ساده برای درمان زخم زبان و دهان وجود دارد که عبارتند از:

✔️ درمان زخم دهان با جوش شیرین: پوشاندن زخم های دهان با خمیر جوش شیرین

✔️ استفاده از دهان شویه هایی که حاوی استروئید هستند زیرا می توانند درد و تورم را کاهش دهند.

✔️ قرار دادن چای کیسه ای مرطوب روی زخم دهان

✔️ درمان خانگی زخم دهان: قرار دادن ریشه شیرین بیان، آلوئه ورا و عسل روی زخم های دهان

✔️ از طریق نی نوشیدنی های خنک بنوشید.

✔️ دهان خود را به طور مرتب با آب نمک شست و شو دهید.

اما در برخی موارد درمان زخم دهان و زخم زبان و مشکلاتی مثل پریودنتیت، بیماری لثه، لکوپلاکیا، زبان سیاه مودار، آبسه، آفت، زبان جغرافیایی، برفک و زخم های سرطانی دهان حتما نیاز به مراجعه دندانپزشک متخصص آسیب های دهان و دندان دارند.

بوی بد دهان ناشی از زخم

گاهی باکتری هایی که با زخم دهان مرتبط هستند، باعث ایجاد بوی بد در دهان می شوند. همچنین، مسواک نزدن دندان ها سبب تجمع ذرات غذایی در اطراف آن ها، تکثیر باکتری ها و در نهایت ایجاد بوی بد دهان می شود. پایدار بودن بوی بد یا احساس مزه ای بد در دهان می تواند ناشی از تنفس دهانی مداوم، خشکی دهان و پوسیدگی دندان ها بوده یا نشانه از یک بیماری لثه ای و حتی دیابت باشد.

می توان با مسواک زدن دندان و زبان، نخ کشیدن دندان ها، شستشوی روزانه دهان به وسیله دهان شویه ضد عفونی کننده، نوشیدن آب و اجتناب از خوردن مواد غذایی بو دار با بوی بدن دهان مقابله کرد. در صورتی که علت بوی بد دهان زخم و بیماری خاصی باشد، باید به دندانپزشک مراجعه شود.

بوی بد دهان

 

از دست دادن چشایی و زخم دهان پس از کرونا

تب های شدید در دوران بیماری کرونا می تواند باعث تبخال، آفت زدن دهان، زخم زبان و ایجاد مشکل در جوانه های چشایی روی زبان و ریختن پرزهای چشایی می شود که منجر به همان بی حسی در چشایی- از علائم تأیید شده کرونا- می شود.

از طرف دیگر مصرف داروهای کرونا می تواند منجر به قرمزی مخاط دهانی شود که در نتیجه تا مدت ها پس از درمان کرونا در فرد، وی به مواد ترش و تند حساس می شود. در این صورت با تجویز پزشک باید دهانشویه های خاصی تجویز شود. 

در صورت مشاهده زخم دهان پس از کرونا می توانید بدون مراجعه به دندانپزشکی با کلیک بر روی لینک زیر، از ویزیت آنلاین دکتر سمانه شیرانی استفاده نمایید:

دکتر سمانه شیرانی متخصص آسیب های دهان و دندان

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
به اشتراک گذاری بر روی facebook
اشتراک گذاری در فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
اشتراک گذاری در توییتر
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
اشتراک گذاری در لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
اشتراک گذاری در تلگرام

طرح پرسش از دکتر

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مستعار چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  برای درمان زخم دهان چه کاری باید انجام داد ممنون میشم این مورد توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش)

   جهت درمان ابتدا باید توسط دانپزاشک معاینه شوید یا از ویزیت آنلاین دکتر شیرانی با ارسال عکس استفاده کنید و با توجه به نوع زخم شما پزشک برای شما دارو و دهانشویه تجویز می کند.

 • تصویر کاربر مستعار چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  علت زخم دهان چیست ممنون میشم این موارد توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش)

   علت زخم شدن زبان مواردی چون حساسیت های غذایی، استرس و اضطراب، گاز گزفتن تصادفی، عفونت و مسواک زدن های سخت است که باید با مشاهده عکس یا معاینه دهان تشخیص داده شود.

 • تصویر کاربر مستعار چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  انواع زخم دهان شامل چه بیماری هایی می شود ممنون میشم این موارد توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 7 ماه پیش)

   زخم دهان می تواند شامل بیماری هم چون تبخال، برفک دهان، زبان سیاه مودار، آفت، لیکن پلان، زبان جغرافیایی، پریودنتیت و ... باشد که پس از تشخیص، هریک درمان خاص خود را دارند.

 • تصویر کاربر عباسی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر این زخم دهان بنده ۸ماه پیش ایجاد شده و خوب نمیشه به متخصص لثه اذهان وپوست و حلق و بینی مراجعه و داروهای مختلف تجویز و مصرف کرده ام و یک بار هم آمپول روی زخم تزریق ولی موثر نبوده اول از سمت گونه چپ ایجاد وبعد از چند ماه از سمت راست گونه نیز درآمده لطفا بفرمائید اسم این زخم چیه وبرای نتیجه گرفتن بابت درمان چه باید بکنم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   سلام ببخشید به دلیل مشغله های کاری توان پاسخگویی به سایت رو نداشتم اگر مشکلی الان وجود دارد به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ پیام دهید ممنونم
 • تصویر کاربر عباسی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر این زخم دهان بنده ۸ماه پیش ایجاد شده و خوب نمیشه به متخصص لثه اذهان وپوست و حلق و بینی مراجعه و داروهای مختلف تجویز و مصرف کرده ام و یک بار هم آمپول روی زخم تزریق ولی موثر نبوده اول از سمت گونه چپ ایجاد وبعد از چند ماه از سمت راست گونه نیز درآمده لطفا بفرمائید اسم این زخم چیه وبرای نتیجه گرفتن بابت درمان چه باید بکنم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   سلام ببخشید به دلیل مشغله های کاری توان پاسخگویی به سایت رو نداشتم اگر مشکلی الان وجود دارد به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ پیام دهید ممنونم
 • تصویر کاربر Iman پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من 14 سال دارم و یه مدت قبل روی لب ام آفت زد و یک هفته بعدش خوب شد حالا یه چند تا لکه کهیر مانند زیر بند زبانم زده مشکل از چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  ورمی ایجاد شده روی لپم.یه هفتس هر چی پنی سیلین زدم و آموکسی سیلین خوردم بیفایدس زخم نیست یه ورم از داخل اپن هست پسرش سفید هست خیلی دردناکه چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر نژاد پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام تقریبا دوماه پیش گذشته لبم روی لب کبودی با خارش شروع شد تمام جای لبم غیر از کبودی تبخال زد و خوب شد ولی کبودی همچنان هست پیش دکتر پوست رفتم گفتند عارضه ی تبخال و پماد هیدرو کورتیزون و ترمیم پوست دادند به همراه قرص زینگ چون سیستم ایمنی بدنم پایین بود ولی همچنان این عارضه هست وزیر لبم از داخل دهان مانند نخ ترک خورده ولی زخم نیست ودرد ندارد داروها را استفاده میکنم ولی نتیجه ای ندیدم لطفا کمکم کنید آیا لازمه دوباره به پزشک مراجعه کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر یگی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام یک ماهی میشود یک جوش سفید رنگ داخل دهانم زده درد هم ندارد ولی از بین نمی‌رود باید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر طاهره پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانمی هستم ۷۳ ساله
  ببخشید مدتی هست زبانم سوزش داره گاهی اوقات خیلی قرمزاست وبعضی مواقع قرمز چرکین که تقریباکمی به قهوه ای میخوره الان مدت یک ماه است که کلا سوزشش ادامه داره برای درمانش از کپسولهایی روغنی مایع زرد رنگ شبیه کپسول امگاسه استفاده کردم کمی سوزشش بهتر شد ولی بازم شروع شد درحدی که قادر به خوردن هیچ مواد غذایی نیستم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر طاهره یکشنبه ۷ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   عکس زبان هم فرستادم لطفا جواب درملنش را بگین تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر سمانه شیرانی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   برای ویزیت آنلاین اسم و فامیل بیمار همراه شماره ثابت و همراه شان و عکس از ضایعه دهانی به همراه یک ویس مبنی بر توضیح موارد زیر ۱-تاریخچه ضایعه ۲- اینکه آیا بیماری زمینه ای وجود دارد یا نه؟ ۳-آیا در نواحی دیگر بدن هم ضایعات وجود دارد یا خیر؟ ۴-سابقه مصرف سیگار و الکل وجود،دارد یا خیر؟ را به وات ساپ ۰۹۰۳۹۰۰۲۸۰۵ ارسال بفرمایید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
زنبیل خرید
پرسش از دکتر